Kuźnia koło McDonalda

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
paula55
Posty: 4
Rejestracja: 22 gru 2009, 19:54

Kuźnia koło McDonalda

Post autor: paula55 »

Hej! Czy macie może jakieś informacje o Kuźni koło McDonalda? Zależy mi bardzo na informacjach, gdyż należała ona kiedyś do mojego prapradziadka a potem do pradziadka.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Kuźnia koło McDonalda

Post autor: Jerzyk »

Oj była i to bardzo długo w znaczeniu kilka a może i kilkanaście lat.
A potem był tam sklep papierniczy i z zabawkami MHD - dla tych co nie wiedzą co to MHD- Miejski Handel Detaliczny a żartowano, że ten skrót znaczy - My Handlujemy Dalej oczywiście chodziło o handel prywatny- a kierowniczką była (nie żyjąca już od kilkunastu lat) moja dobra znajoma.
Oczywiście kuźnia była w narożnym budynku (zbieg ulic Walki Młodych plac Powstańców (a później przemianowany na Powstańców Warszawy) i... nigdy nie wiedziałem jak nazywał się ten kawałek ulicy - w tamtych czasach przebiegała bliżej tego budynku- łączący plac (oczywiście ten -Powstańców) z ul. Browarną.
I powiem Ci, że było to jedno z miejsc o których wszyscy pilanie wiedzieli. Np. Randka gdzie??? "przy kuźni"!!!
Świątecznie pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Kuźnia koło McDonalda

Post autor: dizel »

Nawet chyba przez jakiś czas był tam pub o podobnej nazwie prawda ?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Kuźnia koło McDonalda

Post autor: Aragorn »

Widok na Kuźnię, fotografię udostępnił emigrant
Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Kuźnia koło McDonalda

Post autor: Jerzyk »

Tak się zastanawiam czy zaraz po zlikwidowaniu kuźni nie był tam przez jakiś czas taki sklep w którym (po lewej jego stronie) były i meble!!!??? Ale co było po prawej???
A wstyd mi, że nie pamiętam- bo przecież w pobliżu (Bydgoska 6 - nie ma dziś tego domu, choć wielokrotnie był na forum) mieszkałem w latach 59-64, oczywiście tysiąc dziewięć set...
A czy ktoś może przypomnieć w jakich latach istniał ten Plac Zabaw od Emigranta?
A po prawej stronie chyba "go" widać na zdjęciu Emigranta - stał taki zielony kiosk w którym było piwo z beczki i nigdy nie stał - ten kiosk- samotnie, i nigdy nie było obawy, że się przewróci - bo zawsze "go" ktoś podpierał.
A pub to już chyba nie moje czasy!!! Od sierpnia 1985 nie mieszkam bowiem w Pile a wyłącznie "bywam".
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Kuźnia koło McDonalda

Post autor: Marek »

dzienniknowy.pl pisze:Pod numerem 1 mieściła się kuźnia Gustawa Draegera, powstała w II połowie XIX w. Następnie, po 1900 roku, prowadził ją syn Gustawa - Oswald, który w księgach adresowych Piły występuje jako podkuwacz koni. W 1902 r. otrzymał on od landrata z Chodzieży dyplom instruktora podkuwacza koni. Współcześnie w tym jedynym ocalałym domu, stojącym fasadą do dawnego placu Bydgoskiego, mieści się "Piwiarnia Warka".
http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/7004.dhtml
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Kuźnia koło McDonalda

Post autor: Aragorn »

Jerzyk pisze:A czy ktoś może przypomnieć w jakich latach istniał ten Plac Zabaw od Emigranta?
Fotografia datowana na rok 1972.
ediwonder
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2015, 16:00
Kontakt:

Re: Kuźnia koło McDonalda

Post autor: ediwonder »

Niesamowite - McDonald stał się punktem orientacyjnym na miejsce starej Kuźni. :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się