Kośno, Łęgi - w Pile?

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Kośno, Łęgi - w Pile?

Post autor: Rafal_Pila »

W innym wątku hose (edit), podał link (http://pl.wikipedia.org/wiki/Piła (miasto)) do hasła o Pile w Wikipedii.
Pojawia się tam taki fragment:
Górne - dawne przedmieście Miejska Góra (niem. Stadtberg), nazywane również Przedmieściem Berlińskim (Berliner Vorstadt). Nazwa pochodzi od położenia dzielnicy na wysokiej skarpie doliny Gwdy.

* Kośno - niewielkie przedmieście, kilka domów i ogródki działkowe
* Łęgi - małe leśne osiedle, leśniczówka i kilka poniemieckich domów
Na tym forum ani razu te nazwy się nie pojawiają (przynajmniej wg wyszukiwarki) dlatego moje pytanie do Was - czy macie więcej informacji odnośnie Kośna i Łegów w Pile, o jakie tereny dokładniej chodzi, czy coś się jeszcze zachowało z tego? Tyle lat mieszkam w tym mieście i jakoś nie spotkałem się z takimi nazwami terenów w Pile.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nie ja go podałem chyba, że o czymś nie wiem. :wink: Informacje te są podane w kategorii Dzielnice, a więc chodzi o współczesność. Nie mam zielonego pojęcia gdzie się to może znajdować. Choć różne dziwne kwiatki wychodzą na planach opracowywanych przez miasto, czy informatorach miejskich. W jednym z nich dowiadujemy się ciekawostki przyrodniczej że ul. Budowlanych nazywa się ul. Budowlaną, a że fragment Zielonej Doliny to od dziś Dębianki, Dębiaki lub jeszcze była jakaś podobna nazwa. No to sobie wybierz gdzie mieszkasz :wink:
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Czasem zamiast Kośno spotkać można na mapach Kosno. Jest to przeniesiona z niemieckiego (Kossenwerder) nazwa rozproszonych osad w okolicach ul. Wypoczynkowej i tamtejszych ogródków działkowych. Na dobrą sprawę, nie wiem czy ktokolwiek używa dziś nazwy Kośno/Kosno.

Łęgi to z kolei coś, co dawniej nazywało się Weidenbruch. Do dziś zachowały się pojedyncze domy w lesie na zachód od oś. Górnego.

Interesujące są te najbardziej wysunięte na zachód zabudowania Piły. Można do nich dodać jeszcze dawne budynki osady Neufier, która znajdowała się w okolicach dzisiejszego Gładyszewa, i o której pisano już na tym forum.

Oto mapka:

Obrazek

Pozdrawiam,
Rafał
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Obrazek Obrazek Obrazek
A oto pozostałości czegoś (czego?) jakie w trakcie dzisiejszej forumowej wycieczki w lesie znaleźliśmy. Zastanowiła nas stara grusza oraz fragment muru otaczającego kwadratowe poletko, a także nieopodal tego specyficzne krzaki wskazujące na dawne zagospodarowanie tego terenu.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Spojrzałem na mapę i okazuje się, że w rejonie, w którym znaleźliśmy te pozostałości, było gospodarstwo Weidenbruch V. Sądzę, że to mogą być pozostałości po nim.
Przy okazji - obecne Łęgi składają się z trzech gospodarstw: dawnego Weidenbruch II, Weidenbruch III oraz trzeciego, należącego niegdyś do Kotunia.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Oto wynik jednej z letnich pieszych wycieczek odbytych z SA108:

Obrazek
Łęgi - jeszcze przed kilkoma miesiącami w tym miejscu stało gospodarstwo.

Obrazek
Pozostałości czegoś (czego?) w okolicy drukarni Agory. Acz tutaj nie mam pewności czy jest to już Kośno.
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: Rav74 »

Drugie zdjęcie to ruiny byłego budynku tzw. WAGI, Roszarnia skupowała len i w tym miejscu go ważyła, a na tym polu układała w stogi. Morze piwa wypiliśmy właśnie tam na początku lat 90-tych.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

O. Dzięki za reakcje. :) Na fotografii może tego nie widać, ale obok porzucono także betonowe belki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Wracając i odświeżając główny temat, zamieszczam fragment mapy topograficznej z 1992 roku, wykonanej przez Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego WP (stan aktualności 1986-87).

Obrazek

Tutaj dokładnie widać o jakich terenach mowa. Nazwy nadal funkcjonują.

Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kosno

Post autor: adam »

Dziwne, znalazłem mapę na której Kośno to Hasenheide i po polsku nazywa się Dolaszewko. Czy ktoś już się z czymś podobnym spotkał? Do tej pory Hasenheide kojarzyłem tylko z gospodą po prawej stronie w kierunku Szydłowa.

Pozdrawiam
marcin102
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2010, 12:50

Re: Kośno, Łęgi - w Pile?

Post autor: marcin102 »

Witam wszystkich.
Mieszkam w Gdańsku od urodzenia. Moja mama od 1954 do 1967 mieszkała w Łęgach. Dziadek miał małe gospodarstwo. Mieściło się ono przy trasie do Kotunia po prawej stronie jadąc z Piły przed mostkiem. Dziadek dodatkowo pracował w ZNTK. Cała rodzina ze strony mamy mieszka obecnie w Pile. W miarę możliwości i czasu będę odszukiwał i dzielił się info na tematy związane z Waszym miastem.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kośno, Łęgi - w Pile?

Post autor: Krzysztof Ju »

Napisała do nas pani Paulina z prośbą o jakiekolwiek informacje na temat historii Łęgów. Czy poza tym, co już powyżej napisano - wiecie coś nowego o historii Łęgów?
Szczególnie interesuje ją historia jednego z domów na Łęgach, w którym doszło do tragedii. Prawdopodobnie Ukrainiec w kuchni zaszlachtował swoją żonę i dzieci, a na koniec powiesił się w oborze. Pani Paulina nie precyzuje kiedy się to wydarzyło i sama poszukuje informacji. Oczywiście nie tylko takich, lecz w ogóle o rodzinach, które zamieszkiwały te okolice Piły przed i po wojnie.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kośno, Łęgi - w Pile?

Post autor: Kanclerz »

Zapewne rozmawiamy o tym domku:

Obrazek

Źródło: https://www.google.pl/maps/@53.132042,1 ... yJo5DA!2e0

Rzeczywiście doszło w nim do tragedii. Niedługo po tym wydarzeniu nie wiedząc o tym zamieszkał tam mój dziadek z babcią i dwojgiem dzieci. Przybyli tutaj z bliskich okolic Gdańska. Zajmowało się w tym czasie wolne gospodarstwa. Było to zdaje się na początku lat 50. Mieszkali w tym domu nie dłużej niż tydzień.
dziedziczka
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2015, 21:39

Re: Kośno, Łęgi - w Pile?

Post autor: dziedziczka »

Pytanie dlaczego mieszkali tylko tydzień? Wiem, że dom nic dobrego z siebie nie daje, jest w nim coś złego.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kośno, Łęgi - w Pile?

Post autor: Kanclerz »

Dziadkowie byli wtedy bardzo młodzi. Dziadek pracował, babcia nie za dobrze czuła się sama z dziećmi w lesie. Przeprowadzili się następnie na krótko do Kotunia, później już do Piły. O morderstwie dowiedzieli się krótko po opuszczeniu tego budynku.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Kośno, Łęgi - w Pile?

Post autor: adam »

dziedziczka pisze:Pytanie dlaczego mieszkali tylko tydzień? Wiem, że dom nic dobrego z siebie nie daje, jest w nim coś złego.
Ponieważ informacja którą teraz podam pochodzi z jednego źródła i należało by ją potwierdzić jeszcze innymi źródłami, określę ją jako prawdopodobną i powstrzymam się od podawania nazwisk.
Otóż po morderstwie wcześniej już opisanym, dom ten był przez jakiś okres niezamieszkany ponieważ ludzie najzwyczajniej na świecie bali się tam mieszkać, jednak w połowie lat 60-tych miał tam mieszkać mężczyzna, który w Pile zamordował dwie osoby, otrzymał za to wyrok śmierci i został powieszony.
W innym natomiast domu, po drugiej stronie kotuńskiej drogi miało miejsce także morderstwo w latach 60-tych, budynek ten jakieś dwa lata temu został rozebrany.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się