Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: Bocian »

Historię piszą zwycięzcy - stąd to wyzwolenie. Lepszym określeniem na pewno będzie zdobycie, bo opisuje fakty bez nadbudowy ideologicznej.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: adam »

Bocian pisze: A czy ktoś walczy o niepodległość czy nie, nie zależy od Twojej opinii nad sensownością danego tworu państwowego. To się po prostu dzieje, kiedy grupa ludzi związana jakimiś relacjami kulturowymi stwierdza, że politycznie dla nich korzystne będzie samostanowienie.
Jasne i dlatego pewnie za jakiś czas będziemy czytać o uzyskaniu niepodległości przez Abchazję, marionetkowe państwo powstałe w wyniku agresji rosyjskiej na Gruzję.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: ziolek »

Mnie aspiracja do niezawisłości Abchazji cieszy. Poza tym nie jest ona bytem marionetkowym. Abchazi cenią sobie niezależność wobec Rosji, a ich stosunki z Rosją ponoć ulegają ochłodzeniu. Mylisz Abchazję z Południową Osetią Adamie

A poza tym przypadek Abchazji mnie fascynuje. Naród liczebnie nieznacznie większy od naszego miasta, a posiadający swój język, prasę i literaturę oraz kobiety o wyróżniającej się urodzie. :)

Wybacz Adamie mą złośliwość ale może to w końcu przemówi Ci do wyobraźni. Bez obrazy.

Swego czasie na zachodzie naziści a na wschodzie bolszewicy kwestionowali potrzebę istnienia niepodległej Polski. Dziś jak sądzę niektórzy Polacy kwestionują niezawisłość niektórych narodów. Przykre i niesprawiedliwe i świadczące o krótkiej ludzkie pamięci.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: adam »

ziolek pisze:Mylisz Abchazję z Południową Osetią Adamie
Nie mylę, podałem celowo Abchazję bo jej niepodległość jest bliższa uznania przez przynajmniej jeden kraj Uni Europejskiej aniżeli Południowej Osetii, która przecież nigdy nie powinna powstać.
ziolek pisze:Wybacz Adamie mą złośliwość ale może to w końcu przemówi Ci do wyobraźni. Bez obrazy.
Swego czasie na zachodzie naziści a na wschodzie bolszewicy kwestionowali potrzebę istnienia niepodległej Polski. Dziś jak sądzę niektórzy Polacy kwestionują niezawisłość niektórych narodów. Przykre i niesprawiedliwe i świadczące o krótkiej ludzkie pamięci.
No nie przemówi mi ten przykład do mojej wyobraźni, nie można wszystkich dążeń do niepodległości wrzucać do jednego gara.
Ziołek porozmawiaj z Serbami a nawet z Chorwatami to może przemówi Ci to świadomości, że uzyskiwanie niepodległości to nie taka prosta sprawa jak Ci się wydaje i Oni Ci wytłumaczą co myślą o niepodległości Kosowa.
ziolek pisze:Naród liczebnie nieznacznie większy od naszego miasta, a posiadający swój język, prasę i literaturę oraz kobiety o wyróżniającej się urodzie.
Kobiety pewnie piękne, choć z tamtych okolic sułtanowie tureccy chętniej widzieli w swoich haremach kobiety czerkieskie o wyjątkowej urodzie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: adam »

ziolek pisze:Mnie aspiracja do niezawisłości Abchazji cieszy. Poza tym nie jest ona bytem marionetkowym. Abchazi cenią sobie niezależność wobec Rosji, a ich stosunki z Rosją ponoć ulegają ochłodzeniu.
Właśnie Abchazja została uznana jako niepodległe państwo przez Vanuata, przypuszczam, że Rosja się cieszy bo Gruzja się zmiejsza. Mam nadzieję, że Putin zgodzi się na powstanie takich państw jak państwo jakuckie, czy państwo czukockie, w końcu te narody też mają prawo do własnego państwa i rozporządzaniem bogactwem złóż jakie kryje ziemia na której oni mieszkają, zanim pojawili się tam Rosjanie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: ziolek »

A mają aspiracje do bycia suwerennymi?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: adam »

Jak na razie mają tanią wódkę od Rosjan, więc trudno będzie im się o tą suwerenność upomnieć, ale kto wie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: ziolek »

Adamie przyzwyczajasz mnie już do odkopywania toporów wojennych, przywoływania demonów i egzotycznej koncepcji kultury turańskiej i przynależności do niej Rosjan (z czym za nic nie mogę się zgodzić) i jak mi się wydaje przeplatania tego polskim nacjonalizmem i nieufnością i pogardą wobec innych narodów, czy też nietolerancją wobec osób o pewnym światopoglądzie. Mi osobiście przykro i coraz ciężej to wszystko czytać. Jak to często w internecie często bywa również i to forum staję się miejscem krucjat przeciwko określonym grupom ludzi. Jak widać w ogólnym trendzie zacieśniania współpracy międzyludzkiej i budowania zaufania do ludzi ktoś może mieć inną potrzebę. Masz do tego pewne prawo, acz wiedz, że propagowanie tego może niektórych oburzać.

Ale niemniej zapytam w czym miałby polegać problem z dostępem do rosyjskiej wódki w przypadku potencjalnej suwerenności Jakucji czy Czukotki?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: adam »

Ziołek, czy pisanie o problemach związanych z historią to odkopowynie toporów wojennych?
Jaką Ty masz odpowiedź na zachowywanie się rządów carskich, sowieckich, rosyjskich?
Czy gdzieś w moich wypowiedziach są akcenty nacjonalistyczne, lub pogardliwe, czy też przepełnione nietolerancją wobec osób o pewnym światopoglądzie?
Wskaż mi to proszę.
Wiem, że nie pasuję z moimi poglądami do Twojego wyobrażenia stosunków międzyludzkich, ale Ziołek ja jestem jak mi się wydaje w przeciwieństwie do Ciebie realistą. Napisałeś raz,że trzeba pisać o tym co narody w obecnej chwili łączy i bardzo dobrze, należy o tym pisać. No ale co zrobić jeśli są sprawy, które narody dzielą, jak np. kwestie polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.Czy mamy udawać, że nie ma problemu, dlaczego mamy udawać? W imię czego mamy się oszukiwać?
Ziołek jestem osobą tolerancyjną, nie mam nic przeciwko osobom myślącym jak Ty. Jesteś osobą na forum, która uważa, że z historii należy brać to co łączy, co było dobre, tak przynajmniej Cię oceniam. Są osoby na forum, które twierdzą, że sowieci byli zbawieniem dla Polski i były ustrój chyba najlepszy z możliwych jaki mieliśmy, no a ja myślę, że historia się nigdy nie kończy, że są zgrzyty między narodami, że jest wiele niewyjaśnionych spraw, i że wielu ludziom ciężko się z tym żyje,jako przykład podam ludobójstwo na Kresach Wschodnich. Ziołek czy Ty oczekujesz, że mamy zapomnieć ofiary tej tragedii, bo dziś ktoś chce budować nowę Europę? Jest dużo osób, które myślą inaczej niż Ty, miej proszę dla nich wyrozumienie, dla ich tragedii, wspomnień, marzeń aby swoim najbliższym postawić krzyż. Nikt nie ma prawa im zabierać pamięci w imię miłości między narodami,co i tak jest tylko interesem politycznym. Nie mam problemów z tolerowaniem Twoich poglądów, ja się tylko z wieloma z nich nie zgadzam, nie jesteśmy dla siebie wrogami, tylko inaczej odbieramy świat, historię.Twoje zainteresowanie historią uważam za wyrywkowe,nie jednolite, mnie interesuje ciągłość.
ziolek pisze:Ale niemniej zapytam w czym miałby polegać problem z dostępem do rosyjskiej wódki w przypadku potencjalnej suwerenności Jakucji czy Czukotki?
Ziołek odnośnie uzyskiwania niepodległości to powiem otwarcie, że uważam, że często jest to wykorzystywane w polityce innych państw.Co może tak osłabić sąsiednie państwo na chwilę obecną jak nie doprowadzenie do powstania w jego obrębie innego państwa.
Wyobrażasz sobie ,że na tak cennych obszarach gdzie mieszkają Jakuci czy Czukoci pojawia się ktoś i wzbudza w nich zryw niepodległościowy, który doprowadza do oderwania się tych terenów od Rosji? Wg. mnie rząd rosyjski nigdy by na to nie pozwolił, rząd rosyjski nie robi nic, z tego co mi wiadomo aby walczyć z problemem alkoholowym w tych narodach, no bo i po co ? W takim stanie w jakim się znajdują, rządowi rosyjskiemu pasują najbardziej.
Jeszcze coś Ziołek ja nie mam uprzedzeń do Rosjan tak naprawdę to życzliwy naród, niestety poniewierany przez swoje rządy, jakie by tam nie były.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: Tom »

...Abchazja, Czukoci, Jakuci czy kiedykolwiek byli zorganizowanym Państwem czy mniejszością etniczną? A Ukraińcy czy nie byli mniejszością etniczną w Rusi Kijowskiej? Przecież Wschodnia Ukraina mówi po rosyjsku, a nie ukraińsku. Z tych 4 wymienionych narodowości to jedynie Ukraińcy w ostatnich stuleciach nie chcieli podlegać nikomu. Wydaje mnie się, że ZSRR zbyt pochopnie utworzyła tak dużą Republikę Ukraińską wcielając wschodnie tereny rosyjskojęzyczne.
Gdyby dziś doprowadzić do suwerenności Jakucji to byłby to sztuczny pomysł, jak np: suwerenność Jaćwingów, których większość wchłonęła Litwa. A zaszczepiony i podsycany nacjonalizm wiadomo do czego doprowadza. Jedni są za, a inni przeciw.
...odnośnie uzyskiwania niepodległości to powiem otwarcie, że uważam, że często jest to wykorzystywane w polityce innych państw....
Masz rację adam, mam nadzieję, że oglądałeś reportaż w n-tv.de, bo w Polsce na pewno nie pokazali odnośnie Kosowa co się tam znajduje, do czego Serbowie nie chcieli dopuścić żadnych wojsk. Wiele Państw EU zostało zaślepionych i uległo polityce USA.
A Kosowo w zamian za sztucznie utworzone państewko oddało USA to, co w zamian oczekiwali.

Tom
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: ziolek »

Nie odbierajcie Panowie tego zbyt osobiście, ale przekonaliście do poglądu, że polemiki internetowe nie mają większego sensu. Często wypowiadający luźno formułują swoje wypowiedzi bez konkretnego nawiązania do wypowiedzi innych np. poprzez lekceważenie pytań. Być może kiedyś jeszcze przy okazji innej rozmowy wymienimy się poglądami. Póki co pozdrawiam.
janosik83
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2015, 08:51
Kontakt:

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: janosik83 »

Ja uważam, że nikt nie musi płacić za błędy i zbrodnie nieżyjących. Drażni mnie tylko zakłamywanie historii. Historia, którą nauczają ludzi w szkołach, obojętne w jakim państwie powinna być obiektywna, a nie znacjonalizowana. Wszystko po to żeby przestrzegać kolejne pokolenia przed popełnieniem tych samych błędów.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: mih »

Czyli można przyjąć, że 14 lutego obchodzimy w sumie 2 rocznice: zakończenie zdobywania miasta i początek jego demolki, bo jako takie odzyskanie miasta przez Polaków nastąpiło nieco później... Nie zmienia to faktu, że miasto zdobyła Armia Czerwona a nie jednostki Białorusinów (tu pozdrawiam ministra Schetynę) ani nie jacyś lokalni niezłomni partyzanci. Ale ponieważ do świętowania rocznicy jest potrzebna konkretna data to musi zostać 14-lutego - gdyż nie da się tego ani zreformować, ani wyzwolić na nowo ;)
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: Rav74 »

Możemy tu bardziej mówić o zdobyciu a nie wyzwoleniu. Miasta zdobyte niszczono i plądrowano. Piłę odbudowywano tak naprawdę w połowie lat 60-tych. Bo prędzej nikt nie wiedział do kogo ona należeć będzie.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: Tom »

O...o nigdy nie słyszałem aby Armia Ukraińska istniała i przechodziła przez Polskę.
Czy coś przegapiłem z lekcji Historii?

Jeśli już rozdrabniać się to znam 2-ch Polaków przymusowo wciągniętych do frontu Białoruskiego, który przechodził przez Piłę. A było ich dużo, 2 osoby znam, to Józef Zapilaj jako 16 letni żołnierz i jego ojciec. Doszli do Berlina, wracając osiedlił się w Bieszczadach - Ustrzyki Dolne, jako żołnierz pogranicza, a później - leśniczy. Opowiadał jak podpalali całe kamienice miotaczami ognia przy Berlinerstrasse. Była zima, niszczyli bo to było pierwsze niemieckie miasto, po drugie żeby się ogrzać. Był rozkaz wiec to musiał wykonać.
Tak więc Polacy przymusowo zaciągnięci do Armii Sowieckiej z woj. Wileńskiego: Wilejka, Kościeniewicze, Orpa, Mołodeczno, - dziś zajęte przez Białoruś, zajmowali miasto Piła. Któregoś dnia, wstawię ich archiwalne foto. Polacy, zajmowali - wyzwalali miasto Piła!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: ziolek »

Tom pisze:O...o nigdy nie słyszałem aby Armia Ukraińska istniała i przechodziła przez Polskę.
Czy coś przegapiłem z lekcji Historii?

Jeśli już rozdrabniać się to znam 2-ch Polaków przymusowo wciągniętych do frontu Białoruskiego, który przechodził przez Piłę. A było ich dużo, 2 osoby znam, to Józef Zapilaj jako 16 letni żołnierz i jego ojciec. Doszli do Berlina, wracając osiedlił się w Bieszczadach - Ustrzyki Dolne, jako żołnierz pogranicza, a później - leśniczy. Opowiadał jak podpalali całe kamienice miotaczami ognia przy Berlinerstrasse. Była zima, niszczyli bo to było pierwsze niemieckie miasto, po drugie żeby się ogrzać. Był rozkaz wiec to musiał wykonać.
Tak więc Polacy przymusowo zaciągnięci do Armii Sowieckiej z woj. Wileńskiego: Wilejka, Kościeniewicze, Orpa, Mołodeczno, - dziś zajęte przez Białoruś, zajmowali miasto Piła. Któregoś dnia, wstawię ich archiwalne foto. Polacy, zajmowali - wyzwalali miasto Piła!
To w pewien sposób budujące, iż w walkach o Piłę brali udział Polacy. A z drugiej strony i tragiczne jeśli się zwróci uwagę w jakich okolicznościach trafiali do Armii Czerwonej i w jakim barbarzyństwie przyszło im brać udział.

Polski akcent w walkach to także osoba Siemiradzkiego. Niestety źródła rosyjskie raz określają go jako Polaka, innym razem jako Rosjanina, by w innej informacji o nim milczeć na ten temat.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: adam »

Jak to Bóg chce, okazało się, że znajomego matka pochodzi z bliskiego nam Wałcza, nazywała się z domu Will. Powiedział mi, że wychował się na wspomnieniach o Deutsch Krone, na sentymentach do okolic Wałcza i Piły. Pamięć o naszych miastach do dzisiaj jest żywa w jego rodzinie, choć on sam nigdy tam nie był a jego matka po opuszczeniu Deutsch Krone nigdy tego miejsca nie odwiedziła. W jego relacji uderzyła mnie jedna rzecz, otóż gdy prowadzę rozmowy z Niemcami to prawie zawsze nas Polaków obarczają o zabranie ich ziem, natomiast znajomy powiedział, że w jego rodzinie obarcza się odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację Rosjan.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rocznica wyzwolenia (?) Piły

Post autor: adam »

Tom pisze:Tak więc Polacy przymusowo zaciągnięci do Armii Sowieckiej z woj. Wileńskiego: Wilejka, Kościeniewicze, Orpa, Mołodeczno, - dziś zajęte przez Białoruś, zajmowali miasto Piła. Któregoś dnia, wstawię ich archiwalne foto. Polacy, zajmowali - wyzwalali miasto Piła!
Jednym słowem Kresowianie odzyskiwali dla Polski tereny, jednocześnie tracąc swoje rodzinne strony.




/ EDIT MODERATOR: Dyskusja dotycząca stosunków polsko-ukraińskich została wydzielona do nowego wątku. /
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się