Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Dawno tu nie zaglądałem. Więc wstawiam kolejną paczkę z fotami.

Paczka XVI

159.Obrazek 160.Obrazek 161.Obrazek 162.Obrazek

163.Obrazek 164.Obrazek 165.Obrazek 166.Obrazek

167. Obrazek 168.Obrazek 169.Obrazek 170.Obrazek


171.Obrazek 172. Obrazek 173.Obrazek 174.Obrazek


175.Obrazek 176.Obrazek 177.Obrazek 178.Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: adam »

Obrazek
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: tomcio1 »

adam pisze:Obrazek
W jednym z wcześniejszych postów, nie pamiętam czy w tym temacie, ktoś zadał pytanie czy drzewa rosnące obecnie na Placu Zwycięstwa są tymi samymi drzewami które rosły przy kościele miejskim. To zdjęcie jednoznacznie odpowiada na pytanie że nie. Pozdro
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Kanclerz »

Dlaczego? Przecież widzimy tę część Placu gdzie kościół ewangelicki nie stał (część z budynkami z poniższej fotki - widok z przeciwnej strony):

Obrazek
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Patyk »

Kanclerz ma racje, dla uważnych na forum było już wspomniane że starodrzew został uratowany (parę sztuk) przed całkowitym wycięciem.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: tomcio1 »

Faktycznie - nie zauważyłem że ta fota przedstawia połowę dzisiejszego placu. Mój błąd.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

To do Adama77!

Przepraszam, ale z różnych powodów nie byłem obecny na forum przez czas długi.
I dopiero dziś "zgrubnie " zapoznałem się z niektórymi wpisami.
Na moje nieszczęście jest taki Twój wpis, który przegapiłem i nie odpowiedziałem na niego.
Będę w Pile w okolicach 1-go listopada i będę też w interesującym Cię adresie. Mam propozycję napisz do mnie na: jerzel@neostrada.pl
Na pewno przeczytam i podam Ci mój numer telefonu komórkowego. Postaram się znaleźć te 3o minut na spotkanie.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: czeslaw »

Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Czesław !
Dzb. Obejrzałem odcinek nr 1 i merytorycznie - po za zgrabnym (profesjonalnym?) montażem tematycznie dla formułowiczów nie powinno być żadnych niespodzianek!!!
Jeszcze dziś obejrzę odcinek drugi (już widziałem autorski początek
- słowo wstępne. I jeślim się nie przesłyszał - to pan. JSZ. popełnia błąd twierdząc,że rozbudowa Piły rozpoczęła się w latach 50-tych - odsyłam na początek tego wątku- pierwsze bloki te przy Kilińskiego i Sikorskiego faktycznie powstały w połowie lat 50 -tych (ale była to już dobra połowa tych lat) I to nie to ,że mi się zdaje w lutym 1957 roku wróciłem z wojska! Ato się pamięta i bloków tych jeszcze nie było!
Jest parę błędów rzeczowych - nie wiem czy czasami nie zamierzonych, celowych aby wywołać "wilka" -czytaj dyskutanta z lasu????
Ale wszystkich ostrzegam. Policzyłem tylko tak zgrubnie same "całe" minuty na to aby obejrzeć wszystkie odcinki, które pomieścił pan. Jan Szwedziński potrzeba "lekko" ponad 3 - trzy godziny!!!
A nie warto przyśpieszać!!!
A tak już na marginesie- Bez względu na to co jest dalej BRAWA DLA AUTORA I POZOSTAŁYCH WSPÓŁUCZESTNIKÓW TYCH PRAC.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Znalazłem nieco czasu dla dwu następnych odcinków (2 i 5 bo krótki! zaledwie 11 minut.)
I w dalszym ciągu mam te same zarzuty. Znowu "Skinspila" będzie pisał, że się przyczepiłem do pana Szwedzińskiego.
A ja się czepiam np. w odcinku nr 5 pod tym samym zdjęciem Są dwie daty jedna luty 1945 a druga bodajże luty (a może grudzień? już nie będę szukał! A niech tam.!) 1975 !
A to bardzo duże uproszczenie. Bo na obu (to samo zdjęcie jest pokazywane dwa razy!) zdjęciach jest droga tzw. czarna droga łącząca ul. Bieruta z Więżniów Politycznych, droga której "na blank" nie było w żaden sposób w lutym 1945. Choć i to jest nieprawdziwe - bo w lutym 1945 - jak pisze "nasz pan doktor" - w lutym 1945 w Pile był śnieg!!!!! A tu go nie ma.
Ja wiem,ze powiecie, że się czepiam, że to są bzdury, że to są szczegóły. A wcale nie prawda. Bo kiedyś KTÓRYŚ Z WAS - czego mu z serca Życzę będzie pisał jaką mądrą(bo naukową pracę na temat np. historii współczesnej Piły i posłuży się tym materiałem (nieprawdziwym) i co wtedy ????
Jest także wiele i innych błędów. Przykłady? proszę bardzo:
Pomijam już,ze powtarza się te same zdjęcia np. budynku, który po latach został szkołą nr 7 i inne zdjęcia . Czyżby p. Sz. płacono z a czas projekcji???
To trzeba było przedłużyć czas projekcji poszczególnych zdjęć o 3-4 sek i było by to samo a może i lepiej !!!
Nie wiem czy tylko u mnie na mały wymiarze zdjęcia są nie tylko zbyt małe i trochę jakby nie ostre. A po "całym ekranie" są delikatnie mówiąc słabo czytelne!!!
pomijam już , że więcej niż trochę ja je odczytuję jako tak pogrupowane "nieskładnie" (nierozumiejącym tego może uda mi się to wyjaśnić w trakcie innych postów)
No i..... w wielu miejscach nie precyzyjne są podpisy, że wspomnę choćby: na zdjęciu jest ul, Kujawska a podpis "Ogińskiego" albo Kujawska a na zdjęciu skrzyżowanie Budowlanych -Piekarskiej-Marchlewskiego-Kujawskiej.
No i ostatnia uwaga "ahistoryczność podpisów" .
"Starzy formułowicze" wiedzą z pewnością o co chodzi. Krótko tylko: ul. 11 Listopada nigdy nie wyglądała tak jak ul, Bieruta i takich podpisów jest więcej!!! Moim zdaniem jak na tego typu publikację przy czy na każdym zdjęciu powinna być umieszczona data wykonania zdjęcia. To by dopiero dawało dokładny obraz jak NASZE MIASTO PIŁA wyglądało w dniu czy roku .... Ale chyba patrząc na zdjęcia kościoła św. Janów o których pisałem to lepiej , że "NIE".
A szkoda!
No nic - przekonany jestem,ze po 1.01. znajdę więcej czasu i...
Ps. Nie nie zazdroszczę panu Szwedzińskiemu tego,że to ON a nie ja!!!
Bo gdybym mieszkał dziś w Pile to na pewno nie przysiadywał bym fałd cudzych spódnic ani kantów swoich spodni. Ci co mnie znają wiedzą i w razie czego mogą potwierdzić.
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Patyk »

...potwierdzam...
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

"Patyk" serdeczne dzięki za potwierdzenie.
A ja od siebie tylko złośliwie dodam albo zauważę: ....A kto do licha jest założycielem tego wątku na forum, który nazywa się : "Lata odbudowy Piły na fotografii" i kiedy on był założony???
Dodam jeszcze (możecie też to nazwać złośliwością), że mieszkam, w małym miasteczku (1o tys. ludzi i 10 km kwadrat.- mniej więcej 10-cio krotnie mniejszym od Piły bo Piła chyba zajmuje ponad 100 km kwadratowych!) na północnym Mazowszu.
I choć się tu nie urodziłem- bom rodowity jeszcze przedwojenny "chłopak ze Szmulek" - dzielnica Warszawskiej Pragi na której, urodził się i wychował "piewca" , propagandzista i...gwary warszawskiej- Stefan Wiech (Wiechecki) to moją małą ojczyzną jest to właśnie miasteczko!!! Bo właśnie tu po zniszczeniu w roku 1939 naszego warszawskiego mieszkania - tu właśnie przenieśli się moi rodzice i TU - WŁAŚNIE - TU !!!RODZIŁA SIĘ MOJA DZIECINNA (i nie tylko dziecinna bo i dorosła) ŚWIADOMOŚĆ.
A zgodnie z ....Naszą małą ojczyzną - jest głównie i przede wszystkim nie to miejsce gdzie żyjemy czy mieszkamy a miejsce do którego sięga Nasza najstarsza pamięć, miejsce gdzie rodziła się nasza świadomość.
I choć dzieckiem będąc (7 lat i 4 miesiące) czy pacholęciem na długie (ponad ) 39 lat, moich najlepszych lat byłem PILANINEM - I CHOĆ TO WE MNIE ZOSTAŁO do dziś....
Niestety moja mała ojczyzna, "Meine kleine Heimat ist Hierr!!!!"
Napisałem to po niemiecku - bo w tym języku o tym się dowiedziałem! A życie ludzi "pokolenia wojny" do których się zaliczam nie jest i nie było ani tak proste i jednobarwne jak się wielu formułowiczom wydaje, ani tak proste czy jak ktoś może woli jak je opisuje dr. Stukowski. Było bardziej prozaiczne.!!!
A jednocześnie ???????
I niech przykładem będzie mój okres przełomu 1944/45. W czasie potyczek - pażdziernik 1944- północne Mazowsze- między okopanymi (i zaminowanymi) Niemcami a stojącymi po drugiej stronie Narwi - Rosjanami dochodzi do różnych takich wypadów (nawet na kilka kilometrów -"po języka") w trakcie tego teren-przedpole bombarduje, jak się po latach od tamtych dni, dowiaduję Pułk Bombowców Nocnych "Kraków"... i od tych bomb - polskich (a może rosyjskich?) ginie Polak dorosły -( 31 lat i 5-ć miesięcy mija mu w tym dniu) a póżniej, żeby było "prościej" najpierw przez dni kilka DZIECKO PO TYM ZABITYM, dokarmia żołnierz Niemiecki( wróg, zaborca, najeżdzca!) pełniący służbę przy taborach ..."bo może tam w Berlinie ktoś to dobro, które On tu temu małemu Polakowi... odpłaci-odda jego małemu niemieckiemu bratu" (oczywiście matka tego małego jest i żyje przy nim, ale jak to na wygnaniu!!!!! Brakuje wszystkiego a przede wszystkim jedzenia)
A potem chorego na szkarlatynę- wtedy chorobę omalże jeszcze śmiertelną ratuje Ruski "'Wracz" -lekarz. Jak dziś chcą niektórzy
AGRESOR, ZABORCA, NAJEŻDŻCA!!!????
Och " żyzń !!! kakaja Ty..." (Och życie!!!! jakieś Ty.......)

A już niejako jako PS. "Patyk" - Ciebie i wszystkich formułowiczów jeżdżących na MTB zapraszam na V-ty już Zimowy Maraton MTB "Chwała poległym" - 17.01.2010 (regulamin na stronie Urzędu Miasta.), którym moi współmieszkancy ( z tego miasteczka) w tym i ja czcimy poległych o WYZWOLENIE TEGO MIASTECZKA I POWIATU, SPOD OKUPACJI NIEMIECKIEJ.
To już będzie - 12.01.1945 godz.11,25- gdy ruszyła ofensywa- 65- ta rocznica ICH ŚMIERCI!!!!!
Za Naszą wolność.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tom »

pierwsze bloki te przy Kilińskiego i Sikorskiego faktycznie powstały w połowie lat 50 -tych (ale była to już dobra połowa tych lat) I to nie to ,że mi się zdaje w lutym 1957 roku wróciłem z wojska! Ato się pamięta i bloków tych jeszcze nie było!
Jerzyk ! Ależ oczywiście, masz rację tych bloków jeszcze nie było ! W 1959 roku zostały oddane do użytku bloki przy ul.Sikorskiego te na terenie byłego więzienia. Wiem bo moi rodzice tam zamieszkali przeprowadzając się z Bydgoskiej. Oddane do użytku jeszcze nieotynkowane, podwórko było pełne gruzów jeszcze ok.2 lata, nawet posiadam fotografie gruzy i nieotynkowane bloki, a obecną ul.Boh.Stalingradu (jeszcze wtedy Berlińska się nazywała) odgradzał od strony północnej wysoki z czerwonej cegły mur po-więzienny, który był w kilku miejscach zniszczony i rozebrano go w początkach lat 60-tych. Do dziś zachowała się tylko wschodnia część tego ogrodzenia. W latach 70-tych jakiś
"mądry wyuczony" umieścił tablicę pamiątkową na tej pozostałości "Mur Pruski wybudowany
na przełomie XIX i XX wieku." Pamiętam wszyscy dzieciaki z podwórka śmiali się często i głośno,
bo dla nas to było po prostu ogrodzenie więzienia po którym się chodziło. Po kilku miesiącach ktoś się dopatrzył i ta "śmieszna" pamiątkowa milcząca tablica, została wymontowana.

Pozdrawiam
Tom
Kreska 3

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Kreska 3 »

Wow! Dopiero dzisiaj, po dlugiej nieobecnosci, zaczelam przegladac ten watek. Toz tu sie odbywala prawdziwa orgia fotograficzna! Tymczasem posciagalam zdjecia i wyrywkowo poczytalam. Bardzo duzo mam do nadrobienia! Moje glebokie poklony dla Pana, ktory wstawil te zdjecia. Poza tym, dziekuje za dobre slowo pod moim adresem i przepraszam za milczenie, takze za to, ze wciaz nie jestem wystarczajaco skupiona, zeby cos konkretnego przywolac z moich wspomnien. Cos malo istotnego, owszem:
- Jesli sie nie myle, panna Linartas, ktora wyszla za maz za Meksykanina, miala na imie Androna, nie Aldona. Miala siostre Brygide - to sie zgadza. Byla jeszcze jedna siostra i chyba jej Maria bylo na imie, ale za te trzecia nie dam glowy. Jak bede wiosna w Polsce, postaram sie odnalezc zdjecie panny Androny z narzeczonym i zamiescic na forum (jesli jeszcze nie ma, a nie pamietam).
Serdeczne pozdrowienia!
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: wojtaq »

Witam!
Szczegół dotyczący sióstr Linartas dotyczył mojego nieprecyzyjnego wpisu. Pomimo starań rzeczywiście Androna została Aldoną! Przepraszam za lapsus i w ramach rehabilitacji dodam, że trzecia siostra nosi imię Marita. Być może, niebawem będę widział się z żoną ich brata Algimanta, zaprezentuję stronę Dawnej Piły i poproszę o udostępnienie zdjęć, które mogłyby wnieść coś istotnego dla naszej społeczności...
Kreska 3

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Kreska 3 »

Brygida Linartas po smierci Miry Ziminskiej - Sygietynskiej zostala dyrektorem zespolu Mazowsze w roku 1997. W 2000 roku zrezygnowala z funkcji. Pozdrowka.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: waldemar t. piatek »

Czy ktoś posiada jakąkolwiek wiedzę lub może nawet stare fotografie, o ulicy Tucholskiej w Pile, o jej powojennej odbudowie, o tym z którego roku pochodzi budownictwo jednorodzinne na tej starej ulicy?
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mariusz1983 »

Z fotografiami będzie ciężko ale o tej ulicy pisał Pan Roman Chwaliszewski w numerze marcowym z 2009 r. gazety parafialnej "Głos św. Antoniego".
kociu
PRZYJACIEL
Posty: 21
Rejestracja: 15 sty 2011, 19:41
Lokalizacja: PIŁA; KRAJENKA

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: kociu »

Jerzyk pisze:SA 108 - a czy możesz bardziej sprecyzować!
Bo mimo, że widziałem - czy widywałem tę kaplicę nie mogę jej sobie zlokalizować!
Na ulicy Ogińskiego oprócz domu, który był na forum pokazywany (ten z kolorową kratą) stał tylko jeden budynek wyższy niż jedno piętro - dwupiętrowy.
A jeśli łaska to powiedz z której strony było robione zdjęcie?
Witam!
To zdjęcie zostało zrobione od strony dzisiejszej ulicy budowlanych i faktycznie przedstawia plac pomiędzy dzisiejszą ul. Ogińskiego i dzisiejszą ulicą Kolbego. W budynku, tym z lewej strony tego zdjęcia, tym wyższym, był kiedyś ZUS, przeniesiony później na Drygasa, a z prawej strony tego zdjęcia płynie stumyk, dalej była piekarnia, o ile dobrze pamiętam p. Kawki?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Aragorn »

W piątkowym wydaniu Faktów Pilskich zbiór ciekawych fotografii ul. Buczka.
faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Buczka, rocznik 1954

Obrazek

Dzisiaj chciałbym przedstawić Państwu spory zbiór ciekawych zdjęć. Mogę się pochwalić, że fotografie są publikowane po raz pierwszy. Trafiły do mnie dość szczęśliwym zrządzeniem losu wraz z innymi zdjęciami z ZNTK. Bardzo niewiele – poza zdjęciami pana Romana Zaranka – jest widoków z tamtego okresu. Ale po kolei.

Wszystkie zdjęcia (poza jednym) pochodzą z ulicy Buczka. Część z nich wykonano na pewno wiosną 1954 roku. Skąd to wiadomo? Zdjęcia od 1 do 4 przedstawiają odbudowę dość charakterystycznego budynku przy skrzyżowaniu Buczka i Okrzei. Jeżeli przyjrzymy się fotografiom nr 1 i 3, dostrzeżemy „ozdoby” w postaci haseł propagandowych, a jedno z nich głosi: „Wszyscy do ogólnonarodowego czynu na cześć II zjazdu PZPR”. Drugi zjazd ,,siły przewodniej” narodu miał miejsce w marcu 1954 roku. Ludzie, których uwieczniono na fotografii 3, są ubrani wiosennie, drzewa jeszcze nie mają liści, stąd możemy przypuszczać, że to właśnie wczesna wiosna 1954 roku.

Cały artykuł Jana Szwedzińskiego i wszystkie zdjęcia znajdziecie w numerze miesięcznika FAKTYPILSKIE.PL - 3 czerwca 2011 r.


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 1 czerwca 2011
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: dizel »

faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Wokół "Piła Wita"

Obrazek

Dzisiaj trochę tego i owego, ponieważ w moje paluszki wpadło ostatnio kilka arcyciekawych fotografii, głównie z lat 60. ubiegłego wieku. Prawie wszystkie zostały wykonane na Placu Zwycięstwa, a wówczas na Placu Powstańców Wielkopolskich, bądź też w jego pobliżu.

Pierwsza fotografia, gdy tylko ją zobaczyłem, od razu przyprawiła mnie o szybszy puls, bo przez kilka minut nie za bardzo mogłem skojarzyć, jakie miejsce przedstawia. Przyglądając się jednak dłużej zwróciłem uwagę na ciekawy kształt balkonów i zrozumiałem, że patrzę na… budowę drugiego piętra wieżowca „Piła wita”. Jest to zatem rok 1963. Jak widać, ściany są wylewane z betonu, a nie z prefabrykatów. Młodszym pilanom zwracam uwagę na ciekawe konstrukcje na dachu budynku po lewej stronie. To anteny telewizyjne, które odbierały 1 program TVP (pierwszy i jedyny wówczas, telewizyjna ,,dwójka” zawitała do Piły pod koniec lat 70.). Druga fotografia, już w zimowym pejzażu, przedstawia budowę ostatniej kondygnacji budynku. A może ktoś z mieszkańców posiada jakieś zdjęcia z tamtego okresu i chciałby się nimi podzielić?

Obrazek

Obrazek

Cały artykuł z resztą zdjęć Jana Szwedzińskiego znajdziecie w numerze miesięcznika FAKTYPILSKIE.PL - 9 lipca 2011 r.


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 4 lipca 2011
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

Dwie widokówki z 1977 r. ukazujące nasze miasto dekadę po odbudowie.

http://zurlopu.blox.pl/tagi_b/12568/Pila.html

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
paatrycjawm
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2012, 20:27

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: paatrycjawm »

Te widokówki przypominają mi kilka śląskich miejscowości, ale szczerze mówiąc jestem lekko zaskoczona tą stroną naszego miasta.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Paatrycjawm - ale, że są to zdjęcia pilskich budynków to chyba nie masz wątpliwości!!! Ja za to ręczę, a pamiętam te miejsca zaraz po wojnie. No może nie zaraz ale w końcówce lat 40-stych. A z jakimi miastami - miejscowościami śląskimi masz skojarzenia?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Dzięki uprzejmości pani Żanety Banach udostępniamy kilka zdjęć z jej zbiorów.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się