Kto mnie jeszcze pamięta?

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Jaca
Posty: 48
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Jaca »

FOTO 2 - to oczywiście pl. Powstańców Warszawy. Przez długi czas znajdował się w tym miejscu zakład zegarmistrzowski. Budynek jeszcze napewno stał w 1993 r. Kiedy dokładnie został rozebrany nie umiem powiedzieć.
Mam mapę geodezyjną tego terenu z lutego 2003, budynek ten jeszcze stał - z adresem pl. Powstańców Warszawy nr 3. Z tego co kojarzę miasto wyburzyło ten budynek i obiekty gospodarcze pomiędzy nr 2 i 3 robiąc porządek w okolicy, w czasie, gdy realizowany był budynek McD czyli rok 2004.
Przemek Stencel
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2007, 22:25
Lokalizacja: anglia stratford upo-avon

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Przemek Stencel »

Niestety lepszego zdjęcia tego obiektu nie mam. Zdjęcie zrobiłem w marcu 1993

Obrazek

Drugie zdjęcie z tego samego miejsca. Zdjęcia przedstawiają nie istniejące już budynki warsztatu samochodowego Mechanik należącego do pilskiej nafty przy ulicy Okrzei 21. Na części tego zakładu dzisiaj stoi nowy budynek ZUS-u.

Obrazek
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: tomcio1 »

Bocian pisze:
J23 pisze: FOTO 3 - trzypiętrowa kamienica stała przy skrzyżowaniu Wawelskiej i Ludowej (Wawelska nr 17). Na parterze znajdował się przez długie lata sklep spożywczy. Była to jedna z tych kamienic na której wyraźnie można było zauważyć ślady ostatniej wojny. Kamienica na pewno stała jeszcze w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Kiedy została rozebrana powiedzieć nie umiem.
Jeśli dobrze pamiętam, kamienica stała jeszcze około 2000 roku.
Rozumiem że droga w prawo to Wawelska, a droga w lewo to Ludowa. Jeśli tak to coś mi nie gra z tym zdjęciem. Wzdłuż Wawelskiej powinna być widoczna na tym zdjęciu kamienica która stoi tam cały czas a na tym zdjęciu jej nie ma, jest za to kamienica widoczna wzdłuż Ludowej.
Alim32
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:43

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Alim32 »

Witam,

Poszukuję informacji dotyczącej zniszczonego budynku widocznego na fotce (ul. Piekarska/Budowlanych).

Obrazek

Fotografia ze strony fc Schneidemühl Piła


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzysztof Ju »

Zniszczony budynek na rogu ulic Kujawskiej i Budowlanych to magazyn sprzętu przeciwpożarowego pilskiej jednostki Straży Pożarnej Prowincji Poznańskiej. Rozebrany w latach 70. XX wieku. Za nim była zajezdnia autobusów miejskich.

Informacje o pilskiej straży przed wojną wyczytasz na stronie 327 książki "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944". Tam też na następnej karcie widać jak wyglądał budynek około 1904 roku.

Trochę powojennych zdjęć tego budynku znajdziesz na stronach 159-160 albumu "Piła na fotografiach Romana Zaranka" i w wątku "Lata odbudowy Piły na fotografii" (paczka IV - nr 66, 69 i 71). Obie książki są dostępne w pilskich bibliotekach.
Alim32
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:43

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Alim32 »

Krzysztof, bardzo dziękuję za informację i linka :)
Na jednym ze zdjęć z paczki, które na pewno widziałem już wcześniej widać komin ADM. Nie wiem jak mogłem to przeoczyć :shock:


pozdrawiam
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: mania »

Nie tylko magazyn. Pod koniec lat sześćdziesiątych była to siedziba pilskiej straży pożarnej. W środku stały stary 21 i 25, strażackie ma się rozumieć. Strażacy natomiast mieszkali w nieistniejącym już budynku na rogu Kujawskiej i Ogińskiego, na prawo na zdjęciu. Na dachu tego wysokiego budynku był taki grzyb, pewnie syrena. Stamtąd biegli gęsiego strażacy do drugiego budynku, aby obsadzić auta jeśli się paliło.
Ciekawa jest także na wpół już zdewastowana na zdjęciu wieża do suszenia węży strażackich. Całkowicie drewniana, wysoka na cztery piętra, stała na podwórku bloku na Budowlanych. Na pewno poniemiecka jak i sam budynek straży.
Zniknęły nagle i co dziwne, nikt nie potrafi o tym powiedzieć nic konkretnego.
Do budynku przedstawionego na zdjęciu przylegały od strony południowej takie małe domki, widoczne na zdjęciu lotniczym z lat czterdziestych, jest gdzieś na forum. Dziwne, ale nie ma na nim owej drewnianej wieży.
Mieszkałem w bloku, który jest również na zdjęciach.

Pozdrawiam
m
Alim32
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:43

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Alim32 »

Witam,

"Strażacy natomiast mieszkali w nieistniejącym już budynku na rogu Kujawskiej i Ogińskiego, na prawo na zdjęciu"

Mania, byłem przekonany że mieszkali w tym budynku?

Obrazek

Jaką w takim razie pełnił funkcje?


Ps. "Mieszkałem w bloku, który jest również na zdjęciach." - wygląda na to żeśmy sąsiedzi byli :D Byłbym wdzięczny za dodatkowe (czyt. nie przedstawione dotychczas na forum) zdjęcia lub informacje w temacie Starego Rynku i okolic.

pozdrawiam
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: mania »

Tak, mówimy o tym samym budynku. Po jego drugiej stronie był duży plac i tam graliśmy w "nogę". Jedna z bramek była wyrysowana właśnie na tym budynku, gdyż od tyłu ściana nie miała niemalże okien. Było jedno, niewielkie, z którego wyglądał często łysy pan, nazywany przez nas Wujek Słoneczko.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzysztof Ju »

Od pani Agaty otrzymaliśmy skan pocztówki datowanej na 1964 lub 1966 rok i przedstawiającej wnętrze kawiarni przy dawnej ulicy Świerczewskiego, dziś deptak na Śródmiejskiej. Czy to jest dawny Wrzos czy Empik?

Obrazek
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: mania »

Albo Stylowa?
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 36
Rejestracja: 10 gru 2016, 21:59
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzycho »

Na podstawie serwetek na stołach, obstawiałbym, że jest to Wrzos. Empik był typową czytelnią z miękkimi fotelami. Stylowa też chyba miała miękkie krzesła lub fotele.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzysztof Ju »

Na fejsie prawie wszyscy komentujący zdjęcie też są zdania, że jest to Wrzos. Nie jestem pewien, ale zdjęcia Stylowej były chyba w albumie zdjęć Romana Zaranka i tam wnętrze zupełnie inaczej wyglądało niż z pocztówki, by była to Stylowa.
gregor456
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:41

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: gregor456 »

Też myślę, że to Wrzos
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzysztof Ju »

Pytanie od pani Danuty Graczyk: gdzie była i w jakich latach działała w Pile fabryka gwoździ?
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: makrok »

Gwoździe produkowano w latach 90-tych w zakładzie przy ul. Lutyckiej. Właścicielem był chyba pan Fischer lub Fiszer.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się