Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Współczesne sprawy naszego miasta.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: MaksLen »

Na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Miasta Piły (http://www.tmmp.pila.pl/) zauważyłem wpis, iż w dniu 29 kwietnia 2015 r. odbyło się Walne Zebranie Członków TMMP. Jako że jestem członkiem tego Towarzystwa z zainteresowaniem przeczytałem zawarte tam informacje. Niestety, dokumenty które zamieszczono w internecie zawierają szereg wadliwych zapisów mogących być podstawą do podważenia legalności podjęcia uchwał, które zapadły, a także wyboru nowych władz Towarzystwa.
Analizując zapisy nowopowstałych uchwał porównałem je do zapisów Statutu TMMP, opublikowanego pod nr KRS 51815 w Sądzie Rejonowym Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

I tak:
  1. Zgodnie z § 18 pkt 2 o terminie Walnego Zebrania Członków wraz z proponowanym porządkiem obrad Zarząd Towarzystwa zawiadamia członków co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania. Niestety, ani ja ani wielu znanych mi osobiście osób – członków Towarzystwa nie zostało zawiadomionych o terminie zwołania nowego Walnego Zebrania. Ciekawi mnie ile osób - z grona przeszło 300 członków - brało udział w tegorocznym Walnym Zebraniu…
  2. Ponieważ na Zebraniu dokonano m.in. wyboru władz Towarzystwa należy przez to rozumieć, iż Zebranie miało charakter sprawozdawczo – wyborczy, które winno się odbywać co 4 lata (§ 18 pkt 1 Statutu). Niestety, jak sięgam pamięcią takie spotkanie odbyło się ostatnio kilka – kilkanaście lat temu (na pewno dużo przed 2011 r.).
  3. Kompetencją Walnego, zgodnie z § 17 pkt 3 i 4 Statutu jest rozpatrywanie sprawozdań z działalności dotychczasowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz udzielanie absolutorium Zarządowi. Na stronie www Towarzystwa opublikowano uchwałę nr 1/2015, z 29.04.2015 r. o udzieleniu absolutorium Zarządowi. Nic niestety nie ma na temat sprawozdania z działalności tego gremium (w tym także działań Komisji Rewizyjnej). Czy w programie Walnego Zebrania Członków było w ogóle wysłuchanie sprawozdań i ew. dyskusja na temat tych dokonań? Być może sprawozdania nie było bo i … działalności Towarzystwa od dawna już nie ma.
  4. Przy okazji podjęcia uchwał Walnego Zebrania Członków i ich opublikowania na stronie www zwróciłem uwagę, iż winny być one podpisane przez Przewodniczącego Walnego Zebrania. Nic niestety nie wiadomo czy osoba taka została wybrana.
  5. Moje szczególne zainteresowanie wzbudziła uchwała nr 3/2015, z dnia 29.04.2015 dot. uchwalenia regulaminów wewnętrznych TMMP. Sama nazwa budzi już wątpliwości, bo uchwalono przecież nie regulaminy Towarzystwa, a regulaminy wewnętrzne organów (władz) Towarzystwa.
    Czytając teksty załączników do tej uchwały zauważyłem, iż większość zapisów dot. regulaminu pracy Zarządu (załącznik 1) oraz regulaminu pracy Prezydium Zarządu (załącznik 2) to powielenie postanowień obecnie obowiązującego Statutu TMMP, ewentualnie doprecyzowanie jego zapisów lub ich nieznaczna zmiana. W tej sytuacji należałoby zastanowić się czy aby ww załączniki nie stanowią zmiany statutu Towarzystwa, co wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia do rejestru sądowego.
    W regulaminie pracy Zarządu:
    - § 1 to powielenie § 22 statutu oraz § 26 w związku z § 23 Statutu
    - § 2 to częściowe powtórzenie § 24 Statutu
    - § 3 – to samo co w § 25 Statutu.
    W Regulaminie pracy Prezydium Zarządu natomiast:
    - § 1 i § 2 to powtórzenie § 26 Statutu oraz § 1 załącznika nr 1 do ww uchwały WZCz
    - § 4 to po części kopia § 27 pkt 1 Statutu
    - § 5 – powiela § 27 pkt 2 Statutu
    - § 6 – to samo co w § 28 Statutu.
  6. W § 17 pkt 6 Statutu Towarzystwa przyznano Walnemu Zebraniu Członków kompetencje do wyboru Zarządu Towarzystwa i Komisji Rewizyjnej. Skoro więc w dniu 29 kwietnia 2015 r. zebrało się Walne Zebranie to winny zostać podjęte uchwały o wyborze członków nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Uchwały takie, zgodnie z § 21 Statutu podejmowane są jawnie, zwykłą większością głosów przy obecności na Zebraniu przynajmniej połowy członków Towarzystwa lub (w drugim terminie) bez względu na liczbę osób obecnych na Walnym. Ciekawe, ile obecnych na spotkaniu w dniu 29 kwietnia 2015 r. zagłosowało na kandydatów do władz TMMP? Czy spotkanie było protokółowane?
    Na stronie www TMMP niestety nie ma uchwał wyborczych, ale za to jest uchwała z dnia 06 maja 2015 r. o ukonstytuowaniu się Zarządu i wyboru członków jego Prezydium, a także protokół spotkania Członków Komisji Rewizyjnej z dnia 05 maja 2015 r. w której określono kompetencje poszczególnych jej członków. Nie ma jednak uchwały o wyborze Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, choć TMMP swojej stronie podaje kto nim został.
Przepraszam za przydługi wywód. Mam nadzieję że będzie on przyczynkiem do uzdrowienia sytuacji w TMMP i podjęcia działań, które nie dopuszczą do podobnego naginania regulaminów w przyszłości.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: Krzysztof Ju »

Maksymilianie, czy zarządowi TMMP znane są Twoje uwagi? Jaka była reakcja?

I bez względu na to jak oceniać ich działalność i czego się od nich oczekuje oraz jakie tkwią błędy w papierach - to niesprawiedliwe, a przynajmniej nieobiektywne, pisać, że działalności TMMP w ostatnich latach nie było. Wystarczy rzucić okiem na archiwum aktualności tmmp.pila.pl
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: RR »

Rzeczywiście, wydaje się że masz rację pisząc, że nie zawiadomiono członków. Sam zapisałem się do TMMP jakoś pod koniec lat 90. i od kilkunastu lat nie płacę składek. To jednak w świetle statutu nie sprawia, że przestałem członkiem być, chyba że Zarząd skreśla niepłacących członków nie informując ich o tym (wydaje się, że ma do tego prawo). Sytuacja w TMMP jest od wielu lat jaka jest i dobrze wiemy co (albo raczej kto) jest przyczyną tego stanu rzeczy. I tak ostatnio się ruszyło za sprawą przygotowania strony www, gdzie znajduje się sporo interesujących materiałów/nagrań. Ale na "nowe otwarcie" bym nie liczył.

Bardzo łatwo zresztą zrozumieć strategię nieinformowania o zebraniu. Przy obecnej liczbie zaangażowanych członków zbierając kilkanaście osób prawdopodobnie można było bardzo łatwo przejąć władzę, o ile komuś by na tym zależało. Czy nie byłoby zabawnie, gdyby DP przejęła TMMP?
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: MaksLen »

Dziękuję za Wasze wstępne uwagi. Zapytałem mailowo Zarząd TMMP dlaczego nie poinformował mnie o Walnym. Na razie nie mam odpowiedzi.
Czy niesprawiedliwa jest moja ocena, że TMMP niewiele robi? Być może tak ale oceniając zasoby Towarzystwa (szczególne "ludzkie") chciałoby się by było ona bardziej aktywne i by ta aktywność była odczuwalna przez mieszkańców Piły.
Co do "przejęcia" TMMP przez DP to nie przyłożę formalnie ręki do tego pomysłu (przejęcie źle się kojarzy) ale jestem zdecydowanie za tym by DP stała się w końcu podmiotem praw i obowiązków tj. stowarzyszeniem. Marzy mi się by grono zainteresowanych historią (i nie tylko) ludzi powołało twór, na bazie Dawnej Piły właśnie, który połączy i TMMP i Stowarzyszenie Okrąglak i Stowarzyszenie Przedmoście Piła i może np. Effatę. Wszyscy mamy podobne cele i powinniśmy mówić podobnym głosem. Nie rywalizować i nie konkurować, ale swoją pracą społeczną i zainteresowaniami rozwijać i dbać o naszą małą Ojczyznę.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: ziolek »

Tak bardzo nie lubi Pan stowarzyszeń, że sugeruje im zjednoczenie?
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: MaksLen »

Bzdura, totalna bzdura! Przeciwnie jestem za tym by wszyscy działali i swoje cele realizowali zgodnie ze statutami. Mój pomysł na "zjednoczenie" ma na celu - puki co - nakłonienie do mówienia jednym głosem w sprawach istotnych dla miasta i regionu, porozumienie w tym zakresie między sobą, lepsze poznanie, a z czasem - być może - utworzenie jednego silnego ciała o takich wpływach - co najmniej - jakie dziś ma TMMP. Ideą jest zintegrowanie wszystkich aktywnych ludzi rozproszonych dziś po wielu organizacjach. Wiem, że cele wymienionych przez mnie stowarzyszeń są inne, ale też między nimi jest wiele takich samych albo podobnych idei, które powinny nas łączyć.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: wojtaq »

RR pisze:(...) Czy nie byłoby zabawnie, gdyby DP przejęła TMMP?
Forma żartu słownego zawartego w retorycznym pytaniu Rafała stała się niechcący powodem do poważnego rozwinięcia kwestii, która nie istnieje!

Nikt ze środowiska DP nie ma najmniejszego zamiaru dokonywać 'zamachu' na suwerenne stowarzyszenie, ale przyznaję rację RR co do potencjalnie zabawnego charakteru takiego zdarzenia. Byłby to zaiste precedens wśród organizacji pozarządowych, które słabnąc w obowiązkach statutowych wystawiają swoich członków do wiatru.

Póki co, Dawna Piła nie planuje żadnych przejęć; ani przyjaznych, ani tym bardziej wrogich. Robimy swoje, a efekty niebawem zostaną przedstawione wszystkim forowiczom. Jedno jest pewne, że nie zasypiamy gruszek w popiele :mryellow:
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: ziolek »

Współpraca organizacji winna być spontaniczną i szczerą, a nie wynikać z przyjętych zobowiązań o współpracy. A gdy już mówimy o tym czego potrzebują organizacje pozarządowe to napewno pomocy w sprawach organizacyjnych i biurokratycznych, a napewno nie potrzebują złośliwości członków i wylewania żalów na publicznym forum.

Mimo że członkiem TMMP nigdy nie byłem, to jest mi bardzo przykro czytać niektóre powyższe posty. Przypomina to raczej taktykę dobijania upadłego, a nie niesienia jemu pomocy, na którą za te wszystkie liczne lata owocnej pracy dla naszego miasta zasługuje. Krótko mówiąc - nie to miejsce i nie ta forma na dyskusje o problemach w TMMP.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: MaksLen »

Niestety kolego nie masz racji, ale cenię Twój pogląd na sprawę. Trochę mnie boli że napisałeś że byłem złośliwy i wylewałem na forum swoje żale. To nie tak miało wyglądać.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły otrzymało dotację

Została podpisana kolejna umowa na realizację zadania publicznego na terenie miasta. Umowa została zawarta 9 lutego 2018 roku z Towarzystwem Miłośników Miasta Piły. Zadanie, którego podjęło się towarzystwo realizowane będzie w bieżącym półroczu pod tytułem „Pilska Izba Muzealna w Cuxhaven. Repozytorium”. Wartość przyznanej dotacji wynosi 5 000 złotych.

Członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły są emocjonalnie związani z Piłą. Na co dzień zajmują się odkrywaniem pilskiej historii i dziedzictwa kulturowego. Interesują się zarówno tradycją, jak i współczesnością miasta. Pragną zarazić swoją pasją innych.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 9 lutego 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: Krzysztof Ju »

Jakiś czas temu TMMP otrzymało dotację od miasta na realizację projektu "Pilska Izba Muzealna w Cuxhaven. Repozytorium". Nie wiem czy jest to projekt zakończony czy też jeszcze w trakcie realizacji, ale efekty można już obejrzeć na stronie http://www.tmmp.pila.pl/pilskaIzbaMuzealna.html
tmmp.pila.pl pisze:Obrazek

Pilska Izba Muzealna w Cuxhaven

Po 1945 roku Piłę opuściło 45 tys. Niemców. Odnaleźli się na początku lat 50. z zamiarem zorganizowania Stowarzyszenia. Poszukiwali miejsca - Miasta, w którym mogliby się spotykać. To miejsce znaleźli w Cuxhaven. Władze miasta pomogły zorganizować się Stowarzyszeniu. Dlaczego wybrali Cuxhaven? Według ich opinii, Piła do 1945 roku podobna była do Cuxhaven, w tym mieście dobrze się czują. Członkowie mieszkają na obszarze całych Niemiec i w USA. Raz w roku, w sierpniu spotykają się w Cuxhaven.
Kto może być członkiem Stowarzyszenia Pilan Pochodzenia Niemieckiego, albo inaczej Związku Regionalnego miasta Schneidemühl w Cuxhaven.
Każdy, kto ma związek z Piłą i Pomorzem, każdy pilanin pochodzenia niemieckiego, który urodził się w Pile, oraz jego potomkowie czyli następne pokolenia, oraz ten który jest w jakimś stopniu pokrewieństwa powiązany z Niemcem, dla którego Piła jest miejscem urodzenia.

W 1957 roku utworzyli Izbę Muzealną albo inaczej Muzeum Stron Rodzinnych i od tego roku nawiązali kontakty z mieszkańcami Piły. Ożywienie współpracy nastąpiło po 24 maja 1996 roku, kiedy Piła i Cuxhaven podpisały pakt partnerski.
Izba Muzealna utrzymywana jest przez Miasto Cuxhaven, z budżetu samorządu miejskiego.

Co składa się na zbiory Pilskiej Izby ? Odpowiedź jest prosta. Zbiór izby stanowi wszystko to, co mieszkańcy Piły uratowali w 1945 roku i to co z Piłą ma jakikolwiek związek. Są to głównie pamiątki dawnej Piły, ale nie tylko.

W Izbie zgromadzono pokaźny zasób dokumentów archiwalnych i ich kopii, rękopisy - biogramów, wspomnień, pamiętników; relacje, mapy, plany miasta, płyty, obrazy, stare pocztówki, fotografie, grafiki, ryciny, księgi adresowe, dawne książki o Pile w tym zakupione w antykwariatach, zbiory pochodzące z dawnych bibliotek pilskich.
Są pieczątki, medale i odznaczenia, przedmioty codziennego użytku – stolik z napisem Schneidemühl i 4 krzesła, zegar z herbem Piły, gabloty z porcelaną w tym figurka cesarza Fryderyka II Wielkiego, butelki po piwie, karafki kryształowe, popielniczki, wieszaki, łyżki do butów, szczotki do ubrań, okulary, nakrycia głowy. Jest maszyna do pisania, oraz inne przybory – ołówki, rysiki, tabliczki.

Cennym zabytkiem jest akustyczna mapa miasta z dokładnym biegiem Gwdy, układem ulic z lat 40. z zaznaczeniem wszystkich obiektów użyteczności publicznej – ratusza miejskiego, siedziby rejencji i prowincji, dworca, szkół, świątyń, parku i innych terenów zielonych…, ze śpiewem ptaków, odgłosami parowozu, itp. Tablica została wykonana przez Johannesa Schreibera, który w latach 1998-2011 pełnił funkcję prezesa Związku, a który za budowanie nowych relacji między Niemcami a Polakami, wpisany został w lipcu 2009 roku na wniosek TMMP przez Prezydenta Miasta do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły. Najcenniejszym jest zbiór fotografii miasta dawnego i współczesnego, oraz słownik pilskich ulic , zawierający opis ulicy, zakładów i punktów usługowych, a także informacje o niektórych mieszkańcach tej ulicy.

Zbiór Izby to także obraz współczesnej Piły – wydawnictwa, obrazy pilskich plastyków, widokówki, nagrania audio, hejnał miasta i inne, które w większości są darem Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, w ramach współpracy nawiązanej w 1996 roku.

Izba to także miejsce spotykania się pilan z Niemiec i pilan z Piły, którzy regularnie wykorzystują zgromadzone zbiory dla prowadzonych badań nad dziejami miasta i ogłaszają wyniki tych poszukiwań w artykułach prasowych czy wydawnictwach książkowych.

Zbiory Izby zgodnie z umową licencyjną podpisaną w dniach 12 i 19 lutego 2018 roku między Heimatkreis Schneidemühl e. V. w Cuxhaven a Towarzystwem Miłośników Miasta Piły udostępniamy wszystkim poszukującym źródeł do dziejów Piły.

Przedsięwzięcie „Pilska Izba Muzealna w Cuxhaven. Repozytorium” zrealizowano w ramach konkursu ofert o charakterze edukacji kulturalnej z poszerzeniem wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego poprzez opracowanie i przeprowadzenie programów adresowanych do dzieci, młodzieży i seniorów, ogłoszonego przez Gminę Piła w 2018 roku.

Eksponaty Pilskiej Izby Muzealnej w Cuxhaven
  • Mapa miasta Pity z oznaczonymi ważniejszymi obiektami
  • Stolik
  • Witraż z herbem miasta Piły
  • Damski kalendarz
  • Kapelusz Ericha Schmidta mistrza stolarskiego
  • Cylinder
  • Cylinder
  • Biała opaska na rękę członkini Pilskiego Oddziału Ojczyźnianego Stowarzyszenia Kobiet
  • Klucze od domu i mieszkania rodziny Haupstein
  • Termometr z nazwą firmy "Dipl. Optiker Platzek Frankfurt/Oder - Schneidemühl"
  • Cukierniczka
  • Kubek i talerzyk, porcelana malowana ręcznie
  • Miseczka, porcelana malowana ręcznie
  • Filiżanka ze Szpitala Miejskiego w Pile
  • Śpiewnik i modlitewnik Administratury Apostolskiej w Pile
  • Obrazki z tekstami modlitw i pieśni
  • Obrazek z Wielkanocnej Spowiedzi Świętej, 1930 r.
  • Modlitewnik ewangelicki "Bóg pozostaje z tobą"
  • Mszał kościoła świętego z komentarzami liturgicznymi i krótkimi żywotami świętych
  • Śpiewnik ewangelicki
  • Popielniczka
  • Popielniczka
  • Szklanka, malowanie, grawerowanie
  • Woskowy odcisk pieczęci Cechu Piekarzy w Pile
  • Widok Ogrodu Różanego w Parku Miejskim
  • Widok wieży kościoła ewangelickiego miejskiego na Nowym Rynku
  • Fragmenty tzw. Pomnika Niemczyzny
  • Scyzoryk z wygrawerowaną nazwą firmy "Rudolf & K. Kirstein Schneidemiihl"
  • Scyzoryk i etui
  • Zapalniczka z widokiem mostu Karla Krausego na Gwdzie
  • Etui do okularów wraz z okularami
  • Etui do okularów
  • Dzbanuszek do mleka
  • Pudełko od zapałek z reklamą sklepu z cygarami Kurta Zühlke
  • Pudełko na biżuterie
  • Szkatułka
  • Szkatułka
  • Pudełko na lekarstwa
  • Łyżka do butów
  • Maszyna do pisania Klein Adler 2
  • Tabliczka do pisania należąca do Bruno Golz wujka Piete Kuhr
  • Ołówek reklamowy
  • Przybornik z materiałami do szycia
Ulice i osiedla Piły w zbiorach Pilskiej Izby Muzealnej w Cuxhaven
  • 1 Maja
  • 11 Listopada
  • al. Niepodległości
  • al. Piastów
  • al. Wojska Polskiego
  • Browarna
  • Kalina
  • Jana Kilińskiego
  • Stefana Okrzei
  • Osiedle Górne
  • Park Miejski
  • Jezioro Piaszczyste
  • pl. Konstytucji 3 Maja
  • pl. Stanisława Staszica
  • Wincentego Pola
  • Franklina Roosevelta
  • Władysława Sikorskiego
  • Spacerowa (dawna Boh. Stalingradu)
  • Sportowa
  • Staromiejska (dawna M. Buczka)
  • Śródmiejska
  • Towarowa
  • Warsztatowa
  • Wodna
Wspomnienia mieszkańców
  • Waidmannsruh wspomnienie o znanym lokalu/ Gűnther Mellentin, syn właściciela restauracji.
Galeria


Źródło: www.tmmp.pila.pl
Data wydania: czerwiec 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Niezwykłe pamiątki z Piły odkryte w Cuxhaven

Setki zeskanowanych zdjęć i dokumentów dotyczących dawnej Piły oraz dowód na istnienie filmu pokazującego miasto w latach 30-tych ubiegłego wieku. To efekt tygodniowej wyprawy do Pilskiej Izby Muzealnej w Cuxhaven. Przywiezione materiały są nadal katalogowane i archiwizowane. Część z nich została już udostępniona w Internecie.

Tygodniowa wyprawa do niemieckiego Cuxhaven, wsparta przez miejski ratusz, odbyła się pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to trzech pilskich miłośników historii, otrzymało nieograniczony dostęp do tamtejszej Pilskiej Izby Muzealnej, gdzie znajdują się pamiątki związane z dawnymi mieszkańcami miasta. Uczestnicy wyjazdu próbowali zeskanować i sfotografować to co najważniejsze. Do Piły w postaci kopii przyjechało więc niemal 600 zdjęć i dokumentów oraz slajdy, które pokazują w kolorze Piłę z lat 70. Widać na nich wiele głównych ulic Piły, które dzisiaj wyglądają nieco inaczej. Największym zaskoczeniem w trakcie tygodniowych prac w Pilskiej Izbie Muzealnej było natrafienie na ślady filmu z późnych lat 30-tych XX wieku. Rolka z oryginałem nadal nie została odnaleziona. Nieznany jest także autor filmu.

– Był to ktoś kto miał albo własną kamerę albo pożyczoną. Miał najprawdopodobniej 5-minutową rolkę 8 mm filmu, wyszedł na miasto i zrobił około pięćdziesięciu ujęć. Znamy te ujęcia, ponieważ one były wywołane a myśmy je zeskanowali – mówi Jan Szwedziński, regionalista.




Znalezionych ujęć jest niewiele. Mimo to stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy o wyglądzie dawnej Piły czy samych jej mieszkańcach, ich ubiorze i zróżnicowaniu. Regionaliści nie tracą nadziei na odnalezienie całej rolki filmu. W Pilskiej Izbie Muzealnej w Cuxhaven, do przeszukania zostało zresztą wiele materiałów. Izba postała w 1957 roku. Utworzyli ją niemieccy, dawni mieszkańcy Piły, którzy po 45 roku wyprowadzili się z odzyskanego przez Polskę miasta. Izba miała zachować pamięć o nich i ich rodzinach oraz o codziennym życiu w przedwojennej Schneidemühl. Dało to pokaźną ilość zbiorów. Zbiorów, których kolejne pokolenia dawnych mieszkańców Piły, nie są specjalnie zainteresowane. Obecnie zdania co do przyszłości znajdujących się tam materiałów są podzielone. Jedni chcą ich przekazania do Piły…

– Drudzy chcą je jeszcze po prostu zachować w Cuxhaven. Jak to wszytko się rozstrzygnie trudno powiedzieć. Jeżeli te zbiory pozostaną w Niemczech, to trafią do jednego albo do kilku archiwów. Zostaną rozproszone i będzie trudno w przyszłości do nich dotrzeć – mówi Maciej Usurski, p. o. dyrektora Muzeum im. Stanisława Staszica w Pile, uczestnik wyprawy do Cuxhaven

Dlatego pilscy miłośnicy historii chcą ocalić zbiory od zapomnienia za wszelką cenę. Najpierw skanując i kopiując wszystkie zdjęcia i dokumenty. W tym celu planują kolejną wyprawę do Cuxhaven. Część z już zeskanowanych fotografii i dokumentów można obejrzeć na stronie Miłośników Miasta Piły pod adresem www.tmmp.pila.pl


Autor: Artur Maras
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 19 sierpnia 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły - quo vadis?

Post autor: Krzysztof Ju »

dzienniknowy.pl pisze:Obrazek

Medal Gloria Artis dla Marii Bochan

Konferencja „Spod znaku Rodła. W 80. rocznicę śmierci ks. dr Bolesława Domańskiego” z miłym akcentem.

Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, została uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Medal wręczył pilance poseł Grzegorz Piechowiak, na wstępie konferencji naukowej, poświęconej ks. Bolesławowi Domańskiemu, postaci niezwykle ważnej dla historii naszego regionu.

Na konferencję naukową pt. „Spod znaku Rodła. W 80. rocznicę śmierci ks. dr Bolesława Domańskiego” złożyły się wykłady, komunikaty i wystawa. Zaproszenie do uczestnictwa w niej Towarzystwo Miłośników Miasta Piły skierowało do młodzieży naszego miasta, nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie, rodzin członków Związku Polaków w Niemczech z Piły i Ziemi Złotowskiej, członków chóru „Halka” z Piły, mieszkańców Piły oraz regionalistów z Wielkopolski. Wszyscy licznie przybyli do RCK. Wśród gości był m.in. poseł Grzegorz Piechowiak, radna Maria Kubica oraz mecenas Jolanta Turczynowicz – Kieryłło, kandydatka pilskiej prawicy do Senatu w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Konferencja rozpoczęła się miłym akcentem wręczenia inicjatorce tego ciekawego przedsięwzięcia Marii Bochan, prezesce Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, medalu „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Medal przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył pilance poseł Grzegorz Piechowiak, wnioskodawca.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

G. Piechowiak: - Pani Maria jest prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, posiada najwyższe odznaczenia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; dzisiaj podczas konferencji trudno by było przypomnieć jej wszystkie dokonania. Przypomnę jedno: razem z panią Marią miałem zaszczyt być w Komitecie Budowy Pomnika Jana Pawła II w Pile.

Maria Bochan - bibliotekarz, bibliograf, publicysta, nauczyciel. Od roku 1963 pracownik wypożyczalni i czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile, od 1975- w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Pile (funkcje: kierownika działów informacyjno-bibliograficznego i instrukcyjno-metodycznego, zastępcy dyrektora ds. merytorycznych), Od 1990 r. - dyrektor biblioteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Pile, potem do 2008 - dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile. Organizator bibliotekarstwa publicznego w subregionie północnej Wielkopolski, twórca koncepcji biblioteki jako centrum informacji naukowej i regionalnej, autor projektów, programów i akcji popularyzujących książkę i czytelnictwo, organizator ogólnopolskich konferencji, wykładowca przedmiotów: organizacja i zarządzanie biblioteką, literatura dla dzieci i młodzieży; autor bibliografii, artykułów z zakresu organizacji i zarządzania biblioteką oraz historii bibliotekarstwa. Członek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Współzałożyciel Polskiego Związku Bibliotek, członek Zarządu. Wyróżnienia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagroda Główna im .Andrzeja Wojtkowskiego, Wpis do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły, Człowiek Roku 2008. Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, członek Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

***

Organizatorami konferencji byli Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Pile oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, a jego partnerami Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Dziekan Dekanatu Piła, Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile oraz Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile. Referaty wygłosili m.in. prof. dr Zygmunt Szultka, który przedstawił współczesne spojrzenie na postać ks. dr Bolesława Domańskiego, a także Roman Chwaliszewski, Maria Bochan, Marek Fijałkowski i Jacek Stróżyński. Ks. dr Jarosław Wąsowicz mówił o represjach wobec duchowieństwa i ludności Krajny w pierwszych dniach drugiej wojny światowej, a o Znaku Rodła w heraldyce powiatu złotowskiego - dr hab. Jowita Kęcińska – Kaczmarek.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 - patrioci regionu Północnej Wielkopolski” przygotowana przez Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Ekspozycja, na którą złożyły się plakaty – kolaże z archiwalnych i ocalonych historycznych fotografii – wykonane przez Edytę Kin, opisane przez Marka Fijałkowskiego - przybliżają sylwetki bohaterów tamtych trudnych dla Polski dni. W RCK pokazano część tej wystawy – zaprezentowano sylwetki 19 osób związanych z Piłą i Ziemią Złotowską.


Źródło: www.dzienniknowy.pl
Data wydania: 16 października 2019
Poniżej tematy referatów i komunikatów odczytanych podczas konferencji, która odbyła się 25 września 2019 r., z programu umieszczonego na stronie www.tmmp.pila.pl

Referaty:
Współczesne spojrzenie na postać ks. dr Bolesława Domańskiego, prof. dr Zygmunt Szultka
Rola Konsulatu II Rzeczypospolitej Polskiej w Pile, Roman Chwaliszewski Pilski Oddział Związku Polaków w Niemczech, Maria Bochan
Pamiątki Związku Polaków w Niemczech w zbiorach Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski
Złotowianie w Gimnazjum w Bytomiu, Jacek Stróżyński
Represje wobec duchowieństwa i ludności Krajny w pierwszych dniach drugiej wojny światowej, ks. dr Jarosław Wąsowicz
Znak Rodła w heraldyce powiatu złotowskiego, dr hab. Jowita Kęcińska - Kaczmarek

Komunikaty:
Stowarzyszenie na rzecz uhonorowania ks. Patrona Bolesława Domańskiego,
Zofia Korpusik-Jelonkowa, Jacek Stróżyński
Związek Polaków w Niemczech w upamiętnieniu miasta Piły, Maria Bochan
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się