Dziembówko (Gertraudenhütte)

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
piotr79
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2015, 12:36

Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: piotr79 »

Witam wszystkich! Jak w tytule...
Szukam wszystkiego co dotyczy nieistniejącej huty w Dziembówku, najbardziej fotografii. Nie mogę się niczego konkretnego doszukać, może jakieś prywatne albumy, przypadkowe fotografie... Zapraszam! :-)
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: adam »

Tą stronę pewnie znasz » http://www.kaczory.com.pl/?c=240#, może coś mi się uda ciekawego znaleźć w niemieckich książkach, ale to po świętach. Trochę zamieszania z tą nazwą Gertaudenhütte, wg. niemieckich źródeł to Dziembowo.
piotr79
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2015, 12:36

Re: Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: piotr79 »

Dziękuję za podjęcie w tematu. Tak mało wiemy o tej hucie a działo się tam dużo. Pamiętam jak do mojego dziadka przychodził gość który pracował tam przy wytopie szkła zaraz przy wannie. Niestety byłem za młody by zadawać konkretne pytania a oni już nie żyją kopę lat. Pamiętam tylko niektóre jego rozmowy z dziadkiem i jak opowiadał że pod koniec działalności huty pracownicy sabotowali i starali się by niemiecki właściciel nie miał za dużych zysków z pracy fabryki... w końcu Dziembówko było po polskiej stronie a niemiecki oddech czuć już było na karkach. Nazwa Gertraudenhütte jest kojarzona z Dzięmbowem pewnie dla tego że tam mieszkał właściciel i założyciel huty. Będę niezmiernie wdzięczny choćby za małą fotografie, kawałek planu, zarys hali, co jak i kiedy :-) Cokolwiek...
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: RR »

Mam w swoich zbiorach pocztówkę z Dziembowa z widokiem huty:
Obrazek

oraz jedną z zabudowaniami Dziembówka, w tym domem robotników (nie wiadomo czy na pewno chodzi o robotników huty), wszystkie widoczne obiekty zachowały się w Dziembówku do dziś:
Obrazek

Nieco informacji można znaleźć w książeczce
Morzewski J. 1932. Polska wyspa w powiecie chodzieskim za czasów zaborczych. Chodzież, 76 str:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Słyszałem, że w Dziembowie są osoby, które mają inne zdjęcia zakładu, ale niestety nigdy tych zdjęć nie widziałem.
masterx88
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2015, 15:26

Re: Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: masterx88 »

Trochę interesowałem się tematyką huty i ponoć sołtys Dziembówka jest w posiadaniu jakiegoś starego albumu ze zdjęciami. Niestety nie miałem czasu tego zweryfikować. Opowiadał mi to jakiś starszy pan :)
piotr79
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2015, 12:36

Re: Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: piotr79 »

Witam! Z sołtysem to mam kontakt i podpytam (dam znać co i jak)... ale myślę, że chodzi o kronikę wsi prowadzoną przez kolegę mojego dziadka (obaj nie żyją kopę lat)... Znam dobrze jej treść i o hucie jest nie wiele. W zasadzie wszystko to można zobaczyć w internecie (jeśli chodzi o fotografie). Tylko niemieckie strony mogą przynieść coś nowego, ja jednak słabo radzę sobie w tej materii heh! ...stąd moja tu wizyta na forum.
masterx88
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2015, 15:26

Re: Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: masterx88 »

Witam jestem w posiadaniu owych kronik od pana sołtysa i powiem tak... 4 wspaniałe kroniki z mnóstwem zdjęć i wiadomości na temat huty,pracowników okolic dziembówka jak i smej wsi
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dziembówko (Gertraudenhütte)

Post autor: RR »

A jest szansa na zeskanowanie/sfotografowanie i umieszczenie na forum choćby wybranych, interesujących fotografii związanych z hutą?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się