Porcelana

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
aliemus
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:38
Lokalizacja: Piła

Porcelana

Post autor: aliemus »

Znalazłem kiedyś na ''gliniankach'' (jeziorko od strony stadionu) kawałek porcelanki i chyba był to talerz. Jest na nim niemiecki orzeł taki jaki był przed wojną na dzisiejszym domu kultury. Obok jeszcze jeden ale mniejszy a pod nim taki napis: C.T. Altwasser 1929. Może ktoś wie co to może być?
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Fragment porcelany stołowej Reichswehry, okres weimarski, używane również przez wermacht. Po opisie produkcji Tielscha.
Pozdr.
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Porcelana

Post autor: kolega »

Obrazek Obrazek
kolekcjoner
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2014, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Porcelana

Post autor: kolekcjoner »

Witam,
jestem zainteresowany odkupieniem znaleziska. Proszę o kontakt.
adelajda80
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2014, 13:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Porcelana

Post autor: adelajda80 »

Historia ma w sobie zawsze coś. To są rarytasy zawsze pochodzące z ziemi. Dla jednych rupieć, a dla innych bezcenne.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Porcelana

Post autor: czeslaw »

Witajcie

Znalezione u Cioci :D
Talerzyk, średnica około 10 cm. Wiecie z jakiej okazji mógł zostać stworzony?

Obrazek
Alcatel
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:16

Re: Porcelana

Post autor: Alcatel »

czeslaw pisze:Znalezione u Cioci :D
Talerzyk, średnica około 10 cm. Wiecie z jakiej okazji mógł zostać stworzony?
Wydaje mi się, że jest to zwykły, reklamowy gadżet ubezpieczalni przeciwpożarowej. Udało mi się znaleźć w internecie podobny, wydatowany na lata 30-40 ubiegłego stulecia. Producent Rosenthal, Selb Germany.
Centralny, nieco wytarty napis głosi "Deutscher öffentlich rechtliche versicherung" co przetłumaczyłbym na coś w stylu "Niemiecki sektor ubezpieczeń społecznych".
Na dole mieści się logo gdańskiego Towarzystwa Ogniowego, zaś u góry Towarzystwa Ogniowego prowincji Grenzmark Posen-Westpreußen ze stolicą w Schneidemühl.
Swoją drogą, takie reklamowe naczynia musiały być dosyć popularne w tamtych czasach:
http://porzellanfieber.de/_Eisenberg/Ja ... ietaet.jpg
http://i.ebayimg.com/t/Antik-Becher-por ... G/$_57.JPG
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Porcelana

Post autor: abi »

Znalazłam na spacerze z psiakiem 8) oczyściłam i oto efekt :wink:
Może to niewiele, ale mnie ucieszyło :D

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Porcelana

Post autor: Aragorn »

Zawsze to jakaś pamiątka z tamtych lat :)
Sam mam troszkę tłucznia, chociaż nie jest on cały to jednak cieszy oko :)
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Porcelana

Post autor: J23 »

abi pisze:Znalazłam na spacerze z psiakiem
Chyba też zacznę chodzić na spacery z psem! Gdzie się udać, żeby na takie fanty trafić? :|
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Porcelana

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Najcenniejsza w kraju kolekcja porcelany i fajansu w Pile

Ponad sto przedmiotów z dawnej fabryki fajansu w Chodzieży zakupiło od spadkobiercy zbioru Muzeum Okręgowe w Pile. Nabytek ma być największą i najcenniejszą tego typu kolekcją w kraju.

Chodzież, rok 1923. Wtedy to pracownikiem tutejszej fabryki fajansu zostaje Czesław Kukułka. Pnie się po szczeblach kariery i z czasem zostaje dyrektorem handlowym zakładu. Z pasji do unikatowego wzornictwa kolekcjonuje wytwarzaną tu porcelanę. Dodatkowo część wyrobów stanowi wynagrodzenie za pracę. Z biegiem lat uzbiera się z tego spora kolekcja.




Pośród nich znajdują się unikatowe przedmioty, zarówno użytkowe jak i ozdobne. Do najciekawszych należy figurka Fauna, Twardowski na kogucie czy figurki inspirowane starożytnym Egiptem, a także serwisy kawowe i jedyny tego typu egzemplarz patery z malunkiem Krakusa, Kujawiaka i Wielkopolanina.

- Z takich ciekawostek, m.in. jest biskwitowa, czyli bezszkliwna figura psa, którą wykonała hrabina Kwilecka w czasie pobytu w fabryce fajansu w 1927 roku, bardzo piękna i ciekawa. Wykonana w jednym egzemplarzu - mówi Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.

Najpierw rodzina Czesława Kukułki przekazała kolekcję w depozyt. Po kilku latach rozmów i negocjacji udało się ją odkupić i obecnie jest już własnością muzeum. Kosztowała ponad 70 tys. zł. Połowę tej kwoty wyłożył minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę dołożył marszałek województwa wielkopolskiego.

- Dzięki tak cennym figurkom, zastawom stołowym, czy choćby toaletowym, ta kolekcja jest nie tylko w tej chwili największą w kraju, ale i chyba najbardziej cenną. I to jest najważniejsze w tym wszystkim - przekonuje Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.

Zabytkową kolekcje porcelany z chodzieskiej fabryki fajansu można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Okręgowym. Ostatnio do gablot trafiły niepokazywane wcześniej egzemplarze. Część zalega jeszcze w magazynie i będzie sukcesywnie udostępniana zwiedzającym.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 30 sierpnia 2019
www.muzeum.pila.pl pisze:Obrazek

Nowe nabytki do kolekcji fajansu chodzieskiego

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile zakupiło kolekcję fajansów wyprodukowanych w dwudziestoleciu międzywojennym w fabryce Stanisława Mańczaka w Chodzieży. Dotychczasowy zbiór Muzeum, liczący 500 pozycji, został dzięki temu powiększony o kolejne 80 pozycji inwentarzowych, na które składają się 122 obiekty. Przed zakupem, od 2015 r. kolekcja stanowiła depozyt. Dzięki działaniu kolekcja fajansu chodzieskiego w pilskim Muzeum stała się największym i najważniejszym w Polsce muzealnym zbiorem tych wyrobów. Nowe nabytki pozyskano od p. Katarzyny Jani, wnuczki Czesława Kukułki (1894-1940), przedwojennego dyrektora handlowego fabryki fajansów w Chodzieży.

Nabyta „kolekcja Kukułki” zawiera fajanse dekoracyjne i użytkowe, przedmioty o charakterze artystycznym, naczynia stołowe i kuchenne, przykłady kameralnej rzeźby ceramicznej oraz figurki-zabawki dla dzieci. Do najcenniejszych należą: figurki „Faun”, „Chłopczyk ukąszony” i „Chłopczyk” do ikebany, wazon z pokrywą, talerz z postaciami Mazura, Wielkopolanina i Krakusa wykonany z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, puzderko oraz serwis do kawy z monogramem wiązanym „CK” (sygnatura po Czesławie Kukułce). Częścią kolekcji są również: ręcznie malowane talerze i talerzyki, w tym grupa talerzy z malaturami w stylistyce art deco, talerze z sygnowanymi malaturami pejzażowymi wykonanymi kobaltem, talerzyki-pamiątki, patera z podstawą utworzoną z trzech postaci kobiecych, plakietka-kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, obiekty o dekoracjach wykonanych techniką majoliki oraz pokrytych szkliwami eksperymentalnymi.

Zadanie pod nazwą: "Powiększenie kolekcji fajansu chodzieskiego" zrealizowano w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kolekcje muzealne 2019. Dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przy zaangażowaniu finansowym Organizatora Muzeum Okręgowego w Pile, tj. Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Obrazek


Źródło: www.muzeum.pila.pl
Data wydania: 29 sierpnia 2019
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się