Pilscy Żydzi

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Szymon59
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 28 wrz 2010, 17:45

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Szymon59 »

Niektórym Forumowiczom najlepiej wychodzi krytyka i podwieszanie się pod cudze oceny, lub oczernianie jak w moim przypadku dotyczącym znalezionych macew. Co do konstrukcji, na której wsparta jest gwiazda, to jest to profil w kształcie trójkąta z blachy nierdzewnej, a nie płaskownik.
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: lmk »

Pomnik na terenie Szkoły Policji już jest, uroczyste odsłonięcie później.
Informacja na stronie Szkoły: „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: wojtaq »

Cieszy mnie złagodzenie ciszy informacyjnej wokół upamiętnienia, więc przyjmuję wszystkie sygnały opisujące ten drobny wszakże epizod na skali czasowej historii naszego miasta za fakty szczególne. Notatka na stronie Szkoły Policji jest ważnym sygnałem w całej inwestycji, co napełnia mnie ciepłymi myślami w stosunku do władz Szkoły. Podobną treść można było przeczytać w bieżącym wydaniu Dziennika Nowego. Niemal jednocześnie ukazał się materiał na łamach portalu Życie Piły, o czym zostałem poinformowany przez p. Dorotę Strugałę z pilskiego Ratusza.

Mam skłonność do eksponowania szczegółów, co czasami odbija się czkawką, lecz także przy tej radosnej okazji nie mogę się powstrzymać od komentarza. We wszystkich informacjach przewija się zdanie, że "(...) po nagrobkach nie pozostał żaden ślad, zachował się jedynie fragment ceglanego muru cmentarza. (...)" To uproszczenie nie ma nic wspólnego z faktami i wręcz uderza w Zbyszka Rokosę, który dla tej właśnie pamięci, będącej motywem przewodnim upamiętnienia uratował kilka macew i płyt nagrobnych z pilskiego kirkutu! I co? Ano nic... Nikt oprócz wystąpień forowiczów z Dawnej Piły nawet nie pochylił się nad czynem skromnego człowieka o ogromnej wrażliwości!

Profesor J. Marciniak stworzył projekt, z którym naprzeciw tożsamości i historii miasta wyszły Szkoła Policji i gmina Piła przy wsparciu czołowych przedstawicieli społeczności żydowskiej Polski i Poznania. Chylę czoła przed determinacją wszystkich tych instytucji, bo za ich przyczyną powstał pomnik odnoszący się z szacunkiem do czasami pomijanej społeczności; choć dziś nielicznej to jednak nie pozostającej bez wpływu na kształt Piły przed wiekami, jak również obecnie.

Prócz samego pomnika pozostaje jeszcze kwestia tablicy informacyjnej z historią pilskiego cmentarza żydowskiego. To integralna część projektu, która została wstępnie opracowana na podstawie źródeł pochodzących od K. Boesego, P.S. Cullmanna oraz wspomnień b. mieszkańców Schneidemühl. Przekazałem propozycję treści do Macieja Usurskiego z pilskiego Muzeum Okręgowego dla konsultacji historycznej, bo naturalnym jest taki właśnie tok postępowania. Jak mi wiadomo, nie było jednak oficjalnego wystąpienia inwestorów do profesjonalistów i regionalistów pilskich o recenzję tekstu na tablicy. A jak bardzo jest to istotne dla całości projektu, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Moja propozycja, choć oparta na poważnych źródłach jest czysto amatorska bez reputacji należnej zawodowcom, dla których historia prócz pasji, to przede wszystkim nauka.

Wracając jeszcze do pomnika, to projektant potwierdził nadmierną wysokość posadowienia gwiazdy Dawida, które zostanie poddane korekcie. Natomiast sama konstrukcja wykonana z profili nierdzewnych oparła się ocenie architekta dr. inż. E. Skrzypczaka. Po zakończeniu prac, a przede wszystkim uzupełnieniu zieleni, pomnik uzyska zakładaną lekkość, a stelaż ulegnie zamaskowaniu stając się niewidoczny z zewnątrz.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: wojtaq »

Od pani Marysi Galbraith (Associate Professor, New College and Department of Anthropology, University of Alabama; 2014-2015 Fulbright Scholar Institute of Ethnology and Cultural Anthropology, Adam Mickiewicz University Poznan) otrzymałem zaproszenie do udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika na byłym, XVII wiecznym cmentarzu żydowskim w Pile.

Jak mnie poinformowała Marysia, cytując za p. Anną Fons ze Szkoły Policji w Pile, uroczystość odbędzie się w dniu 2 czerwca 2015 r. (wtorek) o godz. 10:00 w budynku Szkoły przy pl. Staszica. Program jest następujący:

godz. 10:00 (aula Szkoły Policji)
- przywitanie gości przez komendanta Szkoły
- wykład okolicznościowy "Wyspa pamięci"
- po wykładzie przejście pod pomnik.

godz. 10:30
- wprowadzenie sztandaru
- wystąpienia okolicznościowe
- odsłonięcie pomnika
- modlitwa Kadisz
- złożenie wiązanek kwiatów

Pani Fons w rozmowie telefonicznej potwierdziła, że uroczystość będzie miała charakter otwarty dla szerokiej publiczności. Przepraszam, że dopiero teraz informuję PT. Forowiczów, ale list z zaproszeniem posiadał wymiar prywatny. Ze względu na wytężoną pracę przy informatyce wyborczej dopiero dzisiaj mogłem potwierdzić publiczny charakter wydarzenia. W naszych mediach od lutego br. poza jednym wyjątkiem zapanowało milczenie, a przecież tak niewiele trzeba dla powiadomienia pilskiej społeczności w przyzwoitym terminie. Taki mamy klimat, heh...

Niemniej zdarzenie już teraz nabrało społecznej rangi, więc informuję, polecam i sam zapraszam wszystkich forowiczów, którzy będą mogli poświęcić nieco czasu we wtorkowe przedpołudnie. Odsłonięcie pomnika jest doskonałą okazją dla podkreślenia roli, jaką odegrały wszystkie trzy społeczności: polska, niemiecka i żydowska w rozwoju naszego miasta. To również wyraz pamięci dla tragicznego losu Żydów oraz hołd złożony niewinnym ofiarom niemieckiego terroru. Koło historii zatoczyło obrót i dziś możemy przywoływać ducha tych, którzy po 1933 roku mieli zostać poddani masowej eksterminacji. Wzniesienie pomnika na żydowskim kirkucie w Pile jest wyrazem tryumfu nad potwornościami przeszłości i próba przywrócenia Żydom właściwego miejsca w społecznej świadomości wyrażanej szacunkiem współczesnych.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: wojtaq »

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego XVII wieczny cmentarz żydowski w Pile
Szkoła Policji w Pile, 2 czerwca 2015. Zdjęcia przedstawiają uroczystości przy pomniku, bez części w auli Szkoły

Obrazek

Tablica pamiątkowa na zachowanym fragmencie cmentarnego muru.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsze zdjęcie od lewej przedstawia m.in. dwie panie w kapeluszach. To goście z zagranicy, siostry p. Marjan Kampmeijer z Izraela i p. Trudi Kampmeijer z Holandii. Na zdjęciu drugim od lewej p. prof. Marysia Galbraith.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na pierwszym zdjęciu od lewej autor projektu pomnika p. prof. Janusz Marciniak. Obok stoi z-ca komendanta SP w Pile p. podinsp. Roman Gryczka. Na zdjęciu trzecim od lewej przemawia prezydent Piły p. Piotr Głowski. Pierwsza osoba od prawej to komendant SP w Pile p. insp. Jerzy Powiecki. Na pierwszym zdjęciu od prawej, w centrum komendant PP w Pile p. mł. insp. Beata Różniak-Krzeszewska, obok naczelny rabin Polski p. Michael Schudrich.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na pierwszym zdjęciu od lewej m.in. przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu p. Alicja Kobus. Na zdjęciu drugim od lewej przemawia naczelny rabin Polski p. Michael Schudrich.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciu pierwszym od lewej p. Trudi Kampmeijer z tłumaczką. Trzecie zdjęcie od lewej przedstawia p. prof. Janusza Marciniaka. Zdjęcie pierwsze od prawej przedstawia akt odsłonięcia pomnika, którego dokonali p. Alicja Kobus, komendant SP p. insp. Jerzy Powiecki oraz prezydent Piły p. Piotr Głowski.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciu drugim od lewej wieniec składa pełnomocnik komendanta głównego Policji ds. kontaktów z samorządem terytorialnym i organizacjami społecznymi p. nadinsp. Władysław Padło.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciu pierwszym od lewej p. Trudi Kampmeijer, po jej lewej stronie p. Marjan Kampmeijer. Teraz zagadka - na zdjęciu trzecim od lewej, na pomniku leży mój kamyk położony o godz. 11:24. Następne zdjęcie w tym rzędzie pokazuje po 12 minutach, że kamyka już nie ma! Komuś przeszkadzał?

Obrazek Obrazek

Dodane 04.06.2015
Relacja: Fakty Pilskie, Dziennik Nowy, Asta24
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: MaksLen »

Minęło już ponad 24 godziny od tego ważnego, wyjątkowego i historycznego wydarzenia ale informacji o nim nie zamieścił na swoich stronach www nawet "lider informacji w regionie" - Asta-Net. Podobnie np. Zycie.Pila.pl
Wstyd!
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Matey#24 »

Asta ma w poważaniu wszystkie ważne informacje, zajmują się pisaniem bzdur i informacji pod władzę, to raz, a Życie Piły pisze raz na jakiś czas o tym co im się chce, później tydzień ciszy i znowu jakieś informacje o kinie albo imprezach (wyjątkiem są atrakcje kryminalne, wypadki). Pilskie media :), nic innego :)
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Krzysztof Ju »

Poniżej wiadomości prasowe o odsłonięciu pomnika upamiętniającego cmentarz żydowski w Pile. Najobszerniejsza relacja, z linkiem do okolicznościowego folderu do pobrania, pojawiła się na stronie Szkoły Policji http://pila.szkolapolicji.gov.pl/joomla ... siega.html
http://tetnoregionu.pl/jak-pamietamy-ta ... ik-w-pile/
http://www.dzienniknowy.pl/aktualnosci/ ... 4658.dhtml
http://www.faktypilskie.pl/pila/19349-jak-otwarta-ksiga
http://tvasta.pl/informacje-i-kuriery/informacje/ (03.06.2015 r.)
http://www.asta24.pl/2015/06/05/otwarto ... -kirkucie/ (05.06.2015 r.)
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: MaksLen »

Do powyższej wyliczanki dodam krótka notkę zamieszczoną w Głosie Wielkopolskim z dnia 2 czerwca 2015 r. Tam oto red. Dorota Bonzel napisała m.in. "kirkut został odnaleziony dwa lata temu (...), nic nie świadczyło o tym, że tam (na terenie boiska sportowego) mogą znajdować się groby...". Boże cóż to za brak profesjonalizmu! Pani redaktor nie wiedziała gdzie w Pile był cmentarz żydowski i przekazuję tę informację Wielkopolanom. Skandal i wielkie nieuctwo! Bzdura do kwadratu! Dziennikarstwo winno opierać się na profesjonalizmie i na wiarygodności, a nie epatować kiepskim rozeznaniem tematu.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: wojtaq »

Szanowni forowicze - ci piszący bądź czytający niniejszy wątek! Opuśćmy kurtynę milczenia na zwykłe pomyłki i ludzkie niedoskonałości. Nikt z nas nie jest absolutnym włodarzem wiedzy, języka albo obyczajów, co z reguły bywa ich usprawiedliwieniem.

Myślę, że należy skupić się na istocie wydarzenia bez precedensu we współczesnej historii naszego miasta. Odsłonięcie pomnika na terenie byłego cmentarza żydowskiego, jest wyrazem hołdu dla społeczności żydowskiej oraz symbolem upamiętnienia miejsca świętego dla Żydów. Wydarzenie to jest bez wątpienia kamieniem milowym dla naszej historii i tożsamości. Wśród osób, które przemawiały nad granitową gwiazdą Dawida - dziełem prof. Janusza Marciniaka - przewijał się wspólny wątek szacunku dla osób i instytucji oraz kompromisu, po jaki należało sięgnąć dla uwieńczenia dzieła. Czy warto rozdzierać szaty i dzielić włos na czworo z byle powodu? Choć znam zarówno kulisy idei, jak również powstawania samego pomnika, to uważam za zbędny jakikolwiek zgiełk nad owocem wspólnego trudu.

Zachowam we wdzięcznej pamięci rozmowy z zastępcą komendanta Szkoły Policji p. podinsp. Romanem Gryczką, jak również kontakty z prezydentem Piły p. Piotrem Głowskim. Choć nie byłem stroną w postępowaniu i realizacji pomnika, jednak z dużą uwagą obserwowałem każdy z etapów tej inwestycji. Z tego powodu przyłączam się w szacunku dla obu mecenasów, za których sprawą pomnik mógł powstać i wiem, że jego narodziny, choć niełatwe to jednak nacechowane były ludzką wrażliwością i troską.

Ze swojej strony upomnę się jedynie o uznanie dla ważnej roli, jaką w tle całej tej historii odegrał jeden z naszych kolegów Zbyszek Rokosa występujący tutaj, jako Szymon59. To on stoi za odnalezieniem i zabezpieczeniem ostatnich zapewne pozostałości po pilskim kirkucie. Dzięki jego trosce i determinacji zostały uratowane macewy i tablice nagrobne pochodzące z terenu cmentarza. Zbyszek sobie tylko znanymi sposobami zidentyfikował w brunatnych grudach, zabytkowe kłódki pozostawiane przez żałobników w miejscach pochówków.

Nie spotkały go za to żadne wyróżnienia, a wręcz przeciwnie... On zawsze stał skromnie na skraju wszystkich tych wydarzeń, jakby nie wierzył w energię, jakiej udzielił innym osobom w tym również mnie, dla działań przedsięwziętych w celu ratowania wspólnego dziedzictwa. Nad płytą pomnika słusznie dziękowali sobie oficjele, więc niech nasze Forum będzie miejscem, gdzie wyrażę szacunek i wdzięczność dla postawy Szymona59! Być może kiedyś nadejdzie czas, że uratowane przez Zbyszka artefakty ujrzą światło dzienne i wspólnie z odsłoniętym pomnikiem zaświadczą o wielokulturowości Piły i jej bogatej historii.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: MaksLen »

Słyszałem o Jego godnej naśladowania postawie. Jestem wdzięczny za trud i zaangażowanie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: ziolek »

Podpisuję się pod podziękowaniami! Dzięki! :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: SA108 »

Zdjęcie z cmentarza żydowskiego z 1935 r. Źródło: Schneidemühler Heimatbrief nr 3/2013

Obrazek
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: MaksLen »

Wielkie, piękne macewy. Ta druga przypomina pomnik brytyjski z cmentarza w Leszkowie.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Międzynarodowy dzień pamięci o ofiarach Holocaustu

Post autor: wojtaq »

"Symboliczny gest upamiętni trzy miliony polskich Żydów" - taki tytuł ukazał się wczoraj w serwisie informacyjnym Onet.pl. Podobne relacje zamieszczono na całym świecie, gdzie w różnych krajach zapalono świece w oknach, jako wyraz pamięci o wydarzeniu i jego ofiarach...

Moje światła zapłonęły w oknie i przy pomniku upamiętniającym społeczność żydowską Schneidemühl na terenie pilskiej Szkoły Policji. Chcę podkreślić godną atmosferę w jakiej oficer dyżurny Szkoły potraktował prośbę o umożliwienie wstępu na placyk, gdzie zeszłego roku odsłonięto pamiątkową tablicę. Kilka minut spędzonych sam na sam z myślami, podzieliłem wśród tych z nas, których wrażliwość zawiera się w podobnych kręgach.
rybka
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2016, 17:00
Kontakt:

Re: Międzynarodowy dzień pamięci o ofiarach Holocaustu

Post autor: rybka »

Również zapaliłem świeczkę w oknie i długo rozmyślałem nad tą historią. Dobrze, że pamięć o tym wydarzeniu nie zanika.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: wojtaq »

Serdecznie dziękuję rybka za twój gest we własnym imieniu, jak również tych, za którymi już niewielu się wstawia. No cóż, tu w Pile nasze światełka nominalnie zapaliliśmy za niemieckich Żydów zgładzonych w Holocauście, ale trawestując znane powiedzenie - światełko zapalone za jednego człowieka, jest światełkiem za wszystkich...

Chciałbym jeszcze jedno dodać w tym wątku. Tytuły medialne, włączając materiał na jaki się powołałem, raczyły mówić o 'polskich Żydach', co jest absolutną prawdą. Niemniej, poszerzając to pojęcie chciałbym dodać, że mówimy o Polakach! Może to często jest pomijane, ale Żydzi w Polsce w większości byli Polakami wyznającymi judaizm we wszelkich jego odmianach. Tak samo niemieccy Żydzi byli bez wątpienia Niemcami! Nie bez znaczenia jest, że właśnie z judaizmu wywodzi się chrześcijaństwo, ale to już inny temat...

Wracając zaś do Holocaustu i jego ofiar, to muszę ze smutkiem stwierdzić olbrzymie pokłady antysemityzmu, jakie ujawniają się w Internecie, ostatnio choćby za sprawą (hucpą) zainicjowaną przez najwyższe kręgi rządowe w/s odebrania odznaczenia prof. Janowi T. Grossowi. Tak jadowitych i sączących nienawiścią zapisów jeszcze nie spotkałem! Poważnie zaczynam obawiać się masowych wystąpień na tym tle, a nawet powrotu do jawnego okazywania nienawiści nie tyle wobec Żydów, bo tych w Polsce można policzyć na palcach, ale wobec wszystkich sprzyjających równości ras, wyznań i przekonań. Może nawet znów ktoś ustanowi getta ławkowe dla 'myślących inaczej'? To niepojęte, jak w Polsce - kraju tak doświadczonym może dochodzić do szerzenia się postaw, które stanęły w pierwszej połowie ub. wieku w założeniach do totalnej eksterminacji.

Przypomnę, co pisał w KL Dachau niemiecki pastor Martin Niemöller w 1942 roku:

Als die Nazis die Kommunisten holten, habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Kommunist.
Als sie die Sozialdemokraten einsperrten, habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Sozialdemokrat.
Als sie die Gewerkschafter holten, habe ich nicht protestiert,
ich war ja kein Gewerkschafter.
Als sie die Juden holten, habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Jude.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.

Kiedy naziści przyszli po komunistów, milczałem,
nie byłem komunistą.
Kiedy zamknęli socjaldemokratów, milczałem,
nie byłem socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem,
nie byłem związkowcem.
Kiedy przyszli po Żydów, milczałem,
nie byłem Żydem.
Kiedy przyszli po mnie, nie było już nikogo, kto mógłby zaprotestować.
miotacz
Posty: 3
Rejestracja: 22 lut 2016, 13:42
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: miotacz »

Bardzo lubię ten cytat. Dziwne, że nie mówią o tym w szkołach. A dziś... Popełniamy te same błędy. Coraz częściej widać i słychać "mnie to nie dotyczy" :(
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Witosa »

W listopadzie, nocą z 9 na 10, mija siedemdziesiąta ósma rocznica nocy kryształowej.
Macie jakieś pomysły upamiętniające w Pile tę historyczną datę?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Krzysztof Ju »

W rocznicę nocy kryształowej obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, więc możnaby zainicjować zamalowywanie graffiti i murali zawierających mowę nienawiści.

Przy okazji, z ciekawości zajrzałem na stronę Jad Waszem, czyli Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie. Znajdują się tam bazy danych zawierające informacje o Żydach urodzonych w dawnej Pile i okolicach.

Np. w zakładce Research > Projects jest baza pt. The Pan-European Deportation Database z danymi o deportacjach Żydów na miejsca zagłady, które przeszły przez Piłę. Są też dane o 145. deportowanych Żydach, którzy urodzili się w Pile i okolicach lub w momencie deportacji mieszkali/przebywali poza nią.

Informacje o pilskich Żydach, ofiarach Holocaustu, znajdują się też na stronie www.yadvashem.org w zakładce Digital Collections > Shoah Names Database. Baza, wciąż rozwijana, wykazuje pod hasłem "Schneidemuehl" 682 nazwiska i niektóre mogą się powtarzać. Wszyscy albo zginęli albo los jest nieznany.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: wojtaq »

Witosa pisze:W listopadzie, nocą z 9 na 10, mija siedemdziesiąta ósma rocznica nocy kryształowej.
Macie jakieś pomysły upamiętniające w Pile tę historyczną datę?
Jak co roku zapalę lampkę w oknie, odwiedzę kwaterę żydowską na Leszkowie lub oddam się krótkim refleksjom pod pomnikiem na terenie Szkoły Policji - dopóki żadne z tych wystąpień nie jest jeszcze zabronione.

Mam jednak inny pomysł skierowany raczej do szerszego grona osób, które czują potrzebę uszanowania tej smutnej rocznicy. Dopracuję kilka szczegółów i chętnie podzielę się moją ideą na Forum. Ale dajcie mi jeszcze dwa-, trzy dni :-)
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: maritim »

wojtaq pisze:Jak co roku zapalę lampkę w oknie, odwiedzę kwaterę żydowską na Leszkowie lub oddam się krótkim refleksjom pod pomnikiem na terenie Szkoły Policji - dopóki żadne z tych wystąpień nie jest jeszcze zabronione.
Sugeruje Pan jakieś zagrożenie - któż to taki miałby zabraniać palenia zniczy, odwiedzin na cmentarzu lub oddawania się refleksjom? O co Panu chodzi...?
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: maritim »

Wiele lat temu widziałem ciekawy sposób upamiętnienia dawnej synagogi we Frankfurcie nad Odrą. W tym podobnym do naszego mieście, z którym wojna obeszła się równie okrutnie, w miejscu zburzonego starego miasta poprowadzono dwupasmową ulicę z trakcją tramwajową pośrodku - coś w stylu naszej Alei Piastów. Droga ta (podobnie jak u nas) przebiega przez teren synagogi, również spalonej podczas Nocy Kryształowej. Niemcy oprócz umieszczenia tam stosownych tablic pamiątkowych zrobili coś jeszcze - na tej ulicy namalowali (nie pamiętam już w jaki sposób to było zrobione; być może była to jakaś inna technika...) kontur tego budynku - jakby jego rzut. Pamiętam, że robiło to wrażenie na widzach. Może i u nas przy okazji remontu dało by się to zrobić...
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Witosa »

Żeby coś podobnego zobaczyć, wystarczy pojechać do Złotowa.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Krzysztof Ju »

Na stronie www.bundesarchiv.de udostępniono bazę danych o ofiarach nazizmu wśród Żydów pn. Das Gedenkbuch des Bundesarchivs für die Opfer der nationalsozialistischen Judenverfolgung in Deutschland (1933-1945). Dostępna także w języku angielskim.

Cała baza zawiera 128000 nazwisk. Po zaznaczeniu w wyszukiwarce wszystkich opcji (poza trzema pierwszymi) baza wykazuje 414 nazwisk Żydów, którzy urodzili się, mieszkali lub tymczasowo byli więzieni albo deportowani w dawnej Pile/okolicach a ostatecznie ponieśli śmierć w wyniku hitlerowskiego terroru.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się