Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerungen

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerunge

Post autor: Krzysztof Ju »

Panie kolego, dziękujemy za zaangażowanie w spotkanie z wnukiem piłkarza Victorii, ale naprawdę nie ma powodu, by mieć złośliwe pretensje do osób, które tego zadania się nie podjęły, bo nie zna Pan rzeczywistych motywów. Redakcja Dawnej Piły przekazała Pana prośbę do organizacji, które mają środki, czas, kompetencje i tłumaczy by takie spotkania organizować. My nimi nie dysponujemy a zbieranie/robienie wywiadów planujemy w nieokreślonej przyszłości.

Jeśli chciałby Pan naprawdę zmienić ten stan rzeczy, to proponuję założyć nowy temat na dyskusję/ankietę o tym jak robić wywiad bez pomocy lub z pomocą instytucji/organizacji oraz jak pokonać różne trudności z tym związane.

Co do wątpliwości jakie budzi wywiad na Faktach Pilskich, to zapraszam do kontaktu z panem Arno Giese http://www.arnogiese.eu/ Gazeta pozwala tylko na publikację ograniczonej ilości tekstu i podejrzewam, że pan Giese chętnie rozjaśni lub rozwinie sporne wątki.
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerunge

Post autor: kolega »

Bardzo interesujące i bardzo elokwentne..
Dziękuję..
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerunge

Post autor: wojtaq »

kolega pisze:Bardzo interesujące i bardzo elokwentne..
Dziękuję..
Twój sarkazm jest zupełnie nie na miejscu! Rzeczywiście, rzuciłeś na Forum informację o wizycie Niemców związanych z Piłą i co? Oczekiwałeś, ze Forum stanie jak raz na baczność i rzuci się organizować jakieś spotkanie? Kolega - to działa zupełnie inaczej, bo Dawna Piła nie jest instytucją, ale stowarzyszeniem entuzjastów. Jeśli chcesz coś zrobić, pokazać, zaimponować to musisz swój projekt przeprowadzić sam od początku do końca. Wylewanie łez, że nikt nie podjął tematu jest dziecinadą i raczej nie zyskasz tym poparcia nikogo z ludzi aktywnie i poważnie uczestniczących w życiu Forum. Jeśli myślałeś inaczej i nie masz zamiaru tego korygować, to twoja broszka i nie obciążaj innych własnymi kompleksami.

Ponadto czytałem mało wybredne uwagi, jakie poczyniłeś w stosunku do relacji p. Giese i post później. Stwierdzam, że nie cierpisz ani na nadmiar grzeczności, ani pokory. To podstawowe cechy, jakimi musi wykazać się członek każdego gremium, by zostać zaakceptowany i szanowany. U mnie na razie nie trafiłbyś nawet do terminu z takimi roszczeniami, ale przecież nie jestem jedynym mistrzem. Masz jeszcze czas, żeby się przy nas wiele nauczyć i nikt nie poskąpi lekcji, obyś tylko wykazał się postawą godną ucznia, a potem... kolegi. Nie dziękuj - ta lekcja była za darmo :D
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerungen

Post autor: Krzysztof Ju »

dzienniknowy.pl pisze:Obrazek

Przyjechali goście z Cuxhaven

50-osobowa delegacja z niemieckiego Cuxhaven z nowym prezesem Stowarzyszenia Pilan Pochodzenia Niemieckiego, prof. Paulem Emanuelem Nowackim oraz wiceprezesem Johannesem Schreiberem odwiedziła Piłę i region pilski w ramach kontaktów miast partnerskich. W ten sposób został zapisany kolejny rozdział w księdze partnerskiej współpracy.

Goście przebywali w grodzie nad Gwdą od 3 do 8 lipca br. Ich przyjazd zorganizowali: Stowarzyszenie Pilan Pochodzenia Niemieckiego, Niemieckie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Piły. To ostatnie tradycyjnie już zatroszczyło się o to, by gościom dobrze i mądrze wypełnić czas pobytu.

Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły:- Delegacja z Cuxhaven ostatnio była w Pile w 2011 roku, dlatego zaproponowaliśmy jej do zwiedzania nową cześć miasta, nowe rozwiązania komunikacyjne, pokazaliśmy, co się zmieniło. Oczywiście był też czas na spacery sentymentalne. W niedzielę delegacja pojechała do sanktuarium w Skrzatuszu, wzięła też udział w nabożeństwie ekumenicznym, poprowadzonym przez pilskich księży. W programie pobytu znalazły się również piknik nad jeziorem Piaszczyste, wizyta na kolejce wąskotorowej w Białośliwiu i przejazd nią do Kocika, a także zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. We wtorek natomiast wspólnie odbyliśmy spotkanie z prezydentem, Piotrem Głowskim.

Goście ofiarowali Pile niecodzienny prezent - miesięcznik niemiecki wydawany do dziś dla byłych mieszkańców Piły i Wałcza (roczniki od 1957 do 1960).

Lipcowa wizyta gości z niemieckiego Cuxhaven to kolejna z wielu, jakie odbyły się od czasu podpisana porozumienia. Współpraca partnerska między Pilą a Cuxhaven rozpoczęła się formalnie umowa, zawartą 24 maja 1996 roku. Piła jest jednym z dziesięciu miast partnerskich Cuchaven, Piła ma z kolei umowy o współpracy z pięcioma miastami: Châtellerault (Francja), Cuxhaven i Schwerin (Niemcy), Dmitrów i Kronsztad (Rosja). W przyszłym roku będzie 20. rocznica partnerskiej współpracy z Cuxhaven i ze Schwerinem, w tym z kolei przypada 10-lecie kontaktów z rosyjskim Dmitrowem.


Źródło: www.dzienniknowy.pl
Data wydania: 12 lipca 2015
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerungen

Post autor: MaksLen »

Pani Maria Bochan już od wielu lat nie jest Prezesem TMMP. Jest Prezesem nieformalnie, bo nie ma do tego oficjalnego prawnego umocowania. Od dawna była Pani Prezes nie zwołuje Walnego Nadzwyczajnego Wyborczego Zebrania Członków TMMP stąd i nie ma zmian na tym fotelu. Trochę szkoda bo Towarzystwo, zamiast otwierać się na młodych, ostatnio mocno "zdziadziało".
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerungen

Post autor: Krzysztof Ju »

tmmp.pila.pl pisze:Obrazek

Kolejny dar

Kim jest Johannes Schreiber? Pilaninem. Rocznik 1929. O jego miłości do rodzinnego miasta wszyscy znający Jana dobrze wiedzą. O jego współdziałaniu jako prezesa Stowarzyszenia Pilan Pochodzenia Niemieckiego z Cuxhaven z nami przeczytać można na naszej stronie w dziale „O mieście. Wspomnienia, relacje”. 28 lipca 2009 roku w uznaniu zasług, pracy i zaangażowania w kształtowanie nowych relacji pomiędzy dawnymi i obecnymi mieszkańcami Piły wpisany został przez Prezydenta Miasta Piły do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły.

Obrazek

Podczas ostatniego pobytu 7 lipca 2015 roku przekazał w darze do naszych zbiorów cztery roczniki z lat 1957 – 1960 miesięcznika Deutsch Kroner und Schneidemühler Heimatbrief. Czasopismo to ukazywało się w latach 1950-2005.


Źródło: www.tmmp.pila.pl
Data wydania: 24 sierpnia 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Wspomnienia Dawnych Pilan - Schneidemühler´s Erinnerungen

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Podróż sentymentalna - goście z Wisconsin z wizytą w Pile

Wczoraj w Urzędzie Miasta gościliśmy grupę z Wisconsin w USA. Potomkowie emigrantów pomorskich, z których wielu miało przodków w okolicy Piły, wybrali się w podróż w poszukiwaniu swoich korzeni. Mieli okazję zwiedzić nasze miasto partnerskie Cuxhaven oraz Piłę. To właśnie z Piły wyruszali w podróże sentymentalne. Wielu z nich udało się odszukać miejsca, które przed laty opuściły ich rodziny. Inicjatorem spotkania był dr. Wolfgang Grams - członek zarządu Fördervereins Hapag Halle Cuxhaven.

Listowne podziękowania za organizację jubileuszu 20 - lecia partnerstwa miast oraz pozdrowienia dla Prezydenta oraz pilan przekazał również nadburmistrz Cuxhaven Ulrich Getsch.

Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 25 sierpnia 2017
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się