A to ciekawe

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Możliwe, że przekaźnik TVP pod Szczecinem (nie pamiętam dokładnie gdzie) nie pokrywał wystarczajacym sygnałem dostatecznej powierzchni i był wspomagany przez nadajnik w Rusinowie, z którego i my korzystamy.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jestem jednym z tych formułowiczów, którzy przeżyli okres "instalowania" odbiorników TVP na terenie Piły. Ale niestety tak "z ręki" czyli z głowy (albo z niczego) nic Ci nie napiszę.
Pierwsze odbiorniki?
Pierwsze odbiory TV to na pewno były lata 1963-64, a pierwszy obraz był ani z Poznania ani ze Szczecina a z Trzeciewca pod Bydgoszczą.
Zanim był Poznań to jeszcze (chyba?) było Rusinowo (i Szczecin), a potem dopiero nadajnik pod Śremem! I wtedy dopiero był Poznań!
W roku 1981 na pewno "podlegaliśmy" Szczecinowi (pamiętam przyjechała do Piły taka ładna kobieta a bardzo niegrzeczna - zarozumiała i pewna siebie redaktorka z TVP Szczecin, nazywała się Roman (imię mojego syna), ale jej imienia nie pamiętam).

Tak na marginesie - TV była bydgoska czy szczecińska, gazeta - poznańska, PIH - poznański, Urząd Miar i Wag - bydgoski czy koszaliński itp, itd...
A drugi program TV? A TVPColor?

Nie, tego niestety bez dłuższego zastanowienia i synchronizacji faktów (z innymi) nie da rady.
A "nadajnik" w Pile? Najpierw na wieżowcu "Piła Wita" a potem na Miedzianej!? Przed czy po stacji Meteo?
Nie jestem pewien, ale może coś Ci w tym temacie pomogę.
Ale musisz poczekać.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Jerzyk pisze:W roku 1981 na pewno "podlegaliśmy" Szczecinowi (pamiętam przyjechała do Piły taka ładna kobieta a bardzo niegrzeczna - zarozumiała i pewna siebie redaktorka z TVP Szczecin, nazywała się Roman (imię mojego syna), ale jej imienia nie pamiętam).
Z tego co pamiętam to jeszcze później, bo wiem, że oglądałem powtórki "Śmiechu warte", które było tworzone w oddziale szczecińskim. A wikipedia podaje, że pierwszy odcinek tego programu był w 1994 roku. A drugi powód to z racji wieku, jestem rocznik 80, więc trochę czasu jeszcze musiało minąć, abym coś pamiętał z telewizji.

Pozdrawiam
Jarek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Zgadzam się. Tylko, że ja w Pile mieszkałem do 1985 roku, a potem przez lat kilka oglądałem TV lokalną Poznań. Poza tym, tak jak napisałem, nie bardzo potrafię tak "od ręki" i "z kapelusza". Bo niechciałbym wprowadzać w błąd.
Ale pamietam, że w latach 60-tych mieszkając przy placu Powstańców odbierałem TV (oczywiscie czarno-białą) na "dipol" - taką ciasną elipsę, powieszoną za firanką na zaworze kaloryfera. Miało to być tylko "na teraz", a jak wszystkie prowizorki przetrwało chyba z 10-ć lat! Jak nie dłużej?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

TVP1 mogłeś oglądać z dipola do 1 IV 1996 bo była nadawana na K-2 (59.25 MHz) w paśmie VHF-1 oraz równolegle (już nie z dipola) na K-31 (551.25 MHz) w paśmie UHF wykorzystywanym do chwili obecnej. Nadawania TV w paśmie VHF-1 zaprzestano w latach 90-tych, udostępniając je wojsku i innym służbom komunikującym się za pomocą radia oraz z powodu pojawienia się nowych urządzeń tj. CB-radio, FM, internet i DVB.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Zawiodę Cię Mareczku.
W roku bodajże 1978 wyprowadziłem się do budynku w którym była antena zbiorcza i dipol (przyznaję się) trafił nie na złom a na śmietnik!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: ziolek »

Była w tym temacie wzmianka o serialu "Czterej pancerni i pies" to ja ze swej strony dodam, że akcent pilski pojawia się i w innym ze znanych polskich seriali historycznych. W jednym z pierwszych odcinków serialu "Polskie drogi" konwojujący głównych bohaterów żołnierz niemiecki jest Niemcem mieszkającym w Schneidemuhl. Całkiem dobrze władał językiem polskim, co być może pomogło go przekupić i tym samym pomóc w ucieczce.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: A to ciekawe

Post autor: GaWroN »

Nie wiem czy wybrałem dobry dział (w razie co proszę go przenieść). Ale do rzeczy. Ostatnio siedziałem sobie na google i przeglądałem obrazki i przez przypadek natrafiłem taki fragment mapy z 1790 (?). nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że na przedstawionej mapce są dwie Piły: jedna to Pyla a druga to Schneidemühl. Zobaczcie w jakiej odległości są od siebie, a chodzi o to samo miasto. A żeby było śmiesznie to zobaczcie gdzie leży Chodzież - w okolicach Nakła n. Notecią.

Obrazek

Niestety strony skąd mam tą mapkę nie podam, bo nie pamiętam i głupi nie zapisałem. pozdrawiam :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: ziolek »

Ryczywół chyba również został umieszczony nie tam gdzie powinien. :)
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: A to ciekawe

Post autor: adam »

Skoro jesteśmy przy temacie map to w jednej ze współczesnych gazet było coś takiego: Piła Krzewina. Mapa przedstawia węzły sieci teletransmisyjnej.
Obrazek
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: Caesar »

Generalnie trzeba to wiązać z przebiegiem linii wysokiego napięcia (400 kV, 200 kV) i obecnością w Krzewinie "GPZ 220/110 kV Piła-Krzewina" zasilanej z rozdzielni Poznań-Plewiska oraz Żydowo po liniach 220 kV.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: A to ciekawe

Post autor: Aragorn »

36 lat temu, 1 czerwca 1975 roku Piła stała się miastem wojewódzkim, prawa miasta wojewódzkiego sprawowała do roku 1998, kiedy to nastąpił nowy podział administracyjny kraju.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: ziolek »

Nowy podział administracyjny obowiązywał od 1 stycznia 1999 roku. W roku 1998 ustanowiono regulacje prawne.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: ziolek »

Potraktujmy to jako ciekawostkę. :)

Jest takie miejsce w Pile (a może właściwie tuż za granicą miasta), z którego w porze nocnej widocznym jest "królowanie" nad naszym miastem farmy wiatrowej wybudowanej w okolicach Budzynia. Widok naprawdę przedni. Na dużej szerokości ponad naszym miasto na jednej wysokości, w jednej linii mrugają liczne czerwone światełka. Ciekawym jest dość znaczna wysokość na której one mrugają. Otóż mniej więcej trzykrotnie wyżej niż kościół na os. Górnym i około dwukrotnie wyżej niż wieżowce przy Słowackiego. Widok bardzo klimatyczny i który przynajmniej we mnie wywołał duże zdziwienie. :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: A to ciekawe

Post autor: Bocian »

Wzgórza za Gładyszewem?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: A to ciekawe

Post autor: adam »

Nie wiedziałem o wybudowaniu tej elektrowni, widzialem wiatraki tylko koło Wałcza, cóż zaśmiecanie krajobrazu wokół naszego miasta systematycznie postępuje.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: ziolek »

Bocian pisze:Wzgórza za Gładyszewem?
Tak. Aż się zastanawiam dlaczego nikt tego widoku przyzwoicie i w dużej rozdzielczości nie sfotografował.

No cóż Adamie. Byś mógł skrytykować zaśmiecanie krajobrazu gdzieś trzeba prąd wytworzyć.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: A to ciekawe

Post autor: jarek »

ziolek pisze:
Bocian pisze:Wzgórza za Gładyszewem?
Tak. Aż się zastanawiam dlaczego nikt tego widoku przyzwoicie i w dużej rozdzielczości nie sfotografował.
Mowa o tym?

Obrazek

Najlepiej oglądać w powiększeniu, niestety po wrzuceniu na serwer zdjęcie straciło na rozdzielczości.

Z Góry Dąbrowy też ciekawie to wszystko widać.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: Mateusz 24 »

Panowie! Dajcie więcej takich zdjęć! Proszę! Są cudowne!
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: Caesar »

Dość urokliwe miejsce. Sam wpadłem na nie dopiero w ubiegłym roku. Całą Piłę widać jak na talerzu. Warto się wybrać jak najszybciej bo niestety z każdym dniem okolica będzie traciła na swej urodzie... użytkownicy Nokia maps, mają już w swoich gps'ach rozplanowane ulice w tym miejscu (jakież było moje zdziwienie na "skręć w lewo" na środku pola). W rzeczywistości wyrastają już pierwsze domostwa.


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: Mateusz 24 »

Czy ktoś z was może mi powiedzieć co to za dwa wzniesienia po prawej stronie na wszystkich trzech zdjęciach? W oddali widać je 2, 3 w każdym razie - gdzie to jest? Leszkowo? Czy jeszcze dalej?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: A to ciekawe

Post autor: Bocian »

Obrazek

Wzniesienia nad wieżą ciśnień i SP 7 to Wzgórza Morzewskie.

Niestety to urokliwe miejsce zostanie zabudowane. Teren ten leży już poza granicami Piły w gminie Szydłowo. W takich miejscach są zawsze tańsze działki budowlane, stąd duża popularność tego miejsca.

Niestety, taka polityka przestrzenna doprowadzi do totalnego zakorkowania ulicy Kamiennej i jedno-jezdniowego odcinka alei Wojska Polskiego. Choć w Studium Uwarunkowań jest zapisana konieczność budowy drogi między działkami a lotniskiem, która ma obsłużyć Gładyszewo i tereny inwestycyjne wokół lotniska, to na dzień dzisiejszy miasto raczej nie ma interesu w dokładaniu się do tego.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: A to ciekawe

Post autor: Mateusz 24 »

Bocian... chodzi mi o te wzgórza po prawej stronie zupełnie, gdzie w tle widać wiatraki.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: A to ciekawe

Post autor: Bocian »

Albo wyżej położone okolice Dziembowa albo wzgórza koło Chodzieży.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się