[26.03-24.05.2015] Badania archeologiczne ostatnich lat...

Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

[26.03-24.05.2015] Badania archeologiczne ostatnich lat...

Post autor: Aragorn »

Obrazek

Krótka relacja z wernisażu w Muzeum Okręgowym.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przypadające w tym roku czterdziestolecie powołania Muzeum Okręgowego w Pile jest okazją do podsumowań. Prace działu archeologicznego w tym okresie związane były z różnorodnymi badaniami wykopaliskowymi, prowadzonymi na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Na wystawie zaprezentowano znaleziska m.in. z Ujścia, Piły i obozu jenieckiego z okresu I wojny światowej. Komisarzem wystawy jest dr Jarosław Rola. Wystawa czynna będzie do 24 maja 2015 roku. W imieniu muzeum zapraszam wszystkich na odwiedzenie tej wystawy, naprawdę warto. Zdjęcia które zamieściłem to oczywiście drobny podgląd na zaprezentowane znaleziska archeologiczne, gablot było więcej :)
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: [26.03-24.05.2015] Badania archeologiczne ostatnich lat.

Post autor: wojtaq »

Aragorn nieco mnie ubiegł, jednak i ja chcę się podzielić osobistymi wrażeniami z tej niezwykłej wystawy.

Przede wszystkim pokazane eksponaty wywołały szczególne wzruszenie; oto po kilkudziesięciu latach archeolodzy przywołali ducha dawnej Piły! Dzięki mrówczej pracy prowadzonej na odkrywkach w okolicach dzisiejszego pl. Konstytucji 3 Maja czyli dawnego Sternplatz, mogliśmy zobaczyć osobiste rzeczy należące do ludzi, którzy z dnia na dzień zniknęli ze swoich miejsc - domów, szkół, restauracji... Obecnie odnowione przedmioty znalazły się w muzealnych gablotach, jakby zaledwie chwilę wcześniej, po pożegnaniu odstawił je ktoś z tamtych ludzi. Jakaś dziewczyna, która już nigdy nie przypięła do sukienki ulubionego złotego motyla... Pani domu, dopiero co pieszcząca dotykiem porcelanowe putto... Tablica oderwana po (być może) wybuchu radzieckiego pocisku, teraz wieszcząca każdemu o Placu Gwiazdy pogrzebanym pod gruzami, który jednak na zawsze tam gdzieś głęboko pozostał...

Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwszy raz doznałem tak głębokich impresji na widok kilkunastu artefaktów. Może to znak, że korzenie zapuszczone kiedyś przez młodego chłopaka w tworzywie, które miało stać się chwilową przygodą zaledwie na kilka lat, nabrało zupełnie innego znaczenia? Polecam każdemu spacer do Muzeum, gdzie z pewnością nie pożałujecie tych kilku miedziaków, a zwłaszcza czasu. Osobliwym wehikułem macie szansę na podróż w przeszłość, a także w głąb siebie - ku własnej wrażliwości.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: [26.03-24.05.2015] Badania archeologiczne ostatnich lat.

Post autor: tomcio1 »

W połowie lat 80 na Grabowej przy szkole nr 4 rury kładli, ile myśmy tam takich przedmiotów codziennego użytku wykopali (sztućce, talerze, kubki, szyszki od zegarów ściennych, itd.), a i granat się trafił.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się