Znalazłem rozkopany grób

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: adam »

Panowie Java i Ziołek czy czasami nie pomyliliście tematów?

/ EDIT ADMINISTRATOR: Posty niezwiązane z tematem zostały przeniesione tutaj: viewtopic.php?p=21341#p21341 /
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Witajcie ponownie,
dostałem odpowiedź od konserwatora zabytków i istotne z niego jest to że cmentarz nie jest wpisany do rejestru zabytków ze względu na: "... znaczącą degradację naziemnych obiektów sepulkralnych oraz zatartą czytelność kwater, mogił i nagrobków..." dlatego ochrona prawna jest ograniczona.
Cenne dla mnie są załączniki o cmentarzu które załączę w piśmie kierowanym do Fundacji Pamięć w Warszawie, zajmującą się m.in. takimi sprawami. Dodatkowo skieruję również sprawę do rozpoznania w Urzędzie Miasta, celem rozpoznania ochrony jego w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego Piły. Zwrócę się również do Zarządu Dróg i Zieleni w sprawie uporządkowania tego cmentarza.

cdn...

pozdrawiam

Jacek Boguslawski
jacekboguslawski.pl

Ps. Jutro zamieszczę skan odpowiedzi na mojej stronie radnego.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

Z tego co Pan napisał to widać, że Konserwator nie widzi powodów zadbać o cmentarz. W dobie oszczędności budżetowych trudno się dziwić. Zwracam jednak uwagę, że na cmentarzu jenieckim w Leszkowie też trudno dostrzec wyraźne zaznaczone mogiły lub układ całych kwater a jednak cmentarz ten jest zabytkiem.
Cała nadzieja w Radzie Miasta i Prezydencie. Mam nadzieję że "uporządkowanie" przez Zarząd Zieleni - jak pisze Pan Radny - nie sprowadzi się tylko do przeniesienia tablic nagrobnych w jedno miejsce.
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Jestem po rozmowach w Urzędzie Miasta i Zarządzie Zieleni Miejskiej, szukamy możliwości sfinansowania prac aby móc godnie upamiętnić to miejsce i zapobiec bezczeszeniu tego cmentarza. Istotna jest nie jednorazowa praca a cykliczna na tym terenie a to wiąże się z kosztami :-(

Na moją prośbę w przyszłym tygodniu Zieleń Miejska zajmie się tym rozkopanym grobem.
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

W dniu dzisiejszym spotkałem się z pracownikami ZZM, których skierował Dyrektor Mac do zapoznania się z stanem Cmentarza Zasłużonych w Pile. Na miejscu pokazałem byłe miejsce rozkopanego grobu oraz obszar, który należałoby w pierwszej kolejności uporządkować - prace zostaną jutro wykonane.

W dalszym ciągu będę teraz oczekiwał informacji o ewentualnej pomocy z Fundacji "Pamięć" oraz Austriacki Czarny Krzyż, do których skierowałem prośby o pomoc w godnym upamiętnieniu tego miejsca.

Jacek Bogusławski
jacekboguslawski.pl
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: ziolek »

Jacku, czy jesteś pewien czy byli to pracownicy ZZM, czy też ZDiZ? :)
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: maritim »

Ten grób już ktoś zakopał... Byłem tam w zeszły piątek, wykop jest zasypany i wyrównany. Niestety wokół jest wiele śladów działalności wandali, kopaczy oraz zwykłych śmieciarzy... Problem zabezpieczenia tej bądź co bądź nekropolii pozostaje więc otwarty...
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Sprawę kierowałem do Dyrektora Maca z ZZM i na jego polecenie Pani Małecka z pracownikiem przybyli na spotkanie przy Cmentarzu.
Grób faktycznie był już przysypany, ale to miejsce wymaga uporządkowania i oczyszczenia do którego się zobowiązali przybyli przedstawiciele. Pragnę im za to bardzo podziękować... Nie jest to w ich obowiązkach ale Dyrektor Mac chce w ten sposób nam pomóc.

Jacek Bogusławski
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Dzisiaj otrzymałem następującą odpowiedź z Fundacji Pamięć:

Szanowny Panie,

uprzejmie dziękujemy za Pana wiadomość wraz z załączonymi dokumentami.
Niestety, nie wynika z nich, czyje są to mogiły. W karcie cmentarnej
widnieje informacja o cmentarzu z I wojny św., na zdjęciach widoczne są
tablice z niemieckimi inskrypcjami, Pan wspomina w swoim liście o
żołnierzach i mieszkańcach dawnej Piły.

Chciałabym Pana poinformować, że Fundacja nasza reprezentująca w Polsce
Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge zajmuje się niemieckimi mogiłami
wojennymi. Jeśli są to mogiły z okresu II wojny św., wówczas szczątki
pochowanych w nich żołnierzy niemieckich są ekshumowane przez nasze ekipy
i przenoszone na 13 zbiorowych cmentarzy żołnierzy niemieckich w Polsce.
Natomiast jeśli są to mogiły z okresu I wojny św., wówczas podlegają one
kompetencjom gminy oraz województwa. My ze swojej strony wspieramy takie
obiekty organizując polsko-niemieckie obozy młodzieżowe oraz obozy
żołnierzy Wojska Polskiego oraz Bundeswehry, których uczestnicy pracują na
cmentarzach, porządkują je i wykonują prace naprawcze.

Jeśli mogiły, o których Pan pisze, należą do którejś z wyżej opisanych
kategorii, wówczas chętnie zajmiemy się nimi w w/w sposób.


Z poważaniem/ Mit freundlichen Grüßen

Iza Gruszka
Kierownik Biura/ Büroleiterin
__________________________________________
Fundacja "Pamięć"
ul. Miedziana 3a/ 2
00- 814 Warszawa
Tel. (0048) 22 654 21 61
Fax. (0048) 22 652 12 60
http://www.fundacjapamiec.pl
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: adam »

Czyli wniosek taki, że cmentarz uda się w jakiś sposób uporządkować, lecz zabezpieczyć przed rabusiami i wandalami będzie trudniej.
Chciałbym przedstawić problem niemieckiego cmentarza w Gminie Szydłowo, a dokładnie w miejscowości Zabrodzie. Otóż obok miejsca pochówku byłych mieszkańców Zabrodzia, zresztą z dobrze jeszcze zachowanymi niektórymi grobami, znajduje się miejsce biwakowe dla uczestników spływów kajakowych. Turyści ci niestety pomimo znajdującej się w pobliżu sławojki, wykorzystują cmentarz jako ubikację. Co tu dużo pisać widok jest okropny, turyści odjeżdżają a zbezczeszczone miejsce pochówku pozostaje.
Moim zdaniem aby temu zapobiec najprościej byłoby ten niewielki teren cmentarza ogrodzić, z tego co się zorientowałem to zadbanie o to miejsce leży w gestii władz Gminy Szydłowo. Tylko nie wiem czy oni o tym problemie wiedzą.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: RR »

adam pisze:leży w gestii władz Gminy Szydłowo. Tylko nie wiem czy oni o tym problemie wiedzą.
Warto chyba w takim razie napisać do Gminy. Same opinie na forum niewiele znaczą dla urzędników, niestety.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: adam »

Sezon kajakowy się zaczął, dobrze byłoby za jakiś czas sprawdzić w jakim stanie czystości znajduje się cmentarz i po udokumentowaniu jego stanu (zdjęcia) powiadomić o tym władze Gminy Szydłowo. Szkoda, że nie porobiłem zdjęć w zeszłym roku, problem ten nie dawał mi spokoju i dlatego też natrafiłem na Fundację "Pamięć". Lecz oni nie są w tej kwestii kompetentni.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: Kanclerz »

Adamie, może prościej będzie porozmawiać z sołtysem Zabrodzia, to też jakby nie patrzeć urzędnik gminy.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: ziolek »

jacekradny pisze:Sprawę kierowałem do Dyrektora Maca z ZZM i na jego polecenie Pani Małecka z pracownikiem przybyli na spotkanie przy Cmentarzu.
Grób faktycznie był już przysypany, ale to miejsce wymaga uporządkowania i oczyszczenia do którego się zobowiązali przybyli przedstawiciele. Pragnę im za to bardzo podziękować... Nie jest to w ich obowiązkach ale Dyrektor Mac chce w ten sposób nam pomóc.

Jacek Bogusławski
To może małe sprostowanie. :)

ZZM - Zakład Zieleni Miejskiej sp. z o.o. przy ul. Węglowej 9.
ZDiZ w Pile (dawniej Zarząd Zieleni i Cmentarzy Komunalnych) - Zarząd Dróg i Zieleni w Pile przy ul. Andersa 10 (do niedawna przy ul. 14 Lutego 20).

ZZM to firma dawniej firma komunalna, a obecnie prywatna, która wykonuje zlecenia m.in. ZDiZ w Pile.
ZDiZ to jednostka budżetowa Urzędu Miasta Piła, w której gestii jest m.in. zarządzanie zielenią miejską w naszym mieście i przez to zlecanie zamówień m. in. ZZM. Dyrektor Mac jest właśnie dyrektorem ZDiZ.

Często obie te placówki są ze sobą mylone, a to być może za sprawą faktu, iż ZDiZ wywodzi się z ZZM.

Niemniej Jacku dzięki za zaangażowanie się w sprawę. :)
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: drstein »

adam pisze:Sezon kajakowy się zaczął
Z pływaniem po Rurzycy może być w tym roku różnie: http://pila.naszemiasto.pl/artykul/8124 ... ,id,t.html

To tak na marginesie.
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Ziołek masz rację, :-)
faktycznie pracę wykonał Zarząd Dróg i Zieleni w Pile z ul. Andersa 10. Dzisiaj umieszczę na stronie kilka zdjęć po ich pracy.
Jeszcze raz bardzo dziękuje ZDiZ w Pile, szczególnie Panu Dyrektorowi i osobom zaangażowanym czynnie w tej sprawie.

Jacek Bogusławski
jacekboguslawski.pl
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Witajcie
dzisiaj otrzymałem faks z informacją od Austriackiego Czarnego Krzyża jest tu:
http://jacekboguslawski.pl/pl/aktualnos ... -inne-230/

Z mojego własnego tłumaczenia wynika że sprawę przekazują do Niemiec do (VDK), czekam dalej na wiadomości...
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: mania »

Witajcie!
Bardzo się cieszę, że sprawa rozkopanego grobu i cmentarza nabrała jakiegoś rozgłosu. To ja byłem tam w październiku zeszłego roku i zrobiłem zdjęcia, które pokazałem p. Fijałkowskiemu. Obiecał zająć się tą sprawą.
Sam cmentarz, jego powstanie i pierwsze pochówki opisała Piete Kuhr w swoim pamiętniku. Opisuje m.in. pogrzeb pilota, który rozbił się w okolicach dzisiejszej Walki Młodych, oraz syna radnego w Schneidemuhl, który zginął pod Tannenbergiem i którego zwłoki sprowadzono po dwóch tygodniach do Piły. Może to buty któregoś z nich?!
Myślę, że w sprawie uporządkowania cmentarza, (który może być dużą atrakcja dla odwiedzających Piłę Niemców) należy skontaktować się z Cuxhafen, z byłymi pilanami, oni znajdą na to kasę. Zresztą, zapewne można dostać na ten cel pieniądze z Unii, trzeba tylko poszperać.
Cmentarz, w obecnym stanie, nie świadczy najlepiej o władzach miasta.
Pozdrawiam Piłę!
janosik83
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2015, 08:51
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: janosik83 »

Swoją drogą ludzie to naprawdę jakieś pozbawione empatii hieny.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się