Imprezy kulturalne związane z miastem

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: mania »

co to znaczy po polsku "mega pozytyw"?
Awatar użytkownika
Sturmgewehr
Posty: 82
Rejestracja: 28 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Festung Schneidemühl
Kontakt:

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Sturmgewehr »

Moim skromnym zdaniem była świetna atmosfera, kto był ten wie. :)

Pozdrawiam

P.S. Z tego co wiem, to zdania (nie tylko) po polsku zaczyna się z dużej litery.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

11 października na terenie firmy AutoWtrysk po raz jedenasty spotkają się miłośnicy munduru.
Dzień Miłośników Munduru to coroczne spotkanie (w okolicy dawnego Dnia Wojska Polskiego) tych, którzy w jakikolwiek sposób związali swoje życie z ówcześnie lub aktualnie istniejącymi służbami mundurowymi.
Impreza rozpocznie się oficjalnie o godzinie 13.00 i to bardzo godnie, bo w jej programie przewidziano odsłonięcie tablic upamiętniających stacjonowanie w Garnizonie Piła Jednostek Wojsk Lądowych. W części festynowej zaplanowano musztrę paradną Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina, prezentację i przejazd czołgu T-34, pokazy działania służb mundurowych (policja, straż pożarna, ITD, harcerze, straż miejska).
Jak co roku nie zabraknie przepysznej grochówki wojskowej, wspólnej biesiady przy wojskowej piosence, a nade wszystko będzie dużo dobrej zabawy w niezapomnianej, przyjacielsko-rodzinnej atmosferze.

Obrazek Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Wystawa „Niewinne oko nie istnieje”

Post autor: wojtaq »

W sobotę 25 października 2014 r. w holu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UAM przy ul. Kołobrzeskiej w Pile odbył się wernisaż wystawy Wojciecha Wilczyka „Niewinne oko nie istnieje”. Składa się na nią zbiór zdjęć pokazujących stan synagog w Polsce i ich miejsce w świadomości mieszkańców.

Obrazek

Wojciech Wilczyk przez kilka lat podróżował po Polsce. Fotografował przedwojenne synagogi, notował rozmowy z ludźmi, którzy dziś mieszkają w tych budynkach lub w ich sąsiedztwie. Odnalazł synagogi, w których obecnie mieszczą się sklepy, punkty skupu złomu, zakłady produkcyjne, restauracje, domy kultury, muzea. Na kilkuset fotografiach utrwalone zostały budowle, albo ich pozostałości, fragmenty, jakieś sugestie niegdysiejszych synagog, domów modlitwy tak licznie budowanych na ziemiach polskich od czasu średniowiecza. Czasem są to okazałe, dobrze zachowane, pieczołowicie odrestaurowane gmachy, czasem niepozorne budynki odarte z wszelkich znamion swej żydowskiej, sakralnej przeszłości, czasem ruiny. Obecnie pełnią różnorakie funkcje, są mniej lub bardziej użyteczne współczesnym mieszkańcom Burzenina, Głogówka, Gniewoszowa, Grójca, Ożarowa, Łodzi, Poznania…, albo całkiem porzucone, skazane na zagładę.

Obrazek

Autor, to ciekawa postać z kręgu dokumentalistów. Niepokorny i wszędobylski człowiek z nieodłącznym aparatem fotograficznym oraz pasją. W rozmowie potwierdza ogromny ładunek emocjonalny w stosunku do odwiedzanych miejsc. Ba, można nawet powiedzieć o nieustających relacjach z bohaterami swoich fotografii, czego dowodem jest wydana książka i wystawa pielgrzymująca po kraju.

Obrazek

Obecność fotogramów, będących wyjątkiem z ogromnej pracy w formie pilskiej wystawy, to z kolei zasługa kierownika placówki p. Pawła Owsiannego oraz Artura Łazowego ze stowarzyszenia Effata. Wernisaż był także okazją dla p. Marysi Galbraith z USA, która otrzymała stypendium naukowe w Polsce na badania z zakresu żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pani Galbraith zawodowo jest antropologiem kulturowym i profesorem na Uniwersytecie Alabamy w Stanach Zjednoczonych. Była pod wrażeniem zainteresowania współczesnych Polaków kulturą żydowską, w tym także pilan, bogatą przeszłością Piły i wspólną z Żydami historią miasta.

Obrazek

Podczas wernisażu jeden z uczestników okazał odnalezione przez siebie fragmenty żydowskiej płyty nagrobnej z miejsca pochówku kobiety o nazwisku Pless. Bez wątpienia artefakty pochodzą z pilskiego kirkutu, a dowodem na autentyczność znaleziska oraz tożsamość zmarłej jest notatka w książce Simonsteina Cullmanna odnosząca się do osoby o identycznym imieniu oraz nazwisku, jak również tej samej dacie urodzenia i zgonu.

Obrazek

No cóż, można powiedzieć o macewach wracających na swoje miejsca... Tego właśnie dotyczy 'Projekt Matzeva' realizowany pod patronatem fundacji "From The Depths", która działa w Polsce, Izraelu oraz USA. Celem projektu jest przywrócenie pamięci ponad 1200 cmentarzy żydowskich oraz milionów macew (nagrobków).

Dzięki projektowi fragmenty historii ukryte w strukturach miast i budynkach są doprowadzone do światła i prezentowane nie tylko do tych, którzy mają świadomość i pamięć, ale przede wszystkim do tych, którzy z powodu wieku lub pochodzenia nie mieliby powodu aby pamiętać. Większość z 1200 starych cmentarzy żydowskich w Polsce została zniszczona, są zaniedbane i zapomniane. Jednak bardzo często macewy nadal istnieją. 'Projekt Matzeva' to przywrócenie pamięci: poszukiwanie rozproszonych macew, przywracanie imion, historii i tożsamości zmarłym, ażeby ich rodziny na całym świecie mogły odnaleźć swoich przodków. Podstawą projektu jest idea połączenia refleksji humanistycznej (historycznej, społecznej, etycznej) i możliwości związanych z nowoczesną nauką, wykorzystaniem najnowszych technologii i mediów.

Przywołuję w tym miejscu obraz ocalonych macew z pilskiego kirkutu, które zostały ujawnione w bieżącym roku. Pomimo wielu wysiłków oraz poświęcenia i zaangażowania kilku osób, w tym także z naszego Forum nie udało się ich włączyć do realizowanego upamiętnienia społeczności żydowskiej Piły. Ich los na dzień dzisiejszy został przesądzony, a miejscem składowania są krzaki skansenu w Osieku n/Notecią!

Obrazek

Nadzieje na powrót macew tam, gdzie jest ich prawowite miejsce nie doczekały się spełnienia. Pieczęć konserwatora zabytków oraz opinia historyka z Muzeum Okręgowego okazały się na rękę kierownictwu Szkoły Policji i trzy okazałe artefakty oraz kilka pomniejszych płyt nagrobnych, o pokruszonych fragmentach nie mówiąc, skazano na emigrację do miejsca przypadkowego i niegodnego! To niejako pilski akcent na pełnej humanistycznej idei deklaracji 'Matzeva Project'. Jednak z naszej strony broń nie została złożona. Choć zmarli nie mogą się upomnieć o swoją godność, to wierzę w nieustępliwość żywych...

A wracając do tematu - wystawa będzie prezentowana do 31 listopada 2014 r. Serdecznie polecam jej zwiedzenie dla refleksji nad przeszłością i lepszej świadomości kim jesteśmy czyli naszej tożsamości.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Matey#24 »

Panowie... Mam ważne pytanie odnośnie gruzów z kościoła św. Janów. Wiecie może, gdzie mniej więcej to wszystko zostało "wyrzucone"? Pytanie bardzo poważne i bardzo pilna szybka i prawdziwa, sensowna odpowiedź.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Zapraszamy dzisiaj o godzinie 18:00 na ostatnie w tym roku gawędy o dawnej Pile. Maciej Usurski opowie o obozie i cmentarzu jenieckim żołnierzy armii sprzymierzonych 1914-1919.

Dowiecie się nie tylko jak powstał i kształtował się obóz jeniecki i cmentarz w Leszkowie, ale także co pozostało po nich do dziś i w jakim są stanie.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Stanisława Staszica w Pile, przy ul. Browarnej 18. Wstęp wolny!

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Wystawy czasowe Muzeum Okręgowego w Pile na 2015 rok:

Wiejskie włókiennictwo i tkactwo na Krajnie od końca XIX w. do połowy XX w.
5 luty – 15 marzec 2015 r.
Wystawa prezentuje sprzęty i narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem ludowym występujących na Krajnie (subregionie Wielkopolski) w XIX i pocz. XX. Wystawa ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Osieku – oddziału Muzeum Okręgowego w Pile.

Zabytki z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Pile na terenie miasta Piły i okolic
26 marzec – 24 maj 2015 r.
Do działu archeologii Muzeum eksponaty trafiają najczęściej poprzez badania i wykopaliska archeologiczne. Wystawa zaprezentuje najciekawsze z nich.

Noc Muzeów
16/17 maja 2015 r.
Siódma edycja Pilskiej Nocy Muzeów. W programie: prelekcje, odczyty, pokazy i inne atrakcje. Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej i wystaw czasowych.

Malarstwo i ceramika polska w XX w. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile
11 czerwiec – 23 sierpień 2015 r.
Dział sztuki od 40 lat gromadzi cenne, zwłaszcza dla regionu, dzieła malarstwa. Od kilku lat tworzy również kolekcję obrazów J. Kędziory. Możemy pochwalić się również bogatymi zbiorami ceramiki i to nie tylko ceramiki chodzieskiej. Wystawa ukazuje wybrane dzieła zarówno malarstwa jak i ceramiki.

Barwa i broń wojska polskiego 1939-1945 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile
3 wrzesień – 22 listopad 2015 r.
Wystawa historyczna ukazująca dzieje II wojny światowej, prezentująca mundury, jak również broń z tego okresu.

Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej północnej Wielkopolski
3 grudzień – 31 styczeń 2016 r.
Wystawa prezentuje zwyczaje bożonarodzeniowe występujące w północnej Wielkopolsce (wigilię chłopską i kolędników) oraz szopki i inne prace artystów ludowych związane z tematyką świąteczną, które znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Pile.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: ziolek »

Pan Henryk Palczewski - jednym znany głównie z działalności w świecie muzyki, innym z faktu renowacji starych parowozów. Jedni i drudzy poznania tej osoby chyba nie żałują, a będą mieli okazję do kolejnego z nim spotkania. :)

http://www.pila.pl/kalendarz-wydarzen/6 ... wskim.html
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

24 stycznia 2015 (sobota) godz. 15:30-17:30 Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance zaprasza na 70 rocznicę powrotu Trzcianki do macierzy, szczegóły na plakacie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Obrazek

Pilskie Muzeum Wojskowe wspólnie z ZOD Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile, zaprasza na spotkanie zbieraczy, kolekcjonerów oraz pasjonatów historii Piły.

Zbierasz, kolekcjonujesz pocztówki, znaczki, militaria, butelki, porcelanki, monety, mapy, fotografie, pamiątki z pilskich jednostek wojskowych, bilety kolejowe lub coś bardziej ekstremalnego od pokryw studzienek kanalizacyjnych z napisem „SCHNEIDEMUHL”, przyjdź i zaprezentuj swoje zbiory. Poznaj innych pasjonatów i wymień się informacjami, wzbogać swoją wiedzę na temat rzeczy związanych z historią miasta, w którym mieszkasz.

Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii Piły, którzy posiadają pamiątki związane z naszym miastem do prezentacji swoich zbiorów. Nieważne, czy masz 2 pamiątki, 5, czy 100 lub więcej, ważne, że to Twoje zbiory, Twoja kolekcja i to warto pokazać. Zachęcamy do prezentacji unikalnych pamiątek.

Do tej pory większość zbieraczy i kolekcjonerów prezentowała swoje przedmioty w Internecie na stronie „Dawna Piła”, zachęcamy do odejścia od klawiatury komputera i spotkanie twarzą w twarz z innymi pasjonatami, których wcześniej nie było okazji spotkać osobiście.

Oficjalne otwarcie o godzinie 11:00, prezentacja zbiorów do godziny 15:00.
Data: Sobota 14.02.2015r.
Miejsce: ZOD Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile ul. Kołobrzeska 15.

Organizatorzy zapewniają stoły i gabloty, prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: przedmoscie.pila@gmail.com oraz o kontakt telefoniczny 601 29 1234 w celu ustalenia ilości potrzebnych stołów, gablot do ekspozycji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii Piły.
Drodzy zbieracze, pokażmy na co nas stać :)
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Stowarzyszenie Historyczno-Fortyfikacyjne "Przedmoście Piła" zaprasza 14 lutego 2015 roku w godzinach od 10 do 15 na wystawę poświęconą Pile w okresie 1939-1945. Podczas wystawy zobaczymy zdjęcia, pokaz umundurowania, broni i rzeczy związanych z naszym miastem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Aragorn pisze:Obrazek

Pilskie Muzeum Wojskowe wspólnie z ZOD Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile, zaprasza na spotkanie zbieraczy, kolekcjonerów oraz pasjonatów historii Piły.

Zbierasz, kolekcjonujesz pocztówki, znaczki, militaria, butelki, porcelanki, monety, mapy, fotografie, pamiątki z pilskich jednostek wojskowych, bilety kolejowe lub coś bardziej ekstremalnego od pokryw studzienek kanalizacyjnych z napisem „SCHNEIDEMUHL”, przyjdź i zaprezentuj swoje zbiory. Poznaj innych pasjonatów i wymień się informacjami, wzbogać swoją wiedzę na temat rzeczy związanych z historią miasta, w którym mieszkasz.

Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii Piły, którzy posiadają pamiątki związane z naszym miastem do prezentacji swoich zbiorów. Nieważne, czy masz 2 pamiątki, 5, czy 100 lub więcej, ważne, że to Twoje zbiory, Twoja kolekcja i to warto pokazać. Zachęcamy do prezentacji unikalnych pamiątek.

Do tej pory większość zbieraczy i kolekcjonerów prezentowała swoje przedmioty w Internecie na stronie „Dawna Piła”, zachęcamy do odejścia od klawiatury komputera i spotkanie twarzą w twarz z innymi pasjonatami, których wcześniej nie było okazji spotkać osobiście.

Oficjalne otwarcie o godzinie 11:00, prezentacja zbiorów do godziny 15:00.
Data: Sobota 14.02.2015r.
Miejsce: ZOD Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile ul. Kołobrzeska 15.

Organizatorzy zapewniają stoły i gabloty, prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: przedmoscie.pila@gmail.com oraz o kontakt telefoniczny 601 29 1234 w celu ustalenia ilości potrzebnych stołów, gablot do ekspozycji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii Piły.
Drodzy zbieracze, pokażmy na co nas stać :)
Do spotkania zbieraczy, kolekcjonerów oraz pasjonatów historii Piły zostało już tylko 10 dni, to ostatni też dzwonek dla tych nie zdecydowanych, którzy zastanawiają się czy pochwalić się swoimi zbiorami. Na naszym portalu jest takich zbieraczy dużo, mam nadzieję że będzie można Wasze zbiory obejrzeć na żywo, inaczej się ogląda fotografie waszych zbiorów, inaczej też zbiory na żywo :). Parę lat temu odbyła się podobna wystawa, mam nadzieję że wspomożecie inicjatywę Pilskiego Muzeum Wojskowego, być może z tego z czasem zrobią się cykliczne spotkania zbieraczy, kolekcjonerów. Będzie to czas również by porozmawiać o swoich pasjach z doświadczonymi kolekcjonerami. Serdecznie zapraszam.

Obrazek Obrazek
To tylko nie wielka część zbiorów udostępniona przez naszych forumowych zbieraczy, było tego więcej, wystawa była zorganizowana w 2009 roku
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Obrazek

Krótka informacja od organizatorów wystawy:

Dzięki przychylności Redakcji „AUTOMOBILISTY” nawiązaliśmy kontakt z synem Pana Jerzego Rozenblata. Mamy nadzieję, że do planowanego na 14.02.2015r. „Spotkania zbieraczy, kolekcjonerów i pasjonatów historii Piły” uda nam się wspólnie przygotować dodatkową atrakcję dla wystawców i uczestników spotkania.

Więcej tutaj » viewtopic.php?f=5&p=29102#p29102

Jeszcze raz zapraszam wszystkich niezdecydowanych do wsparcia tej imprezy, to już ostatni dzwonek, z tego co wiem spotkanie zbieraczy i kolekcjonerów cieszy się dużym zainteresowaniem, będą pamiątki z Piły od pocztówek do... warto przyjść i zobaczyć samemu :)
W imieniu Dawnej Piły serdecznie zapraszam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę "Badania archeologiczne ostatnich lat w Pile i okolicach".
Otwarcie wystawy nastąpi dnia 26 marca 2015 r. o godzinie 17:00 w Muzeum przy ul. Browarnej 7.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Obrazek

Wiosna na „Przedmościu Piła”

Pilskie Muzeum Wojskowe (w organizacji) zaprasza na pieszy rajd tropem pilskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej.

Pozycja pilska zwana „Przedmościem Piła” to linia wybudowanych przez Niemców umocnień broniąca dostępu do miasta od wschodu. Betonowe schrony w dużej liczbie przetrwały do dnia dzisiejszego i stanowią ciekawy przykład infrastruktury fortyfikacyjnej.

Niestety schrony „Przedmościa Piła” nie są wpisane do rejestru zabytków. Chcemy to zmienić, w tym celu zapraszamy wszystkich miłośników fortyfikacji i historii Piły na wspólny rajd tropem pilskich fortyfikacji w celu zbadania aktualnego stanu zachowania obiektów. Ostatnio trafiają do nas informacje o uszkodzeniach schronów w celu pozyskania ich stalowych elementów na złom.

Potencjał turystyczny „Przedmościa Piła” jest nadal niewykorzystany, trzeba zadbać o schrony, same się nie obronią, dlatego podsumowaniem rajdu będzie złożenie wniosku o wpis do rejestru zabytków.

Czas: Niedziela 29.03.2015r.

Zbiórka: Godz. 10:00 Plac Zwycięstwa.

Trasa: Startujemy pieszo od schronu znajdującego się przy szosie na Złotów w okolicach Jez. Płotki i idziemy linią jezior do szosy bydgoskiej, następnie przez teren dawnego poligonu do ul. Wawelskiej. Rajd kończymy wspólnym ogniskiem przy schronach na Leszkowie.


Wszystkich zainteresowanych koniecznie prosimy o kontakt na adres przedmoście.pila@gmail.com i potwierdzenie udziału. W zależności od ilości osób wpisanych na listę przygotujemy logistycznie transport uczestników z Placu Zwycięstwa na miejsce startu i powrót z Leszkowa do centrum miasta.

Serdecznie zapraszamy!!!!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Załączam dla zachęty tych niezdecydowanych jeszcze udziałem w rajdzie Wiosna na „Przedmościu Piła”.
Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:A jednak jest!!! Unikalny schron bojowy przetrwał do dnia dzisiejszego.

„Bunkrami”, bo tak wtedy nazywałem „schrony bojowe” w pilskich lasach zacząłem się poważnie interesować w połowie lat 90. Nie było jeszcze wtedy żadnego znanego opracowania tych umocnień, nie było Internetu, po prostu jechało się do lasu i odnajdywało kolejne obiekty.

Pierwszym opracowaniem, które było obowiązkową lekturą wszystkich miłośników pilskich fortyfikacji była wydana w 1997 roku książka autorstwa J. Miniewicza i B. Perzyka pt.: „Wał Pomorski”. To było to, na co wszyscy czekaliśmy. Opisano tam budowę fortyfikacji osłaniających Schneidemuhl od wschodu i walki o miasto w 1945 r. Nie było w tej książce dokładnego planu całej pozycji pilskiej, zamieszczono jedynie rysunek fragmentu umocnień przy szosie bydgoskiej oraz bardzo małe zdjęcie mapy z zaznaczonymi obiektami i kierunkiem prowadzenia ognia. Podobnie jak wielu innych zainteresowanych pilskimi „bunkrami” spędziłem bardzo dużo czasu analizując przy pomocy szkła powiększającego szczegóły tej „mapki”, na której nazwa miasta była napisana cyrylicą.

Założenia taktyczno – techniczne pilskich fortyfikacji nadal czekały na dokładne opracowanie.

W listopadzie 2000 roku do Piły przyjeżdża zainspirowany właśnie tą małą mapą, jeden z najbardziej znanych badaczy fortyfikacji w Polsce Pan Marcin Dudek, który brał udział w przygotowaniu wymienionej powyżej książki. Miałem przyjemność znaleźć się w grupie, która wspólnie z Marcinem Dudkiem udała się na badania terenowe w celu rozpoznania założeń taktycznych tej pozycji. Przeszliśmy trasę od schronu przy szosie na Złotów do gruzów obiektu przy przedłużeniu ul. Walki Młodych. W badaniach brali udział pasjonaci historii fortyfikacji z Piły i innych miast, dzięki wymianie informacji i wspólnej wędrówce ustaliliśmy, jak się nam wtedy wydawało położenie wszystkich schronów.

Podsumowaniem badań terenowych był opublikowany na łamach biuletynu „INFORT” w 2001 roku artykuł Marcina Dudka pt.: „Pozycja Piła”. Lokalnie jednak nasze badania się nie zakończyły i od tego czasu wspólnie z kolegami odnaleźliśmy jeszcze cztery schrony wchodzące w skład „Przedmościa Piła”.

Historia odnalezienia jednego z nich jest ciekawa: czasami człowiek musi pojechać do Torunia zwiedzać fortyfikacje, żeby od spotkanego tam kolegi z Poznania dowiedzieć się, że na pozycji pilskiej, którą przecież znałem jak własną kieszeń jest jeszcze jeden zachowany schron bojowy. Na początku nie wierzyłem, podczas badań terenowych w 2000 roku ustaliliśmy, że schron o bardzo nietypowej konstrukcji, który znajdował się w piwnicy dawnego posterunku Straży Granicznej i blokował ogniem na wprost drogę do Zelgniewa nie istnieje, ponieważ budynek został wyburzony po wojnie. Jak się okazało w tym miejscu stały kiedyś dwa budynki, które przestały istnieć dlatego, że połączono je łącznikiem. I tak z 2 budynków powstał jeden, w którym obecnie mieści się Centrum Konferencji i Rekreacji „GEOVITA” nad jeziorem Płotki.

Schron został wbudowany w dolną kondygnację budynku i nadal tam jest, stanowi małe pomieszczenie wydzielone ścianami w dużym narożnym pomieszczeniu, niestety nie posiada już płyty pancernej grubości 3 cm typu 422P01 oraz pozostałego wyposażenia. Jego strzelnica została zamurowana. Obecnie dawna izba bojowa wyposażona kiedyś w ciężki karabin maszynowy MG 08 znajduje się w części hotelowej, sąsiaduje z magazynami.

Dlaczego wspominam teraz o tym schronie, a to dlatego, że dzięki przychylności Zarządu Firmy „GEOVITA S.A.” oraz uprzejmości Pani Dyrektor Jadwigi Perlińskiej będzie on dodatkową atrakcją podczas organizowanego przez Pilskie Muzeum Wojskowe w dniu 29 marca rajdu pieszego „Wiosna na Przedmościu Piła”.

Niedostępny na co dzień schron, zostanie specjalnie przygotowany i udostępniony do zwiedzania dla uczestników naszego rajdu. To wspaniała okazja do zobaczenia bardzo nietypowego dla „Przedmoście Piła” obiektu, który nigdy wcześniej nie był pokazywany tak szerokiemu gronu miłośników historii Piły.

Zapraszam na rajd tropem pilskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej!!!

Czekamy na zgłoszenia udziału w rajdzie pod adresem przedmoscie.pila@gmail.com

Przemysław Olszyński
Pilskie Muzeum Wojskowe (w organizacji)


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Najciekawsze zabytki dawnej Piły z badań i wykopalisk archeologicznych, od dzisiaj do końca maja, zobaczycie na nowej wystawie czasowej Muzeum Okręgowego w Pile przy ul. Browarnej 7.

Otwarcie wystawy pt. "Badania archeologiczne ostatnich lat w Pile i okolicach" odbędzie się 26 marca o godzinie 17:00 i czynna będzie do 24 maja. Wystawę obejrzycie od wtorku do piątku w godzinach 10-16 (w poniedziałki muzeum zamknięte) oraz w soboty i niedziele 11-16. Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 12 zł.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze: Obrazek

Szanowni Państwo

Dziękujemy za poinformowanie mieszkańców Piły i okolic o organizowanym przez nas rajdzie pieszym „Wiosna na Przedmościu Piła” tropem pilskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej.

Niestety w związku z zapowiadanymi na niedzielę opadami deszczu podjęliśmy decyzję o przełożeniu terminu rajdu o dwa tygodnie, czyli na niedzielę 12 kwietnia.

Chodziło o to, żeby spędzić przyjemnie czas w wiosennym słonku, a nie w deszczu, w mokrych butach i z objawami przeziębienia. Impreza ma nazwę „Wiosna na Przedmościu Piła”, musimy poczekać na wiosnę!!!

Dziękujemy za potwierdzenie uczestnictwa, wszystkich, którzy przesłali do nas zgłoszenie będziemy informować na bieżąco. Osoby, które nie mogły wziąć udziału w tym terminie teraz mają szansę na udział, czekamy na kolejne zgłoszenia.

Jak mawiali starożytni: „Co się odwlecze to nie uciecze”, schron w "Geovicie" też czeka.

Serdecznie zapraszamy.

Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskie Muzeum Wojskowe (w organizacji)
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie PTTK zaprasza na historyczną wycieczkę rowerową "Szlakiem Powstania Wielkopolskiego" i znamy już program Pilskiej Nocy Muzeów 16-17 maja br.
pila.pl pisze:Obrazek

TRZY ROWEROWE ZAPROSZENIA

(...) przed nami 3 rowerowe zaproszenia na wycieczki organizowane bądź wspomagane przez rowerzystów spod znaku SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH. Jak zawsze są to imprezy dla wszystkich chętnych, którym nie obca jest umiejętność jazdy rowerem, mają sprawny pojazd oraz wolny czas na wycieczkę. No i oczywiście chęć, bo to w rowerowym „wycieczkownictwie” rzecz najważniejsza. W żadnym z zapowiadanych wyjazdów nie jest konieczne uprzednie zgłoszenie do PTTK, nie ma żadnego wpisowego – wystarczy tylko kilka minut przed planowanym wyjazdem zjawić się ma miejscu startu, i ruszyć na szlak.

Pierwsza z proponowanych imprez to wyprawa SZLAKIEM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO, na którą zapraszamy 9 maja, w sobotę, na godzinę 10.00, na plac Zwycięstwa. Planowana trasa powiedzie z Piły przez Kalinę, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Grabówno, Mościska, Kostrzynek, Zelgniewo i z powrotem do Piły. Planowana długość wyjazdu to 55 kilometrów, ale proszę się nie gniewać jak będzie ich kilka więcej... Nie we wszystkich miejscowościach na trasie napotkamy ślady powstania lub powstańców, ale będzie to i tak niezła lekcja historii. Wycieczkę poprowadzi Dawid Jerks, wytrawny turysta-rowerzysta, prezes powołanego niedawno Pilskiego Klubu Turystyki Rowerowej PTTK JEDNOŚLAD przy Oddziale PTTK w Pile.

(...)


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 4 maja 2015
rck.pila.pl pisze:PILSKA NOC MUZEÓW
16-17 maja 2015


Obrazek

Źródło: www.rck.pila.pl
Data wydania: maj 2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

10.05.2015 Muzeum Ziemi Wałeckiej, Skansen Fortyfikacyjny Grupa Warowna Cegielnia zaprasza na inscenizację historyczną z cyklu "Ostatnie dni II wojny światowej" - "Panzerkeil Gruppe". Rozpoczęcie imprezy nastąpi o godzinie 14:00 na terenie Skansenu GWC, Wałcz ul. Południowa. W godzinach od 15:00 do 17:00 odbędzie się Piknik Militarny. Zapraszam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

rck.pila.pl pisze:PILSKA NOC MUZEÓW
16-17 maja 2015


Obrazek

Źródło: www.rck.pila.pl
Data wydania: maj 2015
Uzupełniając/rozwijając program tegorocznej pilskiej nocy muzeów:

Muzeum Stanisława Staszica w Pile
(info o pierwszym wykładzie od Macieja Usurskiego - dzięki!)
Pierwszy wykład o godz. 19:00 w sobotę 16 maja poprowadzi Maciej Usurski bazując na nowych odkryciach z archiwów Warszawy i Poznania. Usłyszymy o tym jak odbudowywano Piłę, po wielkim pożarze w 1626 roku, z wydatną pomocą ze strony królowej Polski i Szwecji - Konstancji z rodu Habsburgów. A przede wszystkim dowiemy się kim był Samuel Targowski, który był autorem projektu nowego centrum Piły, jej nowych ulic i dzielnic (w tym dzielnicy żydowskiej). Poznamy też nieznane fakty o Targowskim, ówczesnym sekretarzu królowej Konstancji, który swoją drogą był naszym ziomkiem Wielkopolaninem. Ponadto na wykładzie zaprezentowane zostaną rysunki pokazujące zasięg odbudowanego miasta w 1627 roku. Warto podkreślić, że właśnie wtedy współczesne centrum Piły uzyskało kształt, który w dużej części zachował się do dziś!
Drugi wykład odbędzie się po koncercie około 22:30 i prowadzący Józef Olejniczak opowie o tym co łączyło słynnego pilanina Stanisława Staszica z wybitnym bojownikiem o wolność Polski - księciem Józefem Poniatowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły
(info skopiowane ze strony tmmp.pila.pl)
W imieniu Zarządu zapraszam na "Noc Muzeów", 16 maja 2015 roku, od 17.00 do 24.00, do naszej siedziby przy ul. Bohaterów Stalingradu 7. Nasze działanie nosi tytuł "Z archiwum Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Prezentacje, relacje, wystawa". Zaprezentujemy po raz pierwszy dokumenty będące naszą własnością a przekazane przez rodziny zmarłych członków Towarzystwa: Gertrudy Sabiny Idzikowskiej legendy pilskich kin - Zorza i Iskra oraz Zofii Czepnik Członka Honorowego. Pokażemy inwentarze Firmy WYPIG Zygmunta Selwata z lat 1956-1990, obrazujące historię miasta w pilskich pieczęciach. Pochwalimy się również własnymi dotąd nie pokazywanymi cymeliami. O godz. 18.00 specjalnym naszym Gościem będzie Koleżanka Gabriela Kasprzak, animatorka kultury, poetka, plastyk amator, pilanka od listopada 1945 roku, ostatnio (w marcu 2015) uhonorowaną Kryształową Szpilką i uznaną Kobietą Roku Północnej Wielkopolski za działalność społeczną.
Pilskie Muzeum Wojskowe
Zaprezentuje swój arsenał podczas zlotu dwupłatów (patrz niżej).

II Międzynarodowy Zlot Dwupłatów
(streszczenie programu ze strony dwuplaty.pila.pl)
W sobotę 16 maja po raz drugi do Piły zlecą się dwupłaty z całej Europy i krótko po godzinie 12:00 opanują niebo nad lotniskiem dając pokaz swych możliwości. Dwie godziny później obejrzymy przelot repliki samolotu Nieuport 11, który walczył na frontach pierwszej wojny światowej mniej więcej sto lat temu. Potem przyjdzie pora na podniebne akrobacje grupy Scandinavian Airshow poprzedzone pokazami spadochronowymi. Około 15:30 dwa polskie samoloty PZL M18 Dromader dadzą pokaz akcji gaśniczej i godzinę później ponownie przelecą dwupłaty a pierwszy dzień zlotu zamknie ponowny pokaz podniebnych akrobacji i slalom paralotniowy.
W niedzielę 17 maja będzie spokojniej i zacznie się o godzinie 11:00 od pokazu modeli latających. Otwarty dla wszystkich będzie także siedziba Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Pół godziny przed południem ostatni raz zobaczymy replikę samolotu Nieuport 11 i dwupłaty w locie. Imprezę zakończy pokaz najstarszego samolotu zarejestrowanego w Polsce - dwupłatowca Boeinga Stearmana wyprodukowanego w 1941 roku.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

swietarodzina.pila.pl pisze:Obrazek

Co skrywają korytarze przy kościelnym archiwum?

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie niepotwarzalna okazja zwiedzenia stałej wystawy przy Archiwum Salezjańskim Inspektorii Pilskiej.

Wystawa rozpoczyna się tuż za kaplicą inspektorialną. Najpierw można zobaczyć archiwalne projekty plafonów (malowideł na sklepieniu kościoła). Następnie jest kącik poświęcony kościołowi świętych Janów. To właśnie na ścianie korytarza archiwum przechowywane są pozostałe figury ze zburzonej świątyni. Dzięki dużym zdjęciom Romana Zaranka można zobaczyć Piłę, której już nie ma.

W gablotach można zobaczyć m.in. cegiełkę z czasów budowy Świętej Rodziny, przedwojenne kielichy, puszki i modlitewniki, honorowe odznaczenia salezjanów czy pamiątkowe krzyże.

Na ścianie można podziwiać m.in oryginalny obraz „Przeżyłem własną śmierć”, należący do ks. Antoniego Jezierskiego, więźnia niemieckiego obozu Mauthausen-Gusen. O obrazie pisaliśmy tutaj».

Jedna z wystaw poświęcona jest księdzu-poecie Stanisławowi Olędzkiemu – patronowi deptaka w Pile. Za szybą zobaczyć można nigdzie nie publikowane rękopisy salezjanina. Swojej gabloty doczekała się także pilska „Solidarność”.

Na obejrzenie wystawy zaprasza ks. dr Jarosław Wąsowicz, dyrektor salezjańskiego archiwum w Pile.

Zbiórka chętnych osób w sobotę, 16 maja o godz. 15. na schodach do plebanii.


Źródło: www.swietarodzina.pila.pl
Data wydania: 15 maja 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile zaprasza na otwarcie wystawy czasowej "Malarstwo, rysunek i ceramika polska XX wieku" ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile 11 czerwca 2015 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Browarnej 7.

Wystawa zaprezentuje wybrane dzieła zarówno malarstwa, jak i ceramiki polskiej XX wieku. Na ekspozycji nie zabraknie prac takich artystów, jak: Julian Fałat, Henryk Siemiradzki, Jan Styka, Franciszek Żmurko, Alfred Lenica, Stanisław Kamocki, Wacław Dyzmański, Władysław Rogucki, Juliusz Kędziara, Stanisław Mrowiński, a także pilskich twórców: Andrzeja Tomaszewskiego i Mikołaja Sobolewskiego. Obok malarstwa i rysunku na wystawie będzie można zobaczyć ceramikę polską okresu międzywojennego znanych fabryk fajansu i porcelany m.in. z Chodzieży, Ćmielowa, Pacykowa koło Stanisławowa, Koła i Włocławka.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

W najbliższe weekendy warto wyskoczyć z miasta na dwie spore imprezy: piknik militarny w Jastrowiu i zlot pojazdów militarnych w Borne Sulinowo.

Piknik militarny w Jastrowiu (pół godziny drogi na północ od Piły) startuje od jutra i trwa do niedzieli. Podczas pikniku m.in. obejrzymy niejedną inscenizację batalistyczną, pokaz pojazdów militarnych, dioramy historyczne, pokaz artyleryjski i wiele innych atrakcji związanych z historią wojskowości.

Obrazek

Natomiast za tydzień rusza XII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych w Borne Sulinowo (godzina drogi, za Jastrowiem). Na zlocie zobaczycie mnóstwo czołgów i pojazdów wojskowych nie tylko podczas parady, ale i na tankodromie, gdzie zaprezentują swoje możliwości. Poza tym koncerty, rekonstrukcje historyczne, jarmark militarny, wystawy i inne wydarzenia dla których warto wpaść na zlot.

Obrazek
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Witosa »

To, co poniżej powinno być osobnym wątkiem.
Niestety nie bardzo wiem jak go założyć, proszę więc o to Administratora.

Od dawna obserwuję działalność tak zwanych ruchów miejskich. Sądzę, że Dawna Piła w części wypowiedzi zaświadcza o tym, że są tu osoby, którym ruchy miejskie są bliskie.
We wrześniu odbędzie się IV Kongres Ruchów Miejskich.

Więcej o tym tu: http://portretymiast.blog.polityka.pl/2 ... -niebawem/
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się