Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: lubianka »

Witajcie! Na os. Górnym (Bogusławskiego, Fredry) oraz na ul. Wiosny Ludów stoją domy z zaokrąglonymi dachami. Podobno takich domów jest (może było) w Polsce tylko ok. 30. Kto zna ich historie? Szkoda, że co jakiś czas ktoś prostuje dach i niszczy to czego mamy tak mało w naszym mieście. Pozdrawiam

Obrazek
pitersen
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2008, 17:07

Re: Ulica W.Bogusławskiego i okolica

Post autor: pitersen »

Na tym zdjęciu jest akurat ulica Traugutta :)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Ulica W.Bogusławskiego i okolica

Post autor: Aragorn »

A tutaj dwa budynki z ul. Mickiewicza.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Ulica W.Bogusławskiego i okolica

Post autor: lubianka »

pitersen pisze:Na tym zdjęciu jest akurat ulica Traugutta :)
Gratuluje spostrzegawczości, ale byłem blisko :) Akurat taką fotkę znalazłem w sieci. Ulicy Bogusławskiego jakoś nie było. Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Ulica W.Bogusławskiego i okolica

Post autor: ziolek »

Co do dachu to może nie napisze właśnie o dachach tych domów, ale innych budowanych wówczas i w ich sąsiedztwie. Niestety i ich dachy są upraszczane, a wynika to ponoć z braku odpowiednich umiejętności dzisiejszych dekarzy.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Ulica W.Bogusławskiego i okolica

Post autor: lubianka »

Na ul. Sportowej ktoś dostawił przybudówkę do domu z takim dachem i dekarze poradzili sobie jakoś. Okazuje się zatem, że można i dzisiaj taki dach zbudować.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Ulica W.Bogusławskiego i okolica

Post autor: Bocian »

Wszystko się da zbudować.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ulica W.Bogusławskiego i okolica

Post autor: adam »

Bocian, czy budynek z dachem w takim kształcie to jakiś specyficzny styl architektoniczny? Mnie osobiście takie budynki kojarzą się z jakby niemieckim stylem budownictwa.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: Bocian »

Chyba nie, choć podobny zespól domków zaprojektował w latach 20. XX wieku przez Ernsta Maya na podwrocławskim osiedlu Ołtaszyn...

Nie interesowałem się tym za bardzo, ale w być może Twoje skojarzenie z niemieckim budownictwem jest uzasadnione.

Tutaj o osiedlu na Strączkowej we Wrocławiu:
Osiedle dla robotników rolnych wzdłuż ul. Strączkowej. Ulica i prostokątny skwer. Projekt: Ernst May (1886-1970). Składało się z 36 bliźniaczych domów, zubdowanych z pustaków. Domy: wuysoki dach (5 m), który przykrywał dwie kondygnacja mieszkalne. Wiele elementów architektury regionalnej. Założenie urbanistyczne wzorowane na założeniach angielskich przedmieść ogrodowych. Układ urbanistyczny zachowany, włącznie z nieutwardzoną drogą, wiele domów zmienionych i unowocześnionych. Bardzo urokliwe miejsce, całkiem dobrze skryte. Wszystko powstało na ziemiach podarowanych wspólnocie Oltaschin przez barona von Richthofen-Boguslavitza.
źródło i zdjęcia: http://wroclaw.hydral.com.pl/15064,obiekt.html
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: Bocian »

A tu jeszcze publikacja nt dokonań Ernsta Maya w samym Wrocławiu: http://www.kaiu.pan.pl/images/stories/1 ... owicz1.pdf

Rys. 7 przedstawia osiedle Ołtaszyn.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: SA108 »

Zdaje się, że to jest dach krążynowy.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: adam »

Bocian dziękuję za odpowiedź i za ciekawe linki. Pytałem o to czy to jakiś niemiecki styl budownictwa, ponieważ czytałem bardzo ciekawą książkę, która była pracą magisterską z 1900 r. napisaną przez wykładowcę ze szkoły budowlanej z Deutsch Krone (Wałcz), której tematem był styl architektoniczny w powiecie wałeckim. Opisane są najstarsze domy jakie w owym czasie zachowały się, tj z 1770 r. Opisany został mechanizm przenikania się stylu frankońskiego z naszym słowiańskim. To tak tylko na marginesie, bo poruszany tu temat przedstawionych w tym temacie budynków to dużo późniejszy okres.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: Jarek63 »

Wydaje mi się jednak, że jest to odmiana dachu mansardowego.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: Bocian »

Raczej krążynowy.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: lubianka »

Nie jestem specjalistą od dachów ale wydaje mi się, że konstrukcja tych dachów bardziej przypomina od wewnątrz typ mansardowy. Właśnie jestem posiadaczem jednego z tych domów i czeka mnie remont owego dachu. :( Sprawdziłem w sieci i konstrukcja dachu krążynowego jest o wiele bardziej skomplikowana.

Obrazek

Nasze Pilskie domy a dokładniej ich dachy od środka przypominają raczej coś takiego.
Obrazek

Za tydzień zrobię zdjęcie mojego dachu od środka, to koledzy powiecie jak się on zwie.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: Bocian »

Ten pierwszy dach jest bardzo nietypowy - ma duża rozpiętość i żadnych słupów pośrednich stąd skomplikowana struktura. Też na niego trafiłem w sieci wczoraj ;)

Najłatwiej okrągły kształt dachu można uzyskać właśnie z dachu mansardowego, ale zamiast prostych wykonać zakrzywione krokwie. Taką krokiew można nazwać krążyną a dach - dachem krążynowym.

lubianka, z przyjemnością obejrzę fotki Twojego dachu od środka.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: lubianka »

Jak tylko będzie to możliwe, a będzie to możliwe dokładnie za 8 dni, zamieszczę zdjęcia. Masz rację Bocian. Krokiew na moim dachu składa się z kilku części i w ten sposób jest zaokrąglona. Dzięki za info. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: lubianka »

Obiecane zdjęcie konstrukcji dachu od środka.

Obrazek
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: maritim »

lubianka pisze:Nie jestem specjalistą od dachów ale wydaje mi się, że konstrukcja tych dachów bardziej przypomina od wewnątrz typ mansardowy. Właśnie jestem posiadaczem jednego z tych domów i czeka mnie remont owego dachu. :( Sprawdziłem w sieci i konstrukcja dachu krążynowego jest o wiele bardziej skomplikowana.

Obrazek

Nasze Pilskie domy a dokładniej ich dachy od środka przypominają raczej coś takiego.
Obrazek

Za tydzień zrobię zdjęcie mojego dachu od środka, to koledzy powiecie jak się on zwie.
Bardzo ciekawy przykład dachu krążynowego można zobaczyć w miejscowości Kolno gm. Wałcz (Eckartsberge), przy czym dach tamtejszego kościoła nie jest konstrukcją krokwiową jak w przypadku Lubianki; to powłoka utworzona z przenikających się ukośnie elementów, podobnie jak ta w Gliwicach...

Obrazek
BasiaC.
Posty: 1
Rejestracja: 24 lip 2014, 00:25

Re: Ulica W. Bogusławskiego i okolica

Post autor: BasiaC. »

Dzień dobry, odkopię trochę temat :)
Jestem mieszkanką jednego z domów na ul. Traugutta, które przedstawiono na pierwszym zdjęciu. Tu rodzi się moja prośba - czy istnieją gdzieś bardziej szczegółowe zdjęcia ulicy Traugguta z lat trzydziestych lub początku czterdziestych? Niestety nie mogłam nigdzie znaleźć.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się