Kościół Syjonu i inne kaplice

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tak się składa, że moja rodzina mieszkała w pobliżu dawnego cmentarza i z tego co wiem kaplica nie została po prostu rozebrana, tylko zniszczona (przez wybuch niewypału?). Muszę jeszcze popytać o to kilka osób... Poza tym zaraz po wojnie była to jedyna w mieście jeszcze czynna świątynia ewangelicka.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

W sprawie kościoła "Zionskirche"

Niedługo ukaże się następny odcinek "Pila miastem wielowyznaniowym" w Tygodniku Pilskim.
Historia Kościoła Syjonu - Zionskirche w Pile, oraz wspomnienia pewnej Pilanki z przed 1945 r. Nie znam daty ale w redakcji można się dowiedzieć. Pierwsza część już się ukazała, a dotyczyła historii Kościoła Metodystów (reporter tylko pomylił podpis pod Foto).

Ps. Niedawno otrzymałem archiwalne ksero dokumentów budowy kościoła Johanniskirche + kilka foto wewnątrz. Przepiękne wnętrze musiało być, ściany wyłożone terakotą, glazurą, czym i z czego budowano, kolory, opis nie jest pełen, ale i tak dużo wiadomości, brakuje chyba kilka stron. Zajmę się tymi dokumentami latem.
Pozdrawiam
Tom
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Bardzo jestem zainteresowana zdjeciami, Tom. Jesli mozesz, to je wstaw, albo wyslij mi na e-maila. Pozdrawiam :)
Dawny Pilanin
Posty: 22
Rejestracja: 07 paź 2008, 22:19

Re: Kościół Syjonu i inne kaplice

Post autor: Dawny Pilanin »

SA108 pisze:Sions Kirche i kaplica na Wojska Polskiego także przetrwały wojnę, może ktoś wie, kiedy zostały zburzone?
Nawiązując do notki SA108, to nie wiem, kiedy został zburzony Kościół Syjonu, ale mogę podać rok kiedy go widziałem: rok 1952. W tym roku uczęszczałem do II-giej klasy Szkoły Podstawowej Nr 2. Gruchnęła wieść, że w pobliskim poniemieckim kościele ukazał się "cud". Nikt nie wiedział na czym on polegał, ale ta plotka zgromadziła przed kościołem tłum dorosłych i dzieci z pobliskich szkół w ilości ok. 100 osób. Tłum stał przez 3-4 godz., aż przyjechało MO i nakazało wszystkim się rozejść. Kiedy kościół zniknął, nie zauważyłem. Ale może jedną z przyczyn decyzji władz o zburzeniu była jego bliskość trzech szkół, a właściwie mit cudu (nie tylko w tamtych czasach dość nośny). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Kościół Syjonu i inne kaplice

Post autor: hrabia »

Ciekawe to co piszecie o Sions Kirche, jak się okazuje prawie żadnych wzmianek nie można znaleźć w internecie, może w księgach kościelnych jest coś zapisane więcej. Na początku lat 60-tych słyszałem o jakimś wydarzeniu związanym z tym kościółkiem, osoba która to mówiła już nie żyje a mi umknęło z pamięci o co chodziło a to dlatego że musiało być to mało istotne. Natrafiłem na fotkę tego kościółka a to dlatego że próbuję zrekonstruować zabudowę Königsblicker Straße (ul. Walki Młodych) obecnie ul. Witosa i kto zamieszkiwał je i do kogo należały niektóre kamienice. Jeżeli posiadacie jakieś zdjęcia z lat 50 i 60-tych tej ulicy to mile widziane. Domyślam się gdzie stał Sions Kirche wg numeracji jaką podał SA108.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się