Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Piterek »

Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Mateusz 24 »

Czy to nie był właśnie ten wypadek podczas przygotowań do jakichś pokazów? (jeśli coś podobnego to proszę mnie poprawić) :)
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: mania »

Pamiętam doskonale Jacka Kuczyńskiego, który mieszkał w naszym wojskowym bloku na Budowlanych i pamiętam ten słoneczny dzień, kiedy dowiedzieli się o śmierci ojca. Jacek stał oparty o blok i patrzał przed siebie, podczas gdy władze jednostki były u góry u jego matki z wiadomością. My mieliśmy wtedy po dziesięć lat i staliśmy obok Jacka zupełnie nie wiedząc, co powiedzieć...
Kuczyński był znakomitym pilotem, wspaniałym człowiekiem. On prowadził parę samolotów do akrobacji. Zawsze był perfekcyjnie przygotowany do lotu. Nigdy już chyba nie dowiemy się, dlaczego tak się stało?!
Por. Ciupek był bardzo zdolnym, młodym pilotem. Leciał za Kuczyńskim jak po sznurku, aż do końca... Ufał całkowicie prowadzącemu.
Ta katastrofa była szokiem w środowisku pilotów. Zagadką, której do końca nikt nie rozwiązał, mimo, że zdaje się winę przypisano wieży kontrolnej i oficerom prowadzącym.
Kiedy wdowa po pilocie wyprowadziła się z Piły, na ich miejscu zamieszkał pilot Jankowski, "drugi" polski kosmonauta.

Pozdrawiam
m
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Rav74 »

Znalazłem takie coś dla zainteresowanych.



Pozdr.
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Opis katastrofy z 26.08.1972 lim6bis nr burtowy 328 oraz SBlim-2 010

6 PLM-Sz przygotowywał grupę pilotów do wykonywania figur średniego pilotażu kluczem w ramach grupy pokazowej. Dowódcą klucza i prowadzącym był kpt. Szymon Starzecki, lewym prowadzonym por. Zenon Ciupek, prawym prowadzonym por. Karol Kochalski, zapasowym kpt. Bronisław Kuczyński. Instruktorami zespołu byli: ppłk. Jerzy Kozarek, ppłk. Michał Wolan i mjr Jerzy Radecki. Kierownikiem lotów był mjr Piotr Poszwa.
W krytycznym dniu przewidziano wykonanie dwóch lotów, w tym lotu w składzie pary z ćwiczeniem wznoszenia do strefy, skrętów głębokich, zwrotów bojowych, nurkowania oraz lot na zmiennych prędkościach w granicach 350-700 km/h
Z powodu zawieszeniu w lotach prowadzącego kpt. Starzeckiego przez lekarza, ppłk. Wolan wyznaczył na prowadzącego kpt. Kuczyńskiego. W związku z tym o godz. 7.58 z lotniska Piła wystartowała para samolotów w składzie Bronisław Kuczyński (prowadzący) oraz Zenon Ciupek jako szkolony i Michał Wolan jako instruktor.
W tym czasie dolna podstawa chmur wynosiła nad lotniskiem 2100m.
Według świadków po starcie z kursem 215 stopni samoloty wykonały lot po lewym kręgu nad-lotniskowym ze wznoszeniem do wysokości 1000m, następnie po wykonaniu skrętu na kurs startu zniżyły się, przelatując nad pasem startowym na wysokości 300-500 m i prędkości 700-750 km/h, po czym w połowie długości pasa startowego przeszły na wznoszenie do łagodnej górki pod kątem 20-25 stopni.
Na wysokości 1400-1800 m wykonały przewrót w lewo z jednoczesnym przejściem na zniżanie w pozycji odwróconej. Samoloty w nurkowaniu zderzyły się z ziemią o godzinie 8.03.
Na podstawie badania miejsca wypadku ustalono, że oba samoloty uderzyły z kątem nurkowania 25 stopni z prędkością 700km/h, z prędkością zniżania 78 m/s przy krytycznym kącie natarcia 17 stopni powodując przeciążenie około 8-10 G!
Z wyliczeń wynikało, że do wyprowadzenia samolotu z tym przeciążeniem brakowało wysokości 45m.
Obie załogi poniosły śmierć, a samoloty uległy zniszczeniu...
Ustalono, że silniki pracowały na dużych obrotach, układy sterowania działały prawidłowo, hamulce aerodynamiczne były schowane...
stock21
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2011, 01:31

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: stock21 »

O wypadku z 1972 roku rozmawiałem z tatą. Tata widział mniej więcej ten wypadek (widział jak samoloty robią coś w stylu beczki, po czym znikają z pola widzenia i chwile potem pojawił się czarny dym). Ze wszystkich opisów, jakie przeczytałem wnioskuje, że w katastrofie uczestniczyły 2 samoloty. Ale z opisu taty wynika, że były 3 samoloty w tym czasie w tamtym miejscu. Czy jest możliwość manipulacji w tym wypadku (być może czwarta ofiara tego wypadku nie mogła zostać ujawniona)? Może być też tak, że w ostatniej chwili samolot zmienił kierunek lotu i odleciał chwile wcześniej. Z tym, że tata jest na 90% przekonany, że zginęło 4 pilotów w tej katastrofie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: adam »

Wypadki podczas Szybowcowych Mistrzostw Polski w Pile.

Kolejne zderzenie szybowców w Pile. Zginął jeden z pilotów; drugi wyskoczył » http://kontakt24.tvn24.pl/temat,kolejne ... goryId=496
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Kanclerz »

Niestety dzisiejszy wypadek szybowcowy ma jeszcze jeden wymiar. Poszkodowanym pieszym jest nasz Kolega z forum...
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: mih »

Nie wiem o kim mowa, ale mam nadzieje, że limit niesamowitego pecha został już wyczerpany i chłop szybko wróci do zdrowia. Jakoś pilskie lotnisko ostatnio nie ma dobrej passy...
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: wojtaq »

Kanclerz z całym szacunkiem dla tragedii, ja chciałbym wiedzieć kto z moich kolegów uległ temu wypadkowi! Więc jeśli nic nie stoi na przeszkodzie (np. zastrzeżenie informacji przez poszkodowanego lub rodzinę czy inne istotne przyczyny) podaj, proszę kogo z naszych dotknęło to nieszczęście? Może trzeba będzie pomóc, wesprzeć czy wogóle wyrazić zwykłe, ludzkie współczucie. A trudno to zrobić bez podstawowej wiedzy...
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: kolega »

Przykro bardzo jak się dowiedziałem o tym, tym bardziej, że to mój dobry kolega... :/

Wypadek w Pile » http://www.szybowce.com/bez-kategorii/wypadek-w-pile
Aeroklub Polski pomaga poszkodowanemu w Pile » http://lotniczapolska.pl/Aeroklub-Polsk ... Pile,34221
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Kanclerz »

Poszkodowanym pieszym w wypadku został nasz przyjaciel Czesław - Maciej Długaszewicz. Pełni rolę redaktora na naszej stronie.
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: zgredek »

Wiesz może jak bardzo jest poszkodowany?
Czesław - aż trudno uwierzyć...
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: lukaszbun »

zgredek pisze:Wiesz może jak bardzo jest poszkodowany?
Czesław - aż trudno uwierzyć...
Do tej pory nie mogę w to uwierzyć, gdy wczoraj od pavvlo dostałem wiadomość zaniemówiłem...
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: wojtaq »

Stan Macieja jest poważny, choć nie zagraża już życiu! Póki co nie zdecydowano się na szczegółową diagnostykę z powodu braku możliwości przy bieżącej kondycji pacjenta. Nastąpi to niezwłocznie, prawdopodobnie we wtorek rano. Na teraz wiadomo, że obie gałki oczne są uszkodzone i ma zmiażdżoną tchawicę. To najgroźniejsze urazy pomijając mniej istotne w tych okolicznościach złamania kości jarzmowych i rany powierzchowne głowy. Jest w śpiączce farmakologicznej.
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: zgredek »

Dzięki za info.
Pozostaje życzyć Maciejowi szybkiego powrotu do zdrowia.
Jeżeli potrzebna jakaś pomoc: transport, zrzuta... - PW
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: wojtaq »

Moim zdaniem ta inicjatywa nie rozprasza możliwych kanałów wsparcia i wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy chcą pomóc Maciejowi:

(...) Czekając na wyjaśnienie przyczyn wypadku, Aeroklub Polski jak najszybciej wesprzeć poszkodowaną osobę. Apel kierujemy do naszego środowiska lotniczego i osób pragnących wesprzeć naszą inicjatywę. Wpłaty należy dokonywać na specjalnie wydzielone konto bankowe Aeroklubu Polskiego nr: 66 2030 0045 1110 0000 0381 8680. (...)


Całość tekstu: dzienniknowy.pl
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3157
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Krzysztof Ju »

moja.pila.pl pisze:Obrazek

Zawody szybowcowe odwołane

Podczas wczorajszej odprawy z zawodnikami organizatorzy szybowcowych Mistrzostw Polski poinformowali o odwołaniu dalszej części zmagań. Decyzja ma oczywiście związek z niedzielną tragedią.

W miniony weekend doszło do aż dwóch wypadków szybowców. Drugi, który miał miejsce w niedzielę był bardziej tragiczny w skutkach i w jego wyniku jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna. Organizatorzy długo zwlekali jednak z decyzją odnośnie dalszych losów imprezy. Ostatecznie dopiero wczoraj popołudniu poinformowano o odwołania zmagań w obu klasach.

- Dzisiaj podczas odprawy z zawodnikami o 12.30 została przekazana decyzja dotycząca odwołania zawodów szybowcowych w Pile w obu klasach – czytamy na stronie internetowej.

Jednocześnie zawodnicy wraz z organizatorami zadecydowali o przekazaniu części wpisowego na rzecz pieszego, który ucierpiał w wyniku wypadku szybowców.


Źródło: www.moja.pila.pl
Data wydania: 4 czerwca 2014
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się