Bunkry?

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Bunkry?

Post autor: adam »

Umieszczając na terenie Polski bazy broni jądrowej, sowieci i rząd PRL-u narazili na ogromne ryzyko społeczeństwo naszego kraju. W razie kontrataku NATO po naszym kraju pozostałby rów atomowy, jak to określił jeden z generałów. Przez wszystkie lata władze państwowe PRL-u kłamały, że takiej broni na terenie naszego kraju nie ma. Absolutnie nie liczono się z bezpieczeństwem narodu i doskonale zdawano sobie sprawę, że w razie konfliktu naród przestanie istnieć.
pgr500
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2011, 22:56
Podziękował: 1 raz

Re: Bunkry?

Post autor: pgr500 »

W latach 90 rozwiązano jednostkę, która posiadała pojazdy wyrzutnie do rakiet 8k14 (SCUD) były to pojazdy przeznaczone do przenoszenia różnego rodzaju głowic, często na poligonie drawskim odbywały się ćwiczenia 4 baterii oraz zaplecza owej jednostki. W tej samej miejscowości na terenie jednostki był klucz śmigłowców, który mógł dostarczyć głowice, batalion radiotechniczny, itp. Niby daleko od Piły a to tylko 110 m.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Re: Bunkry?

Post autor: Bwerk45 »

Ostatnio byłem w Kłominie i Brzeżnicy, to co zostało w Kłominie to 4 budynki może 6. Pamiętam lat 6, jak było tego mnogo. Straciło już swój urok szkoda.
Awatar użytkownika
saaw
PRZYJACIEL
Posty: 14
Rejestracja: 02 maja 2005, 23:23
Lokalizacja: Piła

Re: Bunkry?

Post autor: saaw »

Kiedy byłem w wojsku, wiosną 1991 r. (akurat kiedy Papież przybył do Koszalina...), zostałem wraz z moją kompanią przeniesiony do pełnienia służby wartowniczej do opuszczonej przez Rosjan jednostki, głęboko w lesie nieopodal wioski Podborsko (przebiega przez nią linia kolejowa Piła-Koszalin). Siedzieliśmy tam około 5 miesięcy pełniąc warty 24/24 i powiem Wam że to co tam widziałem i czego byłem świadkiem to się nie mieści w cywilnej głowie.
Kompleks składał się z częścio koszarowo-mieszkalnej, w której skład wchodziło 4-ry 4-ro piętrowe bloki mieszkalne, kilkanaście tzw. willi drewnianych zdobionych jak na wschodzie w kwiatki listki itp., szpital lub izba chorych, szkoła, przedszkole, magazyny, duże boisko sportowe, stacja paliw z paliwem w zbiornikach, ogromna strzelnica ze stosami łusek na stanowiskach strzeleckich.
Obok kompleksu mieszkalnego znajdowała się ogrodzona część gdzie znajdowały się warsztaty, garaże i magazyny - w jednym takim znaleźliśmy skrzynkę granatów F1 z zapalnikami oraz duża wartownia z przejściem na teren pilniej strzeżony, otoczony podwójnym drutem kolczastym z podłączoną do tego linią wysokiego napięcia (wszędzie widać było ceramiczne izolatory oraz tablice ostrzegawcze). Obok wartowni była duża brama wjazdowa na teren wewnętrzny gdzie jak się później okazało znajdowały się bliźniacze bunkry i zabudowania (także otoczone drutami kolczastymi), które znacie już z innych zrujnowanych miejsc - jak ja tam byłem wszystko było w niemalże idealnym stanie. Napisałem "jak się później okazało" gdyż w miejscu tym jest tak gęsty, stary las że z terenu wartowni niewiele było widać a my mieliśmy kategoryczny zakaz wchodzenia na ten teren. Ale w związku z tym że rzadko ktokolwiek tam przyjeżdżał i ciekawość nas zżerała to któregoś pięknego dnia małą grupką weszliśmy na teren.
Duże silosy podobne do schronów na samoloty na naszym lotnisku były 2 i były otwarte - nic ciekawego tam nie było.
Obok silosów były jednak budynki z dużą bramą oraz wejściem z boku zabezpieczone kłódką. Kłódka była słaba więc po chwili byliśmy w środku, zejście w dół i duże stalowe drzwi grubości kilkunastu centymetrów, za nimi różne pomieszczenia techniczne i między innymi wc bez sedesów ale w zamian były tzw. narciary. Potem wyjście na dużą halę gdzie była suwnica z tej hali w prawo lub lewo odchodziły dwa korytarze z wymalowanymi na podłodze stanowiskami (jak na parkingu) oraz stalowymi kotwami w posadzce. Długo by opowiadać ale największe wrażenie robiła tajemniczość obiektu oraz czystość tam panująca - uprzedzam pytania - zdjęć nie mam, był rok '91, byłem w woju, w lesie i może to dla niektórych nie do pomyślenia ale nie było wtedy komórek, a komórek z aparatem foto to już w ogóle ;)
Teren całego kompleksu w promieniu około 1 km był otoczony transzejami ze stanowiskami strzeleckimi dla piechoty oraz wozów bojowych/czołgów. Przy większości okopów leżały łuski dużego kalibru i wyglądały na takie od T72. Okoliczni mieszkańcy przychodzili i je zbierali. Wkurzyli nas dopiero jak ukradli z posterunków 2 telefony oraz kilkaset metrów PKL, wtedy zaczailiśmy się i złapaliśmy kilku złomiarzy ale zatrzymali się dopiero po oddaniu serii z kałacha w powietrze, jeszcze nigdy nie widziałem żeby tak ktoś w pełnym biegu padł na ziemię. Dostaliśmy wtedy 5 dni urlopu w nagrodę - bezcenne.

Kilka lat temu przejazdem do Koszalina zajechałem w las i jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem że odnowiono ogrodzenie a na bramie znajduje się informacja że to areszt śledczy, oczywiście odeszła mnie ochota na zwiedzanie.
Wzmiankę o tym kompleksie znalazłem w Wikipedii TU
Oraz kilka zdjęć na portalu Służby Więziennej TU
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Bunkry?

Post autor: Pandion »

O historii radzieckiego kompleksu obiektów z głowicami jądrowymi można przeczytać tutaj:
http://facet.interia.pl/obyczaje/histor ... 23371,7530
Jak się okazuje, takich obiektów jak ten w Brzeźnicy było więcej w zachodnich rubieżach Układu Warszawskiego.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 35
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:09

Re: Bunkry?

Post autor: witek »

o Bornym i Kłominie i okolicy wiem bardzo dużo, spędziłem tam 4 lata swojego życia i co roku w wakacje prowadzę obozy militarne, Kłomino jest w trakcie rozbiórki całkowitej, zostanie tylko jeden blok prywatny i dwa budynki 2 piętrowe poniemieckie bo są prywatne, jeden nawet był własnością pana Pabicha. Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie tych miejsc służę pomocą. 3 lata temu nagrywałem tam materiał dla TVP 2 dla jakiegoś programu reportażowego, nie pamiętam nazwy lecz już go nie emitują, niestety reportaż był bardzo skrócony bo więcej czasu zajął im drugi reportaż o biednych świnkach.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Bunkry?

Post autor: adam »

Kulisy rozmieszczenia na terenie PRL-u broni jądrowej min. w Brzeźnicy w ramach akcji "Wisła" opisała w swojej książce pt: "KGB gra w szachy" Anna Zechenter. Książkę ta jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć obecnie otaczający ich świat, gorąco polecam.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3169
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Bunkry?

Post autor: Krzysztof Ju »

rasaxas pisze:Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, dokonanych na podstawie utajnionych do 2006 roku akt tzw. Operacji "Wisła" wychodzi na to iż pociski jądrowe znajdowały się m.in Brzeźnicy więc na fantazje to nie wygląda :mryellow: Ludowe Wojsko Polskie do końcówki lat 60 posiadało pociski jądrowe,a później musiało ono oddać je sowietom.ZSRR utworzyła w PRL własne bazy pocisków jądrowych. Broń jądrową do tych baz dostarczono na podstawie umowy Ministerstwa Obrony Narodowej PRL i ZSRR podpisanej w 1967r. i tak jak napisałem w poprzednim poście LWP mogło z nich korzystać w sytuacji zagrożenia.
Czytając artykuł Polska miała arsenał broni nuklearnej autorstwa Pawła Piotrowskiego i Tomasza Pompowskiego na dziennik.pl o dokumentach z teczki operacji "Wisła" natknąłem się na wzmiankę, że kompleks schronów do magazynowania głowic atomowych budowały też jednostki z Piły.
Budowa tajnych magazynów zaczęła się jeszcze w 1967 r. Zaprojektowali je Sowieci i oni dostarczyli wyposażenie. Jednak to Polska płaciła za wszystko - w sumie 180 mln złotych. Budowę prowadziły jednostki WP m.in. z Piły - pod oficjalną przykrywką, że konstruują tajne obiekty dla wojsk łączności.
Obiekty wybudowano w latach 1967 -1970: w Templewie niedaleko Trzemeszna Lubuskiego (Obiekt 3003), Brzeźnicy-Kolonii koło Jastrowia (Obiekt 3002) oraz Podborsku niedaleko Białogardu (Obiekt 3001). Polscy inżynierowie wojskowi zakończyli prace 30 stycznia 1970 r. Zachowały się trzy protokoły państwowej komisji odbioru i przekazania do eksploatacji zakończonej budowy. Potem obiekty przejęli Sowieci.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się