Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
panzer wagen
Posty: 1
Rejestracja: 09 wrz 2008, 09:32
Lokalizacja: Z otchłani

Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: panzer wagen »

Witam!
Poszukuję informacji na temat losów dokumentacji po Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile - szczególnie interesują mnie lata 80. i 90. ubiegłego wieku :) Czy ktoś słyszał może o wrakach czołgów ściąganych do WOSS w tym okresie? Może dysponuje zdjęciami? :P

Wiem, że ludzie z WOSS robili ekspertyzę wraku niemieckiego czołgu ciężkiego Pz.Kpfw. V Ausf. A "Panther", wydobytego 16 listopada 1990 r. z rzeki Czarna Nida pod Kielcami (koło wsi Kuby-Młyny i Bieleckie-Młyny), dla PHU "Partpol" Sp. z o.o. - joint venture z Wyszkowa.

W marcu 1991 r. ekspertyzę wraku "Panthery" robili:
- kpt. inż. Kazimierz Banach,
- chor. sztab. Henryk Kowalski.
Ktoś coś wie może o nich? 8)

Pozdrawiam
panzer wagen
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Dokumenty rozwiązanych jednostek przechowywane są tutaj http://www.caw.wp.mil.pl/
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Oficerska Szkoła Samochodowa w Pile

Post autor: SŁOWIANIN »

W książce "MOTOCYKLE WOJSKA POLSKIEGO 1918-1950" Tomasza Szczerbickiego natknąłem się na dwie ciekawe fotografie.

1. Fot. 135 Czechosłowackie motocykle JAWA 250 w Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, druga połowa lat 40.
2. Fot. 138 Niemiecki motocykl BMW R-61 w Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, koniec lat 40.

Czy ktoś jest w stanie zidentyfikować osoby uwiecznione na tych fotografiach?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Oficerska Szkoła Samochodowa w Pile

Post autor: Aragorn »

Budowa kąpieliska przez słuchaczy szkoły.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Oficerska Szkoła Samochodowa w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Na Facebooku warto polubić fanpage Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa i przejrzeć historię WOSS/CSSCS/CSCS od 1948 do 2002 roku oraz inne materiały związane z wojskową historią Piły.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: Aragorn »

Ciekawy film:

Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: Aragorn »

panzer wagen pisze:Witam!

Wiem, że ludzie z WOSS robili ekspertyzę wraku niemieckiego czołgu ciężkiego Pz.Kpfw. V Ausf. A "Panther", wydobytego 16 listopada 1990 r. z rzeki Czarna Nida pod Kielcami (koło wsi Kuby-Młyny i Bieleckie-Młyny), dla PHU "Partpol" Sp. z o.o. - joint venture z Wyszkowa.

W marcu 1991 r. ekspertyzę wraku "Panthery" robili:
- kpt. inż. Kazimierz Banach,
- chor. sztab. Henryk Kowalski.
Ktoś coś wie może o nich? 8)
Taka ekspertyza była przeprowadzona przez WOSS na zlecenie, ale nie w Pile tylko w ramach wyjazdu gdzieś pod Warszawą. Za informację dziękuję Pilskiemu Muzeum Wojskowemu. Może ktoś coś więcej w tym temacie wie?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: Aragorn »

Warsztat CSCS, a w nim czołg średni T-55 AMS "Merida". Fotografie wykonano w latach 2000-2002.

Obrazek Obrazek

Może ktoś z forumowiczów ma jeszcze jakieś ciekawe fotografie z czołgami, samochodami i innym sprzętem wojskowym który był w naszej jednostce? Święta to doskonała okazja aby poszperać w rodzinnych albumach. Może coś się znajdzie ciekawego. A ja dziękuję Pilskiemu Muzeum Wojskowemu za udostępnienie tych zdjęć.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: maritim »

Wpadło mi niedawno w ręce ciekawe zdjęcie, zrobione niewątpliwie w pilskim Woss-e. W związku z nim może zrobimy mały konkurs. Czy ktoś wie jakie wydarzenie zostało na nim uwiecznione?

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: Aragorn »

Hala remontowa z prawej płk dr inż. Jan Szettel k-dt WOSS, a w środku gen. Użycki szef Sztabu Generalnego chyba z lewej szef służby czołg.-sam. gen brygady Stanisław Świtalski.
Informacje pozyskane dzięki panu Tadeuszowi Hieronimowi Rzepce. Dziękujemy bardzo ;)
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: maritim »

Aragorn pisze:Hala remontowa z prawej płk dr inż. Jan Szettel k-dt WOSS, a w środku gen. Użycki szef Sztabu Generalnego chyba
Oj czy aby napewno? Naprawdę nikt nie poznaje?
STAN
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:47

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: STAN »

Na pierwszym planie I Sekretarz KW PZPR Niedźwiedź, gen. Kiszczak, a w głębi Komendant KWMO płk Pijanka.
tedesse
Posty: 9
Rejestracja: 08 cze 2011, 12:57

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: tedesse »

STAN pisze:Na pierwszym planie I Sekretarz KW PZPR Niedźwiedź, gen. Kiszczak, a w głębi Komendant KWMO płk Pijanka.
I ja w pierwszej chwili byłem pewny że to gen Kiszczak, ale posłuchałem kolegi ówczesnego adiutanta K-dta WOSS :( i zmieniłem zdanie. A ta kobieta w pierwszym szeregu to pewnie p. Maria Kiszczak. A ta wizyta to prawdopodobnie z okazji promocji syna bodajże 1986 rok.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: maritim »

Brawo Tedesse (i Stan), dobra odpowiedz. Zastanawiające, że takie fakty nie są powszechnie znane, zważywszy że przez instytucję istniejącą ponad 50 lat przewinęło się tysiące ludzi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 36
Rejestracja: 10 gru 2016, 21:59
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn

Re: Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa

Post autor: Krzycho »

Ciekawy filmik z 1987 r. kąpieliska WOSS-u "na gliniankach" przy ul.Kusocińskiego.

ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się