Obóz jeniecki ul. Bydgoska

maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: maritim »

Położenie tych baraków dość łatwo zidentyfikować na podstawie zdjęcia z poprzedniego postu - tego na którym w tle jest widoczny zajazd Weidmannsruh. Znając jego położenie przy Bydgoskiej możemy określić miejsce gdzie stał obóz /czy też jego część/. Niestety upływ czasu jak i prace przy budowie autodromu bardzo zmieniły to miejsce...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: SA108 »

Pod adresem http://digital.staatsbibliothek-berlin. ... N756972639 można przejrzeć kilka numerów gazety redagowanej przez jeńców francuskich w obozie w Pile.
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: kolega »

Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Aragorn »

Znalezione w necie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Na anglojęzycznej stronie http://ww1-pow-journal.weebly.com/ znajdują się wspomnienia brytyjskiego jeńca wojennego, Jamesa Kayleya z 9th Leicester’s Regiment, który trafił do niewoli niemieckiej w połowie 1917 lub 1918 roku i przebywał w pilskim obozie jenieckim od kwietnia do połowy grudnia 1918 roku. Na stronie, poza skanami oryginalnego dziennika i jego transkrypcją, można zobaczyć też zdjęcia i inne materiały związane z życiem obozowym i powrotem do ojczyzny.

Natomiast na francuskojęzycznej stronie Morts pour la France de la Première Guerre mondiale można wyszukać kilkadziesiąt nazwisk żołnierzy francuskich zmarłych w obozie jenieckim w Pile. W wyszukiwarce, po rozwinięciu dodatkowych opcji, w polu "Lieu de deces" trzeba wpisać "Schneidemulk". To błędny zapis miasta w bazie, ale w oryginalnych dokumentach jest (zazwyczaj) poprawna nazwa. Inne nazwiska można znaleźć też na francuskojęzycznej stronie Mémorial Gen Web stosując różne zapisy miasta przy polu "Lieu de deces".
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 729
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: pavvlo »

Zdjęcia francuskiego nieśmiertelnika znalezionego na terenie obozu, podesłane przez czytelnika DP.

Obrazek Obrazek

Texier Gaston 1914
Fontenay Le Comte 1490
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Artykuł o sondażowych badaniach archeologicznych na terenie dawnego obozu jenieckiego opublikowany na stronie http://www.pp24.info.pl dnia 1 lipca 2017 r.
pp24.info.pl pisze:Amatorzy niszczą. Zawodowcy odkrywają

Coraz więcej ludzi para się amatorskim "odkrywaniem" historii. Uzbrojeni w wykrywacze metali pasjonaci dziejów dawnych, kolekcjonerzy, rekonstruktorzy i inni "badacze" całymi stadami przemierzają miejsca, w których kiedyś mogło wydarzyć się coś ciekawego. O szkodliwości tego zjawiska na przykładzie obozu, który 100 lat temu funkcjonował w Pile pisze Michał Bonk.

W czasach I wojny światowej Piła (wówczas Schneidemuhl) wchodziła w skład państwa niemieckiego.Stronami europejskiego konfliktu były Niemcy i Rosja,a fronty przecinały całą niemal Polskę. Efektem starć były tłumy jeńców z armii rosyjskiej, których lokowano w tworzonych wówczas w pośpiechu obozach jenieckich. Jeden z nich ulokowano właśnie w Pile, dokładnie na poligonie miejscowego 149. Pułku Piechoty. Ówczesna administracja niemiecka nadała mu symbol: GL II. Pierwszych jeńców Piła przyjęła 25 sierpnia 1914 roku. Obóz w tym czasie powstawał w sposób prowizoryczny – początkowo więźniów kwaterowano w byle jak wykopanych ziemiankach, dopiero z czasem placówka zyskała bardziej cywilizowany obraz. Na powierzchni przekraczającej 65 hektarów powstała rozbudowana sieć około 120 baraków, którym towarzyszyły inne obiekty infrastruktury obozowej, w tym: kuchnie, szpital czy poczta. Obóz był w stanie pomieścić ponad 40 tysięcy jeńców, a więc dwa razy więcej niż liczyła ludność Piły z tamtych lat. Oczywiście Niemcy w trakcie I wojny światowej walczyli nie tylko z Rosjanami, ale również z innymi narodowościami, co znalazło odbicie w stanie osobowym pilskiego obozu. Jeńcami byli między innymi żołnierze francuscy, brytyjscy, serbscy, włoscy, a nawet pojedynczy amerykańscy marynarze z US Navy. Wysoce prawdopodobna jest również obecność Polaków służących w armii rosyjskiej, chociaż nie ma na ten temat żadnych wzmianek w źródłach historycznych.

Jeńcy przebywali w Pile do pierwszych miesięcy 1919 roku, po tym czasie obozową zabudowę wykorzystywano dla Niemców, którzy mniej lub bardziej dobrowolnie opuszczali obszar nowopowstałej II Rzeczypospolitej i przejeżdżali przez Piłę. Po zakwaterowaniu przybyszy w nowych siedzibach, obszar obozu ponownie stał się poligonem, początkowo dla jednostek Reichswehry, a później Wehrmachtu. Po II wojnie światowej, kiedy Piła wchodząca w skład tzw. Ziem Odzyskanych została przydzielona Polsce, swoje ćwiczenia po raz pierwszy odbywały tutaj oddziały Wojska Polskiego. Polscy żołnierze przebywali na tym terenie aż do lat 90 XX wieku, kiedy zlikwidowano pilski garnizon. W wyniku owej decyzji poligon, będący terenem dawnego obozu stał się dostępny również dla ludności cywilnej. Z tego powodu w szybkim czasie pojawili się na nim mniej lub bardziej amatorscy poszukiwacze skarbów uzbrojeni w detektory metalu – osoby, które w sposób często bezmyślny niszczą stanowiska archeologiczne, głównie te datowane na czasy obu wojen światowych, ale również noszące ślady dużo wcześniejszych czasów. Dewastacja ta trwa nadal i jest niestety zjawiskiem ogólnopolskim, które powoduje, iż przedmioty wydobyte w ten sposób nie są w stanie wnieść niczego nowego do wiedzy o przeszłości, gdyż pozbawione są one szczegółowej dokumentacji miejsca i kontekstu odnalezienia. Oczywiście zdarzają się również poszukiwacze współpracujący z archeologami, którzy swoim sprzętem i wiedzą potrafią przyczynić się do znacznego wzbogacenia badań wykopaliskowych, jednak w skali kraju są to niestety przypadki, które można zliczyć na palcach jednej ręki.

Niekorzystną pod względem archeologicznym sytuację dawnego obozu jenieckiego zmienił symboliczny 2014 rok (stulecie powstania placówki), kiedy na wniosek Pilskiego Stowarzyszenia Miłośników Eksploracji „Albatros” zdecydowano się przeprowadzić badania sondażowe z prawdziwego zdarzenia pod kierownictwem archeologa: dr. Jarosława Roli z Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile. W ich wyniku natrafiono na serię ciekawych znalezisk poszerzających wiedzę odnośnie poziomu życia jenieckich „elit” – mowa tu konkretnie o więźniach posiadających stopnie oficerskie, których – podobnie zresztą jak i w obecnych czasach – traktuje się lepiej niż szarych szeregowców.

Archeologom udało się odnaleźć pozostałości piwniczki wyposażonej w nietypowe – jak na obozy jenieckie – przedmioty. Charakterystyczne były szklane butelki po różnych rodzajach napojów alkoholowych – głównie piwa pochodzącego ze wciąż cenionego wśród piwoszy browaru w Czarnkowie, ponadto wydobyto: fragmenty porcelanowej lalki (popiersie i jedna rączka), porcelanową filiżankę, wojskową lornetkę, fragmenty płyty gramofonowej (a zatem więzienna śmietanka towarzyska mogła umilać sobie czas słuchaniem utworów muzycznych) i.. sztucznej szczęki. Ciekawie prezentują się również dwie chińskie monety wykonane ze srebra i wybite za panowania cesarza Guangxu (1875-1908). Monety te rzecz jasna nie świadczą o obecności Chińczyków w pilskim obozie, tego typu pieniądze zostały przywiezione przez Rosjan, którzy przed wybuchem I wojny światowej stacjonowali na obszarach graniczących z Chinami. Bilon ten często bywa przez opisywanych wyżej poszukiwaczy skarbów nazywany „pieniążkami szczęścia”, gdyż ze względu na swój charakterystyczny wygląd (moneta z otworem umożliwiającym nawleczenie jej na przykład na rzemień) kojarzy się ze sprzedawanymi w bazarach z pamiątkami „amuletami”. W rzeczywistości jednak był to pieniądz o określonej wartości będący pełnoprawnym środkiem płatniczym w Państwie Środka.

Wśród odnalezionych resztek pokonsumpcyjnych zachowały się liczne kości zwierzęce, które pozwoliły przybliżyć jadłospis ówczesnych jeńców. Badania wykazały, iż znaczny procent kości pochodził od bydła, reszta od trzody chlewnej i królika, w menu funkcjonowała również dziczyzna i ryby (głównie dorsz). O ile króliki można było dość bezproblemowo hodować w warunkach obozowych, o tyle obecność wysokiej jakości wołowiny (kości pochodziły od młodych osobników, a także cieląt) uzupełnianej wieprzowiną znacznie wykraczała poza przysługujące więźniom menu. Mięso to musiało być zatem sprowadzane za pieniądze osób mogących sobie na takie wydatki pozwolić, podobnie zresztą sprawa wyglądała w przypadku alkoholu. Tezę tą potwierdza zawarta w źródłach z epoki wzmianka o chronicznym wręcz niedożywieniu rosyjskich żołnierzy znajdujących się w niewoli niemieckiej. Można zatem śmiało stwierdzić, iż zawartość odnalezionej piwniczki należała do rosyjskich oficerów, którzy pomimo niewoli byli w stanie dysponować znacznie zasobniejszym portfelem niż ich podwładni.

Przykłady znalezisk odkrytych podczas badań sondażowych dobitnie wskazują iż należy objąć ochroną konserwatorską stanowisko archeologiczne na terenie dawnego obozu jenieckiego w Pile, a także przeprowadzić kolejną serię badań archeologicznych. Dzięki temu będziemy w stanie ochronić dawny obóz przed dalszą grabieżą, a także pozyskać i przechować materiał zabytkowy dla przyszłych pokoleń. Materiał, który wzbogaca obraz przeszłości zapisany w dawnych kronikach, a w tym przypadku również przypomina o tragedii wielu tysięcy osób, które ucierpiały w wyniku wielkiego konfliktu, który wydarzył się w nie tak dalekiej przeszłości, jak nam się wydaje.

Od redakcji: Autor jest absolwentem archeologii UAM w Poznaniu. Dziękujemy Muzeum Okręgowemu w Pile, za udostępnienie zdjęć ilustrujących artykuł.


Źródło: www.pp24.info.pl
Data wydania: 1 lipca 2017
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Matey#24 »

Teren obozu przy lotnisku do dzisiaj nie zbadany chyba szerze, teren obozu przy linii kolejowej do Krzyża, też chyba nie badany, centrum Piły też nie badane, ale bierzemy się za badania obozu, który rozkopali już 30 razy ludzie z wykrywaczami... śmieszno i straszno.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Aragorn pisze:Wkrótce otwarcie nowej wystawy czasowej "Obóz jeniecki w Pile 1914-1919", które odbędzie się 5 października 2018 roku o godz. 18 w Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
Będzie to pod kilkoma względami wystawa wyjątkowa. To pierwsza wystawa poświęcona w całości dziejom obozu jenieckiego w Pile. Na wystawie pokażemy rekonstrukcję baraków obozowych, w których znajdą się sylwetki mundurowe i wiele przedmiotów z dawnego obozu oraz z okresu I wojny światowej. Na wystawie zobaczymy również eksponaty z francuskiego muzeum (Musee Lucien Roy Beure), z którym Muzeum Staszica nawiązało współpracę.

Obrazek
asta24.pl pisze:Obrazek

Wystawa poświęcona obozowi jenieckiemu w Pile

“Obóz jeniecki w Pile 1914-1919” – w piątek otwarcie wystawy w Muzeum Staszica. Będzie to pierwsza wystawa w całości poświęcona temu epizodowi z dziejów Piły.

Wystawa składać się będzie z dwóch części.

– W jednej z sal pokażemy zrekonstruowane wnętrza baraków obozowych z sylwetkami mundurowymi jeńców francuskich, brytyjskich, rosyjskich i żołnierza niemieckiego oraz przedmiotami z terenu obozu i z okresu I wojny światowej. W drugiej sali zaprezentujemy w gablotach wybrane obiekty pochodzące z terenu obozu i związane z jego historią ze zbiorów muzealnych i prywatnych – mówi historyk Maciej Usurski, p.o. dyrektora Muzeum Staszica w Pile.

Francuskie prywatne muzeum – Musee Lucien Roy z Beure (pod Besancon) wypożyczy elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy francuskich.

– Ciekawostką jest fakt, że w zbiorach francuskiego muzeum znajduje się sporo obiektów związanych z 60. Pułkiem Piechoty, z którego duża grupa żołnierzy dostała się do niewoli w 1915 r. i trafiła do obozu jenieckiego w Pile. wśród nich był autor wspomnień z tego okresu Paul Saintesprit. W muzealnej kolekcji jest również pokaźny zbiór listów jednego z jeńców do rodziny wysłanych z pilskiego obozu – dodaje Maciej Usurski.

Czteroosobowa delegacja z Beure będzie gościć w Pile od 12 do 14 października. Goście chcą zobaczyć wystawę w muzeum, pojechać na cmentarz w Leszkowie i zobaczyć teren obozu jenieckiego. W sobotę 13 października o godz. 16.00 w muzeum będzie można spotkać się z gośćmi z Francji.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 4 października 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

www.muzeumstaszica.pl pisze:Obrazek

Georges Saintesprit wnuk jeńca francuskiego Paula Saintesprit w Pile!

Gość zwiedził wystawę w Muzeum Stanisława Staszica poświęconą dziejom obozu jenieckiego, był na cmentarzu jenieckim w Leszkowie i na terenie dawnego obozu. Odwiedził także miejsca w Pile związane z jego dziadkiem, który m.in. bywał regularnie na dworcu kolejowym w Pile i pracował przez 18 miesięcy w sklepie zegarmistrzowskim mieszczącym się przy obecnym pl. Zwycięstwa. Pan Georges przywiózł ze sobą pamiętnik swojego dziadka oraz wykonane w niewoli dwa albumy, które zawierają ponad 100 obozowych fotografii.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
fot. muzeumstaszica.pl, więcej foto w linku poniżej


Muzeum Staszica nawiązało współpracę z Musee Lucien Roy w Beure

Goście zwiedzili Muzeum Staszica i ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeli pamiątki po jeńcach francuskich na wystawie czasowej poświęconej obozowi jenieckiemu w Pile. W następnych dniach delegacja odwiedziła cmentarz jeniecki w Leszkowie, gdzie pod głazem upamiętniającym wszystkich pochowanych w tym miejscu żołnierzy złożyła wiązankę kwiatów i teren byłego obozu jenieckiego. Goście przywieźli ze sobą notes, korespondencję i dokumenty należące do żołnierza francuskiego, który w latach 1915-1918 przebywał w pilskim obozie.


Spotkanie z francuskimi gośćmi w Muzeum Staszica

Podczas spotkania pani Francoise Martin [z Musee Lucien Roy w Beure] wygłosiła prelekcję z pokazem slajdów opowiadając o historii Muzeum, jego bogatej kolekcji mundurów, broni i wyposażenia wojskowego. Zaprezentowała również pamiątki po żołnierzach służących podczas I wojny światowej w 60 Pułku Piechoty, których duża grupa dostała się do niewoli w 1915 r. i trafiła do obozu jenieckiego w Pile. Wsród nich była korespondencja (ponad 100 listów), notes z zapiskami i przepustka jeńca pilskiego obozu sierż. Andre Fleureta. Następnie p. Georges Saintesprit opowiadał o pamiętniku swojego dziadka i wrażeniach z pobytu w Pile. Dowiedzieliśmy się, że jego obaj dziadkowie Paul Saintesprit i Georges Grosjean poznali się w obozie w Pile, zaprzyjaźnili i tutaj postanowili, że po powrocie do kraju doprowadzą do zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy swoimi wówczas kilkuletnimi dziećmi. Dzieci rzeczywiście w 1946 r. stanęły na ślubnym kobiercu! Później uczniowie z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile czytali fragmenty pamiętników P. Saintesprit w języku polskim ilustrowanych slajdami, a tę część spotkania zakończyło wykonanie przez jedną z uczennic piosenki w języku francuskim. Na zakończenie goście zwiedzili wystawę poświęconą obozowi jenieckiemu w Pile.


Wnukowie i prawnukowie jeńca brytyjskiego Josepha Garveya w Pile!

Goście oglądali miasto, zwiedzili wystawę stałą i wystawę czasową poświęconą historii obozu jenieckiego w Pile w Muzeum Staszica, byli na cmentarzu jenieckim w Leszkowie, na terenie dawnego obozu jenieckiego i lazaretu oraz na dworcu kolejowym. Graeme Garvey przywiózł ze sobą 40 fotografii wykonanych w pilskim obozie, które należały do jego dziadka. Była to pierwsza wizyta członków rodziny J. Garveya w Pile, a przybysze z wielkim wzruszeniem oglądali miejsca związane z ich dziadkiem, o których pisał w pamiętniku obejmującym również okres pobytu w naszym mieście.


Źródło: www.muzeumstaszica.pl
Data wydania: 15 i 19 października 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Muzeum Staszica w Pile zaprasza na promocję książki "Obóz jeniecki w Pile 1914-1919. Wspomnienia jeńców", która odbędzie się w najbliższy czwartek 25 października o godz. 18 w siedzibie Muzeum.

Dwóch Brytyjczyków, Australijczyk, trzech Francuzów i Rosjanin - siedem różnych relacji jeńców osadzonych w pilskim obozie w latach 1914-1918. Siedmiu żołnierzy rzuconych w wir Wielkiej Wojny, którzy pojmani w niewolę trafili do miasta nad Gwdą. Każdy z nich opowiada swoją historię, wspomina przyjaciół i kolegów, życie codzienne za drutami, pracę w komandach, stosunki z miejscową ludnością... Sześć z tych relacji nie było nigdy publikowanych w języku polskim, trzy spośród nich po raz pierwszy ukazują się drukiem!

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Pocztówki Schneidemühl - Piła / pocztowki-schneidemuhl.pila.pl pisze:Obrazek


Pomnik żydowski

Obrazek


Schneidemühl - Transport russischer Gefangener durch die Bromberger Strasse

Obrazek


Źródło: pocztowki-schneidemuhl.pila.pl
Data publikacji: 22 października 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

pavvlo pisze:Zdjęcie to pojawiło się już w tym temacie ale w niskiej rozdzielczości, zamieszczam trochę lepsze:

Obrazek Obrazek
W lepszej jakości i z bardziej widoczną w tle halą sterowców:

Pocztówka zdjęciowa obozu jenieckiego przy wylocie obecnej ul. Bydgoskiej. W oddali widoczna hala sterowców w rejonie dzisiejszej al. Powstańców Wielkopolskich (strzałka z lewej) i nieistniejący budynek restauracji Weidmannsruh. Na rewersie odręczna adnotacja "Schneidemuhl Camp in Germany 1914".
Obrazek Obrazek Obrazek
https://allegro.pl/pila-schneidemuhl-ob ... 20330.html
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Niedawno drukiem wyszły dwie publikacje poświęcone obozowi jenieckiemu w Pile, który funkcjonował w latach 1914-1919. Pierwsza książka to 72-stronicowy katalog wystawy o obozie jenieckim, którą można obejrzeć do 30 listopada br. w Muzeum Stanisława Staszica w Pile https://muzeumstaszica.pl/wystawa-quot- ... uot,1,n238 zaś druga to zbiór wspomnień jeńców osadzonych w pilskim obozie zawarty na 271 stronach. Autorem obu wydawnictw jest historyk Maciej Usurski i są to najobszerniejsze źródła wiedzy na temat ww. obozu.

Obrazek

Katalog zawiera kilkustronicowy zarys dziejów pierwszowojennego obozu jenieckiego w Pile (z bibliografią na końcu) oraz opis wystawy w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim. Informacje zilustrowane są wybranymi zdjęciami i eksponatami z wystawy.

Obrazek Obrazek

W zbiorze wspomnień przeczytamy siedem relacji jeńców osadzonych w obozie: dwóch Brytyjczyków, Australijczyka, trzech Francuzów i Rosjanina. Wszystkie poza wspomnieniami Rosjanina, nie były nigdy publikowane w języku polskim. Każda relacja jest poprzedzona notą biograficzną, opatrzona licznymi przypisami i zilustrowana zdjęciami oraz dokumentami z czasów niewoli.

Katalog za 8 zł jest do nabycia w Muzeum Stanisława Staszica w Pile https://muzeumstaszica.pl/kontakt,d6 natomiast książka ze wspomnieniami niestety została już wyprzedana.

W załączeniu zdjęcia wydawnictw. Powyżej okładki i katalog od środka, reszta zdjęć prezentuje książkę ze wspomnieniami, w tym wstęp i wybrane strony.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Tom »

Hej, świetny pomysł z tą książką o historii dawnej Piły. Próbowałem odczytać inskrypcje na pomniku z Gwiazdą Dawida.
Niestety, to w języku Ijdysz, nie po hebrajsku. Tylko jedno słowo można zrozumieć / razem "jahad" - יחד /.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

www.muzeumstaszica.pl pisze:Obrazek

Reportaż o obozie jenieckim dostępny na stronie Muzeum!!!

Dzięki uprzejmości Telewizji Asta na stronie internetowej Muzeum Staszica możemy obejrzeć film dokumentalny poświęcony dziejom obozu jenieckiego dla żołnierzy armii sprzymierzonych w Pile, który został wyemitowany po raz pierwszy 5 listopada 2018 r. w programie REPORTERZY realizowanym przez TV Asta. Poniżej załączamy link do filmu:

https://youtu.be/gunfIS_U-eg

Film został zrealizowany podczas trwania wystawy czasowej "Obóz jeniecki w Pile 1914-1919" przygotowanej przez Muzeum Stanisława Staszica. W materiale zarejestrowano wypowiedzi przedstawicieli rodzin jeńców pilskiego obozu: Georgesa Saintesprit wnuka Paula Saintesprit oraz Graeme Garveya i Davida Sheehana wnuków Josepha Garveya, dla których była to pierwsza wizyta w naszym mieście. Swoim odkryciem tajemnicy związanej z pochowanymi na cmentarzu w Leszkowie jeńcami brytyjskimi podzielił się również autor książek i publicysta, pilanin Marek Przybyłowicz.


Źródło: www.muzeumstaszica.pl
Data wydania: 6 grudnia 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Książka ze wspomnieniami jeńców osadzonych w obozie jenieckim w Pile w latach 1914-1919 (dwóch Brytyjczyków, Australijczyka, trzech Francuzów i Rosjanina), która rozeszła się szybko, teraz jest ponownie dostępna za 35 zł na stronie wydawcy www.muzeumstaszica.pl
bmorski
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2018, 19:45

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: bmorski »

Znalezione w sieci opracowanie dotyczące australijskich jeńców wojennych w latach 1916-18, rozmieszczonych w niemieckich obozach jenieckich, także Schneidemühl...

https://openresearch-repository.anu.edu ... 202017.pdf
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Krzysztof Ju »

Krótki tekst, autorstwa Jarosława Roli wspólnie z Magdaleną Stasiak i Marią Kwiatkowską, o sondażowych badaniach archeologicznych przeprowadzonych w 2014 r. na terenie dawnego obozu jenieckiego. Pierwotnie tekst opublikowany w czasopiśmie "Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne", tom 16, 2015 r. i udostępniony na academia.edu, gdzie można znaleźć inne teksty o odkryciach archeologicznych w północnej Wielkopolsce, w tym o przedrzymskich artefaktach wyłowionych z dna jeziora Płotki w 2008 r.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Obozy dla Niemców w Schneidemühl

Post autor: adamo »

Cześć, trafiłem na takie zdjęcie w necie. Podpis: Fotokarte/Begräbniszug verstorbener Gefangener/Gefangenenlager Schneidemühl 1915

Wie ktoś co to za miejsce? Pozdrawiam, Adam.
Obrazek
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Obozy dla Niemców w Schneidemühl

Post autor: adamo »

Jeszcze kilka fotek, prawdopodobnie również z 1915 r. Opis ze strony: Le camp principal de prisonniers de Schneidemühl était situé en Posnanie, une ancienne province du Royaume de Prusse, à environ 90 kilomètres au nord de Posen (aujourd'hui Poznań en Pologne).Sources et bibliographie
Delcampe (pour les cartes postales) Die Kriegsgefangenen in Deutschland (Hermann Montanus, 1915)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Obozy dla Niemców w Schneidemühl

Post autor: adamo »

...i część druga, ostatnia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Obozy dla Niemców w Schneidemühl

Post autor: adamo »

Zdjęcie ze strony awm.gov.au (rządowa australijska). Podpis: Studio portrait of a group of Prisoners of War (POW) at Schneidemuhl POW camp, Germany. Date made c May 1918.
Opis: Studio portrait of a group of Prisoners of War (POW) at Schneidemuhl POW camp, Germany. Identified back row, second from left is 2012 Private (Pte) Harry Bruce Kyle, 16th Battalion, from Kalgoorlie WA and fourth from left is 4854 Pte Robert Montgomery, 55th Battalion, from Auburn, NSW. Pte Kyle enlisted on 18 February 1915 and embarked for overseas on 26 April 1915 aboard HMAT Hororata. After serving at Gallipoli, he was captured at Riencourt, France on 11 April 1917 and held as a POW in a number of camps in Germany. He wrote from Camp Schneidemuhl on 26 May 1918 "Would you mind dropping my Mother a line telling her I am in the best of health and of course as happy as can be under the circumstances. My mother has only received three letters and I have not been receiving mine at all regularly." Pte Kyle was repatriated to England on 1 December 1918 and returned to Australia on 18 July 1919. Pte Montgomery enlisted on 23 September 1915 and embarked for overseas on 8 March 1916 aboard HMAT Star of England. He was captured at Fleurbaix, France on 20 July 1916. He wrote from POW camp Schneidemuhl in January 1918 "My back is still troubling me. Personally I believe I am suffering from lumbago. The winter here this year does not appear to be so severe as the last, but still quite cold enough for the Australians. We held successful concerts for both Christmas and the New Year and I believe they will be continued throughout the winter. They will relieve the general monotony of camp life." Pte Montgomery was repatriated to England on 1 December 1918 and arrived back in Australia on 4 March 1919. One of a series of over 400 photographs sent by Australian POWs in German camps to Miss M. E. Chomley, Secretary, Prisoners Department, Australian-British Red Cross Society, London. Original album housed in AWM Research Centre at RC00864, Album image number 164.
Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Obozy dla Niemców w Schneidemühl

Post autor: wojtaq »

Odpowiedź na pytanie, nie jest trudna! Wszystkie fotografie przedstawiają obóz jeniecki z I wojny światowej, który znajdował się w Schneidemühl między Brombergerstrasse, a Plöttkerstrasse. W dzisiejszej topografii Piły to ulice Bydgoska i Wawelska. Dzisiaj trudno ustalić dokładne granice obozu, gdyż po jego zamknięciu w 1918 r. teren był wykorzystywany przez wojsko niemieckie włączając budowę umocnień wschodniej części miasta. Po zakończeniu II wojny znajdował się tam poligon LWP, a wszystkie czynniki i zdarzenia zakłóciły czytelność obiektu pochodzącego, jakby nie było, z początku XX w.

Jakby nie było, zamieszczone zdjęcia są cennym materiałem do wyjaśniania historii obozu i wpisują się w temat założony na naszym Forum. Uzupełniają także inne zasoby znajdujące się już w obiegu, w pilskim muzeum, bądź reprodukowane w wydanych pozycjach księgarskich. Jest mi bardzo przyjemnie popatrzeć na takie cymesy!
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Obozy dla Niemców w Schneidemühl

Post autor: adamo »

Zdjęcie ze strony awm.gov.au (rządowa australijska). Opis: Schneidemuhl (?), Germany. c.1917. Group portrait of allied prisoners of war (POWs) at a German POW and internment camp. Included in the photograph are: 40052 J. Salt, 1st Staff, 1086 Private Frank Edgar Fuller, 13th Battalion, 1914 Private Foster Pointon Goldsworthy, 50th Battalion, 1993 Private Reginald Sully, 50th Battalion, 4521(?) William Kelly, 46th Battalion, 10055 J. Wodd, from Cheshire, 2394 Private Charles Francis Izzard, 1st Machine Gun Battalion, 18651 R. Hankinson, Royal Marine Light Infantry, 5765 Private John James Francis, 14th Battalion, 2176 Private John Norman Garrard, 50th Battalion, 2187 Private Archibald John M. Hart, 50th Battalion, 1953 Private James Edward Medhurst, 50th Battalion, 4902 Private William Green, 15th Battalion, 2936 F. Freudenthal and 473 Private Michael James O'Brien, 15th Battalion (back row, second from right). (Donor P. O'Brien)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się