Rozwalają stare budynki!

Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: RR »

To najprawdopodobniej pozostałość po fabryce konstrukcji stalowych Arthura Kuehna, założonej w 1869 r. Firma była wykonawcą m. in. wiat peronowych w Koszalinie i barierek na klatkach schodowych gmachu Rejencji w Pile.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: SA108 »

SA108 pisze:W związku z realizacją biurowca PRESCO zaczęła się rozbiórka starego magazynu naprzeciwko Urzędu Miasta przy ul. Witaszka (ostatnio był tam sklep meblowy).
Obrazek

Budynek zniknął dosłownie w ciągu kilku godzin.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3151
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Krzysztof Ju »

naglos.com.pl pisze:Obrazek

Wielkie wyburzanie budynków przy Okrzei

Obrazek
Fot. NaGłos

Miejsce to ma swoją długą i chlubną historię. Budynek stojący od strony rynku, można śmiało nazwać pierwszym centrum regionalnych mediów. Zbudowany i zasiedlony został w 1980 roku, głównie jako siedziba dla redakcji Tygodnika Pilskiego. Później swoje redakcje w tym miejscu miały także Gazeta Poznańska, Głos Wielkopolski, Radio Koszalin, TVP Szczecin, a nawet Polska Agencja Prasowa oraz Instytut Kultury Polskiej.
Przypomnijmy, że niedawno zniknęła z tej samej okolicy drukarnia WINKOWSKI. Co powstanie koło targowiska przy Okrzei?


Źródło: www.naglos.com.pl
Data wydania: 6 lutego 2015
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: mih »

SA108 pisze:W związku z realizacją biurowca PRESCO zaczęła się rozbiórka starego magazynu naprzeciwko Urzędu Miasta przy ul. Witaszka (ostatnio był tam sklep meblowy).
Cóż znak czasów - w samym centrum, obok władz miejskich gniazdko uwija sobie windykacja z Luxemburga ;) Szkoda, że przy tej okazji dawny magazyn zostanie przerobiony na uroczy parking... Ale pewnie biurowiec będzie swoim stylem pasował do tej gustownej "galerii" handlowej obok PKP i supernowoczesnych parkometrów na pustym parkingu wokół pl. Staszica. Zauważyłem, iż przy okazji potrzebnego remontu kamienicy 11 listopada zniknął socrealistyczny mural "reklama" - przypuszczam, że odrestaurowanie takiej ciekawostki sporo kosztuje - taniej wyjedzie obłożenie styropianem i pociągnięcie na różowo ;)
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Matey#24 »

Znika co raz szybciej nasza dawna Piła. I to, że są to zwykłe budynki, nie stanowi żadnego argumentu. Dawna, bo pamięta lata zdecydowanie odleglejsze naszym i widziała więcej niż możemy sobie wyobrazić. O ile stary magazyn przy Witaszka zniknął w oka mgnieniu w jeden dzień, to budynek po pilskich mediach był chyba burzony kilka dni. Pamiętam, że przejeżdżając obok kilka dni temu już nie było okien i drzwi wewnątrz. Magazyn musiał kryć coś ciekawego wewnątrz (takie jest moje zdanie), bo wewnątrz niego trwały jakieś "narady" i szukano tam czegoś prawdopodobnie. Kończąc wątek... mam nadzieję, że ani starego sanepidu, ani noclegowni na warsztatowej nie czeka ten los. Oba budynki po gruntownym remoncie byłyby jeszcze w służbie następne 100 lat, a z punktu widzenia osoby lubiącej zapomniane i ciekawe miejsca, są one doskonałym polem do cofnięcia się w czasie. W planach "zwiedzania" były dwa koszarowce na lotnisku, które pięknie widać z wieżowców na Zamościu, lecz po korespondencji mailowej z WAM Gorzów Wielkopolski nie otrzymałem zgody na wejście z powodu "bardzo złego stanu technicznego wewnątrz budynków"... Będąc jakiś czas temu obok tych miejsc, nie zauważyłem by coś złego z nimi się działo w środku, lecz cóż... takie prawo właściciela. Szkoda, że w ten sposób niszczeją kolejne obiekty, które mogłyby służyć mieszkańcom lub studentom.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

mih pisze:Ale pewnie biurowiec będzie swoim stylem pasował do tej gustownej "galerii" handlowej obok PKP i supernowoczesnych parkometrów na pustym parkingu wokół pl. Staszica.
Jak będzie wyglądał biurowiec wiadomo od ponad roku. To żadna tajemnica.

A gdyby nie parkometry, nie mógłbyś tam zaparkować wcale.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: mih »

Nie chciałem wdawać się w wielką polemikę, ale widzę, że chyba nie zauważyłeś, iż mi wcale nie chodzi o ten nowy biurowiec handlarzy długów, lecz o rozbiórkę wszystkiego co starsze i kosztowne w remoncie. Powielamy dokładnie te same schematy co za czasów PRL-u i chyba wiesz co mam na myśli. Poza tym parkometry przy placu Staszica - podobnie jak flota miejska na Gwdzie - to taki mój pilski konik ;) Może dla zasady, a może tylko po to żeby dowalić "plebanowi" ze szkółki "wójt" z urzędu nastawiał bardzo drogich zabawek na całym placu, co spowodowało, że centrum administracyjne miasta obecnie wygląda jak po jakiejś wywózce. Skutek jest oczywiście taki, że pojazdy ludzi ze szkółki i nafty parkują sobie na parkingach okolicznych mieszkańców - dzięki wójtowi, który ma wprawdzie piękny widok na pusty plac - a i pleban chyba też się niespecjalnie zmartwi, bo to nie jego pieniąchy poszły na te śmiałą koncepcje. Już sam zakup i serwisowanie parkometrów "nieco" kosztuje, a ponadto wiecznie puste miejsca parkingowe przylegające do szkółki są pieczołowicie remontowane, malowane i odśnieżane - zatem można przyjąć miejskie pieniążki dość ubogiego miasta idą sobie - dla prawie słusznej idei - tak sobie w powietrze. W sumie to nie są obecnie moje pieniąchy, bo nie płacę tam podatków, a nawet jak bywam w Pile to nie parkuje tam auta, ale jakoś tak mam, że czasami trudno mi zrozumieć tego typu prospołeczne inwestycje. Za te dwa parkomaty przy szkółce można swobodnie było uratować PRL-owski mural i przy okazji nieco odblokować osiedlowe parkingi... ale cóż... teraz niektórzy mogą zaparkować swoje auto, na całym placu Staszica, na całe darmowe pół godzinki, na fajnych kilkadziesiąt sposobów. Tylko po co? ;)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

Czas na pisanie tego posta mógłbyś poświęcić na napisanie do UM, o usunięcie części parkometrów, jeśli uważasz (chyba słusznie), że jest ich nieco za dużo. Ale to OT.

Rozbiórka starych obiektów, kosztownych w remoncie to problem systemowy - nie do rozwiązania na placu Staszica czy al. Niepodległości, ale na Wiejskiej w Warszawie.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: RR »

Bocian pisze:Rozbiórka starych obiektów, kosztownych w remoncie to problem systemowy - nie do rozwiązania na placu Staszica czy al. Niepodległości, ale na Wiejskiej w Warszawie.
Ten argument w Pile jest średnio trafiony, ale urzędnikom by się spodobał. Biorąc pod uwagę jak niewiele zostało substancji zabytkowej w Pile, nie trzeba wielkich wyrzeczeń, aby chronić najcenniejsze obiekty. Trzeba natomiast wiedzy i szacunku do przeszłości. To wszystko. Jedne z największych strat jakie poniosły pilskie zabytki były efektem zaniechań albo po prostu niedoceniania ich roli. Tak było z ul. Miłą, tak było z elektrownią. Jak pokazuje ostatni przykład Stoczni Gdańskiej, wspólne stanowisko konserwatora i władz miasta (co prawda wymuszone interwencją prezydenta RP) pozwala na skuteczną obronę zabytkowej przestrzeni nawet w sytuacjach z pozoru patowych. W Bydgoszczy też bardzo długo konserwator walczył o zachowanie lokomotywowni okrągłej, ale wygrały pieniądze. To pokazuje, że rozwiązanie pojawia się wtedy, gdy służbom konserwatorskim i miejskim urzędnikom zależy na zabytkach.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

Miałem na myśli sytuację, o której pisał mih czyli obiekt prywatny.

Co do reszty, zgoda. Ale ja mam bardziej żal do konserwatorów, że nie trzymają ręki na pulsie. Może to dlatego, że konserwatorami najczęściej są historycy, którzy bardziej niż na historii architektury znają się na wojnach napoleońskich.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: mih »

Bocian pisze:Czas na pisanie tego posta mógłbyś poświęcić na napisanie do UM, o usunięcie części parkometrów, jeśli uważasz (chyba słusznie), że jest ich nieco za dużo. Ale to OT.
Pisać do władz mówisz? :) Heh a znasz jakiekolwiek polityka/urzędnika w jakimkolwiek instytucji/mieście, który przyzna, że jego wątpliwa decyzja dot. wywalenia kilkudziesięciu tysięcy na jakiś zbędny gadżet była bez sensu? Dymisja to za mało - to prokurator ;) Dlatego w Pile przez najbliższych kilkanaście latek będziemy naprawiać i serwisować zarówno parkometry przy pustym parkingu przed szkółką jak i uroczego cruiser'a river'a. I odśnieżać & malować pusty parking oraz rzeczne przystanie, bo "to jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom!" ;) A mi chodziło tylko o to, żeby zaprzestano niszczenia tych kilku pilskich architektonicznych pamiątek z przeszłości, które jakimś cudem ocalały po poprzednich naprawiaczach. A skoro jest kasa na "misia"...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

Nie chcę ciągnąć wątku, więc napiszę krótko:
1. Tak, pisać. Nawet pójść osobiście. Urzędnicy nie gryzą. Z resztą na forum mamy przynajmniej dwóch. :)
2. Nie rozumiesz zupełnie tematu opłat za parkowanie. Poczytaj najpierw, bo z taką argumentacją nic nie zwojujesz. Parkometry służą regulacji popytu na miejsca parkingowe. Przed wprowadzeniem opłat nie dało się zaparkować wcale. Teraz wolnego miejsca jest na tyle dużo, że cześć parkometrów można po prostu przestawić w inne miejsce w mieście.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Aragorn »

Tyle zostało po budynku przy Okrzei 7a.

Obrazek

Stan na 25.02.2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Aragorn »

Trwa rozbiórka PROFiL-u przy Składowej.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Stan na 25.02.2015
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: makrok »

To była kiedyś piekarnia mechaniczna.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: ziolek »

Mam wrażenie, że budynek dawnej myjni wagonów przy ul. Pomorskiej - i kilka innych pokolejowych - przejdzie niebawem do przeszłości.

https://pkp.eb2b.com.pl/auction/auction ... n/id/15238
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: GaWroN »

ziolek pisze:Mam wrażenie, że budynek dawnej myjni wagonów przy ul. Pomorskiej - i kilka innych pokolejowych - przejdzie niebawem do przeszłości.

https://pkp.eb2b.com.pl/auction/auction ... n/id/15238
cała lista budynków przeznaczonych do rozbiórki na terenie Piły:

Obrazek

mam nadzieję, że to co znajduje się na pozycji 11 nie jest tym co myślę...

http://www.transport-publiczny.pl/file/ ... 55815.xlsx - link do ponad 2 tys. obiektów które zamierza wyburzyć PKP SA
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: SA108 »

GaWroN pisze:mam nadzieję, że to co znajduje się na pozycji 11 nie jest tym co myślę...
Chodzi najprawdopodobniej o to: https://goo.gl/maps/UDr2Q
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: SA108 »

Zdjęcia z rozbiórki dawnej elektrowni przy ul. Walki Młodych: http://stemstal.com/?p=p_33&sName=rozbi ... dzial-pila
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Matey#24 »

Nie wiem, czy wiecie, ale zniknęły garaże na tyłach ulicy Ossolińskich. Zaraz za kwiaciarnią. Teren zrównany z ziemią, cała rozbiórka trwała może z 3 dni. Wyciągali z tych garaży pełno rupieci jakichś.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Aragorn »

Zostały wyburzone stare obiekty kolejowe na terenie Okrąglaka, zburzono m.in. schrony przeciwlotnicze, magazyny, portiernię.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 12.09.2015
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: SA108 »

Zdjęcie użytkownika mariano-italiano z fotopolska.eu, przedstawiające rozbiórkę jednego z domków przy ul. Śniadeckich w kwietniu tego roku. Dobrze widać, jaką konstrukcję mają te obiekty.

Obrazek

http://fotopolska.eu/694043,foto.html?g ... 94043-foto
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 14.09.2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3151
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Rozbiórka hali bokserskiej w Pile

Rozpoczęła się rozbiórka starej hali bokserskiej w Pile. Działka przy Sądzie Rejonowym w Pile, po rozbiórce obiektu ponownie zostanie wystawiona na sprzedaż.

Stara hala bokserska została wystawiona trzykrotnie do sprzedaży, w takim stanie jaki jest w tej chwili, czyli jako obiekt do rozbiórki. Niestety zarówno trzy przetargi, jak i rokowania nie powiodły się i w tym momencie przystępujemy do wyburzenia hali – mówi Dorota Semenov, rzecznik Urzędu Miasta w Pile.

Prace rozbiórkowe już się rozpoczęły, obiekt groził bowiem zawaleniem. Nad wejściem już kilka miesięcy temu zapadła się część dachu, stąd nie było innego wyjścia, jak podjąć decyzję o rozbiórce hali.

Po zburzeniu obiektu Miasto jeszcze raz wystawi działkę na sprzedaż. Wcześniej jednak zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego. Obecnie plan zakłada w tym miejscu działalność sportową. Po zmianie umożliwione zostanie wybudowanie obiektu pod świadczenie usług administracyjnych, w tym też prawnych.

Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 2 grudnia 2015
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: hrabia »

W dniu dzisiejszym od godzin porannych nastąpiła rozbiórka komórek przy ul. Witosa 7.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się