Jest monografia Piły!

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
grzeb
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2010, 13:42

Jest monografia Piły!

Post autor: grzeb »

dzienniknowy.pl pisze:Obrazek

Jest monografia Piły! Jest siedmiu wspaniałych!

Miała się ukazać w marcu 2013 roku - i ukazała się. Monografia miasta pod tytułem "Zarys dziejów Piły w latach 1945-2000" - zbiorowa praca pod redakcją Marka Fijałkowskiego - "debiutowała" 27 marca, w Domu Księgarskim Galerii IBI. - To jest wielki kawał historii naszego miasta. Dziękuję autorom, za ich olbrzymi wkład pracy. Cieszę się, że w gronie tym są sami pilanie. To nadaje tej publikacji wyjątkowy walor - mówił podczas promocji książki prezydent Piotr Głowski.

Pomysł na tego rodzaju publikację zrodził się dwa lata temu. Wkrótce też, tj. w listopadzie 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie robocze z udziałem siedmioosobowego zespołu redakcyjnego, którym dowodził historyk Marek Fijałkowski. - Sam nie byłem w stanie napisać tak wielu artykułów, zaprosiłem więc do współpracy lokalnych pasjonatów dziejów naszego miasta i wspólnymi silami wydaliśmy tę publikację.

Od czasu, gdy w 1993 roku na rynku księgarskim ukazała się książka "Piła, zarys dziejów" podjęto jeszcze dwie próby napisania monografii. Obie zakończyły się fiaskiem. Ta trzecia, która fizycznie wystartowała rok temu, doczekała się spektakularnego finału. - Wydaje się, że 500 lecie Piły jest najlepszym czasem na to, byśmy pewien fragment naszej historii mogli zamknąć, otwierając jednocześnie następny - podkreśla Piotr Głowski. - Mam nadzieję, że ten znakomity zespół autorski nie spocznie na laurach i niebawem zacznie prace nad suplementem do tego wydania.

Nad blisko 290 stronicowym dziełem pracowało siedem osób, w tym czterech historyków. Każdy miał do wykonania inne zadanie. I tak: dr Maciej Kamiński zajął się rozdziałem dotyczącym kształtowania się i funkcjonowania władz miasta. Ksiądz dr Jarosław Wąsowicz przedstawił życie religijne, handel i gospodarkę komunalną. Tomira Łęska - Oleszak zaprezentowała rozwój urbanistyczny i architekturę miasta. Maciej Usurski omówił szkolnictwo i sport. Doktor Michał Początek opracował problematykę ochrony zdrowia, Tomaszowi Kamińskiemu przypadła pilska kultura, a Markowi Fijałkowskiemu... czuwanie nad całością. Ale nie tylko, ponieważ opisał on również przemiany demograficzne, pilski garnizon, rzemiosło, wybrane zakłady pracy oraz walki o Piłę w 1945 roku. - Wokół tego tematu narosło wiele mitów i trzeba było je rozwiać. Rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej - przekonuje Fijałkowski. - Monografię kończymy na roku 2000. To umowna data. Liczę, że resztę dopiszą kolejne pokolenia i włożą w to tyle samo serca, co nasza ekipa.
Monografia zawiera jedenaście rozdziałów. Jest opatrzona wstępem i wzbogacona archiwalnymi fotografiami pochodzącymi m.in. ze zbiorów Andrzeja Zaranka, Wojciecha Beszterdy oraz śp. Romulada Ereńskiego. Publikację otwiera słowo wstępne prezydenta Piły Piotra Głowskiego. Czytamy w nim m.in.:

"Mam nadzieję, że czytelnicy tego dzieła należycie ocenią wartość merytoryczną i obiektywizm autorów w przedstawieniu niełatwych powojennych dziejów Piły. Wierzę również, że ta publikacja pomoże pilanom identyfikować się z miastem nad Gwdą - z naszą "małą ojczyzną".

Monografię wydaną przez Gminę Piła można nabyć w domach księgarskich MJL na ul.14 Lutego, Bydgoskiej, w Galerii IBI, a także w Regionalnym Centrum Kultury i Muzeum St. Staszica w Pile.

pola


Źródło: www.dzienniknowy.pl
Data wydania: 28 marca 2013
P.S. Z tego co wiem, cena ww. monografii to "tylko" albo "aż" 65,00 zł. Pytanie do władz Piły: dlaczego tak drogo?
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Jest monografia Piły! Jest siedmiu wspaniałych!

Post autor: kolega »

Z 500 lecia Piły widać zrobili sobie okazję do zarobienia... Szkoda, kupiłbym, ale za drogo...
marasiu
PRZYJACIEL
Posty: 15
Rejestracja: 14 kwie 2011, 19:38

Re: Jest monografia Piły! Jest siedmiu wspaniałych!

Post autor: marasiu »

Drogo? W porównaniu z cenami, za jakie były oferowane inne pozycje dotyczące Naszego miasta ("Piła na fotografiach Romana Zaranka", "Lotnicza Historia Piły"), to moim zdaniem cena jest bardzo przystępna! Ładnie wydana, z wieloma ciekawymi fotografiami... mnie się podoba i ją zakupiłem. Polecam, tym bardziej że nie ma zbyt wielu dobrych opracowań dotyczących Piły! Pozdrawiam.
grzeb
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2010, 13:42

Re: Jest monografia Piły! Jest siedmiu wspaniałych!

Post autor: grzeb »

Pytanie do autorów i władz Piły: a gdzie historia miasta przed 1945 r.? Kto ja napisze?
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Jest monografia Piły! Jest siedmiu wspaniałych!

Post autor: czeslaw »

grzeb pisze:Pytanie do autorów i władz Piły: a gdzie historia miasta przed 1945 r.? Kto ja napisze?
Już była wydana w 1993 r. "Piła zarys dziejów do 1945 r." Zygmunt Boras i Zbigniew Dworecki.
W bibliotece jest jakby co. :smile4:
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Jest monografia Piły! Jest siedmiu wspaniałych!

Post autor: Stolper »

65 złotych za taką książkę to naprawdę bardzo niewiele. Samo zaprojektowanie, skład i wydruk jednego egzemplarza to ponad 46 złotych, czyli ok. 70% ceny. Na pozostałe 19 złotych (30% ceny) składa się prawdopodobnie podatek VAT, koszt zakupu praw do opublikowanych materiałów, niewielkie honorarium autorów, marża hurtowni/księgarni. Na pisaniu oraz wydawaniu książek historycznych nie da się zarobić - o ile nie jest się Normanem Daviesem czy Antonym Beevorem.

Pozdrawiam,
MK
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Jest monografia Piły! Jest siedmiu wspaniałych!

Post autor: jester001 »

kolega pisze:Z 500 lecia Piły widać zrobili sobie okazję do zarobienia... Szkoda, kupiłbym, ale za drogo...
Właśnie dzisiaj kupiłem książkę, która (bardzo mnie to zdziwiło) jest bardzo porządnie wydana i śmiesznie niska cena jak za taką jakość jest godna pochwały. 65 złotych to tylko 11 litrów paliwa... Nikt mi nie wmówi że to wiele... Wystarczy porównać ceny podręczników...
Wiele użytych fotografii jest już na forum DP ale często w gorszej jakości. Co by nie mówić - BRAWO i proszę o więcej. Mam także nadzieję że pojawi się także kontynuacja mojej ulubionej książki ze zdjęciami Pana Zaranka. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Jest monografia Piły!

Post autor: kolega »

Moim zdaniem i tak miasto powinno przy takiej rocznicy wziąć większość kosztów na siebie, a nie na kupujących...
grzeb
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2010, 13:42

Re: Jest monografia Piły!

Post autor: grzeb »

Dziękuję "czesławowi" za przypomnienie, że w roku 1993 r. wydano pozycję pn. "Piła zarys dziejów do 1945 r." Zygmunta Borasa i Zbigniewa Dworeckiego. Można byłoby się pokusić o jej wznowienie wraz z uzupełnieniami.
Nie każdy lubi korzystać z biblioteki, wielu chciałoby mieć ww, tytuł u siebie, w domowym księgozbiorze.
grzeb
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2010, 13:42

Re: Jest monografia Piły!

Post autor: grzeb »

muzeumstaszica.pl pisze:Zarys dziejów Piły w latach 1945 - 2000. Praca zbiorowa pod red. Marka Fijałkowskiego, Piła: Gmina Piła, 2013; s. 284, il.; ISBN 978-936861-0-0

SPIS TREŚCI:
Słowo wstępne – Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski
Wstęp – Marek Fijałkowski
Walki o Piłę styczeń–luty 1945 r. / Marek Fijałkowski
Wybrane problemy przemian demograficznych zachodzących w Pile w latach 1945-2000 / Marek Fijałkowski
Władze w Pile w latach 1945-2000 / Maciej Kamiński
Planowanie i rozwój urbanistyczny miasta Piły w latach 1945-2000 / Tomira Łęska-Oleszak
Życie gospodarcze Piły w latach 1945-2000 / Marek Fijałkowski, Jarosław Wąsowicz SDB
Garnizon pilski po 1945 r. / Marek Fijałkowski
Życie religijne w Pile w okresie powojennym / Jarosław Wąsowicz SDB
Ochrona zdrowia w Pile w latach 1945-2000 / Michał Początek
Szkolnictwo w Pile 1945-2000 / Maciej Usurski
Kultura w Pile 1945-2000 / Tomasz Kamiński
Działalność sportowa i turystyka w Pile 1945-2000 / Maciej Usurski


Źródło: http://www.muzeumstaszica.pl
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Jest monografia Piły!

Post autor: Aragorn »

W temacie opracowanym przez Macieja Usurskiego - Działalność sportowa i turystyka w Pile 1945-2000 dotyczącym Klubu Sportowego "Polonia" Piła / Towarzystwo Sportowe "Polonia" Piła strona 278 znalazłem niewielki błąd. Jest napisane Robert Pecyna, a powinno być Krzysztof Pecyna. Mam nadzieję że w innych tematach nie ma innych błędów :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się