Pomniki i miejsca historyczne w Pile

adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: adam »

Armia Krajowa?
Świtek
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2012, 20:05

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Świtek »

Okres powojenny:

Zbrodnie wojenne podziemia antykomunistycznego/niepodległościowego » http://odkrywca.pl/zbrodnie-wojenne-pod ... 64336.html

Okres wojenny też nie jest pod tym względem ani tak jednoznaczny i czysty jak twierdzi nasza oficjalna narracja historyczna...
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: adam »

W sumie liczyłem się z taką odpowiedzią z Twojej strony, bo w tej kwestii nic mądrzejszego już nikt nie napisze. Temat ten już był przerabiany na forum np. z Jerzykiem, czy Ziołkiem, dlatego też nie będę się powtarzał. To co wypisujesz jest zwykłą propagandą. Odniosę się tylko do wydarzeń na Wołyniu, czy na południowych kresach wschodnich, ponieważ jest o nich mowa w linku, który podałeś. Otóż jestem Kresowiakiem, część mojej rodziny została w bestialski sposób zamordowana przez cywilną ludność ukraińską, stworzyli oni zbrodnicze bandy zajmujące się mordowaniem ludności polskiej ale nie tylko. Mordowali mężczyźni, ich kobiety i dzieci podpalały domostwa i rabowały. Niestety nie było w pobliżu oddziałów AK, tych którzy ocaleli przed dalszą rzezią obronili Niemcy. Nie wiem jaki był los tej bandy, która to zrobiła, być może zostali zlikwidowani przez AK za ich zbrodnie a także po to aby nie dopuszczali się następnych.
Jeszcze coś, piszesz o zapalaniu zniczy obrońcom Monte Cassino, otóż ostatniego 1 listopada we Wszystkich Świętych byłem w Pile i późnym wieczorem pojechałem zobaczyć ile zniczy pali się pod pomnikami upamiętniającymi poległych Polaków. I co ? I nic, nie było ani jednej świeczki, pojechałem też na drugi dzień i stały tylko te które ja postawiłem. Ale za to na forum "Dawnej Piły" ciągłe boje, zapalać znicze, nie zapalać, Polakom, czy Rosjanom? A może już teraz obrońcom Monte Cassino?
A pod pomnikami w Pile upamiętniającymi poległych Polaków we Wszystkich Świętych ciemność.
Świtek
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2012, 20:05

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Świtek »

Przykładów i faktów historycznych obalających tezę, że jest to propaganda jest zbyt wiele. Druga sprawa to kwestia oceny tych faktów. Tutaj, pełna zgoda, istnieje szerokie pole do interpretacji.

Sprawa pamięci o zmarłych i poległych to kwestia kultury i pewnego poczucia wrażliwości. Przez kilka lat mieszkałem w Kościanie i ludzie z tej miejscowości każdego pierwszego listopada lub przy innych okazjach zapalają znicze swoim bliskim, w miejscu pamięci ofiar nazizmu, i komunizmu (pomordowanych zarówno Polaków i Sowietów), powstańcom wielkopolskim, członkom podziemia i... żołnierzom Armii Czerwonej, pochowanym na tym samym cmentarzu.

Można? Można!
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: adam »

Rozumiem co napisałeś w ostatnim poście odnośnie zapalania zniczy na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, jeśli mieszkańcy Kościana uważają to za uzasadnione, to czemu nie?
Ja poruszyłem kwestię zapalania zniczy przez żołnierzy AK na grobach żołnierzy Armii Czerwonej. Jak organizator tego spotkania może takie ruchy wykonywać? Czy nie wie on, że przeżyliśmy dwie okupacje przeprowadzone przez tą armię? Czy nie wie on, że Ci kombatanci to więźniowie lagrów wywiezieni przez Armię Czerwoną po 1944 r.?
Po co tych ludzi jeszcze tak upokarzać?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Wędrujący pomnik

Przed miesiącem przybliżyłem dzieje popiersia Stanisława Staszica z pilskiego parku (też noszącego imię Staszica). Dziś czas na historię monumentu wykonanego z brązu, zaprojektowanego w 1960 roku przez poznańskiego artystę rzeźbiarza Edward Haupta (1893-1970).

Pomnik odsłonięto w tym samym roku w czasie „Dni Piły” przy obecnej alei Jana Pawła II, na odcinku pomiędzy restauracją „Molino” a Gwdą (niezastąpionemu panu Maciejowi Usurskiemu dziękuję za udostępnienie historycznej już widokówki z wizerunkiem pomnika w dawnej lokalizacji).

Obrazek

W 1977 roku, w związku z budową „trasy złotowskiej” uznano, że usytuowanie przy ruchliwej, przelotowej ulicy nie jest najlepszym miejscem dla pomnika – przeniesiono go na nowe miejsce, na skwer przy ulicy Wodnej, gdzie stoi do dziś i gdzie rok temu jego otoczenie zyskało nowe oblicze.

Cały artykuł w nowym numerze miesięcznika FAKTYPILSKIE.PL


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 22 kwiecień 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Znikająca tablica

PIŁA. Nie wyobrażajcie sobie Państwo, jak pasjonujące może być poszukiwanie pewnej tablicy umieszczonej niegdyś na budynku Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

W pewnym wydawnictwie znajduję oto zdanie: „W zespole szkół zawodowych znajdującym się przy alei Powstańców Wielkopolskich kształcą się specjaliści dla potrzeb górnictwa i gazownictwa. Na budynku tablica pamiątkowa poświęcona patronowi, odsłonięta w 1975 roku.”

Obrazek

Zjawiam się więc przed szkołą i cóż widzę, a raczej nie widzę? Nie ma żadnej tablicy! Rozmawiam z dyrektorem szkoły – nic nie wie; rozmawiam z jego poprzednikiem – nie pamięta. Szukam dalej, rozmawiam z dyrektorem Muzeum Staszica – na pewno była, ale jej nie ma.

Gdzie jest tablica? O tym dowiecie się z artykułu Jana Balcerzaka już za kilka dni w nowym numerze miesięcznika FAKTYPILSKIE.PL.


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 14 maja 2014
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: SA108 »

Kiedyś już wrzucałem na forum zdjęcia tablic z ZS Staszica.

Obrazek

Wspomniana w artykule tablica z 1975 r.

Obrazek

Później na jej miejscu przez jakiś czas wisiała tablica pochodząca ze starego szpitala, wykonana w 1955 r. przez Edwarda Haupta (który był także twórcą pomnika Staszica nad Gwdą). Teraz na fasadzie budynku szkoły chyba nie ma już żadnej tablicy.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: SA108 »

SA108 pisze:Kamień leśników w Kalinie

Obrazek
Również przy leśniczówce w Kalinie znajduje się tablica upamiętniająca tamtejszych leśników: https://www.google.pl/maps/@53.095797,1 ... 5kDbuQ!2e0
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: dudi »

Koło pomnika Staszica koło wyspy posadzono nowe kwiaty, ale tabliczki z nazwami pozostały. Dla niewtajemniczonych to nie są tulipany Jana Pawła 2 i Polonijne.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Pomnik w Motylewie

W dawnych czasach Motylewo było wsią położoną na południe od Schneidemühl I nazywało się Küddowtal. Kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa, mieszkańcy wsi ruszyli walczyć za cesarza. Wielu z nich z wojny nie wróciło - właśnie wtedy postawiony został upamiętniający ich pomnik.

Pomnik stał spokojnie w centrum wsi u zbiegu ulic obecnie nazywanych Orlą i Sokolą. Był to wysoki głaz z niemieckim orłem na szczycie, Krzyżem Żelaznym i tablicą z nazwiskami poległych na froncie. Gdy wichry historii spowodowały, że Motylewo stało się polską wsią niedaleko Piły, mieszkańcy zrzucili niemieckiego orła z cokołu, zerwali Żelazny Krzyż i tablicę i wykorzystali głaz do ustawienia na nim religijnej figury.

Obrazek

Uważny obserwator mógł zauważyć, że po zerwanych elementach dawnego pomnika pozostały ślady po otworach na śruby i wygładzenia kamienia, by odznaczenie i tablica równo się prezentowały. I trwało tak lat kilkadziesiąt, aż do dnia 27 kwietnia 2014 roku, kiedy w Watykanie kanonizowano Jana Pawła II – w tym dniu na kamiennym obelisku u zbiegu ulic Orlej i Sokolej w Motylewie zawisł krzyż i tablica upamiętniająca ten historyczny moment.

Obrazek

Gdyby ktoś chciał obejrzeć pomnik w Motylewie (od 1992 roku jest to osiedle w ramach Piły) zachęcam przy okazji do odwiedzin w najstarszym pilskim kościele (1887-93) - p.w. Matki Bożej Częstochowskiej - o ciekawym współczesnym wystroju (według mojej wiedzy obrazy w ołtarzach i projekty witraży są dziełem pilskich plastyków) i uroczych aniołkach tkwiących na klamkach u drzwi kościelnych. Niestety, jakiś wandal przed laty oberwał aniołkom skrzydła, nie zmienia to jednak faktu, że tkwią tam one od lat i strzegą wejścia do świątyni. Nie znając języka niemieckiego ani pisma gotyckiego nie mogę wyjawić, jakie to napisy znajdują się na klamkach – z pewnością są to jednak odniesienia do Boga, bo słowo „Gott” na jednej z nich udało mi się odczytać.

Jan Balcerzak


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 7 sierpnia 2014
I dla przypomnienia jak wyglądał pomnik przed wojną:

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Na stronie Starostwa Powiatowego w Pile dnia 6 października 2014 r. pojawiła się informacja o odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy "Nafcie".
Bataliony powstały 65 lat temu

Podniosłą uroczystość w pierwszy piątek października przeżyli członkowie pilskiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy – Górników. Bohaterowie wydarzenia, na czele z Adamem Krzysztyniakiem, prezesem okręgowego zarządu stowarzyszenia, uczestniczyli w odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej, poświęconej żołnierzom, którzy w latach 1949-1959 zostali zmuszeni do tworzenia Wojskowych Batalionów Pracy. Tablica znajduje się przed wejściem do Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

Podczas uroczystości odznaczona Krzyżem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników zostały Rada Powiatu oraz Starostwo Powiatowe w Pile. Wyróżnienie, wręczone za życzliwość i regularne wspieranie działań Związku, odebrał starosta Mirosław Mantaj.

- To właśnie tu, w grodzie Staszica, w pilskich zakładach pracy, my żołnierze – górnicy po latach 1949-1959 znaleźliśmy azyl, dla dobra rodzin, społeczności i kraju. Stąd odeszliśmy po wielu latach pracy na zasłużone emerytury. Za 10 – 15 lat, gdy nie będzie już na tym świecie żołnierzy – górników, pozostanie dla następnych pokoleń jeszcze jeden skromny pomnik, głosząc wieczną pamięć i chwałę dla tej szczególnej formacji żołnierskiej. Wierzymy, że pozostaniemy bliscy pilskiemu społeczeństwu, które zachowa dla nas żołnierski szacunek, a może i miejsce w sercach przyszłych pokoleń… - głosi uchwała Okręgowego Zarządu, którą publicznie odczytano podczas piątkowej uroczystości.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Aragorn »

Rzeźba orła na naszej wyspie.

Obrazek Obrazek
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: abi »

A tak powstawał orzeł na pikniku z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, który odbył się 24 września 2011 r. na pilskiej Wyspie:

Obrazek Obrazek

A po wyrzeźbieniu orła w dolnej części rzeźby przez jakiś czas umieszczona była tabliczka z informacją o wykonawcy:

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Aragorn »

Dnia 11.10.2014 roku, na terenie Auto Wtrysku, miało miejsce odsłonięcie tablic pamiątkowych upamiętniających stacjonowanie w Garnizonie Piła Jednostek Wojsk Lądowych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Aragorn »

Pomnik nurka na Płotkach.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: SA108 »

Pomnik cesarza Wilhelma I przed kościołem ewangelickim na Nowym Rynku (pl. Zwycięstwa).
Pocztówka z mojej kolekcji - obieg 1915 r.

Obrazek

Pomnik dłuta Fritza Heinemanna z Charlottenburga odsłonięto w 1903 r. Na bokach cokołu znajdowały się medaliony przedstawiające Ottona von Bismarcka i Helmutha von Moltkego. Na tylnej stronie cokołu znajdowała się natomiast tablica upamiętniająca 85 żołnierzy batalionu Obrony Krajowej z Piły, poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-71.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

tetnoregionu.pl pisze:Obrazek

Pierwsze pożegnanie dzieci utraconych

W sobotę, 28 marca 2015 r. odbędzie się pierwsze uroczyste pożegnanie dzieci utraconych. Msza Św. pod przewodnictwem bpa Edwarda Dajczaka zostanie odprawiona w kościele pw. św. Jana Bosko w Pile o godz. 10:00. Ceremonia pogrzebowa będzie sprawowana po mszy św. na Cmentarzu Komunalnym w Pile – przy Pomniku Dzieci Utraconych o godz. 11:00.

Kwestię sprawiania przez gminę pogrzebu dzieci martwo urodzonych uregulowała Uchwała Rady Miasta Piły nr XXXIII/416/13 z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad sprawiania pogrzebu. Przewiduje ona, iż przypadku braku wyrażenia woli pochówku ze strony osób uprawnionych, za pochówek dzieci martwo urodzonych (bez względu na czas trwania ciąży) odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile.

Obrazek Obrazek Obrazek


Źródło: www.tetnoregionu.pl
Data wydania: 23 marca 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Ciekawostka: na IV sesji Rady Miasta Piły, która odbyła się 24 lutego 2015 roku, rajcy rozpatrywali skargę Wojciecha Mikołajczyka na prezydenta i Towarzystwo Miłośników Miasta Piły. Skarga związana była z propozycją by orzeł piastowski na pomniku Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy otrzymał koronę królewską.

Z propozycją nie zgodziło się TMMP i Mikołajczyk oskarżył ich o zachowanie antypolskie oraz domagał się od władz miasta delegalizacji TMMP. Po dyskusji radni uznali skargę za bezzasadną (punkt 21. programu sesji). Poniżej kopia tej dyskusji z protokołu sesji.
Protokół Nr IV/15
z IV sesji Rady Miasta Piły, która odbyła się w dniu 24 lutego 2015 r.
w Miejskiej sali koncertowej, ul. Dąbrowskiego
(czas trwania godz.:12:00 – 16:05)


(...)

21. Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Prezydenta Miasta Piły - druk nr
62.

(...)

Ad 21.

Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Prezydenta Miasta Piły omówił
Zdzisław Cebula, dyrektor Wydziału Administracyjnego.

Dyrektor zwrócił uwagę Radnych na autopoprawkę, dotyczącą paragrafu 3. W pierwotnych
materiałach był zapis „uznać się organem właściwym do rozpatrzenia wniosku”, a w późniejszych
materiałach, które Radni otrzymali na posiedzeniach komisji jest już prawidłowy zapis: „uznać się
organem niewłaściwym do rozpatrzenia wniosku”.

Paweł Jarczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Piły powiedział, że na sali jest skarżący
i zapytał go czy zechce zabrać głos.

Pan Wojciech M. powiedział: „Dziękuję za zaproszenie mnie na radę miasta, co oczywiście jest
zgodne z wymogami kodeksu postępowania administracyjnego. Zgłosiłem skargę do Prezydenta
Miasta Piły, ponieważ nieszczęśliwym trafem, moim zdaniem, antypolsko zachowujące się w tym
wypadku Towarzystwo Miłośników Miasta Piły i szkodliwy z tego punktu widzenia dla interesów
Polski w ogólności, wydało opinię, która jest nieprawdziwa pod względem merytorycznym. Otóż ta
opinia, m.in., ja może Państwu przybliżę w kilku zdaniach w czym rzecz. Otóż, ponieważ
prowadziłem korespondencję z osobami zainteresowanymi, których nazwiska tutaj nie padły. Otóż
w 1966 roku nieżyjący już rzeźbiarz, Pan, zaraz znajdę to w aktach, mianowicie Pan Sobociński,
którego syn – Robert Sobociński również jest artystą plastykiem zamieszkałym w Poznaniu,
częściowo w Manchesterze, w '66 roku skonstruował pod względem artystycznym ten pomnik,
który służy pamięci o tysiącleciu państwa polskiego. Ten oto obiekt, on jest również autorem m.in.
pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i tak się składa, że jest ogólnie rzecz biorąc, był ogólnie
rzecz biorąc patriotą, sprawom polskim oddanym. Jego syn jest podobnej orientacji moralnej
i politycznej. Otóż w '66 roku nie mógł jego ojciec wyposażyć tego pomnika, który posiada orła
piastowskiego w koronę piastowską, a zaraz udowodnię, że orłowi piastowskiemu korona ta się
należy, nie mógł wyposażyć ze zrozumiałych względów, ponieważ w państwie polskim
obowiązywała zasada, że godło nasze nie posiada korony, co można było sobie obejrzeć na
wszelkiego rodzaju godłach w miejscach publicznych jak również na banknotach. Tym niemniej,
odbyłem rozmowę z Panem Robertem, który powiedział, że gdyby ojciec jego wówczas miał
możliwość wprowadzenia korony piastowskiej na głowę orła, to by to zrobił. Zapytałem go również
czy nie zechciałby się podjąć dzieła ojca, polegającego na tym, że to on właśnie, jako właściciel
praw autorskich, cała rodzina posiada prawa autorskie, nie wiem jak to procentowo wygląda,
w każdym razie Pan Robert Sobociński odpowiedział mi na to, że owszem jest skłonny dokończyć
dzieło ojca i wyposażyć orła piastowskiego na Pomniku Tysiąclecia w koronę. Pan Robert
Sobociński pojawiał się tutaj w Pile i obejrzał ten pomnik, chodziło również o to czy przypadkiem
jego stan techniczny nie jest na tyle zły, że trzeba będzie dokonać pewnej renowacji jakimiś tam
środkami technicznymi, które on omawiał, ale tego nie pamiętam. Stwierdził, że pomnik jest
w bardzo dobrym stanie technicznym, jeszcze, jak na te lata, ale jest skłonny, jeżeli taka będzie
decyzja władz miasta Piły, podjąć się wyposażenia orła piastowskiego w koronę. Na tym sprawa
stanęła. Reszta należała oczywiście do Miasta. Niestety pewnych kwestii nie udało się, że tak
powiem, do tej pory uzyskać, a przypominam Państwu, że nie jest to byle jakie wydarzenie, tylko
jest to wydarzenie, którego celem jest działanie dla dobra państwa w ogólności, albowiem ktoś, kto
powiedziałby, że polscy Piastowie nie byli królami, nie posiadali korony – godzi w interesy państwa
polskiego, nie ma tutaj co ukrywać, że ten, kto mówi, iż Polacy to gęsi i języka nie mają, albo też -
Polacy na koronę nie zasługują, bądź jej nigdy nie mieli jest może Prusakiem, bo Polakiem pewnie
– nie, w mojej oczywiście opinii, w rozumieniu ustawy, w rozumieniu konstytucji i ustawy
europejskiej. Otóż było pięciu tylko polskich królów piastowskich, którzy pieczętowali się koroną.
Był to Kazimierz Wielki, Władysław Łokietek, Bolesław Śmiały, Przemysł II, który dobrze
rokował, niestety prędko zszedł z tego świata, zamordowany przez Brandenburczyków i Bolesław
Chrobry. Konsultowałem to z historykami poznańskimi, jeśli to Państwa interesuje, to mogę
przytoczyć nazwiska, którzy z tych królów na pewno pieczętowali się koroną. Otóż było ich dwóch.
Był to Kazimierz Wielki i Przemysł II, co do tych dwóch królów nie ma żadnych wątpliwości, że
koronę posiadali, a więc jeśli na placu Zwycięstwa jest Pomnik Tysiąclecia wyposażony w orła
piastowskiego, to z całą pewnością orzeł ten koronę mieć powinien. Dlaczego? Gdyż my sami
Polacy nie możemy się deprecjonować i mówić – nie, my korony nie chcemy. Otóż korona należy
się naszemu państwu już z dawien dawna, z wczesnego średniowiecza i to jest po prostu sprawa
historycznie całkowicie jasna. Dlatego nieprawdą jest pierwsze zdanie z opinii Towarzystwa
Miłośników Miasta Piły, iż pomnik, iż orzeł piastowski nie posiadał korony królewskiej, gdyż ją
posiadał. Takie zdanie spowodowało, i jego forsowanie, spowodowało, że wystąpiłem z kolejnym
wnioskiem, nieszczęśliwym trafem przekazanym dalej, będę te sprawę oczywiście kontynuował,
ażeby Towarzystwo Miłośników Miasta Piły rozwiązać, bo wyobraźmy sobie taką kwestię, że był
strażnik pewnego dużego zakładu, który się dobrze spisywał przez lat 40 i wszyscy go chwalili, ale
oto w czterdziestym roku wyniósł złom srebrny - czy strażnik ten powinien być dalej strażnikiem –
no, nie powinien. Wyobraźmy sobie też i taką sytuację, że oto prezydent miasta, puśćmy wodze
fantazji, zwraca się do Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, a zresztą powinna być też opinia
innych historyków, nie tylko Miłośników Miasta Piły, bo chyba jacyś istnieją tutaj w Pile, zwraca
się do Miłośników Miasta Piły i mówi tak – proszę Państwa, proszę przytoczyć mi 10 faktów
mocnych i 3 słabe, przy czym 10 mocnych ma być za tym, ażeby wesprzeć ideę wyposażenia orła
piastowskiego w koronę, 10 słabych ma być tak słabych, że obali je nawet półgłówek, i cóż się
dzieje? Zróbcie to dla mnie na jutro, na za tydzień – mówi prezydent, a ten ktoś odpowiada, będąc
oczywiście kompetentnym, nie wiem, historykiem lub co najmniej osobą związaną z tego rodzaju
dziedziną, mówi – no, nie dam rady na za tydzień. Na jutro 20 – mówi prezydent – i rzeczywiście te
20 dostaje, a więc gdyby była dobra wola Państwa np., jako całości lub kilku osób, to z całą
pewnością sprawy potoczyłyby się inaczej. Tymczasem ja podejrzewam, że większość z Państwa
ma złą wolę w tym zakresie – mówię tutaj do wszystkich Państwa Radnych. Nie wiem dlaczego tak
się dzieje, ale wcale mnie to nie dziwi, bo ostatnio odebrałem pismo i od Marszałka Województwa
Wielkopolskiego i kilku innych Marszałków m.in. z województwa mazowieckiego, od Pani
Prezydent Warszawy, którzy po prostu piszą, co oni tam wypisują, że nie zamierzają wprowadzić
godła na swoje strony internetowe, albowiem tego nie muszą robić. Wracam do sprawy
merytorycznej. Otóż, proszę Państwa, istnieje przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji
komisja heraldyczna, której członkami są bardzo znani historycy, ona m.in. formułuje sprawy
związane z pretensjami flagowymi, zresztą w BIP-ie jest opisana dokładnie, otóż książka, którą
wydał jeden z członków towarzystwa heraldycznego, ja pokażę do kamery, „Stworzony do
chwały”, zawiera niezbite dowody i pieczęcie, zdjęcia pieczęci majestatowych królów polskich,
w tym Przemysła II, Kazimierza Wielkiego, Władysława Łokietka, w których widać wyraźnie, że
królowie ci posiadali koronę, i wracam teraz do roku '66. Otóż artysta Sobociński nie mógł tej
korony tam wprowadzić, bo jej nie było wolno wprowadzać. W związku z tym, korzystne jest dla
państwa polskiego, w ogólności, żebyśmy przywrócili stan właściwy, tym bardziej, że spadkobierca
praw autorskich jest całkowicie skłonny i zgodny, żeby poprawić dzieło ojca. Jest na to zgoda, ja
z nim telefonicznie rozmawiałem, wierzcie mi Państwo, że jest to dobre. Będą pytania, a dlaczego
tak się stało, dlaczego poprawiamy pomniki? Bo tak trzeba, bo państwo polskie było królestwem
i nie naruszamy w tym zakresie prawa, co więcej – wykonujemy czysto propolskie działania”.

Radny Włodzimierz Bystrzycki powiedział, że Komisja Spraw Społecznych nie głosowała ws.
tego projektu. Przewodniczący dodał, że na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych brakowało
informacji na temat Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.

Radny Jan Szwedziński powiedział, zwracając się do autora skargi, że artysta Sobociński miał na
imię – Jerzy. Radny dodał, że to, czy artysta chciał ukoronować tego orła czy nie pozostanie dla nas
niewiadomą. Radny Szwedziński powiedział, że mówimy o faktach, a nie o przypuszczeniach.
Gdyby brak tej korony był dla Jerzego Sobocińskiego nie do przyjęcia, to zapewne nie wykonałby
on tego pomnika, więc można przypuszczać, że zaakceptował ten pomnik, a to czego chciał lub
czego nie chciał, jest w sferze naszych przypuszczeń. Radny dodał, że nie wie czy należy tego orła
koronować, natomiast podałby w wątpliwość taki pogląd, że artysta na pewno chciał tę koronę
wykonać, ale mu na to nie pozwolono. Radny Jan Szwedziński powiedział, że delegalizowanie
Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, które ma niewątpliwe zasługi dla Miasta, tylko z tego
powodu, iż nie zgadza się z czyimś pomysłem, jest na wyrost i zasugerował Panu Wojciechowi M.
zapoznanie się z działalnością Towarzystwa.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Piły poprosił, żeby dyskusja była przedmiotowa i dotyczyła
skargi na działalność Prezydenta.

Radny Paweł Dahlke powiedział, że bardzo szanuje Pana Wojciecha M. i ceni wiele jego
inicjatyw, natomiast w kwestii skargi dziś rozpatrywanej, Radny nie zgadza się z Panem M. Radny
dodał, że jest przeciwnikiem zmieniania pomników, poza oczywistymi przypadkami – np. dyktatur.
Paweł Dahlke powiedział, że w Berlinie jest miejsce uwielbiane przez berlińczyków – park
Tiegarten – wejście do tego parku zdobią czołgi z rosyjską gwiazdą i mimo tego, że nikt nie chce
dziś powtórki dramatu, który się wydarzył, to nikomu nie przychodzi do głowy, żeby czołgi
likwidować czy przemalowywać, miejsce to jest traktowane jako swoisty pomnik historii. Na
koniec Radny dodał, że nie zgadza się też z pomysłem zlikwidowania Towarzystwa Miłośników
Miasta Piły.

Radny Lucjan Szutkowski powiedział, że w pełni zgadza się z tezami zawartymi w projekcie
uchwały. Radny powiedział, że nazwanie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, organizacji
niezwykle zasłużonej dla tego Miasta, organizacją antypolską i szkodliwą, tylko dlatego, że wydaje
negatywne opinie o pomysłach Pana Wojciecha M., jest nie tylko przejawem pieniactwa, ale jest
skandalem. Radny Szutkowski dodał, że z wypowiedzi Pana M. wynika, że jeśli ktokolwiek nie
zgodzi się z jego punktem widzenia, jeśli obecni Radni odrzucą skargę Pana M., to będzie to
równoznaczne z godzeniem w interesy naszego Państwa – co też jest nie do przyjęcia, bo jest
obrazą dla obecnych na sali. Na koniec Radny powiedział, że pomnik powstał z okazji tysiąclecia
naszego państwa, w dość szczególnym okresie. Początki państwa polskiego, szczególnie państwa
piastowskiego, to było księstwo, a nie królestwo – potem były różne losy naszego państwa i właśnie
dlatego zdecydowano się najprawdopodobniej na taki wizerunek orła. Lucjan Szutkowski
powiedział, że Pan Wojciech M. może prezentować swoje racje, ale trudno się zgodzić na to, żeby
jednocześnie przy tym obrażał on tak zasłużoną dla Piły organizację jaką jest Towarzystwa
Miłośników Miasta Piły.

Radny Błażej Parda powiedział, że sądzi, iż to może być pewnego rodzaju akt desperacji,
wynikający z tego, że nikt z Towarzystwa Miłośników Miasta Piły „nie wyraził może takiej opinii”.
Radny dodał, że dziwi się, iż przed 25 lat wolności nikt tej sprawy nie uporządkował. O ile łatwo
było wprowadzić tę koronę w godle Państwa, to na pomniku może fizycznie jest trudniej i stąd
może niechęć ludzi do zmieniania czegokolwiek, bo już się przyzwyczailiśmy. Radny dodał, że,
jego zdaniem, warto by było tę kwestię uporządkować. Radny Parda dodał, że, o ile kwestia samej
uchwały, jest dosyć „mocna”, to sprawa powstała tylko dlatego, że historia tematu była długa
i w pewnym momencie pewnie się okazało, że nie ma innej drogi.

Paweł Jarczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Piły powiedział, że ta sprawa jest rozważana
przez Radę Miasta po raz kolejny, w poprzedniej kadencji wniosek Pana Wojciecha M. był także
rozważany i padały te same argumenty, które pojawiły się dzisiaj, aczkolwiek nic nie stoi na
przeszkodzie, żeby Radni zajmowali się tym dzisiaj.

Głosowanie:
Radni podjęli uchwałę, wraz z autopoprawką, 19 głosami „za”, przy 2 głosach
„wstrzymujących się”
- uchwała Nr IV/64/15 stanowi załącznik do protokołu.

(...)
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

dzienniknowy.pl pisze:Obrazek

Bez ludzkiej pamięci nie istnieje przeszłość

Starsi mieszkańcy naszego miasta doskonale pamiętają, że Piła mundurem "stała" Wystarczy wspomnieć rzesze żołnierzy, milicjantów, kolejarzy, górników naftowców zamieszkujących tu wraz z rodzinami. Dziś ilość ludności bezpośrednio związanej ze służbami mundurowymi zmalała. Zniknęli przede wszystkim lotnicy, natomiast pozostali ci - dziś już emeryci - którzy służyli w jednostkach wojskowych, a w których przywiązanie do mundurów pozostało na trwałe w ich pamięci i emocjach.

W 2013r. seniorzy Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP postanowili upamiętnić stacjonowanie jednostek lotniczych WP w Pile. Efektem prężnych działań seniorów, miejscowych władz i pomocy różnych właścicieli firm - 3 października 2013r. uroczyście odsłonięto głaz i tablicę pamiątkową przy pomniku samolotu na ul. Okrzei. Tablica upamiętnia stacjonowanie jednostek lotniczych WP w pilskim garnizonie.

Wśród nich znaczącą rolę odgrywał 35. Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów utworzony jako pododdział 2 Dywizji Lotnictwa Myśliwsko w Pile w 1965 r., a który funkcjonował do stycznia 2000 roku. Jego dowódcami byli kolejno: kpt. Bolesław Gębuś ( 1965 - 1973), ppłk Romuald Iwaszkiewicz (1973- 1990), mjr Bronisław Bilik (1990 - 97) oraz por. Maciej Czajka (1997 - 199( Generalnie zadaniem jednostki było wykonywanie obsług technicznych i remontów sprzętu samochodowego. Pododdział zatrudniał kilkudziesięciu żołnierzy i pracowników wojska.

Z inicjatywy byłych żołnierzy - dziś seniorów postanowiono upamiętnić miejsce stacjonowania 35.RWNS. Dziś w budynku jednostki znajdującym się na terenie byłego lotniska ma siedzibę firma "DREW - TRANS"

Obrazek

Dzięki zgodzie właściciela, dnia 8 maja br. o godzinie 17.00. na budynku w którym stacjonowała jednostka, zostanie odsłonięta skromna tablica informująca o tym fakcie. Nie przypadkowy jest dzień odsłonięcia. W maju mija 50. rocznica powstania 35.RWNS. Organizatorzy uroczystości byliby niezmiernie zadowoleni z obecności byłych żołnierzy, pracowników, sympatyków wojska i lotnictwa. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości także czytelników TN.

Romuald Iwaszkiewicz

Zbigniew Noska


Źródło: www.dzienniknowy.pl
Data wydania: 2 maja 2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Aragorn »

No to mamy w Pile nowy pomnik który znajduje się przy ul. 11 Listopada. Wkrótce nastąpi odsłonięcie :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Witosa »

Proszę mnie oświecić.
Jaka jest korelacja miejscowości i dat.
Nie pojmuję.
Proszę o pomoc.
Przepraszając za brak przenikliwości.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Tom »

Czego dotyczy ten pomnik ? Co upamiętnia ?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: Bocian »

Zgaduję: daty przy nazwach miejscowości należących do Polski przed 1939 oscylują wokół 1920 roku. Pozostałe wokół 1945. Czy to ma coś wspólnego z polskością tych ziem?
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Post autor: MaksLen »

Dziwne jakieś. W miejscu "pomnika" od jakiegoś czasu był głęboki wykop - myślałem że była to naprawa podziemnych instalacji. Teraz powstał betonowy monument. Czy ktoś coś wcześniej słyszał o tym? Przecież ustawienie pomnika to nie jest błaha sprawa - radni musieli coś wiedzieć.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się