Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Ja p....e skąd te nazwy, heh. Język idzie se połamać, może ktoś wie skąd one się wzięły bo jestem bardzo ciekaw :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jeśli mnie pamięć nie myli to ulica Obodrycka ma swoje miejsce również w Poznaniu.

A obodryci to jedno ze słowiańskich plemion. Więcej o nich tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Obodryci
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Dębogóra, Dębiaki - rejon Baru Bieszczadzkiego, dawne Eichberg, nazwa funkcjonuje na niektórych mapach.
Leszków, Kalina - wiadomo
Lisikierz - Miejska Pracownia Urbanistyczna w ten sposób w jednym MPZP nazwała rejon ul. Lutyckiej, co osłupiło wiekszość radnych...
Bydgoskie Przedmieście - dzisiaj tak nazywa się tereny Poligonu. W ww. publikacji chyba to byl rejon bardziej na zachód - w rejonie ul. Skladowej
Motylewski Most - Kolonia Motylewo przy ruinach mostu. Dawna nazwa Kaliny.
Zdroje - chyba o tym wspominaliśmy
Kośno, Łegi - wiadomo
Czajki - chyba wyjaśnione
Kuźnica Pilska - wiadomo
Staszice Strzeleckie - stary dom bractwa kurkowego na ul. Strzeleckiej powinien być wskazówką.
Sosnówka - jak nieistniejąca stacja.

Reszty nie znam i nie wiem, skąd mogły się wziąć.

Przypomnę jeszcze jedną nazwę, która czasem się pojawia - chodzi o Wawel, od którego nazwę wzięła ul. Wawelska (albo na odwrót), nazwa ta pojawia się w kolej.one.pl w nazwie Bocznica Wawel - czyli bocznica do RDM.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Dębogóra, Dębiaki - rejon Baru Bieszczadzkiego, dawne Eichberg, nazwa funkcjonuje na niektórych mapach.
Na MPZP dla tego rejonu nawet most na obwodnicy nosi nazwę most Dębowa Góra.
nazwa ta pojawia się w kolej.one.pl w nazwie Bocznica Wawel -czyli bocznica do RDM.
Zdaje się, że Bocznica Wawel to oficjalna nazwa, bo pojawia się w służbowych rozkładach PKP.
A propos - już parę razy spotkałem się z nazwą Powodowo jako określeniem okolic Prefbetu w lasach za jez. Piaszczystym (np. linia E miała w rozkładzie trasę Piła-Powodowo). Ktoś wie skąd sie to wzięło? Na razie na żadnej mapie nie widziałem tej nazwy.
Za to na mapce w pewnym starym przewodniku z lat 70. mamy Motyczyn, Sosnówkę (ale tylko jako określenie przystanku kolejowego) i Czarnobór ;)
Udało mi się jeszcze rozszyfrować Karbacz - Karl Boese pisze, że najstarszą nazwą wzgórza na Staszycach (późniejszego Karlsbergu) było Karbatzkis Berg, od nazwiska dawnego właściciela. Czyżby to była próba powrotu do historii?
I jeszcze z nieużywanych nazw - na niektórych mapach (nawet tych wydawanych w ostatnich latach) pilska Wyspa ma nazwę Gardolina lub Gardolinka - to pochodzi chyba od Zgordaliny. W każdym razie nie słyszałem żeby nikt (nawet oficjalnie) używał tych nazw.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Myślę że pod tym adresem jest wyjaśnienie skąd się wzięła nazwa Powodowo.
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... informacje
bazakolejowa.pl pisze:Nazwa "Powodowo" nie pochodzi od miejscowości pod Piłą lecz od siedziby głównej Pilskiego Zakładu Prefbet. Jest ona jedną z filii przedsiębiorstwa Prefbet sp. z o.o. z siedzibą w Powodowie (mieszczącego się w okolicach Wolsztyna) i jako filia występuje pod wspólną nazwą przedsiębiorstwa macierzystego. (info: Krzysztof Jendryka).
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: makrok »

Lisikierz - może jakiś biurokrata nazwał tak końcówkę ulicy Lutyckiej. Do lat 198? część ul. Lutyckiej od strony ul. Wawelskiej nosiła nazwę Przemysława 1, i było tam tylko gospodarstwo państwa Żdanowicz. Bardzo często zdarzały się pomyłki kierowców, którzy myśleli, że to ul. Przemysłowa. W pewnym okresie nad stawem wybudowano fermy hodowlane lisów i może stąd ten pomysł na nazwę Lisikierz. Bardzo chętnie obejrzałbym skany tych planów.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Bocian pisze:Przypomnę jeszcze jedną nazwę, która czasem się pojawia - chodzi o Wawel, od którego nazwę wzięła ul. Wawelska (albo na odwrót), nazwa ta pojawia się w kolej.one.pl w nazwie Bocznica Wawel - czyli bocznica do RDM.
Nazwa Wawel była w użyciu już w latach 60-tych. O tamtejszej byłej cegielni (tej za torami, byłej, bo w tym czasie nie wypalano tam już cegieł, lecz produkowano z węgla brunatnego brykiety) mówiono, iż znajduje się na Wawelu.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: SA108 »

Poniżej wycinek mapy z "Atlasu nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej" ks. Stanisława Kozierowskiego, wydanego w 1934 r. Po 1945 r. atlas był jedną z podstaw do ustalania nazw miejscowych na Ziemiach Odzyskanych. Warto zwrócić uwagę na Piłę i najbliższe okolice - widać kilka nazw, które pojawiły się w tym wątku.

Obrazek

Cały atlas można pobrać stąd: http://polski.mapywig.org/viewpage.php?page_id=18
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: adam »

Świetna mapa, niektóre nazwy współczesne odbiegają od tych podanych na mapie, zastanawia mnie dlaczego brakuje na mapie wsi Tarnowo?
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: lubianka »

Obrazek


Czy to był tartak na wyspie ? Z tego co wiem to niejaki Scharf był potentatem w branży drzewnej w Pile.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: wojtaq »

To reklama składu drewna budowlanego firmowana przez tartak Roberta Scharfa. Küddowstraße była uliczką pomiędzy Krojankerstraße, a Eichbergerstraße, jak na poniższym fragmencie planu miasta z 1936-41 zamieszczonego na naszym Forum.

Obrazek

Sądząc po adresie i lokalizacji ulicy, było to w pobliżu pilskiej wyspy, choć trudno mi wskazać dokładne położenie tartaku. O obiekcie brakuje wzmianki w ostatniej publikacji o Pile pt. "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945". Niemniej, bardzo ciekawy materiał autorstwa Bogdana o firmie Roberta Scharfa można znaleźć w tym wątku naszego Forum.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: Bocian »

wojtaq pisze:Niemniej, bardzo ciekawy materiał autorstwa Bociana o firmie Roberta Scharfa można znaleźć w tym wątku naszego Forum.
Przerażony postępującą amnezją, kliknąłem w link.
Jednak pamięć mnie nie myli. To Bogdan a nie ja jestem autorem tego wątku.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: wojtaq »

Poprawiłem! Przepraszam, to moje synapsy odmawiają posłuszeństwa :mryellow:
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: sisman »

https://mapa.targeo.pl/ zobaczcie "nazwy" administracyjne Piły. Jestem ciekaw kto za nie odpowiada.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Dawne nazwy osiedli/rejonów Piły

Post autor: SA108 »

wojtaq pisze:To reklama składu drewna budowlanego firmowana przez tartak Roberta Scharfa. Küddowstraße była uliczką pomiędzy Krojankerstraße, a Eichbergerstraße, jak na poniższym fragmencie planu miasta z 1936-41 zamieszczonego na naszym Forum.

Obrazek
Chciałbym tylko nadmienić, że do lat 30. XX w. nazwę Küddowstraße nosił fragment dzisiejszej ul. Dąbrowskiego między Rondem Solidarności a ul. Śniadeckich. W ramach porządkowania nazewnictwa ulic cała dzisiejsza ulica otrzymała wtedy nazwę Eichbergerstraße, a nazwę Küddowstraße przeniesiono na pobliską niewielką uliczkę, która do tej pory nosiła niezbyt reprezentacyjną nazwę Scheunenstraße (dosłownie Stodołowa).
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się