Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: rasaxas »

Dzisiaj, przeglądając stronę wikipedia.org, mianowicie czytając różne informacje o Trzciance trafiłem na coś takiego"(...)Miasto leży nad trzema jeziorami Sarcz, Długie(Logo), Okunie oraz nad rzeką Trzcinicą. Trzcianka otoczona jest wieloma lasami, które zajmują mniej więcej 75% gminy. Pod miastem znajdują się złoża węgla brunatnego. Niedaleko, w miejscowości Kotuń, znajduje się ujęcie wód geotermalnych."
Chciałbym się dowiedzieć czy to prawda i czy ktoś wie gdzie jest to ujęcie. Pierwszy raz o tym słyszę więc jestem trochę zaskoczony :wink:http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzcianka
Pozdrawiam.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: Caesar »

Z odpowiedzią wychodzi tutaj internetowa witryna ministerstwa środowiska http://www.mos.gov.pl/

W publikacji na temat hydrogeologia regionalna Polski tom2 "Wody mineralne"cz1
można przeczytać:
Kotuń - znajduje się na Pojezierzu Wałeckim, około 8 km na zachód od Piły. W latach 1982–1984 wykonano tu głęboki otwór Piła IG 1, zakończony na głębokooeci 5482 m w utworach karbonu (A.Krawiec, 2005). W piaskowcach dolnego liasu na głębokooeci 997–1022 m (perforacja rur) ujęto wodę typu Cl–Na, J, o mineralizacji 0,65%, której zwierciadło ustabilizowało się na wysokooeci 10,7 m ponad poziomem terenu (104 m n.p.m.). Próbna eksploatacja samowypływem wykazała wydajnooeć 6,3 m3/h, przy depresji 8,8 m, a temperatura wody wynosiła 25,3°C. Podczas próbnego pompowania uzyskano wydajnooeć 15,7 m3/h, przy depresji 6,6 m i temperaturze 18,5°C. Zasilanie utworów liasowych, tworzących wspólne z oligocenem piętro wodonooene, odbywa się przypuszczalne w strefie Pojezierza Wałeckiego, gdzie rzędne terenu przekraczają lokalnie 200 m n.p.m., lub szerzej – na Pojezierzu Pomorskim. Podziemne wody infiltracyjne spływają ku SW, powodując głębokie wysłodzenie wód jury. Już w poziomie kajpru stwierdzono w Kotuniu na głębokooeci 1469–1479 m wodę typu Cl–Na o mineralizacji 30% (299,2 g/dm3).
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: adam »

Jeden odwiert zostal zrobiony w okolicy Skrobka, tuz przy drodze z Pily do Klody, ale jeszcze przed Skrobkiem, bylo to juz dosyc dawno i mowiono wtedy. ze na zrödla te natrafiono przypadkiem przy szukaniu ropy naftowej. Wiem, ze przez dlugi czas z odwiertu tego wydobywala sie woda, natomiast co teraz jest w tym miejscu niestety nie wiem.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: Caesar »

Juz to pytanie padło ( viewtopic.php?p=7303#p7303 )

Odpowiedz tez sie znalazła (kilka postów dalej), że to ujęcie wody. A moze własnie, o tym dyskutujemy ?

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: adam »

To chyba nie to ujecie wody, gdyz wywiert byl robiony przy drodze polnej prowadzacej od drogi asfaltowej z Pily do Klody , do Kotunia. Prace wykonywala Nafta Pila i trwaly okolo dwa lata. Jeszcze kilka lat temu z miejsca wywiertu wydobywala sie woda , nie wiem jak jest obecnie , sprawdze przy okazji.
Podobno studnia glebinowa w Pokrzywnicy , ktöra znajdowala sie na glebokosci 60m zostala zanieczyszczona przez wysypisko smieci w Klodzie i jest nieczynna,
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: rasaxas »

Zauważyłem, że coraz więcej studni jest zanieczyszczonych i woda z nich nie nadaje się do picia... w Skrzatuszu jedyną studnią, której woda nadaje się do spożycia jest studnia w miejscowości Klęśnik (ok 1km od Skrzatusza-jadąc w kierunku Witankowa). I to chyba dzięki mieszkańcom tej wsi studnia jest w takim stanie. Potrafili oni ją odpowiednio zabezpieczyć przez tyle lat. Pamiętam co się działo ze studnią w centrum wsi... szkoda gadać co wrzucali tam pielgrzymi na tzn. sejmikach, które odbywały się parę lat temu...
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: JAVA »

witam!
wypływająca z odwiertu woda była bardzo słona i miała posmak "nafty" od zapasów z pobliskiego składu paliwa no i samego lotniska. odwiert był typowo szkoleniowy, niczego konkretnego nie szukano. prawdopodobnie do tej pory stoi w miejscu wieży wiertniczej rura z zaworem z której kiedyś można było się "napić".
poz.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: SŁOWIANIN »

http://web3.pgi.gov.pl/website/cbdg/vie ... iveLayer=0

Polecam tę stronę w tymże, wątku. Dodam tylko, że otwór był wiercony wiertnicą radzieckiej produkcji (Ty 3D).

P.S. Cześć i chwała polskim górnikom.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: ziolek »

Java -> jeśli faktycznie był odwiert w tym miejscu, jakie podaje portal podesłany przez Słowianina, to owszem możemy tam natrafić na wystającą rurę z gruntu (chyba wręcz hydrant), stojącą niemal na środku pola. Jej obecność zastanawiała mnie już dawno. Teraz mam wyjaśnienie. :) Dzięki Panowie za wyjaśnienie. Przy okazji zrobię fotografie tego miejsca.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: SŁOWIANIN »

Obrazek Obrazek Obrazek

O takiej wiertnicy mowa. Do niedawna takowa pracowała w Pilskim Zakładzie Poszukiwania Ropy Naftowej i Gazu.
krzys_1973
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2013, 22:08

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: krzys_1973 »

Miałem przyjemność pracować na takim sprzęcie. Środkowe zdjęcie przedstawia zmodernizowany model UM 4E (napęd elektryczny). Z tego co wiem to w rejonie Piły odwiercono kilka otworów.
pgr500
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2011, 22:56
Podziękował: 1 raz

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: pgr500 »

Śliczne urządzenie, ostatnie wiercenia to w puszczy noteckiej. Los tego urządzenia już chyba przesądzony, koniec eksploatacji.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Ujęcie wód geotermalnych w Kotuniu (?)

Post autor: SŁOWIANIN »

Dokładnie koledzy, UM4E zakończyło żywot w lasach Puszczy Noteckiej. Po otworach Grotów i Lubiatów zostało pocięte na drobne.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się