Lidar - lotnicze skanowanie laserowe

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Lidar - lotnicze skanowanie laserowe

Post autor: Tom »

Darmowy dostęp dla poszukiwaczy, np. co i gdzie, jest pod lotniskiem?
archeolog.pl pisze:Czytelnicy Archeolog.pl krok po kroku mogą zobaczyć dużą część Polski nie tylko na satelitarnych zdjęciach dostępnych w Internecie, ale również na obrazie uzyskanym dzięki technologii lotniczego laserowego skaningu LIDAR. Pomijając naukowy żargon, LIDAR działa podobnie jak radar, ale o ile zdjęcia satelitarne pokazywały nam dotąd to, co widzi ludzkie oko (czyli np. przy terenach leśnych - korony drzew), to skan laserowy pominie "przeszkody" (w przypadku lasu przeniknie przez drzewostan, chaszcze i zarejestruje poziom gruntu). To dlatego naukowcy od roku niemal masowo odkrywają grodziska, forty, okopy, dawne drogi, fundamenty... Ich odkrycia zaczynają się od przeglądania zdjęć lidarowych przed domowym komputerem. Teraz Odkrywcą może stać się każdy z Czytelników Archeolog.pl
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 729
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: LIDAR - lotnicze skanowanie laserowe

Post autor: pavvlo »

Technologa LIDAR (Light Detection and Ranging) polega na lotniczym skanowaniu terenu krótkimi impulsami lasera, którego promień przenika praktycznie przez wszystkie naturalne przeszkody znajdujące się na powierzchni ziemi. W ten sposób powstaje obraz terenu, z którego zostały jakby zdjęte wszystkie drzewa, krzewy, trawy, mech czy liście.

Trzeba przyznać, że zdjęcia wykonane technologią LIDAR, dają niesamowite możliwości nie tylko historykom, ale i też pasjonatom historii. Dla mnie po prostu rewelacja!
W naszym przypadku, idealnym przykładem zobrazowania działania tej technologii, mogą być np. umocnienia polowe wokół Piły. Oprócz samego przebiegu linii transzei, widać także pojedyncze punkty strzeleckie, które można bez problemu policzyć :shock:
Dzięki takiemu narzędziu, można pokusić się o opracowanie bardzo dokładnej mapy pilskich umocnień :wink:


Poniżej przykładowe lokalizacje:
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: Tom »

Więc teraz dokładnie widać, że jezioro Płotki było kiedyś zasilane przez wody z sąsiednich jezior.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: Kanclerz »

Trzeba przyznać, że robi wrażenie, coś wspaniałego :shock:
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: RR »

Nie spodziewałem się, że tak szybko efekty skanowania laserowego będą powszechnie dostępne. Już przy tej rozdzielczości materiały są rewelacyjne.

Świetnie widać zarys cmentarza przy ul. Mickiewicza:
Obrazek

Oraz trudniejsze do identyfikacji obiekty, również przy ul. Mickiewicza:
Obrazek

W tym przypadku z pomocą może przyjść "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945". W książce znajduje się odpowiedź na pytanie o obiekty, które znajdowały się w tym miejscu. Odpowiedź można znaleźć też na facebookowym profilu książki: http://www.facebook.com/lotniczapila - zamieściliśmy tam zdjęcie, które pokazuje ten rejon obecnej ul. Mickiewicza.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: Tom »

Link mam od znanego mi Archeologa.
Od razu chciałem się nim podzielić, gdyż jest to dobra rzecz i niezbędna na tym Forum.

Poza tym, kiedyś wspominałem tu o skanowaniu ręcznym i podałem link. Urządzenie, które potrafi wykryć wszystko kilka metrów pod ziemią, ale bardzo drogie i zakup tylko w USA.

Thomas
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: ziolek »

Robi spore wrażenie i "wciąga"! Dzięki. :)

Nawet nie byłem świadomy jak wiele lejów po eksplozjach zachowało się w lesie na Mickiewicza. Całkiem sporo widać ich też przy Kotuńskiej Drodze. Okopy są też dobrze widoczne w lesie między Stobnem, a Ługami Ujskimi. Podejrzewam że fakt, iż w okolicach mamy sporo lasów pozwolił zachować takie pozostałości wojny. Obejrzałem również okolice innej miejscowości, w której w 1945 roku trwały zacięte walki i również w tym czasie było sporo okopów i jak na moje oko nie zachowało się żadne świadectwo walk. Tłumacze to tym, że tamtejsze tereny to uprawy rolne, na których już dawno wszystko zasypano.

Ujęcia te są pozbawione szaty roślinnej, ale czasami to właśnie roślinność może być również świadectwem czegoś. Np. przy ulicy Mickiewicza w miejscu dołów rośną obecnie inne, bo liściaste drzewa odróżniające się od lasu sosnowego.

No i miłośnicy kolei znajdą coś dla siebie. :) Przy linii w kierunku Krzyża bardzo widoczne są ślady całkiem niemałej infrastruktury, której już niestety nie ma.

Jeszcze raz dzięki! :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: ziolek »

Okolice Krępska również pełne śladów po wojnie. Widać ogrom prac włożonych w przygotowania do wojny. Pewnie sporo podobnych śladów z czasów wojny znalazło by się na tych mapach. W pewien sposób jest to aż przerażające!
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: zgredek »

"Autodrom" na południe, południowy zachód od żwirowni (nie potrafię wrzucić linku). Obóz jeniecki!!!
A swoją drogą genialne narzędzie. Czy tylko ja mam wrażenie że obiekty podpiwniczone wyglądają inaczej?
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: MaksLen »

Piknie!!! Ten laser to coś niezwykle przydatne!
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Laserowe skanowanie miasta

Post autor: Krzysztof Ju »

Skanowanie laserowe jest dostępne także w wersji mobilnej.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się