Piła w pocztówkach, lata powojenne

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Piła w pocztówkach, lata powojenne

Post autor: RR »

Troszkę temat podryfował w rejony niepocztówkowe, warto go chyba uporządkować.

Tym razem ciekawa seria pocztówek z Płotek. Znam dwie, ale pewnie było ich więcej. Dobra jakość fotografii, na awersie zielona pieczątka "Piła-Płotki", czasem powtórzona na rewersie. Oba egzemplarze jakie znam wysłano w sierpniu 1957 r. Może ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej o okolicznościach powstania pocztówek, autorze zdjęć?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Piła w pocztówkach, lata powojenne

Post autor: RR »

Temat trochę z pogranicza - zdjęcia przedwojenne, prawdopodobnie z końca lat 30. były wydawane pod koniec lat 50. przez wydawnictwo Schoening & Co. z Lubeki. Swoją drogą, firma działa do dzisiaj i nadal zajmuje się wydawaniem pocztówek. Charakterystyczną cechą tych pocztówek jest doskonała rozdzielczość fotografii. Cała seria liczyła ponad 50 sztuk, o czym świadczą numery na rewersach. Tym samym to zdecydowanie najliczniejsza powojenna edycja widoków przedwojennej Piły, w dodatku wydanych w oparciu o wcześniej niepowielane negatywy. Znam tylko dwa egzemplarze z obiegu pocztowego, przy czym najstarsza karta została wysłana w 1957 r. Jakiś czas temu próbowałem dowiedzieć się, czy może negatywy dotrwały w firmie do dzisiaj, ale niestety nie udało mi się uzyskać odpowiedzi. Poniżej wybór z mojego zbioru.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re:

Post autor: SA108 »

RR pisze:Z innych ciekawostek posiadam dwie karty pocztowe wydane przy okazji wystawy filatelistycznej w 1970 r. Czy ktoś się orientuje, czy ukazało się więcej widoków w tej serii?

Obrazek Obrazek
Ja mam kartę z wystawy w 1976 r.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się