Remont pilskiego dworca PKP

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
TenObcy
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2015, 13:28

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: TenObcy »

Konstrukcja zamontowana na torowisku ma na celu wzmocnić tory podczas prac pod torami. Pod torowiskiem wykonywany jest przecisk z rur 500 mm, więc konieczne jest odciążenie miejsca, w którym prowadzony jest rurociąg.
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

26.03.2015:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Przywieziono kontenery - w przyszłym tygodniu zostaną do nich przeniesione kasy biletowe i poczekalnia:
Obrazek Obrazek

Piaskowanie wiat:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję za uwagę.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Szyb windowy.

Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 30.03.2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Garstka fotek z dnia dzisiejszego. Troszkę deszcz mnie spędził z dworca. Jak widać czynna już jest zastępcza kasa biletowa. Zastanawia mnie jednak jakie będzie zadaszenie wiat peronowych. Z tego co zauważyłem chyba będzie ono szklane, sądzę po sporej ilości palet z taflami szklanymi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 01.04.2015
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

Ta dobudówka jest rozbierana?
I zdjęcie nr 4 - co tam będzie?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Czy będzie rozbierana ta przybudówka? Chyba nie, nowy dach będzie, w środku tynk skuty do cegieł, co do zdjęcia czwartego to będą tam stanowiska parkingowe, nie wiem tego na 100% bo deszcz się za mocno rozpadał i zgonił mnie ze stacji.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Szkło raczej pójdzie na witryny lokali w środku.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

Na zdjęciu czwartym budują parking. Lepiej to widać z wiaduktu. Jak będzie wyglądała przestrzeń między wiaduktem a dworcem pokazuje m.in. projekt budowlany umieszczony pod plikiem "PB - Architektura-2" w przetargu przebudowy dworca.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Dobudówka dzisiejszego dnia, sorry za jakość trzeciego zdjęcia ale było ono robione przez szybę która także była dość mocno zabrudzona :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 02.04.2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 04.04.2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Stan na 10.04.2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 14.04.2015
scotpila
Posty: 23
Rejestracja: 24 lut 2012, 15:46

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: scotpila »

Fasada dworca przed 1906 rokiem. Zdjęcie z pocztówki wydanej przez H. Freytaga krótko po 1900 roku.
Obrazek

Na zdjęciu dzisiejszym widzicie pozostałości tej fasady. Między innymi zamurowane drzwi oraz dobrze zachowany napis.
Obrazek

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: RR »

Świetne. Czy jest plan zachowania tego napisu? Przez ponad 100 lat był ukryty pod tynkiem.
Co ciekawe, ta wersja oznaczenia stacji pochodzi z okresu krótko po 1900 r. Wcześniejsze wyglądały tak:
Obrazek

Analogicznie zmieniono napisy na wschodniej fasadzie budynku:
Obrazek
scotpila
Posty: 23
Rejestracja: 24 lut 2012, 15:46

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: scotpila »

Nic mi nie wiadomo na temat zachowania tego napisu, ale wydaje mi się to oczywiste, że musi być zachowany.
Innej opcji nie widzę :)
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

Chyba raczej nie zostanie zachowany. Już na nim jest zainstalowany przewód.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Obecnie malowana jest elewacja budynku od strony wiaduktu, remontowany jest też przejazd kolejowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 17.04.2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Co ciekawe zachowały się również elementy ozdób architektonicznych. Ciekawe czy ten fragment zostanie zachowany, a byłby ciekawostką z dawnych lat. Dla chcącego nic trudnego, tylko co na to konserwator? Ktoś już coś wie co będzie z napisem?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 19.04.2015
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Obrazek

Według projektu to będzie pomieszczenie na odpadki a mniej więcej w miejscu napisu ma być otwór 170x30 cm na kanały wentylacji mechanicznej.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: mih »

O rany! pomieszczenie na odpadki z dziurą w ścianie... :woot: No to właśnie przymierzamy się, żeby zniszczyć najstarszy mural z nazwą miasta. Problem w tym, że to może nie jest ta nazwa co trzeba, ale to miasto od 100 lat ma już takiego pecha, że najpierw siedział nie ten naród, potem go wyzwolili nie ci co powinni, zapanował nie ten ustrój, a teraz wygląda na to, że pozostałości zabytków odnawia raczej nie ta ekipa rządząca. Niech żyje poprawność polityczna i kolorowa "estetyka" rodem z czasów wielkiej płyty. Dajcie proszę znać co na to konserwator zabytków - może jakoś zablokuje psujów zanim obłożą Schneidemuhl styropianem i pociągną na żółto lub pomarańczowo jak większość pozostałości starej architektury...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

A może po prostu nikt wcześniej nie wiedział o tym napisie? Takie rzeczy się zdarzają.
BOB WYATT
PRZYJACIEL
Posty: 59
Rejestracja: 30 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: PIŁA

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: BOB WYATT »

Ja wysłałem maila do Pana Romana Chwaliszewskiego, konserwatora zabytków z informacją o istnieniu tego napisu. Z tego co wiem będzie na budowie we wtorek. Ale na pewno z tym pomieszczeniem jest problem bo po pierwsze jest tam skos na podłodze od wejścia podziemnego i po drugie pewnie dlatego w planach jest jako pomieszczenie na odpadki czyli "śmietnik". O istnieniu napisu na pewno na etapie projektowania nie było wiadomo. Zobaczymy jaka będzie decyzja.

Pozdrawiam
Krzysztof
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: mih »

Zakładałem, że "nikt" (decyzyjny) nie wiedział: inaczej napis byłby już skuty lub standardowo pociągnięty na pomarańczowo ;) Właśnie obejrzałem tę ciekawostkę - najbardziej fotogeniczny kawałek miasta do czasu granicznego słupka Wersal F001 ;) - cieszę się, że wytropiliście temat i poszło info gdzie trzeba. Napis na szczęście jest wewnątrz budynku - odpadają wszelkiego rodzaju argumenty typu wprowadzania w błąd co do niewłaściwego oznakowania budynku dworca. Pewnie zaadaptowanie pomieszczenia na jakąś izbę poświęconą historii kolejowej miasta jest niczym nieuzasadnionym szczytem chciejstwa - wiadomo kasa. Może jednak napis jakoś przetrwa remont i przyszłe pokolenia pasjonatów będą miały okazje wykazać się - ale raczej czymś innym, niż młot udarowy i pomarańczowa farba ;)
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: wojtaq »

Zachwycił mnie ten odzyskany symbol dawnej Piły i nie ma to nic wspólnego z germanofilią, choć ściśle wiąże się z niemiecką historią miasta. Jestem nieodrodnym dzieckiem Forum i muszę nawiązać do pięknych zdań napisanych przez Krzysztof Ju w wątku poświęconym 10 leciu. Żyję w moim mieście także po to, by "(...) poczuć radości i cierpienia ludzi, których dawno nie ma lub za chwilę znikną. Dotykanie ich myśli i projektów, które kształtowały rzeczywistość i którą my teraz dziedziczymy, by dodać coś od siebie, przeobrazić i podać dalej (...)"

Nie ma ciągłości historycznej, społecznej i mentalnej bez korzeni czyli tego, z czego współczesne miasto wyrosło. Nigdy nie wyzbędziemy się znaków i symboli z przeszłości, bo to jest nasza tożsamość. Ona warunkuje świadomość kim jesteśmy i co po sobie pozostawimy dla młodszych pokoleń. Jesteśmy depozytariuszami najmniej uchwytnego, ale niezbędnego dla trwania ducha i materii składnika, jakim jest duch miejsca - genius loci! Zachowanie tego napisu jest nakazem, bo inaczej nasza historia będzie jedynie buńczucznym pokrzykiwaniem o 500 leciu, które bez symboli pozwala zaledwie na krok wstecz do roku... 1945, kiedy wszystko, wydawało się, powstało z niebytu, gdyby nie te okruchy skrzętnie do kupy zbierane...

Dla potwierdzenia, jak można pielęgnować genius loci posłużę się przykładem Jaworzyny Śląskiej. Tak, to jest to samo miasto, które ubiega się o opiekę nad naszą parowozownią i końca tych starań na biurokratycznym torze przeszkód nie widać. W Jaworzynie, na terenie tamtejszego muzeum kolejnictwa odsłonięto po latach i przywrócono zwiedzającym nie tylko stare napisy, ale także sentymentalne informatory peronowe. Tylko dureń mógłby pomyśleć, że to może być cokolwiek innego, jak żywa, stara pocztówka z tamtych lat. Punkt odniesienia na mapie naszej tożsamości. Bez względu, czy Jaworzyna i Piła pisane są niemiecką, hebrajską czy polską czcionką, te miasta są nasze z całym swoim dobrym i złym dziedzictwem. To nasza, dumna historia!

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: RR »

Udało mi się dowiedzieć, że napis nie zostanie pokryty tynkiem, ale nie będzie widoczny - w pomieszczeniu przewidziano obniżenie stropu (coś a la sufit podwieszany), przez co napis znajdzie się między stropem a podwieszoną płytą. Cóż, sukces połowiczny. Ale chyba najważniejsze, że nie zostanie zniszczony. Informacje z drugiej ręki, ale źródłem jest konserwator zabytków.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się