Budynki przemysłowe koło PKP

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Budynki przemysłowe koło PKP

Post autor: Roto »

Ciekawi mnie jedna kwestia co znajduje sie na przeciwko stacji PKP, prostopadle do Szkoły Policji i ul.Teatralnej oraz na przeciwko starej rzezni, widnieja tam stare urzadzenia. Czy to byla jakas fabryka, czy dalej funkcjonuje (pojawil sie tam plot), kiedy zostala zbudowana i do czego sluzyla.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Budynki przemysłowe koło PKP

Post autor: SA108 »

Jest to dawna fabryka maszyn rolniczych Augusta Gruse, o której możesz przeczytać TUTAJ. Obecnie fabryka nazywa się Gemar-Umech i produkuje urządzenia do oczyszczalni ścieków oraz różne wyroby żeliwne.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Rozumiem

Post autor: Roto »

Czyli jest ktos wlascielem tego terenu, jeszcze jakies z 2-3 lata temu to popadalo w ruine, opustoszale hale, stojace bez opieki maszyny (podobne jak w stoczni), dopiero w czasie budowania kladki to zostalo odnowione, pomalowane i zostal postawiony plot.
A tak btw. to ostatnio zaobserwowalem tablice postawiona w poblizu starej rzezni powiadamia ona o budowanie jakies Galeri Handlowej.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Rozumiem

Post autor: SA108 »

Roto pisze:Rozumiem ze jest , byla to przedwojenna fabryka w Schneidemuhl nie w Pile?
Tak, po wojnie fabryka była oddziałem poznańskiego "Powogazu".
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jeśli myślimy o tym samym to informacja jest nie całkowicie precyzyjna. Ta nazwa to już "końcówka" działalności. W latach 1950 i następnych była tam Odlewnia żeliwa (i to duża). A w roku 1956 pracowałem tam. Razem z oddziałem przy ul. Towarowej - gdzie dziś jest drukarnia, tylko z wejściem od ul. Okrzei - i oddziałem przy Mireckiego (nie było jeszcze wtedy al. Powstańców) stanowiły bodajże drugi po ZNTK co do wielkości zatrudnienia zakład w Pile i nazywało się to: Pilskie Zakłady Metalowe "PiMa". Nazywała się to "trójca" - te trzy zakłady również Pilska Fabryka Maszyn. Nie pamiętam czy czasami ta nazwa nie była pierwsza?
Produkowano tam metalowe łóżka szpitalne i wojskowe i do internatów, szafy metalowe - do zakładów pracy tzw. garderobiane (to na Towarowej) a w Odlewni robiono maszyny rolnicze, różnego rodzaju z ciekawostek podam, że produkowano tam poidła automatyczne dla krów i dla świń!!! I "PiMa" miała sukcesy w walce ze szczurami!!!
Tam gdzie montowano pilskie poidła hałas zamykanych i otwieranych zaworów był taki, że szczury wynosiły się z "zabudowanego terenu".
To tak gwoli ciekawości i symbolicznie.
Dopiero (nie pamiętam w jakich latach) zmieniono nazwę na "PoWoGaz" (czytaj powietrze-woda-gaz) i uruchomiono na Towarowej a następnie przeniesiono na koniec Wawelskiej - prawie pod cmentarz w Leszkowie - Ośrodek Badawczo rozwojowy i uruchomiono produkcję urządzeń do oczyszczalni ścieków. Ponoć są sławni w Polsce!!!
Ale to do sprawdzenia przez Was młodych mieszkających w Pile. O ile wiem "placówka" na końcu Wawelskiej przed przejazdem kolejowym w kierunku Kaczory nadal istnieje i pracuje!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Ponoć okres gdy produkowano maszyny rolnicze to okres największego rozwoju tego zakładu.
Nazwę FAiUK "Powogaz" przyjęto w latach 80-tych (w każdym razie w 88 już pod taką nazwą ten zakład działał).
A przy okazji. Wiesz może coś więcej o mleczarni znajdującej się na miejscu dzisiejszej obwodnicy?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

No to po kolei:
- 14 Lutego - jak wiadomo obecnie Gemar-Umech
- Towarowa - budynki są częścią drukarni Winkowskiego (dawne Zakłady Graficzne)
- al. Powstańców - jeszcze niedawno zakłady były czynne pod nazwą Pomet, teraz hala jest na sprzedaż i prawdopodobnie do rozbórki
- Wawelska - tu nie jestem pewien o co chodzi. Czyżby to były budynki (dawny Drewbud, następnie Wood-Mizer) w samym Leszkowie, tuż przed przejazdem kolejowym?
A przy okazji.Wiesz może coś więcej o mleczarni znajdującej się na miejscu dzisiejszej obwodnicy ?
Właśnie. Swego czasu też o to pytałem. Kiedy burzyli mleczarnię (bodajże 3 lata temu) nie miałem jeszcze aparatu, więc nie mam żadnych zdjęć... Chętnie bym zobaczył jakieś, zwłaszcza z okresu tuż przed rozbiórką.

P.S. W tym temacie proponowałbym skoncentrować się na powojennych dziejach tych zakładów, bo o fabryce Grusego (która jak wiemy była w miejscu obecnego Umechu) pisze się tutaj: viewtopic.php?t=43
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Budynki przemysłowe koło PKP

Post autor: Jerzyk »

Przepraszam, że po ponad 4-rech latach wracam do tematu!
Nie dysponuję ani planem ani dokładniejszą mapą. Ale formalnie dla mnie Wawelska kończyła się za bocznicą do cegielni a później Miejskich Zakładów Służby Drogowej (tak gdzieś ze 150-2oo metrów przed ul. Przemysłową? Tą, którą dziś można dojechać do Bydgoskiej na skrzyżowanie z Lelewela.
A później po lewo była ta "hopka" na której przed laty motocykliści z OSS (jeszcze później WOSS) nie tylko się ścigali na motocyklach - a zresztą nie tylko Oni bo tam przecież odbywały się i Ogólnopolskie Wyścigi motocrossowe!!! a w latach bodajże 80-tych zamieniono teren na autodrom!! Dziś przed tym terenem jest obwodnica Piły. Dalej za terenem autodromu po lewej są jakieś zakłady - niestety nie znam nazwy. A zaraz "za" lub jak kto woli "przy" był przejazd przez linię kolejową Piła-Bydgoszcz. Ale myśmy tego terenu nigdy nie zaliczali do Leszkowa. Choć o cmentarzu wojennym do którego z tego przejazdu jest chyba bliżej niż 1 km, mówiło się "cmentarz w Leszkowie" - to o tym terenie i przejeździe mówiliśmy "Piła Płotki" bo tak jeśli się nie mylę nazywało się leśnictwo, które tam się znajdowało. A tak na marginesie były tam resztki asfaltu. I zanim powstała obecna droga do Kaczor co bardziej uparci mogli tam tędy dostać się do "Żabostowa" i Kaczor. Do byłej granicy Polsko-Niemieckiej z tej strony był asfalt, a właściwie wtedy już jego żałosne resztki. Po polskiej stronie zaś była prawdziwie polna leśna droga.
PS. A wiecie co to "Żabostowo"???
Żabostowo to kilka zabudowań po lewej stronie drogi (już za tunelem - wiaduktem kolejowym), w których przed wybuchem II wojny mieściła się siedziba Straży Granicznej. Ówcześni strażnicy nie tylko mieli tam swoją siedzibę administracyjną ale i zamieszkiwali wraz z rodzinami.
Po wojnie teren ten oddano ZNP (Związkowi Nauczycielstwa Polskiego i było tam coś na wzór Ośrodka Pracy Twórczej a jednocześnie był to Ośrodek Kolonijny. Dziś jest to chyba teren prywatny. Jestem sentymentalnie związany z tym terenem (choć nigdy tam nie pomieszkiwałem i nie przebywałem - nie licząc dwóch czy trzech wizyt służbowych). Gdy przed trzema laty byłem w Pile byłem przy tym ośrodku ale od wizyty odstręczyły mnie dwa - całkiem sympatyczne sporej wielkości pieski. Pstryknąłem kilka zdjęć i... zrejterowałem powoli, by nie prowokować "stróży".
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się