Umocnienia miasta Piły

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: rasaxas »

Mirek, a to zdjęcie to gdzieś w okolicach Piły?
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: MiReK »

Tak w okolicy Piły, służy jako ogrodzenie ogrodu.
maniek
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:06

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: maniek »

Witam forumowiczów. Czy może mi ktoś określić położenie bunkra nr 6 wg mapy Dudka dwa razy tam już byłem i nic nie mogę znaleźć. Znalazłem jedynie bunkier Tobruk z namalowanym markerem numerem 6.
maniek
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:06

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: maniek »

Witam serdecznie. Czy ktoś się orientuje czy w Kalinie istnieją jakieś bunkry lub schrony?
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: SŁOWIANIN »

witam!
W rejonie Piły Kaliny nie ma żadnych umocnień stałych, żelbetowych konstrukcji czy innych obiektów betonowych. Napotkać można jedynie standardowy schemat umocnień polowych, czyli transzeje, stanowiska strzeleckie, stanowiska dział ppanc itp oraz stanowiska granatników moździerzowych przy transzejach. Najbliżej Piły - Kaliny znajdują się: żelbetowy schron z lat 1937-39 oraz MG - Schartenstand D Heindrich 1938-39 (ruiny). Mam tu na myśli okolice osady Motylewo, okolice mostu. Ciekawym tematem w tej okolicy jest zapora drogowa, ppan siodłająca drogę zjazdowa z nasypu przejścia przez Gwdę. (Kolonia Motylewo).
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: obserwator »

Zawsze gdy napotykam stare okopy w okolicach Piły nie mogę się nadziwić, że te rowy nadal istnieją i matka natura ich nie jest w stanie wyrównać. Nadal imponujące są rowy p/czołgowe. Dziś przejeżdżałem obok rowu prowadzącego między Gwdą a jez. Okoniowym. Ta konstrukcja obronna z pewnością przetrwa wszystkich z nas.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: obserwator »

Jadąc obwodnicą między Gwdą a krzyżówką z Al. Powstańców Wlkp. Po obu jej stronach można zauważyć głęboki wykop poprzeczny (starałem się zaznaczyć to na satelitarnym foto). Wygląda na p/czołgowy. Na jego dnie, po stronie bliższej Pile, widoczne są jakieś betony wyglądające na fragmenty fundamentów. Czy ten rów rzeczywiście jest dawnym umocnieniem?
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: SŁOWIANIN »

Jest to prawdopodobnie strzelnica. Ten temat już gdzieś na forum był poruszany. Wczesną jesienią widoczne są dokładniej elementy tej konstrukcji. Do niedawna tj. parę lat temu na płn końcu była zachowana ceglana konstrukcja pomieszczenia i poprzeczny korytarz.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: obserwator »

Domyślam się, że ten rów-strzelnica został podzielony nasypem obwodnicy Piły. Sama obwodnica łącząca drogi Szczecin-Koszlain-Bydgoszcz powstała zapewne sporo po II wojnie. Po stronie bliższej miastu rów dość szybko przechodzi w płaski teren leśny. Dlatego miałem też wątpliwości czy to budowla p/czołgowa.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Aragorn »

Obrazek
Te wzniesienie kryje w sobie obiekt, możliwe że jest to pamiątka po PRL-u. Kiedy byłem mały często odwiedzałem ten bunkier, kiedyś tak się tym nie interesowałem :). Jak pamiętam obiekt miał otwór strzelniczy w kierunku drogi Bydgoszcz- Szczecin, cały był przykryty ziemią, wejście było z tyłu, posiadał też otwór podobny do schronów typu Tobruk. Jakoś pod koniec lat 90 został zasypany.
Obrazek
Tutaj widać odkopaną część tego obiektu, możliwe że jest to hybryda ołówka i części z nagrobków, jak już wspomniałem pewnie jest to pamiątka z PRL- u. Może ktoś coś wie więcej na temat tego obiektu?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: SŁOWIANIN »

Nie pozostaje nic nic innego jak tylko odkopać dany obiekt. W momencie odsłonięcia bryły obiektu będzie wiadomo z czym mamy do czynienia. Na pewno był to obiekt wykorzystywany przez LWP. W bliskim sąsiedztwie tego miejsca była onegdaj polowa jednostka wojskowa. Być może pełnił podobną rolę jak obiekt, który znajdował się kilkanaście metrów w głąb lasu, wzdłuż drogi leśnej. Po ciekawym opisie kolegi można wywnioskować jedno. Mianowicie, że jest to najprawdopodobniej obiekt potocznie nazywany "garnkiem Kocha" lub po prostu schron typu BWS wykorzystywany w tym przypadku jako schron-posterunek wartowniczy. Obiekt mógł być przeniesiony z innego miejsca lub stał tutaj od czasów zakończenia II Wojny Światowej.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: SŁOWIANIN »

Dzisiejszego popołudnia podjąłem razem z kolegą decyzję o odkopaniu tego co kryje ziemia w rejonie pilskiej obwodnicy. Po kilku godzinach kopania odsłoniliśmy bryłę obiektu od wewnątrz. Prace miały na celu poznanie konstrukcji obiektu oraz wstępną identyfikację. Obiekt to żelbetowy pierścień wysokości 160 cm i średnicy 122 cm. Posiada dwa otwory wejściowe umiejscowione na przeciw siebie. W okolicy obiektu odkopano również pozostałości po oszalowaniu wejścia. W najgrubszym miejscu schron ma 22 cm.
Kraj pochodzenia, rok budowy nie są nam na chwilę obecną znane. Może, któryś z forumowiczów ma coś ciekawego do dodania. Mile widziane wspomnienia osób, które pamiętają coś co może da trochę światła na temat tego miejsca. Osobiście mam kilka pytań do kolegi Aragorna. Mianowicie, czy pamiętasz jak zwiedzałeś ten schron jak wyglądało wejście do środka, oszalowane było jedno czy dwoje. Napisz też jak pamiętasz czy posiadał strop z otworem czy bez. Te informacje są bardzo istotne, pomogą lepiej poznać historię tego obiektu.
Ciekawostką jest fakt, iż niedaleko znajduje się jeszcze jeden obiekt tego typu ale z inną symetrią wejść i zachowanymi schodami oraz szczeliną obserwacyjną wykonaną z nagrobków.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Aragorn »

Gratuluję szybkiej pracy :) myślałem że Pawła namówię na weekendowe kopanie :) . Jak pamiętam do obiektu można było się dostać bez przeszkód, nie był strzeżony, dalej już oczywiście nie można było iść bo teren był strzeżony. Co do stropu to pamiętam ze był. W środę odwiedzę te miejsce i może coś mi się jeszcze przypomni.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: mariusz1983 »

Może warto by było przenieść ten obiekt (o ile to jest technicznie możliwe) na teren skansenu Przedmościa Piła.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: MiReK »

W książce "ZARYS HISTORII OFICERSKIEJ SZKOŁY SAMOCHODOWEJ 45-65", płk Wojciechowski wspomina: "do odbudowy zmobilizowano 160 pracowników cywilnych, 40 jeńców i 80 junaków sp. Znikały rowy strzeleckie i zasieki w bramach, w powietrze leciały miny i niewypały".
A por. Walko pisze: "Wrażenie jakie zrobił na nas widok ul. Koszarowej a potem samych koszar nie było przyjemne. Na placach zarośniętych chwastami leżało dużo porzuconej broni ręcznej i maszynowej. Stała cała masa zniszczonych dział i pojazdów mechanicznych. Przed halą sportową były groby polskich i radzieckich żołnierzy.

Mam pytanie czy koszary przy ul. Podchorążych wchodziły w skład umocnień Twierdzy PIŁA.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Aragorn »

Krótkie wspomnienie powstańca warszawskiego.

Dojechaliśmy do miejscowości Schneidemühl, a to obecnie jest Piła. Wyrzucili nas z wagonów i zaprowadzili znów do obozu. W tym obozie siedziałem tydzień albo więcej. W ciągu dnia pędzili nas do lasów i budowaliśmy okopy, ale nie dla ludzi tylko rowy przeciwczołgowe. Budowałem, budowałem tam te rowy. Zdaje się, że raz dziennie dawali kawałek chleba i trochę popić to jakąś kawą z erzatzu.

» http://www.old.1944.pl/index.php?a=site ... 081&page=2
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

Grzebiąc na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu natrafiłem w dziale "Wielkopolski Biuletyn Konserwatorski" na numer z 2010 roku, który zawiera tekst Romana Chwaliszewskiego pt. "Twierdza Piła - jej obiekty garnizonowe i umocnienia. Stan zachowania oraz działania na rzecz ich ochrony".

Czasopismo prawdopodobnie nie jest dostępne w pilskich bibliotekach, ale można zamówić do pobrania skany tekstu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Żeby zamówić czasopismo trzeba na stronie informacji o czasopiśmie kliknąć "Zamów kopię" przy tomie 4 z 2010 roku, zarejestrować się w serwisie zdalnego zamawiania kopii i dokończyć zamówienie. Usługę skanowania na żądanie opisano tutaj.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: dudi »

Krzysztof Ju pisze:Grzebiąc na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu natrafiłem w dziale "Wielkopolski Biuletyn Konserwatorski" na numer z 2010 roku, który zawiera tekst Romana Chwaliszewskiego pt. "Twierdza Piła - jej obiekty garnizonowe i umocnienia. Stan zachowania oraz działania na rzecz ich ochrony".

Czasopismo prawdopodobnie nie jest dostępne w pilskich bibliotekach, ale można zamówić do pobrania skany tekstu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Żeby zamówić czasopismo trzeba na stronie informacji o czasopiśmie kliknąć "Zamów kopię" przy tomie 4 z 2010 roku, zarejestrować się w serwisie zdalnego zamawiania kopii i dokończyć zamówienie. Usługę skanowania na żądanie opisano tutaj.
Czy w tym czasopiśmie jest może mapka umocnień lub opis. Ja przemierzając lasy koło Piły opisuję okopy i nanoszę je na moją mapkę topograficzną. Mam jeszcze sporo pracy, bo robię to bardzo dokładnie i starannie.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3152
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

Nie wiem czy jest i czy w ogóle tekst będzie pomocny przy badaniach terenowych. Dlatego zachęcam do wypróbowania wyżej opisanego skanowania tekstu na żądanie w bibliotece UAM, bo niekoniecznie może być w tekście mapa, ale będą chociaż opisy. Możesz też odwiedzić pana Chwaliszewskiego, kierownika pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, w jego biurze na Śniadeckich, bo może posiada i udostępni Ci egzemplarz tego czasopisma.

I czy nie chciałbyś się podzielić dotychczasowymi efektami Twojej pracy? Domyślam się, że od tego powstrzymuje Cię niekompletność mapy Festung Schneidemühl. Ale zanim uda się całość zbadać, to może minąć wiele lat, więc czy nie warto podzielić pracę na rejony i po wyczerpaniu poszukiwań w jednym rejonie opublikować mapkę z przebadanego rejonu by zabrać się za następny? Na portalu Dawnej Piły wciąż czeka na publikację tekst o umocnieniach Twierdzy Piły i możnaby go rozbić na kilka części i sukcesywnie uzupełniać.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: dudi »

Pracowałem kiedyś z kolegą. On był w jednym rejonie Piły a ja w drugim. Nie byłem zadowolony z jego pracy. Była to robota po łebku wykonywana i muszę teraz poprawiać po nim. Rejon okopów np. Płotek jest powiązany z Motylewem a Ługów Ujskich ze Stobnem. Granicą jest tu rzeka więc o rejonie nie ma tu mowy. Wzór okopów koło Piły układa mi się pomału w logiczną całość zamykającą pierścień. Jak go zamknę to dam znać. Mam rodzinę w Jastrowiu i bazę wypadową na Podgaje i okolicę i tam również nanoszę na mapę okopy i stanowiska.
EM77
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2014, 14:19

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: EM77 »

Dzień dobry wszystkim forumowiczom.

To mój pierwszy post.
Przeczytałem ten wątek i chciałbym wtrącić tu swoje 5 groszy.
Nie wiem czy moje odkrycie ma związek z umocnieniami miasta Piły, ale znalazłem w Skórce bunkier typu Tobruk.
W tym wątku jest wspomniany bunkier przy drodze z Piły do Skórki, więc może ten w Skórce pełnił jakąś rolę w pasie umocnień Piły.

Zajrzałem do niego do środka i są w nim jeszcze deski od szalunku - taka perełka.
Jest on prawie cały obsypany od strony drogi. Strop jest porośnięty z zewnątrz mchem, a wejście do niego jest trochę przysypane.

Przeglądając mapy z naniesionymi bunkrami w okolicy Piły zauważyłem, że nie występują one pojedynczo rozsiane co kilka kilometrów. Może to świadczyć o tym, że i ten bunkier ma jakiegoś "sąsiada". Obiecuję, że jak spotkam się z leśniczym, który zna te tereny jak swoja kieszeń dopytam czy wie o istnieniu jeszcze jakiegoś obiektu.

Położenie tego bunkra przekażę SŁOWIANINowi i jeśli uzna on, że można je udostępnić (pewnie dla niego to będzie jakaś gratka), to zaprezentuje go w postaci zdjęć na forum.

Pozdrawiam
EM
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: SŁOWIANIN »

Miło poznać nową osobę, która interesuje się umocnieniami. Naturalnie gratuluje dociekliwości i pomysłu. Obiekty w Skórce były rozpoznawane przez nas już kilka ładnych lat wstecz. Piszę obiekty ponieważ niedaleko a dokładnie na rozstaju dróg w stronę przejazdu kolejowego linii Piła - Chojnice znajduje się drugi obiekt. Oba obiekty to niemieckie schrony Ringstand 58 c.
EM77
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2014, 14:19

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: EM77 »

Dziękuję za wskazówkę co do drugiego obiektu.
Znalazłem go, ale nie jest już w takiej formie jak ten pierwszy. Znajduje się za blisko ludzi - pełno w nim śmieci.

Tak jak wspomniałem wcześniej porozmawiam jeszcze z leśniczym. O efektach rozmowy pochwalę się na forum.

Pozdrawiam
EM77
darek094
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2015, 21:14

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: darek094 »

Obrazek

W czerwonych kółkach bunkry, wzdłuż narysowanych linii przebiega linia umocnień wyznaczona przez kartografów.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Aragorn »

Tobruki w rejonie Skórki. Cyfra 106 w żółtym kółeczku. Na dole mapy zaznaczono zniszczoną strażnicę Grenzschutzu.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się