Wapno - katastrofa górnicza

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
kociu
PRZYJACIEL
Posty: 21
Rejestracja: 15 sty 2011, 19:41
Lokalizacja: PIŁA; KRAJENKA

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: kociu »

Link do dzisiejszego artykułu na onecie odnośnie Wapna:

Apokalipsa w Wapnie » http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/apokali ... omosc.html

pozdrawiam
kociu
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: marasxt »

W najbliższy wtorek o 13:30 na PLANETE+ będzie emitowany film dokumentalny "Bohaterowie z Wapna" o największej katastrofie górniczej w Polsce.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: Jerzyk »

marasxt jak wejdziesz na stronę telewizji Planet+ to dowiesz się, że również w innym terminie - tylko, że wcześnie rano, bo o 7.20 - bodajże można to obejrzeć ponownie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: adam »

Na II Festiwalu Filmu Niezależnego pokazano film o katastrofie górniczej w Wapnie. Krótka relacja i fragment filmu od 2 min.

http://vod.gazetapolska.pl/4608-ii-fest ... konkursowa
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: adam »

Objazdowe Kino Niezależne „OKNO” wyruszyło w trasę, będzie także możliwa prezentacja filmu pt. "Bohaterowie z Wapna".

http://niezalezna.pl/43777-tu-zobaczysz ... ezne-filmy
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: adam »

W Wapnie znowu zagrożenie:

Cała miejscowość zapadnie się pod ziemię? Naukowcy biją na alarm » http://www.tvn24.pl/cala-miejscowosc-za ... 321,s.html
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: RR »

Po co powielać takie infantylne niusy i podsycać panikę? Naukowcy z Wapna i Wągrowca, dobre. Nagłówek "miejscowość zapadnie się pod ziemię" rodem z żądnych sensacji artykułów o pamiętnych wydarzeniach w Pile z 1893 r. Wiadomo, że teren jest geologicznie niestabilny, bo inaczej być nie może. Wiadomo, że są strefy w których się nie buduje i nie mieszka. Granice stref należy weryfikować. Ale nie trzeba wszędzie szukać taniej sensacji.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: adam »

RR pisze:Po co powielać takie infantylne niusy i podsycać panikę?
Ja się tylko powołałem na najbardziej opiniotwórczą stację telewizyjną w Polsce.
Awatar użytkownika
Sturmgewehr
Posty: 82
Rejestracja: 28 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Festung Schneidemühl
Kontakt:

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: Sturmgewehr »

Filmik stary, ale widzę, że nikt jeszcze lina nie wrzucił, więc sobie pozwolę:

Historia wysadu solnego w Wapnie » http://www.youtube.com/watch?v=iJAUS9nMNEs



Pozdrawiam
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: Jerzyk »

Odsyłam po pierwsze na stronę podawaną przez Adama a po drugie na pierwszą stronę tego wątku gdzie pisałem o Wapnie "tamtych" lat. Pozdrawiam!!!
Mastrix
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2014, 20:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: Mastrix »

Witam wszystkich forumowiczów. Wczoraj odwiedziłem Wapno po tym, jak dowiedziałem się o historii tej miejscowości od kolegi z Wągrowca (sam mieszkam w Poznaniu i nigdy wcześniej o wydarzeniach z 1977 nie słyszałem). Na podstawie archiwalnych zdjęć i dostępnych materiałów filmowych próbowałem ustalić gdzie dokładnie na terenie miejscowości miały miejsce te największe osuwiska, bo w momencie przyjazdu do Wapna nazwy Gipsiak, Korea czy Wietnam nic mi absolutnie nie mówiły. Wyszło mi na to, że największe osuwisko (ten lej widoczny na wielu zdjęciach) miało miejsce tam, gdzie obecnie jest Viva i parking po drugiej stronie ulicy. Czy możecie to potwierdzić albo wyprowadzić mnie z błędu? A może ktoś dysponuje stosowną mapką, lub też jest w stanie taką przygotować?
Ogólnie jestem zadziwiony, że o sprawie tej katastrofy praktycznie nikt nie wie a i w samym Wapnie niewiele jest jej śladów. Z tego co zauważyłem to lokalna gospodarka delikatnie mówiąc nie działa zbyt prężnie a myślę że Wapno mogłoby być celem turystyki niekonwencjonalnej. Ja wiem, że zwiedzanie miejsc różnego rodzaju katastrof jest dla niektórych nie na miejscu, ale byłby to pewnie jakiś impuls dla rozwoju miejscowości. Na początek starczyłoby kilka tablic na terenie miejscowości, typu "tu wydarzyło się to", "tu stał taki a taki budynek" itd.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Wapno - katastrofa górnicza

Post autor: czeslaw »

ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się