Prośba o pomoc

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Prośba o pomoc

Post autor: J23 »

Witam!

Czy ktoś może pomóc w identyfikacji tego znaleziska? Pierwszy raz się z takim przedmiotem zetknąłem. Poniżej załączam zdjęcia

Pozdrawiam
J23

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc

Post autor: wojtaq »

J23 pisze:(...) Czy ktoś może pomóc w identyfikacji tego znaleziska? Pierwszy raz się z takim przedmiotem zetknąłem. (...)
Jest to prawdopodobnie osobista forma upamiętnienia (zmarłego?) żołnierza wykonana w pruskim sznycie. Świadczy o tym krzyż wojenny w postaci stosowanej w armii niemieckiej i elementy ozdobne, w których możemy dopatrzeć się motywów panoplialnych tzn. stylizowanych luf artyleryjskich(?), strzeleckich(?). Liście laurowe okalające górną cześć artefaktu symbolizują chwałę, co dodatkowo wzmacnia tezę żołnierskiego upamiętnienia. Personalia żołnierza zostały opisane monogramem imienia i nazwiska w postaci dwóch liter H i G

Poniżej znajduje się niemiecki napis (aus schwerer Zug), który w tłumaczeniu oraz powiązaniu z symboliką oznacza żołnierza z oddziału ciężkich karabinów maszynowych lub ciężkich granatników w jednostkach piechoty, w tym także zwiadu.

W skład pułku piechoty (Infanterieregiment) wchodziły kompanie ciężkich karabinów maszynowych wyposażone zarówno w karabiny maszynowe, jak również granatniki (Maschinengewehrkompanie mit schweren MG und Granatwerfern). W bardziej wyspecjalizowanych jednostkach zwiadu (Aufklärungsabteilung) również występowały oddziały z podobnym wyposażeniem w ciężkie karabiny maszynowe (Schwerer Zug mit sMG Staffel mit 2 schweren MG) jednak bez granatników stanowiących wyposażenie osobnych grup.

Podsumowując, moim zdaniem mamy do czynienia z żołnierzem kompanii ciężkich karabinów maszynowych lub kompanii ciężkich granatników w jednostce piechoty.

Zagadkowy jest napis lokalizujący osobę lub zdarzenie w Nerczyńsku (Nertschinsk) na Syberii. Trudno mi odnieść się jednoznacznie do tego szczegółu, bo może on oznaczać pobyt w tej miejscowości - na co wskazywałyby daty 1914-1916, np. spowodowany służbą wojskową. Działania wojenne Wielkiej Wojny ominęły Syberię, więc raczej Niemcy tam nie dotarli poza ewentualnymi jeńcami, dlatego nie jest wykluczony Rosjanin. Z drugiej strony mamy do czynienia z dwuliterowym monogramem pozbawionym typowego rosyjskiego 'otczestwa' co mogłoby potwierdzać, lecz tu raczej wyklucza rosyjskie pochodzenie żołnierza. Stąd wynika wahanie dotyczące narodowości i przynależności wojskowej upamiętnionej osoby.

Myślę, że kluczowe dla opisania artefaktu może być miejsce pochodzenia lub odnalezienia tego ciekawego przedmiotu. Ale to pole dociekań dla autora wpisu lub znalazcy. Mam nadzieję, że moje komentarze przybliżą wyjaśnienie zagadki?
kolarzysta
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2010, 11:39
Lokalizacja: Piła

Re: Prośba o pomoc

Post autor: kolarzysta »

Kilka informacji o Nerczyńsku jest w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nerczyńsk
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Prośba o pomoc

Post autor: lubianka »

Moim zdaniem, sądząc po wielkości znaleziska, jest to wykonana przez kogoś pamiątkowa tabliczka "Z ciężkiego czasu Narczyńsk Syberia".
Wydaje mi się, że ktoś, może jakiś właśnie żołnierz wyrzeźbił to w drodze, podczas marszu, czy wędrówki. Jeżeli bowiem tam jest faktycznie słowo "Zug" to może to oznaczać włośnie pochód - przemarsz. To słowo ma akurat wiele znaczeń i zależy w jakim kontekście jest użyte, ale obstawał bym jednak przy słowie "Zeit".

Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Tom »

Dla mnie, to raczej przypomina coś w rodzaju kawałka Urny z prochami.
Przeglądając internet trafiłem, że na Syberii były obozy dla niemieckich więźniów wojennych 1914-1920. A na starych cmentarzach dominowały pomniki właśnie w formie takiego trapezu.
Może się mylę, a może...

Pozdrawiam
Tom
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc

Post autor: wojtaq »

lubianka pisze:Moim zdaniem, sądząc po wielkości znaleziska, jest to wykonana przez kogoś pamiątkowa tabliczka "Z ciężkiego czasu Narczyńsk Syberia". (...)
Lubianka, oczywiście taka interpretacja jest jak najbardziej do przyjęcia! Mamy jedynie fotografię wykonaną w niewielkiej rozdzielczości i wąskim widmie, co komplikuje pełne odczytanie napisu. W dodatku uszkodzenie materiału pozbawiło treści jeden z wyrazów. Analizując zdjęcie brałem pod uwagę słowo 'Zeit', które równie dobrze jak 'Zug' (a nawet lepiej) pasuje choćby ilością znaków, do całości napisu i wymowy tej pamiątki.

Mam wątpliwości także wobec drugiej części daty, bo nie bardzo widać czy to jest liczba 1916 czy może 1918? Niemniej rozwiązanie wskazujące na pamiątkę 'ciężkich czasów' w Nerczyńsku na Syberii, czyli lat spędzonych w niewoli jenieckiej jest jak najbardziej zasadne. Ale nie wyrzekam się pierwotnej interpretacji, choć z pewnością jest niedoskonała z powodu niedostatecznej wiedzy o przedmiocie i braku formalnego wykształcenia historycznego. Może J23 napisze więcej o samym artefakcie, w tym również sposobie jego pozyskania lub znalezienia?
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Prośba o pomoc

Post autor: lubianka »

Dzisiaj rozmawiałem ze starszym już Niemcem i potwierdził on moje przypuszczenia. "Schwerer Zeit" znaczy inaczej, czas wojny. Osoba ta wykluczyła raczej aby zatartym było słowo "Zug". Obawiam się, że tajemnicę zabrał ten ktoś ze sobą do grobu, a może Tom ma rację i mamy tu do czynienia z tajemnicą z grobu.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Tom »

J23, nie określił skąd pochodzi znalezisko i przestał nadawać :wink:
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Matey#24 »

Bruner go zdemaskował.
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Prośba o pomoc

Post autor: J23 »

J23 nadaje znowu!!! Ciszy w eterze winna jest firma Orange, która nie potrafiła dłuuugo uporać się z awarią. A Brunner jest za malutki na MJa (J23 = MJ # 23).

Ale wróćmy do rzeczy. Cieszę się że wątek tak się rozwinął. Parę słów o tajemniczym przedmiocie. Został wyciągnięty z ziemi przy pracach polowych niedaleko Lubawy. Konia z rzędem temu kto wyjaśni czy to jest jeszcze Warmia czy Pomorze albo Mazury. Wydobył go mój kuzyn więc znam przedmiot ze zdjęć. Przedmiot ma 13 cm wysokości, podstawa 11 a góra 9. Postaram się o lepsze fotki może to pomoże w wyjaśnieniu zagadki.

Myślę, że ten brakujący wyraz to może być zarówno "Zug" jak i Zeit". W przypadku tej pierwszej opcji przychylałbym się do tłumaczenia tego wyrazu jako pluton w znaczeniu jednostki wojskowej lub pochód, przemarsz. W przypadku drugiej opcji myślę, że mógłby to być czas wojny.

Dla mnie intrygujący jest zarówno kształt przedmiotu jak i informacja o Nerczyńsku. Do ok. 1917, 1918 r. istniały tam kolonie zesłańców, którzy pracowali w kopalniach ołowiu, złota i srebra. Czy człowiek, którego upamiętnia wspomniany przedmiot trafił w to "urokliwe" miejsce i spędził tam 2 lata? Sądzę, że jest to możliwe.

Do tej pory nigdzie w necie ani w literaturze nie trafiłem na fotografie tego typu obiektów. Gdyby ktoś z forumowiczów trafił na takie informacje może bylibyśmy bliżej rozwiązania zagadki. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.

Pozdrawiam
J23
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się