Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dizel »

Chodzę, pytam, dowiaduję się, czasem ptaszki pracujące niegdyś na lotnisku coś wyćwierkają :)
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: lukaszbun »

To kiedy na zwiady idziemy :shock:
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Po pierwsze, tak se pomyślałem: albo nic nie ma pod lotniskiem albo jest i to wielki podziemny kompleks, dziwne jest to że nie zachowały się żadne ważne dokumenty na temat tych pilskich podziemi albo dokumenty celowo zniszczono w celu ukrycia czegoś istotnego, cennego np. bursztynowa komnata... itp. heh...
Po drugie, ktoś już pisał że w latach 80 czy 90 kiedy lotnisko rozbudowywano teren sprawdzano georadarem i podobno wykrył jakieś konstrukcje wind pod ziemią itp. dziwi mnie to że jak już była ekipa z georadarem to tylko badali w jednym miejscu (szukali wejścia) zamiast w kilku np. koło koszarowców na przeciwko UAM, koło zakładów Albatros, łukowatego koszarowca gdzie są awionetki i szybowce itp.
Po trzecie, Rosjanie są mistrzami w zamaskowywaniu czegokolwiek... :idea:
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 317
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: czeslaw »

Pozwolenie na badanie georadarem obejmowało tylko teren na którym prowadziliśmy prace związane z poszukiwaniami wejścia do tunelu. Tak się składa, że obiekty o których piszesz nie znajdowały się na terenie działki objętej pozwoleniami. Obiekty o których piszesz to praktycznie, co obiekt to inny właściciel działki. Może kiedyś...
martiii
Posty: 16
Rejestracja: 20 lut 2010, 00:09
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: martiii »

Po rozmowie z wojskowym na emeryturze, który służył u nas Lotnisku, a teraz ja z nim pracuje. Dowiedziałem się, że prawdopodobnie tunele od Chopina prowadzą aż pod dzisiejszy UAM. Ale koledzy i koleżanki, niestety możemy tylko cały czas domniemywać... Żeby tylko wpaść na pomysł jak przedostać chociaż kamerę przez zasyp, by tylko sprawdzić czy za nim jest przejście dalej.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Mam takie pytanie, czy pilskie lotnisko było połączone rurociągiem z bazą paliwową która się znajduje w Dolaszewie i samoloty były tankowane z rurociągu czy cysterny musiały przewozić z Dolaszewa paliwo???
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Aha, przypomniało mi się że jak byłem nieco młodszy to przy ul. Wałeckiej było kilka wejść do podziemnych pomieszczeń, niestety kiedy budowano nowe wodociągi to wejścia zasypano.

Obrazek

Na mapce zaznaczone miejsce wejść, tata kiedyś wlazł do jednego z nich i mówił że są tam olbrzymie zardzewiałe rury...
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

"Podziemia III Rzeszy" część 1 :!: :idea: 8)



Bardzo ciekawy film na temat podziemi budowanych przez niemców.
Ciekawe jest to, że podziemia są zamaskowane i niemcy co kilka lat odwiedzają te miejsca i sprawdzają czy wszystko stoi jak stało...! Ktoś już o tym pisał, że tak jest na naszym pilskim lotnisku "niemcy wiedzą gdzie są wejścia, wchodzą i sprawdzają czy wszystko w porządku".
jacko123
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jacko123 »

Mam pytanie, działacie tam coś? czy odpuszczacie? bo widzę że temat umiera... niestety...
A i jeszcze jedno pytanie, jakieś imprezy na lotnisku tego lata jeszcze będą? Wybierałem się na 26 maja ale była kicha z pogodą (wiadomo przez kogo...).
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: maverik »

A takie pytanie z innej beczki nie ma możliwości zmierzenia grubości tego zawału w tunelu?
Jestem tylko laikiem ale czy nie da się wykonać jakiejś konstrukcji typu rury PCV łączonej na kołnierzach i jakimś świdrem wybierać piasek? Pytanie jest czysto teoretyczne.
jacko123
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jacko123 »

Taa... gorzej jak w miejscu zwału, tunel skręca.
lysy
Posty: 1
Rejestracja: 02 lis 2013, 23:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: lysy »

Witam. Z tego co wiem i zaobserwowałem to ktoś pilnuje tego co znajduje się na dole i nie daje możliwości spenetrowania tego. :wink:
Awatar użytkownika
simonpila
Posty: 30
Rejestracja: 01 cze 2011, 16:10
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: simonpila »

Co to znaczy, że ktoś pilnuje? Co masz na myśli?
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Stolper »

Witam,

Chciałbym poinformować, że udało się zlokalizować miejsce katastrofy (elementy wraku) jednego z Junkersów Ju 52, który w lutym 1945 roku brał udział w lotach do otoczonej przez Rosjan Piły. Czy wrak zostanie wydobyty - czas pokaże.

Pozdrawiam,
MK
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Patrząc na zamieszanie wokół lotniska w Modlinie, moim zadaniem chyba lepszym pożytkiem dla pilskiego lotniska było by zrobić coś takiego... Zobaczcie zdjęcie :D

Obrazek
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dudi »

Oj żeby tego nie widzieli nasi urzędnicy.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Kartenausschnitt vom Flugplatz Schneidemühl.
Obrazek
Zaznaczone na czerwono to tereny dzisiejszej fabryki Philips :)

Historisches Luftbild vom Flugplatz Schneidemühl.
Obrazek

http://translate.googleusercontent.com/ ... 4czLKz45ww
jacko123
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jacko123 »

123456 pisze:Aha, przypomniało mi się że jak byłem nieco młodszy to przy ul. Wałeckiej było kilka wejść do podziemnych pomieszczeń, niestety kiedy budowano nowe wodociągi to wejścia zasypano.

Obrazek

Na mapce zaznaczone miejsce wejść, tata kiedyś wlazł do jednego z nich i mówił że są tam olbrzymie zardzewiałe rury...
Kiedyś na lotach jeden z techników opowiadał, że budowa lotniska pozwalała Niemcom w razie 'W' na zalanie pasów startowych wodą... ile w tym prawdy...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Bocian »

Żeby zalać pas startowy, trzeba by było zalać całe lotnisko. Prawdopodobnie potrzebowałbyś całej wody z Zalewu Koszyckiego (nieistniejącego wtedy), potem hiperwydajne pompy musiałyby wtłoczyć je ponad 25 metrów do góry (ok. 9 pięter).
Gdyby jakimś cudem udało się to zrobić na tyle szybko, że woda nie wsiąknie w piasek, niechybnie spłynęłaby do miasta, bo lotnisko jest wyżej.

To tyle ode mnie. ;)
jacko123
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jacko123 »

Tak tak, pewnie masz rację kolego, też mi się to ni kupy ni d..py nie trzymało, tak sobie czytałem post o tych rurach, i sobie przypomniałem opowieści z cppesu... 22 lata temu.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Możesz nie wierzyć, nic mi do tego ale byłem w tym zaznaczonym miejscu wielokrotnie i pamiętam jak raz ojciec przy mnie wszedł do podziemi, zostałem sam na powierzchni, po minucie wyszedł i powiedział "są tam wielkie zardzewiałe rury", nie podał ich rozmiaru czy średnicy bo ich nie mierzył tylko stwierdził, że "są tam wielkie zardzewiałe rury", a owe zaznaczone miejsce bardzo dobrze pamiętam bo wielokrotnie jeździłem tam z rodziną rowerami w wolnym czasie!!! Teren jest przy (dawnym) lotnisku wojskowym i co my tam wiemy co wojsko komunistyczne robiło przez około 50 lat w komunistycznej Polsce, na tym pilskim lotnisku???!!! Po co je rozbudowywano skoro wiedziano, że będzie zamknięte??? Wszystko jest owiane tajemnicą!!! Czy wiedzieliście, że za komuny pod Jastrowiem jest skład broni atomowej??? Albo o istnieniu Bornego Sulinowa??? Albo o innych składach broni atomowej na terenie PRL-owskiej ziemi zwanej Polską??? Gdyby szaremu towarzyszowi za komuny powiedziano, że na terenie komunistycznej Polski jest broń atomowa to by to wyśmiał i powiedział "mi się to ni kupy ni d..py nie trzyma". Najgorsze jest to że w tym kraju są ludzie którzy np. twierdzą, że to Rosjanie zbudowali pierwszą bombę atomową kilka lat przed Amerykanami i mało tego, to jeszcze w to wierzą.
jacko123
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jacko123 »

Eeee... kolego źle mnie zrozumiałeś, ni kupy ni dupy nie trzyma się teoria z zalaniem pasa :mryellow:
W to, że były wejścia na Koszycach, a w nich rury wierzę, mało tego kawałek dalej w kierunku MPS ponoć były następne o wiele większe wejścia, zostały zalane betonem i na ich miejscu znajduje się kompleks schronohangarów.
Przebudowa w 80-tych latach miała na celu przystosowanie lotniska do super technologi jaką na tamte czasy był Su-22, pierwszy samolot ze zmienną geometrią skrzydeł, głównie chodziło o całą infrastrukturę mps-u i cpps-u no i schronohangarów. Pilskie lotnisko jako pierwsze w kraju otrzymało te maszyny, a piloci specjalnie szkoleni w ZSRR byli elitą w tamtych czasach w Polsce, i z tego powinniście być dumni :!:

Co do rur to bardziej mi pasuje odprowadzanie wody, może z podziemi :?:
jacko123
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jacko123 »

Poza tym kolego w tym temacie chodzi o ewentualne tajemne budowle z czasów szwabowni. W latach 80-tych nikt nie przypuszczał, że zlikwidują najstarsze lotnisko w europie...
Służyłem w 6 PLMB 1.5 roku, znam lotnisko od byłego batalionu JW 3515 poprzez bazę KOL, SD, elektrogazy, strefę bliższą-dalszą radiolatarnie, mps, pkt, itd. Znam na pamięć wszystkie pomieszczenia w koszarowcu na przeciw UAM, który stoi na miejscu naszego byłego sztabu, podczas lotów można było się dużo nasłuchać od starych techników, pilotów i mogę cię zapewnić, że nic za komuny tajemniczego tam nie powstało :mryellow:
Przez 5 lat po wojnie stacjonowali tam sowieci, pewnie co po Niemcu ciekawego zostało, to oszabrowali, resztę zniszczyli lub wysadzili, choć z pewnego źródła wiem że po likwidacji 6 PLMB, były robione pomiary i odwierty w ścianach naszego koszarowca.
W czasie tych, jak piszesz 50 lat komuny, zapisany został kawał historii polskiego lotnictwa i uszanuj to...
Qtaz
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:23

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Qtaz »

Odświeżę ten temat może, bo przeczytałem cały i zastanawiają mnie informacje na temat rzekomych wejść na terenie Gładyszewa oraz Zalewu. Na temat tego pierwszego pisało więcej osób, ale nigdy nikt nic nie napisał ciekawego. Mam takie wrażenie, że Panowie zawiesiliście białą flagę. Całe 30 stron podsuwania pomysłów na odpompowanie wody i nawet bez próby? Chcecie szukać dalej jeśli dokładnie nie zbadaliście tego tunelu zalanego z zawałem? Wiem, że możecie mnie wyśmiać bo siedzę z tyłkiem przed komputerem, ale jestem niepełnoletni i tylko mogę zrobić to do czego mam prawo, czyli skomentować. Wiadomo, że łatwiej napisać niż zrobić, ale później możecie tylko żałować czegoś :]

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: marasxt »

123456 pisze:Aha, przypomniało mi się że jak byłem nieco młodszy to przy ul. Wałeckiej było kilka wejść do podziemnych pomieszczeń, niestety kiedy budowano nowe wodociągi to wejścia zasypano.

Obrazek

Na mapce zaznaczone miejsce wejść, tata kiedyś wlazł do jednego z nich i mówił że są tam olbrzymie zardzewiałe rury...
No ja pamiętam te rury jak jeszcze nie były zardzewiałe, bo też tam właziłem.
Do początku lat 90-tych zaznaczony teren był uprawiany przez mojego ś.p. sąsiada pana Garaja, rosło tam żyto. Po jego śmierci teren leżał odłogiem, wojsko poćwiczyło sobie kopanie okopów przy skarpie byłego wyrobiska, zawaliła się drewniana wieża itp. Poprowadzono jakieś tam rury ze studzienkami inspekcyjnymi pod przyszłą inwestycję bodajże przepompowni i stacji uzdatniania wody pozyskiwanej z Dobrzycy dla Piły, którą widać na Twoim zrzucie. Ja tu mieszkam 27 lat, i widzę co się dzieje, cały zaznaczony obszar przeleciałem wykrywką wielokrotnie, prawie mi na podwórko wlazłeś, nie wspominając o sąsiadach. Fanty, które tu znalazłem zamieściłem w galerii albo do ID dałem. Pomyśl co by było gdyby dalej pozyskiwano tu żwir. Nic, dalej żwir. Mój kolega pracował w Hydrobudowa2, która budowała stację, teren był przeryty z kilku stron, i nic tylko żwir.
Jedyny akcent militarny dot. tego terenu jaki mi się nasuwa to gniazda KM na skraju skarpy w czasie stanu wojennego no i te ćwiczenia w kopaniu okopów, których ślady do dziś są widoczne.
Myślisz, że tu Niemcy też pilnują domniemanych wejść? Jeśli tak to już nie, bo Policja i Straż Miejska ich zniechęciła, po skargach moich sąsiadów wynieśli się. Mieliśmy dość tych aut święcących reflektorami w nasze okna ze skarpy, walających się puszek po piwie, zużytych prezerwatyw i woreczków z resztkami Butaprenu.
Nie jestem sceptykiem co do tuneli pod lotniskiem, ale co do Piły tak, bo po co.
Niemcy zaczęli schodzić z fabrykami dopiero po skutecznych nalotach alianckich, tak więc nie mieli zbyt wiele czasu nawet przy wykorzystaniu robotników przymusowych na zbudowanie takiej infrastruktury o jakiej myślisz.
Nie zniechęcaj się, szukaj, ale droga nie przez Wałecką, ani jej okolice.
Powodzenia i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się