Czechyń (Zechendorf)

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: adam »

adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: adam »

W zeszło tygodniowym wydaniu "Pojezierza Wałeckiego" ukazał się artykuł o odnalezieniu skarbu Göringa na terenie byłej fermy lisów. Oczywiście był to primaaprilisowy żart.
thymalus
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:15

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: thymalus »

Owszem był to primaaprilisowy żart, którego zresztą byłem autorem. Historia nie jest jednak całkowicie wyssana z palca. Ponad wszelką wątpliwość ferma była własnością Goringa. Na pewno nieopodal niej znajdował się dom (pałacyk) lekarza weterynarii (odpowiednik dzisiejszego powiatowego lekarza weterynarii) który był przyjacielem Hermana G. i był przez niego odwiedzany. Ponad wszelką wątpliwość na przeciw fermy jest teren ponad hektara ziemi pokryty papą. Są to nakładane na siebie kolejne warstwy papy przebijane gwoździami. Grubość warstw papy może dochodzić do około metra. Czym głębiej są one za sobą tak stopione, że tworzą już jednolitą masę której bez użycia ciężkiego sprzętu nie da się rozbić. Wykrywacze, nawet z separacją wariują w tym miejscu. Można je łatwo odnaleźć bo porastające teren rachityczne drzewka mają na dole kołnierze z papy. Co jest pod papą? Może na fermie wybuchła epidemia i pogrzebano tam martwe zwierzęta? Kto wie?
emer
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2012, 10:12

Re: Czechyń

Post autor: emer »

adam pisze:Też mnie ten fakt zastanawia, że na dostępnych mapach kościół nie jest naniesiony, lecz w trzech różnych źródłach informacje o istnieniu kościoła w Czechyniu znalazłem. Z pewnością nie było kościoła w Wiesiółce, mieszkańcy na nabożeństwa jeździli do Skrzatusza.
Czy możesz podzielić się z nami tymi źródłami?
mlody007
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2013, 22:10

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: mlody007 »

Tak to prawda, niedaleko miejsca znajduje się taka sterta papy i siatki, są to pozostałości po klatkach na lisy. Parę lat temu miał być tam zasadzony las, ale miejscowe Nadleśnictwo postanowiło że nic z tym nie będzie robiło, bo koszty utylizacji były by drogie, pod tą papą nic nie znaleziono.
emer
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2012, 10:12

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: emer »

A co z tym kościołem?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: adam »

O istnieniu kościoła w Czechyniu podają takie źródła:
"Geschichte des Deutsch Croner Kreises" - Schmitt
"Geschichte des Kreises Deutsch-Krone0" - Schulz Franz
przemcio
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:22

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: przemcio »

Ostatnio dowiedziałem się, że w latach siedemdziesiątych jak był remontowany most we wsi, ten przez rzekę Piławę, (praktycznie wykonywany nowy bo poprzedni był drewniany i w innym miejscu) został przesunięty lekko w stronę zabudowań (aby chyba lepiej wyprofilować drogę czy może wygodniej było budowniczym polski ludowej) i wykonując wykopy w miejscu krawędzi starej drogi odkopano dużą ilość szczątków ludzkich z elementami umundurowania (niestety nie wiem jakich wojsk). Budowniczy zamiast to zgłosić przysypali wszystko i zajęli się dalszą budową.
mlody007
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2013, 22:10

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: mlody007 »

Dawniej, za nowym mostem po lewej stronie, jadąc od Witankowa znajdował się cmentarz, który został zlikwidowany być może o to chodzi.
Yankess
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2009, 15:32
Lokalizacja: Dt. Krone

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: Yankess »

Czy wiadomo coś więcej po tylu latach?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Czechyń (Zechendorf)

Post autor: Kanclerz »

Polecam część pierwszą "Wałeckich wędrówek w pięciu wymiarach". Autorem książki jest Jarosław Leszczełowski. Można przeczytać informacje o Chechyniu oraz innych bliższych i dalszych od Czechynia miejscowościach.
Załączniki
aa.jpg
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się