Bydgoszcz i Piła

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Bydgoszcz i Piła

Post autor: dudi »

Zakładając temat miałem na myśli ludzi, którzy osiedlili się zaraz po wojnie na terenach Piły i okolic. Często przybywali tu właśnie z Bydgoszczy za pracą w Pilskich warsztatach kolejowych. Osiedlali się blisko stacji np: na dołkach. Na początku mogli sobie wybierać domki do zamieszkania na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Jak pracowali pierwsze 2 miesiące bez wypłaty. Mam to szczęście, że mam jeszcze dziadków, którzy opowiadają mi te historie. Teraz po nich zostało mi dużo pamiątek i zdjęć starej Bydgoszczy. Myślę, że około 70% pilan to potomkowie ludzi pochodzących właśnie z Bydgoszczy.
FilipFifulec
Posty: 24
Rejestracja: 16 mar 2013, 10:54

Re: Bydgoszcz i Piła

Post autor: FilipFifulec »

Pamiętam jak dziadek mi opowiadał o przybyciu do Piły. Też pracował w ZNTK, z tym że osiedlił się na Podlasiu.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Bydgoszcz i Piła

Post autor: MaksLen »

A moi bliscy przybyli do Piły w maju 1945 r. z okolic Inowrocławia. Też znaleźli pracę na kolei i zamieszkali na ul. Kwiatowej.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Bydgoszcz i Piła

Post autor: Matey#24 »

Moja mama jest z Aleksandrowa Kujawskiego, tak samo ciotki.
maciasc
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2009, 20:33

Re: Bydgoszcz i Piła

Post autor: maciasc »

Mój dziadek w marcu 45 roku przyjechał w okolic Mogilna a potem sprowadził babcię z okolic Inowrocławia i do emerytury pracował w ZNTK.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Bydgoszcz i Piła

Post autor: dudi »

A zatem najazd na Piłę nastąpił głównie z dzisiejszego województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Bydgoszcz i Piła

Post autor: Rav74 »

Nawet Prezydenta mamy z... Bydgoszczy.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Bydgoszcz i Piła

Post autor: ziolek »

Mój przypadek jest podobny. Dziadek z Bydgoszczy, by po przyjeździe do Piły być w Białośliwiu, a następnie w Pile kolejarzem. Babcia z Kujaw. :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się