Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Mateusz 24 »



Coś podobnego do naszej?
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Stolper »

Zdecydowanie nie. W Pile wyglądało to (miało wyglądać) mniej więcej tak, jak w poniższym filmie. Oczywiście rodzaj wejścia oraz typ prefabrykatów jest inny, ale metoda budowy i przeznaczenie obiektu identyczne.

Pozdrawiam,
MK


Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Mateusz 24 »

Jak widać na filmie ładnie teraz to wygląda. Ciekawi mnie jak wygląda wewnątrz nasza sztolnia. Co można w niej spotkać, co zostało po Niemcach. W końcu od końca wojny praktycznie nikt tam nie wchodził.
Kris01983
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:32

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Kris01983 »

Jak widziało się coś podobnego jak na powyższym filmie, kilkadziesiąt lat temu, to wyobraźnia niektórych osób w łatwy sposób mogła wypatrzyć wspomnienia zamieniając to w jakąś wielką podziemną fabrykę nie wiadomo czego ;) Sam ostatnio odwiedziłem kilka miejsc które ostatni raz widziałem mając 9 czy 10 lat i porównałem moje wspomnienia z rzeczywistością i rezultat był zaskakujący ;) Więc łatwo mi sobie wyobrazić jak wspomnienia zmieniają się po 50 czy 60 latach...
scotpila
Posty: 23
Rejestracja: 24 lut 2012, 15:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: scotpila »

Coś nam tutaj zrobiło się cicho ;p ...Kiedy mniej więcej będą wyniki badań?
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Stolper »

Witam,

Dziś o północy kończy się specjalna promocja (obniżka 20%) na książkę o historii pilskiego lotnictwa. Jeśli ktoś chciał z niej skorzystać, a nie zdążył dotąd tego zrobić, to pozostało mu już tylko kilka godzin.

Pozdrawiam,
MK
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: adam »

Skorzystałem z promocji i od kilku dni książkę posiadam, jeszcze tylko znaleźć trochę wolnego czasu na zapoznanie się z tą ciekawą pozycją.
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: zgredek »

Widzę że temperatura dyskusji opadła spróbuję ją trochę podnieść.

Kilkanaście lat temu udało się dotrzeć do pewnego pana (będę go nazywał Józef) który wchodził do kanału:
Obrazek

Nie wiem czy chciał nas postraszyć czy mówił prawdę, podobno jeden z jego kolegów z tej wyprawy nie wrócił.

Moje własne spostrzeżenia uzupełnione przez p. Józefa:

Kanał (odwadniający?) średnica 2,5m, dno płaskie z dwoma szynami.
Obecnie dno zamulone, kanał wypełniony (za moich czasów) 1/3 wodą.
W miejscu prawdopodobnego pierwszego rozwidlenia zawał, rozmiar nieznany.
Kanał rozwidla się w prawo 90st. (przebiega równolegle do skarpy w kierunku baterii), oraz prawo skos ok. 45st.
Po około 100-150 kolejne rozwidlenie dwa kanały skrajne i główny środkowy, który rozszerza się do przekroju prostokątnego.
Podobno przeprowadzono wiercenia w pobliżu drugiego rozwidlenia, wiercenia przerwano na skutek uszkodzeń świdrów.

Szyb wentylacyjny notatka:
Obrazek

I jeszcze jedno zdjęcie z cyklu "nasze prace" :D
Obrazek
Zdjęcia zostały zrobione w epoce zwykłych aparatów - sorka za jakość.

pozdrawiam
JH
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 788
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: pavvlo »

Wszystko co napisałeś potwierdza naszą tezę odnośnie zdjęcia lotniczego (prawdopodobnie marzec 45 r.) które kiedyś dostaliśmy od ks. Roberta Kulczyńskiego. Zdjęcie, samo w sobie jest bardzo słabej jakości ale przedstawia bardzo ważne informacje.. Większość osób które owo zdjęcie widziało, pokazany przeze mnie szczegół opisuje jako ścieżkę, ewentualnie drogę.
zgredek pisze:Kanał rozwidla się w prawo 90st. (przebiega równolegle do skarpy w kierunku baterii), oraz prawo skos ok. 45st.
Po około 100-150 kolejne rozwidlenie dwa kanały skrajne i główny środkowy, który rozszerza się do przekroju prostokątnego.
Podobno przeprowadzono wiercenia w pobliżu drugiego rozwidlenia, wiercenia przerwano na skutek uszkodzeń świdrów.
Obrazek
Rys. Paweł Czyżykowski

Cóż.. może sam bym tak twierdził gdybym nie był w pierwszym tunelu » http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_6699.jpg i wiedział, że idealnie te dwa elementy nakładają się na siebie (może za jakiś czas zamieszczę odpowiednie montaże które przygotowałem). To samo dotyczy drugiego wejścia, wypada ono dokładnie w miejscu żelbetowego obiektu (potocznie zwanego garażami, obecnie znajdującego się w stanie rozbiórki), prawdopodobnie te wejście, przedstawia to zdjęcie » http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_6705.jpg, czyli wąski pieszy korytarz.

Ze spraw bieżących napiszę tyle, że mamy wszystkie wymagane pozwolenia i w przeciągu dwóch najbliższych tygodni powinny odbyć się prace mające na celu odsłonięcie wlotu do tunelu nr 3 (o którym tu nie napisałem).
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: zgredek »

Pavvlo, moje zdjęcia to pierwszy tunel - chętnie byłbym obecny przy otwarciu.
pozdrawiam
Ps. Nie wiem czy p. Józef żyje.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Mateusz 24 »

Fajnie by było gdyby ludzie z forum mogli być obecni przy wejściu i otwarciu ;)
LordPhallus
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:57

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: LordPhallus »

pavvlo pisze:Zdjęcie, samo w sobie jest bardzo słabej jakości ale przedstawia bardzo ważne informacje.. Większość osób które owo zdjęcie widziało, pokazany przeze mnie szczegół opisuje jako ścieżkę, ewentualnie drogę.
Wg. mnie to zdjęcie pokazuje również coś innego... A mianowicie metodę budowania tych tuneli. Mi się wydaje, najpierw to rozkopano i układano tymi pierścieniami cały tunel, a potem je zasypywano i stąd właśnie owa ścieżka, droga - a właściwie coś co wygląda jak droga, bo to wg. mnie tak naprawdę jest tylko świeża ziemia, którą zasypano tunele. Ale to tylko takie moje własne przemyślenia, nikt nie musi się z tym zgadzać. Kiedyś była tutaj dyskusja czy drążone były metodą kopalnianą czy właśnie najpierw to rozkopano, a potem je zasypywano - więc postanowiłem, że podzielę się moim spostrzeżeniem. Pozdrawiam.
rufus1510
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:19

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: rufus1510 »

Pavvlo i co, kiedy zaczną się prace nad wlotem do tunelu nr 3 ; ]
scotpila
Posty: 23
Rejestracja: 24 lut 2012, 15:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: scotpila »

Dzisiaj widziałem, że jakieś chłopaki kopały na garażach.. podjechałem i mówili, że są z forum. pozdrawiam
alekspl123
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2012, 23:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: alekspl123 »

Witam. Jestem tu nowy ale możecie mi powiedzieć co teraz robią na garażach i czy te wejście po lewej stronie od tego zawalonego może gdzieś prowadzić, jest ono zamurowane ale chciałem z kuzynem rozwalić i wejść tam xd
Kris01983
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:32

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Kris01983 »

Nie pytaj tylko próbuj ;) a jak już wejdziesz to podeślij jakieś fotki z wnętrza na forum :) podr.
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Stolper »

Witam,

Dziś o godzinie 13.41 minęło równo 68 lat od zbombardowania pilskiego lotniska przez 19 amerykańskich bombowców typu B-17F/G "Flying Fortress". Formacja maszyn ze składu 379th BG, dowodzona przez Maj. Roberta D. Browna, zrzuciła wówczas blisko 800 bomb typu M47A1. Większość z nich chybiła jednak celu. Wydaje mi się, że było to jedno z ciekawszych wydarzeń związanych z lotnictwem w Pile w okresie II wojny światowej.

Pozdrawiam,
MK
alekspl123
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2012, 23:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: alekspl123 »

Witam, byłem dzisiaj na Chopina i próbowałem dokopać się do tego tunelu który jest zasypany. Wiecie może gdzie on się zaczyna? W którą stronę biegnie, do przodu czy gdzieś na boki? bo kopałem ale nie było nigdzie śladu betonu tylko sam piach.
Kris01983
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:32

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Kris01983 »

A i tu kolego niespodzianka :) Zobacz od którego roku trwa już dyskusja na tym forum odnośnie tych tuneli i jak dotąd nikt nie zlokalizował ani nie dostał się do tunelu za żelbetonowym bunkrem, który właśnie jest rozbierany. Były nawet prowadzone badania georadarem ale o wynikach na razie cichosza...
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 788
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: pavvlo »

Coś dla fanów tematu.. świeża fotka z pierwszego tunelu, świetnie się sprawdza jako tło pulpitu » 1280x859 pikseli
(Fot. Paweł Czyżykowski)

Jeżeli chodzi o sprawy bieżące, to niebawem zamieszczę skrócony raport z akcji która się odbyła.
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Tarzan »

Oo! Zaczyna być ciekawie, czekam na dalszy rozwój wydarzeń.
W końcu założyłem ten wątek aby zgłębić "tajemnice", jestem w trakcie lektury "LOTNICZEJ HISTORII", która wyjaśnia wiele wątpliwości. Polecam wszystkim ciekawym tajemnic lotniska...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dizel »

Tarzan dobrze Cię widzieć znowu w tym temacie :) pavvlo dzięki za super tapetę!
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: zgredek »

A jak tam drugie wejście? widzę, że prace trwają.
:D
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dizel »

Czy ktoś wie co to takiego powstaje na miejscu bunkra.. ?
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: zgredek »

Też się nad tym zastanawiałem, i... naszła mnie gorzka myśl, że ktoś zamiast słuchać legend i opowieści, wziął się za robotę i za chwilę będzie za bilety kasował.
:evil: :evil: :evil:
Mam nadzieje, że jestem w błędzie.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się