Kalina

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Dobrze, ale torów chyba nie było tylko na odcinku Kalina-Dziembówko.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Tutaj trochę historii: http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... od=0&do=29
Mogę się oczywiście mylić, ale wydaje mi się, że na pierwszej mapie(tej z 1936) widać, że tory kończą się jeszcze przed stacją w Kalinie.
A może po prostu facet chciał się przejść. ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Pociągi przez cały okres międzywojenny jeździły do Kaliny, z naszej strony można nawet ściągnąć film, na którym widać parowóz wjeżdżający na stację w Kalinie, więc nie wiem po co szukać dziury w całym ;)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Więc facet najprawdopodobniej chciał się przejść, albo też połączenie do Kaliny nie istniało przez cały okres międzywojenny. ;)
A swoją drogą czy przystanek po przeciwnej stronie nieistniejącego już budynku stacji stał zawsze?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kalina

Post autor: adam »

Niestety nie ma żadnej daty dotyczącej wspomnień o Kalinie , z opisanych pomników wiadomo , że to okres miedzywojenny .
Pozdrawiam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kalina

Post autor: adam »

Niemieckie źródła podają, że Kalina, która w 1920 r. znalazła się w granicach Polski, po 6 miesięcznym okresie została zamieniona na obszar położony w powiecie Lebork. Polska zamiana ta zyskała ciągłość ważnych połączeń drogowych. Na terenie otrzymanym od Niemców znajdował się także las.
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Kalina

Post autor: adam »

Obrazek
Punkt widokowy w Kalinie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Kalina

Post autor: adam »

Obrazek
Widok z Kaliny.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Kalina

Post autor: mathias »

Mam pytanie. Co było kiedyś w okolicach smoka? Kiedyś jak tam jeździłem to można było znaleźć takie dziwne budynki przy nim. Czy ktoś wie coś na ten temat więcej?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re:

Post autor: SA108 »

BOGDAN pisze:Latem 1914 roku otwarto w Kalinie teatr plenerowy. Wystawiono wtedy sztukę pilskiego pisarza Adolfa Mottek'a.
Nie mam pojęcia gdzie to mogło być. Pasuje wiele miejsc.
Zdjęcie tego obiektu:

Obrazek
KUKI1945
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2006, 14:05
Lokalizacja: Piła

Re: Kalina

Post autor: KUKI1945 »

Witam,
potrzebuje zdjęcia albo pocztówki dawnej Kaliny w dobrej rozdzielczości tak żeby dało się wydrukować w większym formacie. Poratuje ktoś?
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Kalina

Post autor: maritim »

Obrazek

Na tej ciekawej mapie, zamieszczonej niedawno, prócz kilku ciekawych szczegółów (mapa obrazuje stan sprzed I wojny światowej np. nie ma jeszcze wrysowanej linii kolejowej do Ujścia - 1913 r.) uwagę zwraca, pociągnięty żółtą kredką przebieg granicy polsko-niemieckiej. Jest to prawdopodobnie pierwotna wersja przebiegu granicy skorygowana później na korzyść Niemiec - widać m.in że tzw. Droga Królewska pozostaje po polskiej stronie.
Danrow
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2016, 10:57

Re: Re:

Post autor: Danrow »

SA108 pisze:
BOGDAN pisze:Latem 1914 roku otwarto w Kalinie teatr plenerowy. Wystawiono wtedy sztukę pilskiego pisarza Adolfa Mottek'a.
Nie mam pojęcia gdzie to mogło być. Pasuje wiele miejsc.
Zdjęcie tego obiektu:

Obrazek
Zdjęcie zrobione z budynku należącego do dziś Lasów Państwowych, jak widać teraz jest tam altanka,

Obrazek
Danrow
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2016, 10:57

Re:

Post autor: Danrow »

lukas pisze:Moja wiedza pochodzi od teścia, we wrześniu 1939r miał ponad 19 lat, a znakomita pamięć dopisuje mu do dzisiaj.
Potwierdza istnienie w tamtym czasie magazynu z częściami, opisał go dość dokładnie, opisał restaurację, pamięta jej nazwę, wymienił nazwiska obsługi. Do restauracji były dwa podjazdy, od strony mostu bardzo stromy, a od Piły łagodny, łatwo wjeżdżało się zaprzęgiem konnym. Opisana droga prowadzi do Dziembowa, natomiast w zabudowaniach w odległości około 1,5 km od granicy po polskiej stronie mieszkał leśniczy Pan Chojnacki senior, a posterunek był w Dziembowie.
Przed wojną do Niemiec można było wjechać przez Kaczory na podstawie przepustki (otrzymywał ją po około miesiącu od złożenia wniosku). Polski dworzec celny był w Kaczorach, a niemiecki przy wjeździe do Piły.
Przez Kalinę legalnie na stronę niemiecką ani wejść ani wjechać nie było można.
Środkowy plan to wzgórze na którym była restauracja - widać jeszcze jej szczątki -
Widzimy również 2 drogi, jedna od zachodu - strony mostu i druga od północy czyli od storny Piły - łagodniejsza.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się