Pilskie rocznice

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Pilskie rocznice

Post autor: Krzysztof Ju »

Hej,
zapraszam do dodawania informacji o pilskich rocznicach, które zazwyczaj trudno przyporządkować tematycznie do innych działów.
dzienniknowy.pl pisze:Obrazek

Urodziny Kalinki

Rodzinny Ogród Działkowy "Kalinka" w Pile już od 35 lat pisze swoją historię. W sobotę, w związku z tym szczególnym, koralowym jubileuszem na terenie ogrodu przy ul. Wypoczynkowej miała miejsce niecodzienna uroczystość- świętowano urodziny Kalinki.

-Jubileusz powstania Rodzinnego Ogrodu Działkowego to zawsze wielkie przeżycie dla działkowców, ich rodzin i środowiska lokalnego- powiedział prezes ROD Kalinka, Marian Ostaszewski podczas sobotniego świętowania.- Taki jubileusz to już nie tylko historia ogrodu, ale także historia wielu pokoleń użytkowników działek.

Według pierwotnego zamysłu z 1979 roku ogród Kalinka miał być zlokalizowany w zupełnie innym miejscu niż jest dziś- w rejonie Piły-Kaliny. Na przeszkodzie stanęła natura. Wiosną 1980 roku poziom wody we Gwdzie tak się podniósł, że zalał cały teren. Uznano wówczas, że lokalizacja taka zupełnie na ogród się nie nadaje. Ale pojawił się pomysł umiejscowienia ogrodu na drugim końcu Piły, w obszarze łąk i pastwisk przy Wypoczynkowej, u styku gmin Piły i Szydłowa. 5 maja 1980 roku w Domu Kultury Kolejarza odbyło się zebranie założycielskie, na którym wybrano władze statutowe ogrodu, tj. zarząd, komisję rewizyjną i rozjemczą. I to jest oficjalna data powstania Kalinki. Dalszą historię- jak powiedziano na sobotnim spotkaniu- piszą sami działkowcy. Trwa to już od 35 lat.

***

M. Ostaszewski:- Najstarsi działkowcy pamiętają cały trud budowania, zagospodarowania ogrodu i działki. Mozolne przeobrażanie wysypisk, nieużytków i bagien w piękne, kwitnące ogrody. Dziś to zielony skarb każdego miasta, doceniany przez środowisko i samorządy, ale niekiedy z uporem zwalczany przez środowiska polityczne. Świętując nasz jubileusz jako działkowcy, możemy dziś czuć się bezpiecznie. Mamy dobrą ustawę o ROD, którą z wielkim trudem i po ciężkich bojach sami wywalczyliśmy nie tylko dla siebie, ale również dla następnych pokoleń.

***

Z okazji jubileuszu przeprowadzono w ogrodzie konkurs plastyczny dla dzieci. Pokonkursową wystawę można był podziwiać właśnie w sobotę. Tego też dnia uhonorowano nagrodami i dyplomami młodych artystów. Wśród nich znaleźli się: Izabela Hałas, Kacper Krzeszewski, Antosia Strzelecka, Pola Rybacka, Julia Sadoch, Alicja Ostaszewska, Kacper Chrabkiewicz, Nadia Michalska, Julia Leciej, Wojtek Kordek, Roksana Sokołowska oraz Izabela Ostaszewska.

Więcej o uroczystości i nagrodzonych działkowcach we wtorkowym wydaniu TN


Źródło: www.dzienniknowy.pl
Data wydania: 6 września 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie rocznice

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

15 dębów na 15-lecie

15 drzew zasadzono podczas obchodów 15-lecia istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Każdy dąb otrzymał imię osoby, która znacząco przyczyniła się do rozwoju uczelni.

Z perspektywy 15 lat wiemy, że bardzo dobrze się stało, że Piła powołała tę uczelnię do życia. Dzisiaj to jest inna jakość niż ta, od której rozpoczynaliśmy w 2000 roku. Dzisiaj mamy studia drugiego stopnia, a kiedyś 15 lat temu rozpoczynaliśmy od kilku specjalności – mówi prof. Kazimierz Pająk pierwszy rektor PWSZ w Pile.

Jak na wiodącą uczelnię w północnej Wielkopolsce początki były dość skromne. Pierwsze zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w obecnym domu studenta przy ul. Żeromskiego 14. A obecny kampus robi wrażenie swoją rozległością. Uczelnia przejęła go od gminy Piła w 2003 roku.

Po długich remontach i inwestycjach dziś uczelnia dysponuje jedenastoma dydaktycznymi obiektami, w których kształci się niemal 2 tys. studentów. Mury uczelni opuściło przez te lata 8 tys. absolwentów.

Aby uczcić piętnastolecie, piętnastu zaproszonych gości zasadziło piętnaście symbolicznych dębów i tak w powstałym w ten sposób lasku znajdzie się m.in dąb Piotr, Mieczysław, Donat i Franciszek.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 20 września 2015
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Pilskie rocznice

Post autor: Witosa »

"Dzisiaj to jest inna jakość niż ta, od której rozpoczynaliśmy w 2000 roku. Dzisiaj mamy studia drugiego stopnia, a kiedyś 15 lat temu rozpoczynaliśmy od kilku specjalności – mówi prof. Kazimierz Pająk pierwszy rektor PWSZ w Pile".

Mniej więcej dziesięć lat temu pokazywałem - inny niż dziś, bo skromniejszy - kampus PWSZ przy Podchorążych mojemu przyjacielowi, profesorowi zwyczajnemu, członkowi kierownictwa UAM w Poznaniu.
Gdy wszystko obejrzał, a były to wakacje i za wiele nie dało się pokazać powiedział:
- Gdyby UAM miał takie zwarte centrum poza Poznaniem, to byłaby to PERŁA W KORONIE.

Powiedział to trochę imperialistyczne.
Ale z uznaniem i sympatią.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie rocznice

Post autor: Krzysztof Ju »

W telegraficznym skrócie: w pierwszych dniach października br. 70-lecie istnienia/działalności obchodziły: hufiec ZHP w Pile oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, podczas którego m.in. odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci profesora Jerzego Kossowskiego.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie rocznice

Post autor: Krzysztof Ju »

faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Najstarszy ogród działkowy w Pile ma 70 lat

Pierwszy ogród działkowy w Pile powstał w 1946 roku - był to Rodzinny Ogród Działkowy „Kolejarz” przy ulicy Rybackiej. Kilka dni temu działkowcy uroczyście obchodzili swój jubileusz.

Otrzymany pod działki teren w 1946 roku zagospodarowali kolejarze zatrudnieni w pilskiej Parowozowni I klasy. Od tamtej pory ogrody były dla nich miejscem wypoczynku, przez lata dostarczały też warzyw, owoców i kwiatów. Dziś są raczej własnym azylem zieleni, spokoju i rekreacji. Tak jak kiedyś jednak działkowcy i dzisiaj tworzą tu jedną, wielką rodzinę. Wspólnie też w sobotnie popołudnie świętowali jubileusz 70-lecia swoich ogrodów.

W uroczystym spotkaniu wzięły udział wszystkie pokolenia działkowców, wśród nich byli też działkowi weterani m.in. Marian Depcik, Regina Pufahl i Władysława Werhun. W czasie uroczystości zasłużeni działkowcy otrzymali wyróżnienia i dyplomy. Przyznano również odznaczenia związkowe, które otrzymali: Urszula Muzal, Witold Borrmann i Tadeusz Gniot.

W obchodach uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych samorządów: starosta pilski Eligiusz Komarowski, zastępca prezydenta Piły Krzysztof Szewc, wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Maria Fojt, prezesi zaprzyjaźnionych Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz Jan Janczewski i Stanisław Pirch z Cechu Rzemiosł Różnych w Pile. Były wiązanki kwiatów i jubileuszowe gratulacje dla działkowców „Kolejarza”.

- Miałem okazję zapoznać się z historią oraz dokonaniami Waszego pięknego ogrodu przeglądając wyjątkowo starannie wykonaną kronikę - mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Wasz wysiłek oraz zaangażowanie w upiększanie nie tylko własnych ogródków, ale i miasta Piły, jest godny najwyższego uznania. Życzę, by nie zabrakło wam energii w rozwijaniu tej pasji i abyście zarażali nią kolejne pokolenia pilan.

Wspólne świętowanie, we wspaniałej radosnej atmosferze, trwało do późnych godzin nocnych.


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 13 lipca 2016
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie rocznice

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Uliczka „Braci Philips”

Przy ul. 11-go Listopada 1-12 w związku z obchodami 25-lecia Philips Lighting Poland w Pile, powstała przestrzeń pełna parasolek. Inauguracja projektu nastąpiła wczoraj o godzinie 19 i trwała do 23. Barwne iluminacje znajdują się także na budynkach miasta (ul. 14-tego Lutego, 11-go Listopada, Plac Konstytucji 3 Maja). Na placu Konstytucji 3 maja czekają także Hue Room i FotoBudka. Festiwal Teatrów Światła potrwa do soboty 17 września.

Obrazek
fot. Piotr Grześ (via asta24.pl)

Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 16 września 2016
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Pilskie rocznice

Post autor: abi »

Nie wiem, gdzie to wkleić, ale jest to w pewnym sensie rocznica - 7 lat minęło jak zrobiłam te zdjęcia (2 grudnia 2009 r.), a że dziś Barbórka to okazja w sam raz.

Była to Centralna BARBÓRKA PGNiG S.A. w Pile http://sitpnig.pl/newsy/barborki-2009,news-99

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie rocznice

Post autor: Krzysztof Ju »

Na stronie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły znajduje się podstrona pn. "Kalendarium pilskie" z informacjami o historycznych rocznicach http://tmmp.pila.pl/kalendarium_pilskie.html i przy okazji warto też zajrzeć na inne zakładki strony. Ostatnio rozwinięto "Słownik Pilan" o nowe biogramy.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie rocznice

Post autor: Krzysztof Ju »

W tym roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile obchodzi 70. jubileusz. 23 lutego 1948 roku Miejska Rada Narodowa uznała Bibliotekę Miejską za Bibliotekę Publiczną.

Obrazek

Informacja i skan dokumentu za fanpage biblioteki na Facebooku.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się