Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Rav74 »

O jaki projekt w ogóle się staraliście? Jeśli pomysł nie załapał się na propozycje zadań do realizowania w ramach budżetu obywatelskiego - ciągle można złożyć na biurko prezydenta wniosek o realizację pomysłu jako osobny niskobudżetowy projekt lub poprosić o pomoc Radę Osiedla lub radnych Rady Miasta w Pile.
Na ulicy Andersa jest taki ok. 20 metrowy odcinek bez chodnika (wzdłuż ogrodzenia placu zabaw). Miejsce szczególne, po opadach deszczu teren zalany. Nie chcę się wzorować na Radnej Wiesi, która wywalczyła 20 krokowy chodnik przy ryneczku :D
Zobaczcie sami.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Z ciekawości zapytałem osobę, która zajmuje się budżetem obywatelskim i odpisała, że projekt chodnika przy ul. Andersa trafił do kosza prawdopodobnie dlatego, że teren albo ma wielu właścicieli albo teren nie należy do miasta. Proponuję zorientować się u źródła i nie poddawać się z realizacją projektu, bo może zostanie zrealizowane przez inne instytucje publiczne i z innych środków niż budżet miejski.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: MaksLen »

Dziś zagłosowałem na propozycję do budżetu obywatelskiego. Ponieważ najpierw chwalę co swoje to zagłosowałem na poz. 88 - Śródmieście tj. zagospodarowanie działki przy ul. Krynicznej. Miałby tam powstać mini park, plac zabaw, siłownia lub park linowy. Zagłosowałem także na inne propozycje (łącznie 5 szt.), które jednak nie były mi tak bliskie jak KRYNICZNA. Moje spostrzeżenia. Po pierwsze w Urzędzie Miasta rzadko kto głosuje a Pani z obsługi jest dość kiepsko zorientowana w całej procedurze. Nawet nie potrafi zachęcić do inicjatywy głosowania.
Druga uwaga jest taka, że nie można oddać głosu w Bibliotece przy ul. Buczka. W filiach tej instytucji - owszem można głosować, ale w samej centrali już nie. Nie rozumiem tego. Wniosek taki, że najwygodniej zrobić to przez Internet.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Budżet Obywatelski: Wybraliśmy

Znamy listę inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Piły na 2015 rok.

Konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego Piły na przyszły rok prowadzone były w ramach projektu "Decydujmy razem". Do dyspozycji mieszkańców oddano trzy miliony złotych. Propozycje miały dotyczyć poprawy lub nowego zagospodarowania przestrzeni miejskiej, przy założeniu że wartość jednego projektu nie może przekraczać 300 tysięcy złotych.

Do pilskiego ratusza wpłynęły 304 wnioski z propozycjami inwestycji o łącznej wartości 176,5 miliona złotych. Po ich weryfikacji pod względem formalnym pod głosowanie poddano 101 projektów. Dziś poznaliśmy wyniki prowadzonego do 7. września głosowania.

W konsultacjach udział wzięły 7723 osoby. 4292 z nich oddały głos przez internet, a 3431 osobiście - w Urzędzie Miasta, jednej z filii biblioteki lub w mobilnych punktach konsultacyjnych, które organizowane były przy okazji odbywających się w Pile wydarzeń. 819 z oddanych głosów - ze względów formalnych - uznano za nieważne. Były to głosy osób poniżej 16. roku życia lub mieszkających, ale niezameldowanych w Pile.

W konsultacje najaktywniej włączyli się pilanie między 50. a 60. rokiem życia. Udział w głosowaniu wzięło 2445 osób w tym przedziale wiekowym. Najmniejsze zainteresowanie konsultacje wzbudziły wśród młodzieży. W głosowaniu wzięły udział zaledwie 574 osoby w wieku od 16 do 20 lat (20-30 lat: 491 osób, 30-40 lat: 1607 osób, powyżej 60. roku życia - 1606 osób).

W ramach Budżetu Obywatelskiego Piły na 2015 rok zrealizowanych zostanie 13 inwestycji, w tym aż cztery na osiedlu Górnym.
  1. Modernizacja boiska do piłki nożnej, ogrodzenie placu gry, stworzenie miejsc z punktami małej architektury na obszarze pomiędzy kościołem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, a pawilonem handlowym (osiedle Górne, głosów: 830)
  2. Budowa chodnika przy ul. Śniadeckich, od al. Wyzwolenia do kotłowni MEC (osiedle Jadwiżyn, głosów: 763)
  3. Dokończenie budowy ciągu pieszego z oświetleniem - Pasaż Pantaleona Szumana na odcinku od ul. Orzeszkowej do ul. Kasprowicza (osiedle Górne, głosów: 729)
  4. Budowa części ul. Nowej i części ul. Wspólnej (osiedle Koszyce, głosów: 671)
  5. Ustawienie 4 wież lęgowych dla jerzyków na terenie miasta (różne osiedla, głosów: 603)
  6. Zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Żeromskiego-Wyszyńskiego-Wyspiańskiego-Orzeszkowej dz. 993/4- utwardzenie terenu z dojazdem do budynków mieszkalnych 19-33, uporządkowanie zieleni, oświetlenie i budowa przejścia dla pieszych w obszarze drzew, montaż na trawniku urządzeń do street workout'u (osiedle Górne, głosów: 511)
  7. Przebudowa wjazdu i drogi wewnętrznej wzdłuż al. Jana Pawła II oraz wykonanie miejsc postojowych - Wnętrze obszaru pomiędzy ul. Budowlanych- ul.Wodną- al. Jana Pawła II - ul.Piekarską (Śródmieście, głosów: 481)
  8. Plac zabaw z siłownią w rejonie ul. Matwiejewa-Grunwaldzkiej dz. 1402/1 (osiedle Górne, głosów: 477)
  9. Modernizacja i oświetlenie boisk sportowych przy ul. Komuny Paryskiej – Kapucyńskiej (osiedle Zamość, głosów: 451)
  10. Budowa parkingu na 40 miejsc w rejonie ul. Cichej – Zamenhofa (osiedle Staszyce, głosów: 444)
  11. Remont chodnika przy ul. Bydgoskiej od nr 150 do świateł na skrzyżowaniu z ul. Lutycką i ul. Lelewela (osiedle Podlasie, głosów: 373)
  12. Oświetlenie ul. Kukułczej (osiedle Motylewo, głosów: 353)
  13. Rozbudowa zespołu boisk przy ul. Kamiennej (osiedle Gładyszewo, głosów: 100)

Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 2 października 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Dzisiaj ruszyła trzecia edycja budżetu obywatelskiego. Najważniejszą nowością jest to, że projekty zostały podzielone na dwie kategorie: zadania małe i zadania osiedlowe. Przez to będzie można zagłosować na pięć projektów z każdej kategorii i dać szansę tym małym.
pila.pl pisze:Obrazek

Pilski Budżet Obywatelski

Od dzisiaj (9 czerwca) można zgłaszać projekty do Pilskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Przypominamy, że uprawnionymi do zgłaszania propozycji są wszyscy pilanie, którzy w 2015 roku będą mieli ukończone 16 lat.

Rodzaje zadań

Można zgłaszać projekty inwestycyjne, modernizacyjne, dotyczące zagospodarowania przestrzeni. Należy mieć na uwadze, że zgłaszane zadanie musi charakteryzować trwały cel publiczny oraz musi być zlokalizowane na gruncie gminnym lub terenie w zarządzie gminy, na którym gmina może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne. Nie dopuszcza się zgłaszania do konsultacji kilku części tego samego zadania, w celu spełnienia wymogu maksymalnej kwoty zadania do 300 tys. zł.

Jak zgłosić zadanie

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z elektronicznego narzędzia dostępnego na http://www.konsultacjespoleczne.pila.pl. Za jego pośrednictwem można wypełnić wniosek, a następnie przesłać go do Urzędu Miasta bez konieczności ruszania się z domu. Formularz dostępny jest również w Urzędzie Miasta Piły w Biurze Obsługi Klienta (parter na wprost wejścia). Druk ten znajduje się również na stronie internetowej http://www.konsultacjespoleczne.pila.pl.

Wniosek wypełniony w formie tradycyjnej należy do 26 czerwca dostarczyć do Urzędu Miasta. Można to zrobić osobiście przez przyniesienie go do Kancelarii Głównej (I piętro). Innym sposobem jest skorzystanie z usług poczty. Kopertę należy zaadresować: Biuro Prezydenta, Urząd Miasta Piły, Plac Staszica 10, 64-920 Piła.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 9 czerwca 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Pilski Budżet Obywatelski – ruszyło głosowanie

Dzisiaj rano rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach kolejnej edycji Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. O tym fakcie prezydent Piotr Głowski wspólnie z radnymi Rafałem Zdzierelą i Jackiem Bogusławskim poinformowali, media podczas spotkania a terenie, gdzie trwa realizacja zadania wyłonionego w ubiegłorocznych konsultacjach. Wówczas w głosowaniu pilanie zdecydowali, że w tym roku powinno zostać zrealizowane zadanie pn. Modernizacja boiska do piłki nożnej, ogrodzenie placu gry, stworzenie miejsc z punktami małej architektury na obszarze pomiędzy kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, a pawilonem handlowym. Zadanie to niebawem zostanie ukończone.

Jakie inwestycje zostaną zrealizowane ze środków Pilskiego Budżetu Obywatelskiego przekonamy się w październiku. Pilanie mają do dyspozycji 3 miliony złotych i 133 projekty do wyboru.
W konsultacjach mogą brać udział mieszkańcy, którzy w 2015 roku będą mieli ukończone 16 lat.

W sierpniu zakończyła się weryfikacja projektów. Zespół opiniujący wyłonił 133 projekty, które spełniały zasady zawarte w regulaminie budżetu obywatelskiego. Zadania zostały podzielone na małe (38) i osiedlowe (95).

Jedna osoba będzie może zagłosować tylko raz. Aby to zrobić należy skorzystać z jednej z dwóch metod:
* głosowanie internetowe za pośrednictwem strony http://konsultacjespoleczne.pila.pl/bo-glosowanie
* głosowanie tradycyjne w Urzędzie Miasta Piły i filiach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana

Podczas głosowania zadania będą podzielone na zadania małe – 5 głosów do dyspozycji (po jednym głosie na zadanie) i osiedlowe - 5 głosów do dyspozycji (po jednym głosie na zadanie).

Zachęcamy do zapoznania się z listą zadań biorących udział w głosowaniu (listy zadań dostępne w załączniku na dole strony) i aktywności mającej na celu promowanie popieranych przez siebie projektów. Zadania, które podczas głosowania będą cieszyły się największą liczbą głosów zostaną wpisane do budżetu i przeznaczone do realizacji w przyszłym roku.

Pliki do pobrania:
LISTA ZADAŃ MAŁYCH - docx [19.74 kB]
LISTA ZADAŃ OSIEDLOWYCH - docx [26.78 kB]
PROTOKÓŁ - doc [442.5 kB]
KARTA DO GŁOSOWANIA - docx [19.5 kB]


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 1 września 2015
Wśród zadań na które można głosować znajduje się kilka powiązanych z historycznymi miejscami miasta. Z kategorii zadań małych:

O ŚR 01
Ustawienie tablicy upamiętniającej kościół p.w. Św. Janów oraz cmentarza znajdującego się przy tym kościele.
Koszt: 15 000 zł.

Z kategorii zadań osiedlowych:

M ŚR 10
Rewitalizacja przestrzeni publicznej u zbiegu ulic: Wodnej i Piekarskiej, czyli dawnego Starego Rynku.
Koszt: 250 000 zł.

M JA 03
Rewitalizacja parku zlokalizowanego w obrębie ul. Dąbrowskiego, Al. 500-lecia Piły i ul. Śniadeckich, czyli terenu po dawnym cmentarzu ewangelickim.
Koszt: 50 000 zł.

M GO 03
Instalacja na terenie zielonym pomiędzy Al. Wojska Polskiego i cmentarzem siłowni zewnętrznej wraz z małą architekturą i rewitalizacją schodów.
Koszt: 270 000 zł.

M GO 27
Oświetlenie ciągu pieszego wiodącego przez cmentarz przy Al. Wojska Polskiego na odcinku od bloku ul. Mickiewicza do przystanku autobusowego i przejścia dla pieszych.
Koszt: 50 000 zł.
PilTom
Posty: 24
Rejestracja: 08 gru 2011, 13:34

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: PilTom »

Czy ktoś wie coś więcej na temat tej inwestycji:

O ŚR 01
Ustawienie tablicy upamiętniającej kościół p.w. Św. Janów oraz cmentarza znajdującego się przy tym kościele.
Koszt: 15 000 zł.

Jak to ma wyglądać? Kto jest inicjatorem tej tablicy?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Myślę, że najszybciej PilTom się dowiesz od pana Bartosza Mirowskiego, asystenta Prezydenta Miasta Piły, który zajmuje się budżetem obywatelskim. Kontakt jest m.in. na stronie konsultacjespoleczne.pila.pl

Swoją drogą, dość droga ta tablica ;)
PilTom
Posty: 24
Rejestracja: 08 gru 2011, 13:34

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: PilTom »

Dzwoniłem do niego, ale nie odbierał. Może dlatego, że było po 13?
Spróbuję jeszcze jutro ;-)

Jakby jednak ktoś z forumowiczów coś wiedział, to czekam na info! Z góry dzięki!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: MaksLen »

Jak wiadomo w Pile są środowiska i ludzie, którym bardzo zależy na przywróceniu pamięci o Kościele Św. Janów. Osobiście jednak uważam że taki pomysł - choć godny - wymagałby zbiórki datków na ten cel, a nie angażowanie środków publicznych z budżetu. W naszym mieście wiele było obiektów, które warto byłoby wspomnieć i umieścić o nich w terenie jakaś informację. Musiałoby być to jednak kompleksowe działanie.
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Witosa »

Być może to powinno być w innym wątku.
Jeżeli tak, to proszę Administratora o przerzucenie do właściwego.

Zakończył się IV Kongres Ruchów Miejskich. Odbył się on w Gorzowie i uchwalił Tezy Miejskie 2015.
Oto ich treść:
onet.pl pisze:1. Mieszkańcy i mieszkanki mają niezbywalne prawo do miasta. To prawo do korzystania z zasobów miasta i prawo do współdecydowania o najważniejszych sprawach miasta oraz mieszkanek i mieszkańców. Tych praw nie można nas pozbawić. Miasto jest dla mieszkanek i mieszkańców, bo to jest środowisko naszego życia, a biznes, władza, polityka winny służyć nam i miastu.

2. Demokracja miejska to dla nas nie tylko wybory, lecz ciągła partycypacja mieszkańców w realnym podejmowaniu decyzji o mieście, oparta na edukacji obywatelskiej. By partycypacyjna demokracja miejska mogła dobrze działać, konieczne jest wypracowanie i wdrożenie potrzebnych narzędzi proceduralnych, takich jak referenda lokalne, inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców, panele i sądy obywatelskie, planowanie partycypacyjne, konsultacje społeczne, budżet partycypacyjny i inne.

3.Budżet miasta musi trafnie wyrażać potrzeby i aspiracje mieszkańców, które określają oni w trakcie ciągłego, obywatelskiego dialogu. Obok budżetów partycypacyjnych, zwanych także obywatelskimi, dotyczących niewielkiej części finansów miejskich – mieszkańcy powinni mieć znaczący wpływ na decyzje o dużych wydatkach inwestycyjnych oraz długoterminowe plany finansowe miasta.

4. Podstawową powinnością wspólnoty miejskiej jest opieka nad słabszymi jej członkiniami i członkami, zgodnie z zasadami społecznej sprawiedliwości. W szczególności – przeciwdziałanie biedzie, wykluczeniu, bezdomności, wspieranie mieszkańców w potrzebie z innych powodów, chronienie mniejszości zagrożonych dyskryminacją.

5. Miasto ma wspierać lokalny biznes, który nie zawsze może konkurować z globalnymi korporacjami. Energia gospodarcza mieszkańców, zwłaszcza realizująca się w handlu i usługach, sprzyja lokalnej akumulacji kapitału, rozwojowi i zamożności miasta i tworzeniu stabilnych więzi gospodarczych.

6. Dość umów śmieciowych – praca finansowana z miejskich środków publicznych powinna być wzorcowa pod względem warunków pracy i płacy. Pozwalają na to klauzule społeczne stosowane w przetargach, ich wdrażanie to obowiązek władz.

7. Miasto ma zapewniać mieszkania dostępne dla najliczniejszej grupy przeciętnie zamożnych mieszkanek i mieszkańców – lokale komunalne oraz w budynkach prywatnych. Polityka mieszkaniowa ma gwarantować mieszkania socjalne najuboższym, obronę praw lokatorek i lokatorów, zaangażowanie miasta w powstawanie dostępnych mieszkań na wynajem i podnoszenie jakości istniejącego zasobu komunalnego. Dość monopolu komercyjnego budownictwa deweloperskiego mieszkań na sprzedaż za kredyt, ograniczającego dostęp do mieszkania dużym grupom ludności.

8. Jakość życia mieszkanek i mieszkańców zależy od zakresu, dostępności i poziomu usług publicznych, które ma zapewnić miasto – często temu nie sprzyja ich prywatyzacja lub komercjalizacja. Usługi publiczne obejmują systemy transportu i inne usługi komunalne, edukację, służbę zdrowia, usługi opiekuńcze, opiekę społeczną, sport masowy i rekreację, kulturę i rozrywkę, i in.

9. Rozwój zrównoważony wymaga ochrony środowiska, zwłaszcza środowiska przyrodniczego, którego stan jest istotnym czynnikiem kształtującym warunki życia w mieście. Hałas, zanieczyszczenie powietrza i wody, emisyjna i marnotrawna energetyka i transport, rabunkowa gospodarka ziemią i wodą, zajmowanie terenów zieleni pod inwestycje, ubytek drzew, nadprodukcja niesortowanych i nieprzetwarzanych odpadów – to podstawowe wyzwania dla "miejskiej ekologii".

10. Transport zrównoważony musi opierać się na wysokiej jakości systemie powszechnie dostępnej komunikacji publicznej, ruchu pieszym i rowerowym zmniejszając rolę transportu samochodowego. Tylko wzmocnienie systemu komunikacji publicznej w integracji z ruchem pieszym i rowerowym, tworzy warunki dla sprawnego przemieszczania się w obrębie miast i obszarów metropolitalnych.

11. Dość chaosu! Ład przestrzenny warunkuje sprawne funkcjonowanie miasta, minimalizując konflikty interesów w przestrzeni, a troska o estetykę przestrzeni sprzyja dobrostanowi i atrakcyjności miasta. Ład przestrzenny nie powstaje w wyniku niezależnych, jednostkowych decyzji inwestycyjnych konkurujących podmiotów biznesowych – przeciwnie, one go degradują na dużą skalę. Jest on efektem kompleksowej, świadomej polityki przestrzennej, miejskiej i krajowej.

12. Rewitalizacja zdegradowanych i historycznych obszarów miejskich to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoją polskie miasta, od sprostania któremu zależy ich rozwój i podtrzymanie tożsamości. Jest ona publicznym, zintegrowanym działaniem podejmowanym we współpracy z lokalną społecznością i w jej interesie, mającym kompleksowy charakter, nie ograniczonym do remontów, obejmującym wymiar społeczny (nacisk na funkcję mieszkaniową), ekologiczny, gospodarczy i urbanistyczno-architektoniczny.

13. Kultura jest podstawą i źródłem miejskiego sposobu życia. Misją Miasta jest uczynienie wartości kultury dostępnymi dla ogółu mieszkanek i mieszkańców, nie tylko elit, także w zakresie przygotowania do udziału w kulturze przez powszechną edukację. Powszechne uczestnictwo w kulturze czyni nasze życie lepszym, a Miasto – atrakcyjnym.

14. Potrzebna jest długofalowa dekoncentracja kraju, zwłaszcza instytucji publicznych, sprzyjająca rozwojowi całości jego obszaru. Dekoncentracja polega na lokalizowaniu instytucji krajowych w różnych miastach, poza stolicą, a instytucji regionalnych – także poza miastami wojewódzkimi. Ma wymiar społeczny, gospodarczy, kulturalny.

15. Suburbanizacja – żywiołowe rozlewanie się strefy zurbanizowanej daleko poza miasto – to destrukcyjny, patologiczny proces, który należy systemowo powstrzymywać. Suburbanizacja niszczy wieś i miasto, łamie zasady zrównoważonego rozwoju, jest sprzeczna z wizjami "miasta zwartego" i "miasta krótkich dróg". Powoduje znaczne straty środowiskowe, ekonomiczne i społeczne – przez nadmiarową konieczność ciągłego przemieszczania się ludzi po wielkich obszarach oraz przesyłania towarów, transportowania wody, ścieków, opału, energii, odpadów, i in.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... e-w/8kc3kc
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Witosa »

Do Administratora.

Może warto stworzyć wątek Tezy Miejskie 2015, a pilskie realia i pilskie potrzeby.
Albo krócej i zgrabniej.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

Trudno się nie zgodzić z tezami Kongresu Ruchów Miejskich.
Punkt czternasty może być dla pilan szczególnie interesujący. Dekoncentracja instytucji centralnych może być skutecznym sposobem na wyciągnięcie z marazmu terenów zagrożonych stagnacją gospodarczą - zwłaszcza ściany wschodniej, Pomorza Środkowego i Piły.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Jako tako pasuje do tematu wątku, ale jeśli dyskusja się rozwinie - wydzielimy temat, pewnie.

Co do tez miejskich - są fajne, ale uchwalono i co dalej?

W ogóle wydaje mi się, że większość tez kłóci się z tezą drugą, bo albo przekazuje się maksimum władzy nad miastem/regionem obywatelom albo narzuca się im jakieś strategie/trendy/programy/ideologie/itp. pozostawiając wybór między pomidorową a ogórkową, gdy masz ochotę na spaghetti.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: MaksLen »

A ja znów poproszę Szanowne Koleżeństwo o oddanie głosu na moją propozycję do budżetu obywatelskiego. To zadanie osiedlowe nr M ŚR 01 pod nazwą "Zagospodarowanie działki nr 266/9, położonej przy ul. Krynicznej". Sprawa dotyczy Śródmieścia.
W ubiegłym roku zabrakło nam - mieszkańcom okolic Krynicznej jedynie kilkunastu głosów. Może teraz się uda...
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

A co dokładnie miało by się tam zmienić? Działka latem wygląda uroczo, ale po deszczach zamienia się w bagno.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: MaksLen »

Chodzi właśnie o to by nie było to bagno porastające wszelaka roślinnością, a zagospodarowany zakątek pełen harmonii. Mają tam powstać ławki, oświetlenie, mały placyk zabaw i siłownia pod chmurką. Puki co ważne jest by zebrać powyżej 400 głosów. Dziś jest ich już ok 300 a głosowanie trwa - zdaje się - do końca miesiąca.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: MaksLen »

Informuje że na "mój pomysł" zagłosowało co najmniej 650 osób. Osobiście zaniosłem tyle kart do głosowania do UM. Zobaczymy co da liczenie tych głosów...
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: MaksLen »

Dziękuje wszystkim którzy głosowali na "mój" pomysł zagospodarowania działeczki na Krynicznej. Otóż pomysł ten zwyciężył na Śródmieściu. Zdobył 732 głosy i będzie realizowany w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 r.
Pozostałe wyniki na » http://www.pila.pl/aktualnosci/pilski-b ... tacji.html
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Ano, udało się za drugim razem :) Do realizacji przeszedł też pomysł z tablicą upamiętniającą kościół św. Janów i przykościelny cmentarz. Poniżej notka prasowa o wynikach głosowania na projekty tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Bez grafik z statystyką głosów, z którą można zapoznać się na stronie www.pila.pl
asta24.pl pisze:Obrazek

Pilanie coraz bardziej obywatelscy

Prawie 10.000 osób wzięło udział w tegorocznych konsultacjach w sprawie budżetu obywatelskiego.

Cieszę się, że mieszkańcy ponownie zaangażowali się w proces współdecydowania o tym, co będzie w Pile realizowane. Największym atutem tego narzędzia jest realny wpływ na to, które inwestycje będą prowadzone w ich sąsiedztwie – zauważył Piotr Głowski, prezydent Piły.

Od 30 września do 23 października trwało liczenie głosów, które pilanie oddali na wybrane przez siebie zadania. Te zostały podzielone na dwie grupy – w pierwszej znalazły się inwestycje małe (koszt realizacji do 30 tys. zł), drugą grupę stanowiły zadania osiedlowe – ich szacowany koszt mieścił się w przedziale od 30-300 tys. zł – informuje Bartosz Mirowski z Urzędu Miasta Piły. – Po sprawdzeniu kart okazało się, że znalazły się na nich 46.462 głosy. Najwięcej spośród nich zostało oddanych na projekty zlokalizowane na osiedlu Górne. Będą tam realizowane trzy zadania osiedlowe i dwa małe. Cztery zadania będą realizowane na Zamościu, a na pozostałych siedmiu osiedlach swoją realizację znajdą po dwa zadania – jedno osiedlowe i jedno małe.

Wśród wybranych projektów najwięcej – osiem dotyczy rekreacji (siłownie, plac zabaw, ławki i boisko do koszykówki). Pięć zadań dotyczy przedsięwzięć infrastruktury rowerowej. Zrealizowane zostaną również trzy ciągi piesze i parkingi. Na osiedlu Śródmieście wśród zadań małych największą popularnością cieszyło się ustawienie tablicy upamiętniającej kościół p.w. Św. Janów.

Wszystkie te projekty zostaną wpisane do budżetu i przeznaczone do realizacji w 2016 roku.

Zadania osiedlowe:

GÓRNE
Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Matwiejewa wzdłuż ogrodzenia MWiK – 1424 głosy
STASZYCE
Budowa placu zabaw i siłowni zewnętrznej dla mieszkańców ul. Motylewskiej – 1153
KOSZYCE
Utwardzenie ul. Brukowej wzdłuż istniejącej zabudowy – 1055
ŚRÓDMIEŚCIE
Zagospodarowanie działki nr 266/9, położonej przy ul. Krynicznej – 732
ZAMOŚĆ
Zakup nowych siedzisk na stadion żużlowy przy ul. Bydgoskiej – 606
PODLASIE
Budowa parkingu oraz przebudowa odcinka ul. Rodakowskiego – 596
MOTYLEWO
Budowa boiska do koszykówki na terenie zielonym przy ul. Sowiej 2 – 556
JADWIŻYN
Przebudowa części chodników położonych na terenach gminnych wzdłuż ul Królowej Jadwigi – 292
GŁADYSZEWO
Budowa ciągu pieszo-jezdnego (drogi serwisowej) między ul. Szafirową i Rubinową /na wysokości działek 87, 99, 100/ wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu – 53
GÓRNE
Dokończenie budowy parkingu przy ul. Matwiejewa – 1041
GÓRNE
Budowa parkingu na ok. 30 miejsc wzdłuż ulicy Matwiejewa – pomiędzy blokami Matwiejewa 22-32 oraz Matwiejewa 25-35 – 1021
ZAMOŚĆ
Budowa ciągu pieszo-rowerowego na połączeniu ul. Malczewskiego i ul. Wawelskiej – 588

Zadania małe:

GÓRNE
Niwelacja i utwardzenie ulicy Chopina od ul. Matejki do ul. Koszalińskiej – 1417
STASZYCE
Montaż na schodach na Osiedlu Staszyce szyn dla rowerów – 1052
JADWIŻYN
Wykonanie parkingu rowerowego na parkingu przy Zespole Szkół nr 2 – zakup 20 stojaków typu odwrócone U – 1012
ZAMOŚĆ
Montaż ławek na chodniku pomiędzy ulicami Roosevelta i Okólną – 989
MOTYLEWO
Budowa siłowni zewnętrznej na terenie zielonym przy ul. Sowiej 2 – 967
KOSZYCE
Zakup nowych ławek i koszy na śmieci nad Gwdą – 718
PODLASIE
Instalacja siłowni zewnętrznej na placu zabaw przy ul. Jałowcowej i Stańczyka – 612
ŚRÓDMIEŚCIE
Ustawienie tablicy upamiętniającej kościół p.w. Św. Janów oraz cmentarza znajdującego się przy tym kościele – 329
GŁADYSZEWO
Urządzenie zieleni i małej architektury wzdłuż nowo wybudowanego ciągu pieszo-jezdnego między ul. Szafirową i Rubinową – 88
GÓRNE
Remont nawierzchni chodnika od skrzyżowania Matwiejewa-Grunwaldzka do wieżowca Matwiejewa 11C wraz z ustawieniem koszy na śmieci – 1328
ZAMOŚĆ
Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Chałubińskiego pomiędzy ul. Tucholską i Tczewską – 919
STASZYCE
Ogrodzenie placu zabaw przy ul. Ludwisarskiej – 852


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 30 października 2015
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Witosa »

Skoro edycja budżetu obywatelskiego się zakończyła, to moje dwa grosze.
Cieszę się, że idea ta aktywizuje i skupia społeczności lokalne. Integruje te społeczości, pozwala na artykulację tego wszystkiego, co ważne.
Nie mogę się jednak nie podzielić z Wami myślą, że to, co nazwane jest budżetem obywatelskiem jest jednak ściemą władzy wobec obywateli.
Przecież podstawą tego całego głosowania jest ustawa o konsultacjach społecznych (z którego roku?). Władza konsultuje z obywatelami czy remontować chodnik po prawej, czy też po lewej stronie ulicy.
Władza nie rozmawia z obywatelami o wizji miasta, nie rozmawia o tym co robić i jakimi środkami, by zmieniać miasto. To władza wie bez konsultacji. Władza pyta - jak mówił Krzysztof Ju - pomidorowa, czy ogórkowa.
Zresztą popatrzecie sami, jakie niektóre zadania zabawne. Nie mam podglądu, więc nie będę cytował, a przywołam z pamięci: stojaki rowerowe przy szkole, śmietniki nad Gwdą.
I te odkrywcze inwestycje, to inicjatywa samych obywateli, którym władza jedynie pomogła podjąć rozsądną decyzję.
Ja - jako obywatel miasta - nie czuję się traktowany poważnie.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: MaksLen »

Zakładając że propozycje do budżetu były samodzielnymi inicjatywami mieszkańców, którzy sami wyartykułowali potrzebę danej inwestycji (jak w mim przypadku - zagospodarowanie fragmentu parceli przy ul. Krynicznej) to nie mogę zgodzić się z głosem poprzednika. Gdyby jednak pomysłodawcą zaproponowanych inwestycji okazało się jest szeroko rozumiane MIASTO-URZĄD to przyznaje że nie ma to wiele z obywatelskością. Nie może być tak że władza coś tam podsuwa obywatelom a oni tylko przegłosowują. Zastanawiam się jak to było w bieżącym roku. Ile z propozycji do budżetu 2016 było głosem obywateli- autorów pomysłów, a ile z nich to plany gminy, które zgłosili do konkursu "zaufani" mieszkańcy.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

Zgadzam się z Witosa.
Brakuje nam dyskusji o kierunkach rozwoju miasta. Miasto daje do przegłosowania stosunkowo małe kwoty, za które nie da się zrobić niczego więcej niż kawałek chodnika albo plac zabaw.
Ale to jest problem niemal wszystkich budżetów obywatelskich w Polsce.

Słabość tej formy partycypacji objawia się też w tym, że przed głosowaniem nie ma możliwości, aby zgłaszający projekty porozmawiali ze sobą i z mieszkańcami na ich temat. Nie można głosować przeciw, czego przezabawną ilustrację mamy w Szczecinie:
Rok temu wygrał projekt polegający na wymalowaniu pasów rowerowych* na kilku ulicach w centrum.
W tym roku ktoś zgłosił propozycję ich likwidacji.


*pas ruchu dla rowerów - nie należy mylić z drogą dla rowerów. Pas rowerowy to część jezdni jak tu, a droga dla rowerów to osobna budowla obok jezdni.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Zmień Pilski Budżet Obywatelski

Za nami już trzy edycje Pilskiego Budżetu Obywatelskiego, za kilka miesięcy rozpocznie się kolejna. O tym, jakie zasady znajdą się w regulaminie najbliższego budżetu obywatelskiego mogą zdecydować mieszkańcy. 9 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Z zakresu konsultacji wyłączony jest § 2 Zasad Konsultacji Społecznych Pilskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok: „Zgłaszane propozycje zadań mają dotyczyć poprawy lub nowego zagospodarowania przestrzeni miejskiej na terenie miasta Piły. Można zgłaszać projekty inwestycyjne, modernizacyjne, dotyczące zagospodarowania przestrzeni. Proponowane przedsięwzięcia nie powinny ingerować w przebieg sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej, energetycznej, telekomunikacyjnej.

Chcemy, aby ten projekt stale się rozwijał, tak aby był jak najbardziej dostosowany do specyfiki naszego miasta. Mamy już jakąś wizję tegorocznego regulaminu, ale postanowiliśmy zapytać pilan, jakie są ich propozycje. – informuje prezydent Piotr Głowski.

Aby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy w pomiędzy 9 i 29 lutego pobrać i uzupełnić formularz zgłoszenia uwagi, a następnie przesłać go pocztą tradycyjną na adres Urząd Miasta Piły, Biuro Prezydenta, Plac Staszica 10, 64 – 920 Piła, osobiście do Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły, lub e-mailem na adres bp@um.pila.pl. Dokumentem roboczym jest regulamin Pilskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016.

Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są mieszkańcy Piły, którzy w 2016 roku będą mieli ukończone 16 lat.

Pliki do pobrania (w linku poniżej)


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 11 lutego 2016
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Rusza Budżet Obywatelski Piły. Uwaga, są zmiany!

Od dziś można składać wnioski w czwartej edycji Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania przez mieszkańców miasta są 3 miliony złotych.

Podobnie jak w poprzednim roku projekty będą podzielone na dwie grupy. Pierwsza to mniejsze zadania, których koszt realizacji wyniesie do 30 tys. zł, w drugiej grupie znajdą się projekty o wartości od 30 do 300 tysięcy złotych. I właśnie w tej drugiej grupie zachodzi tym razem duża zmiana. Miasto odchodzi od zasady, w myśl której na każdym z pilskich osiedli musiała zostać zrealizowana co najmniej jedna inwestycja. W praktyce oznacza to, że o tym, czy na danym osiedlu zostanie zrealizowana inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego, będzie decydować teraz już tylko aktywność mieszkańców. Jak wiadomo bowiem, ostatecznie o realizacji zaakceptowanego projektu inwestycyjnego, decyduje głosowanie mieszkańców. Teraz motywacja do zaangażowania w głosowanie będzie jeszcze większa.

Do zgłoszenia propozycji inwestycji potrzebny jest formularz, który od dziś można pobrać w Biurze Obsługi Klienta pilskiego UM lub ze strony internetowej www.konsultacjespoleczne.pila.pl (można wypełnić go również bezpośrednio na stronie).

Do wniosku można również dołączyć zdjęcia, mapy lub rysunki czy wizualizacje, jeśli będą pomocne. Nie są one jednak obowiązkowe. Prosimy również o wskazanie danych kontaktowych, które pozwolą na wyjaśnienie ewentualnych nieścisłości, które mogą wystąpić w projekcie – informuje Bartosz Mirowski.

Zgłoszenia zadań do budżetu obywatelskiego można składać do 10 czerwca. Później projekty będą weryfikowane, a 25 lipca ruszy głosowanie.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 9 maja 2016
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się