Sławni, bohaterowie, znani - związani z Piłą i okolicami

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Kanclerz »

Dokładnie, miałem o Jacku napisać w niedługim czasie. Ubiegłeś mnie :)
gripa
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2011, 20:07

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: gripa »

Wspaniały perkusista. Był wielki a mógł być największy. Szkoda wielka, że tak się stało. Ale muza pozostała i trzeba słuchać by pamiętać o Jacku. O Jacku z Piły.
Dzięki za pamięć.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic.

Post autor: ziolek »

lubianka pisze:Oto co dzisiaj znalazłem. Nowy tu jestem, ale chyba te zdjęcia to coś nowego.
http://www.audiovis.nac.gov.pl/search/results/
Szwarcenberg-Czerny konsul Polski w Pile.

Obrazek
Jeszcze jedno zdjęcie tej osoby:

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/88 ... 8ada4b466/

i przy okazji zdjęcie konsula Ptaszyckiego:

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/16 ... 8ada4b466/
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i ok

Post autor: ziolek »

Kto oglądał Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ten być może zwrócił uwagę na nietypowe sąsiedztwo dwóch budynków stojących w tle sceny, na której odbywa się ta impreza. Jeden budynek to średniowieczna wieża zamkowa, a drugi to modernistyczny budynek wybudowany przed II wojną przez Niemców, w miejscu piastowskiego zamku. Architektem tego budynku był Lehman, architekt mieszkający w Schneidemuhl.

A tak budynek ten - obecnie siedziba urzędu wojewódzkiego - prezentuje się od ulicy Piastowskiej:

Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Bocian »

Jako ciekawostkę podam, że w tym budynku znajduje się jedna z niewielu zachowanych wind paternoster:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dźwig_okrężny
https://www.youtube.com/watch?v=YNz5CiSXfHo
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Krzysztof Ju »

Jeśli wpiszecie w Google jedno z poniższych wyrażeń:

Schneidemühl site:www.findagrave.com
Schneidemuehl site:www.findagrave.com
Schneidemuhl site:www.findagrave.com
Schneidermuhl site:www.findagrave.com

Wtedy wyszukiwarka pokaże strony na portalu findagrave.com, które zawierają niemiecką nazwę Piły. W ten sposób można znaleźć osoby, które urodziły się w Pile lub w jej okolicach, ale wyemigrowały do Ameryki albo zawędrowały w inny zakątek świata. Znaleźć można też osoby, które w inny sposób były powiązane z naszym miastem.

Portal findagrave.com zawiera wykazy cmentarzy i grobów z całego świata. Ponieważ wspomniany portal nie oferuje możliwości przeszukiwania swoich zasobów przez wewnętrzną wyszukiwarkę pod kątem nazwy miejscowości powiązanej z dowolną osobą zmarłą, to posłużyłem się właśnie Google.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Dziś przeczytałem na Wikipedii opis naszego miasta w wersji rosyjskiej i jako jedyną osobę związaną z naszym miastem podano generała lotnictwa DDR Wolfgang Thonke, który urodził się w Schneidemuhl w 1938 roku:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0 ... 0%BD%D0%B3

Niemiecka wersja:

https://de.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Thonke

oraz angielska:

https://en.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Thonke
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Czytając ukraiński opis naszego miasta również doznałem zaskoczenia.

Jako osobę zwiazaną z naszym miastem podano urodzoną w Pile pisarkę Ewę Marcinkowską-Schmidt:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%84%D0 ... 0%B4%D1%82

polska wersja:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Marcinkowska-Schmidt
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Niemiecka lista jest całkiem spora:

Söhne und Töchter der Stadt[Bearbeiten]
Stanisław Staszic (1755–1826), polnischer Priester, Politiker und Naturforscher aus der Zeit der Aufklärung
Otto Mittelstaedt (1834–1899), deutscher Reichsgerichtsrat und Journalist
Hermann Krause (1848–1921), deutscher Mediziner
Friedrich Max Ludewig (1852–1920), deutscher Politiker
Felix Solmsen (1865–1911), deutscher Sprachwissenschaftler
Franz Czeminski (1876–1945), deutscher Politiker
Carl Friedrich Goerdeler (1884–1945), deutscher Politiker, Oberbürgermeister von Leipzig und Widerstandskämpfer
Fritz Goerdeler (1886–1945), deutscher Jurist und Widerstandskämpfer
Karl Hennig (1890–1973), deutscher Ingenieur und Hochschullehrer
Fritz Johlitz (1893–1974), deutscher Politiker (NSDAP) und Reichstagsabgeordneter
Karl Retzlaw (1896–1979), sozialistischer Politiker und Publizist
Helmut Lewin (1899–1963), deutscher Porträt- und Landschaftsmaler
Erwin Kramer (1902–1979), Minister für Verkehrswesen der DDR und Generaldirektor der Deutschen Reichsbahn
Elfriede Kuhr (1902–1989), deutsche Tänzerin, Schauspielerin, Dichterin und Autorin
Fritz Zietlow (1902–1972), deutscher Jurist, Journalist und als SS-Hauptsturmführer Teilkommandoführer bei der Sonderaktion 1005
Helene Jacobs (1906–1993), deutsche Widerstandskämpferin
Franz Göring (1908–?, (nach 1959)), SS-Offizier, später Mitarbeiter beim Bundesnachrichtendienst
Michael Brink (1914–1947), katholischer Publizist
Bernard Schultze (1915–2005), deutscher Maler
Erwin Hellner (1920-2010), deutscher Kristallograph
Ernst Günther Herzberg (1923–1989), deutscher Pädagoge und Politiker
Hans Achim Gussone (1926–1997), deutscher Forstwissenschaftler
Wolfgang Altenburg (* 1928), deutscher General
Eberhard Schenk (1929–2010), deutscher Leichtathlet
Johanna Töpfer (1929–1990), deutsche Politikerin (SED) und Gewerkschaftsfunktionärin (FDGB)
Hans-Joachim Grünwald (1931–2014), deutscher Sportfunktionär
Christian Streffer (* 1934), deutscher Strahlenbiologe, Rektor der Universität Essen
Hein Kötz (* 1935), deutscher Rechtswissenschaftler
Godehard Lietzow (1937–2006), deutscher Künstler
Hans-Jürgen Koebnick (* 1938), deutscher Politiker (SPD)
Ludolf Kuchenbuch (* 1939), deutscher Historiker und Jazzmusiker
Dirk Galuba (* 1940), deutscher Schauspieler
Jörg-Werner Schmidt (1941–2010), deutscher Künstler
Jochen Striebeck (* 1942), deutscher Schauspieler und Synchronsprecher
Wolfram Heyn (1943-2003), deutscher Politiker (SPD)
Wilfried Weiland (* 1944), deutscher Leichtathlet
Regina Jeske (* 1944), deutsche Schauspielerin
Krzysztof Grabowski (* 1965), polnischer Popmusiker
Kasia Smutniak (* 1979), polnische Schauspielerin
Sonstige Persönlichkeiten[Bearbeiten]
Der spätere Bischof Maximilian Kaller (1880-1947) war mehrere Jahre als Apostolischer Administrator in Schneidemühl tätig.
Heinrich Maria Janssen (1907-1988), der spätere Bischof von Hildesheim, war von 1934 bis zur Vertreibung 1945 als Vikar und Kuratus an St. Antonius in der Freien Prälatur Schneidemühl tätig.
Ilse Kleberger (1921–2012), deutsche Schriftstellerin, absolvierte in Schneidemühl ihr Abitur.
Werner Kriesel (*1941), der spätere deutsche Professor für Automatisierungstechnik in Leipzig und Merseburg, Pionier der Industriellen Kommunikation, wurde bei Schneidemühl im kleinen Dorf Kappe, heute Kępa (Trzcianka) geboren und lebte hier bis Ende 1945.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Angielska wersja Wikipedii podaje następujące osoby:

Wolfgang Altenburg (born 1928), former Chief of Staff, Bundeswehr
Dirk Galuba ( b. 1940), German actor
Carl Friedrich Goerdeler (1884–1945), German politician and anti-Nazi
Fritz Goerdeler (1886–1945), German jurist and resistance fighter
Andrzej Gronowicz (b. 1951), Polish athlete
Maximilian Kaller, first Roman Catholic church administrator of the town
Hein Kötz (born 1935), German jurist
Erwin Kramer (1902–1979), German politician
Jo Mihaly (born Elfriede Alice Kuhr) (1902–1989), German dancer and writer
Karl Retzlaw (1896–1979), German politician
Eberhard Schenk (born 1929), German athlete
Bernard Schultze (1915–2005), German painter
Kasia Smutniak (born 1979), Polish actress
Stanisław Staszic (1755–1826), a priest and activist of the Polish Enlightenment, also an economist of the Congress Poland
Wolfgang Thonke (born 28 December 1938), East German general
Johanna Töpfer (1929–1990), German politician
Martyna Halas (1992-present), Balkan Explorer
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: adam »

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB, Inspektoria św. Wojciecha w Pile członkiem Komitetu Honorowego
Projektu Dzień Jedności Kresowian.

2.10.2015 Dzień Jedności Kresowian.

http://www.dzienkresow.pl/
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Może nie był pilaninem w sensie dosłownym, ani też w Pile nie przebywał długo, niemniej może są tacy którzy jego pobyt w Pile pamiętają. Mowa o Janie Płócienniczaku, jednym z najsławniejszych funkcjonariuszy MO, który ukończył pilską szkołę milicji, by później być m.in. prowadzącym telewizyjny program 997.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_P%C5% ... cienniczak
Waldek58
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2010, 23:21

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Waldek58 »

O takich komuszych "pałkownikach" z poprzedniej wiadomości to powinniśmy chyba raczej jak najszybciej zapomnieć. Jeszcze trochę i towarzysze będą chcieli mu pomnik, albo nie daj Boże krzyż w centrum Piły postawić.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Skąd przekonanie, że był komuszym "pałkowikiem"?
Waldek58
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2010, 23:21

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Waldek58 »

Ponieważ w tych smutnych czasach 100% z obowiązku udzielało się w pzpr (celowo z małej litery).
Waldek58
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2010, 23:21

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Waldek58 »

Oczywiście chodzi o 100% "funkcjonariuszy".
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Matey#24 »

Waldek w 100% się zgadzam, nie wiem dlaczego w tym dziale pojawiają się "czerwoni, smutni Panowie"... To żaden bohater, ani sławny pilanin... O takich osobach się zapomina!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Nie przesadzacie?

Napisałem tylko wzmiankę o tym człowieku, gdyż przez wielu może być kojarzona z ekranów TV, a zawdzięcza to m.in. edukacji w pilskiej szkole. Nigdzie nie napisałem, że należy mu się pomnik i nie pisałem dlaczego w tamtych czasach był gliną i jakim był gliną i co w swojej pracy wykonywał. Być może i był członkiem PZPR i był gliniarzem łamiących opozycjonistom życie, a być może i był członkiem PZPR i był gliniarzem nie mającym nic lub wiele wspólnego z politycznymi prześladowaniami. Mógł mieć za to wiele udanych spraw kryminalnych na koncie, w tym ściganie groźnych zbrodniarzy.

"A pani się zapisała!
- W tajemnicy! U nas czytało się pierwsze przedruki "Archipelagu Gułag" Sołżenicyna, rozmawiało o Katyniu. Gdy kończyłam aplikację, szef powiedział, że muszę się zapisać. "Ja? Nigdy!", oburzyłam się. Powiedział, że w Polsce nie ma bezpartyjnych prokuratorów. Obiecywał, że to będzie formalność. I że jak się nie zapiszę, jego zwierzchnicy wyślą mnie na wieś, że do końca życia nie poprowadzę ważnej sprawy. A ja bardzo chciałam pracować w zawodzie. Od dziecka wiedziałam, że pójdę na prawo."

To fragment wywiadu z Małgorzatą Ronc, prokurator która ściagała morderców, w tym Mariusza Trynkiewicza.

http://www.styl.pl/magazyn/news-agentka-007,nId,1928908

Czy można było być funkcjonariuszem organów ścigania w okolicznościach wątpliwych? Jak widać można, a nawet niekiedy trzeba. Ryszard Kukliński był aktywistą PZPR, a gdy trzeba było to zrobił kawał dobrej roboty i dziś nazywany jest przez wielu bohaterem.


Nie opisałem kulisów pracy Jana Płócienniczaka i tych kulisów nie oceniałem, bo tych kulisów po prostu nie znam. Podałem suchy fakt, a widzę że się niepotrzebnie emocjonujecie, gdy o nim tylko wspomniałem.

W każdym razie nie życzę wam takich moralnych dylematów, jakie miewali ludzie w przeszłości. Nie wiem jak wygląda wasze życie, czy jest tylko nieskazitelne, w każdym razie tak szybko i łatwo nie oceniajcie innych, zwłaszcza publicznie. Czasami ta ocena może być bardzo niesprawiedliwa.

Nie chcę dalej rozwijać tego sporu, niemniej zapytam dlaczego równie wrażliwi nie byliście gdy umieszczono wzmiankę o Wernherze von Braunie? Dlaczego takich emocji nie wywołuje w was ten członek nazistowskiej NSDAP, człowiek który jako konstruktor rakiet przyczyniał się do popełniania zbrodni?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: RR »

ziolek pisze:Nie przesadzacie?
Oczywiście, że przesadzają. Wybiórcze traktowanie historii to jej zwyczajne przekłamywanie.
Zadziwiające, jak bardzo łatwo niektórym przychodzi ocenianie ludzi, których nigdy nie spotkali.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Krzysztof Ju »

Zgadzam się z ziolkiem i jeśli kogoś o cokolwiek się oskarża - przedstawia się ku temu mocne dowody a nie poszlaki.

Co do tego, co robią kontrowersyjne nazwiska w wątku pt. "Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic" - otóż wątek już dawno temu rozszerzył swój zakres tematyczny i piszemy tutaj o ludziach nie tylko sławnych i zasłużonych, ale także o tych związanych z Piłą tylko epizodycznie. Taki słowniczek biograficzny.
Waldek58
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2010, 23:21

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Waldek58 »

Szanowni Państwo, być może z racji wieku nie zaznaliście dobrodziejstw "realnego socjalizmu", i tylko w takim przypadku jestem w stanie zrozumieć Wasze postawy. Jeśli jednak w tytule tematu występuje słowo "bohaterowie", i wrzucacie do tego tematu "funkcjonariuszy", którzy z racji wykonywanego zawodu należeli do znienawidzonej przez prawdziwych Polaków, organizacji (pzpr) służącej obcemu państwu, to ja naprawdę chyba przestanę odwiedzać to forum. Faktem jest że 100% tych "bohaterów" z pałkami należało do tej zbrodniczej organizacji - i to są "twarde dowody", a nie poszlaki. Wszyscy ci "członkowie" powinni zostać rozliczeni za uczestnictwo w przestępczej organizacji, w najlepszym dla nich przypadku deportowani gdzieś daleko za Ural, i tam budować "dobrobyt" jakim nas (mnie również) "uszczęśliwiano" do roku 1989. Choć odwiedzam "Dawną Piłę" regularnie, to jednak do tej pory niewiele tu pisałem, ale w tym temacie coś się we mnie "zagotowało" i wybaczcie mi, ale uważam że pisanie o komunistycznych przestępcach w temacie o bohaterach jest delikatnie mówiąc - przynajmniej niewłaściwie. Uważam że Ci ludzie zasługują na potępienie, a nie na wspominanie ich nazwisk na forum, niezależnie od tego z jakich pobudek czcili lenina, stalina, czy później chruszczowa i innych breżniewów. To jest ostatni mój wpis w tym temacie - pozdrawiam.
Howgh
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Tom »

Nie wiem jakim był bohaterem ten milicjant , ale dla mnie sławny pilanin to ten który urodził się w Pile czy Schneidemühl , i powojenny przesiedleniec , który tu mieszkał uczył się i pracował. "Sezonowi"-których los rzucił na 2-3 lata do Piły do szkoły nie utożsamiam ich z pilanami ani bohaterami. Wtedy należało by wymienić wszystkich przejezdnych uczących się w Pile , którzy na przestrzeni 50 lat mieszkali w internatach.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: Krzysztof Ju »

Panie Waldku, kilka spraw, tak dla jasności, bo niepotrzebnie się Pan oburza.

Nie rozmawiamy tutaj o problemie dekomunizacji (miejsce na to jest w dziale "Piła po 1945 roku" np. w wątku pt. "Komunistyczny aparat represji w Pile i okolicach"), lecz o Pilanach lub osobach, których los związał na krótko lub długo z Piłą oraz okolicami. Odsyłam też do poprzedniego wpisu, gdzie wyjaśniam, że niniejszy wątek nie jest już tylko o osobach sławnych lub zasłużonych. Siłą rzeczy, jest też o antybohaterach, osobach niesławnych, o złej sławie lub takich, którzy nie zasługują na pamięć.

Powtórzę jeszcze raz, gdyby nie dotarło za pierwszym razem: wątek jest o Pilanach lub osobach, których los związał na krótko lub długo z Piłą oraz okolicami. Niezależnie od tego czy okazali się sławni lub niesławni, bohaterami lub antybohaterami. Nie jest już, jak pierwotnie był, wątkiem tylko o sławnych i zasłużonych Pilanach. Gdyby po tych wyjaśnieniach w dalszym ciągu byłoby to problematyczne - moderacja zmieni tytuł wątku.

Historia, a ściślej faktografia, nie polega na zamazywaniu danych o przeszłości, lecz właśnie na wydobywaniu tychże. O wiedzę chodzi, nie ocenę faktów.

Dawna Piła to platforma, którą tworzy mnóstwo ludzi. Skreśli ją Pan tylko dlatego, że kilka osób, stanowiących jej cząstkę, ma odmienne zdanie niż Pańskie? Mam nadzieję, że zmieni Pan zdanie, gdy rozum nie będzie pod wpływem emocji i poglądów, do których jest przywiązany.

Choć pewnie, wszystkie osoby, w tym i ja, zgadzamy się z Panem, że zbrodnie komunistyczne powinny być dokładnie rozliczone, to odgórne przemilczanie nazwisk, co do których nawet nie znamy pełnej biografii a tylko niezweryfikowaną informację o przynależności do komunistycznej organizacji, raczej nie należy do właściwych praktyk w temacie rozliczania zbrodni komunizmu.

I najważniejsze: przypominam, że rozmawiamy o Janie Płócienniczaku. Czy jeszcze o kimś innym? Jeśli nie, to proszę przedstawić dowody na to, że on konkretnie (a nie organizacja do której był zapisany) popełnił zbrodnie komunistyczne albo zaprzestać niesłusznych oskarżeń, które generują tylko niepotrzebne nieporozumienie, niewiedzę i nienawiść a nic nie wznoszą w temacie dekomunizacyjnego rozliczenia.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Sławni Pilanie i Pilscy bohaterowie - z miasta i okolic

Post autor: ziolek »

Tom pisze:Nie wiem jakim był bohaterem ten milicjant , ale dla mnie sławny pilanin to ten który urodził się w Pile czy Schneidemühl , i powojenny przesiedleniec , który tu mieszkał uczył się i pracował. "Sezonowi"-których los rzucił na 2-3 lata do Piły do szkoły nie utożsamiam ich z pilanami ani bohaterami. Wtedy należało by wymienić wszystkich przejezdnych uczących się w Pile , którzy na przestrzeni 50 lat mieszkali w internatach.

Wybacz my pilanie nie mamy tego szcześcia, jak Ty wiedeńczyk i przez nasze miasto nielicznie przewineły się wielkie osobistości. Zatem potrafią nas cieszyć nawet epizody i rzeczy małe w historii naszego miasta i pozwól nam tymi epizodami i rzeczami małymi się cieszyć.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się