Katastrofy kolejowe

Przeszłość i teraźniejszość kolei w naszym mieście.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re:

Post autor: SA108 »

SA108 pisze:Proponuję, aby w tym temacie umieszczać informacje także o innych katastrofach kolejowych - poza tą najsłynniejszą w 1988 roku. Dlatego właśnie pozwoliłem sobie zmienić nazwę tematu z "Terroryzm" na "Katastrofy kolejowe". Oto opis największej katastrofy w okolicach Piły.
11 września 1918 r. około godziny 4:00 koło posterunku blokowego Plöttke (obecnie Leszków - linia Piła-Bydgoszcz) dziecięcy pociąg specjalny jadący z Prus Wschodnich wjechał w koniec pociągu towarowego. Pierwszy wagon dziecięcego pociągu specjalnego został zepchnięty na wagon bagażowy i zgruchotany do czterech przedziałów. Zabity został konduktor końcowy (nie jestem pewien poprawności tego terminu - dosłowne tłumaczenie z niemieckiego) pociągu towarowego, mężczyzna i 33 dzieci, lekko ranna została kobieta i 15 dzieci oraz dwoje dzieci zostało ciężko rannych.
Zdjęcie z tej katastrofy:

Obrazek
tazo
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2010, 21:03

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: tazo »

Nawiązując do tematu wypadku kolejowego pomiędzy Ślesinem a Zielonczynem na trasie Piła - Bydgoszcz, swego czasu pracowałem z gościem, który był kierowcą karetki w tamtym okresie i był na miejscu katastrofy. Z tego co opowiadał to była masakra... Ówczesne władze ludowe zatuszowały sprawę o ilości ofiar podały tylko 12 a kolega mi mówił że w kostnicy szpitala w Nakle było wydanych tego dnia ponad 120 numerków... i co Wy na to? tak było za czasów PRL-u.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re:

Post autor: ziolek »

radek1265 pisze:19 maja 1988 roku ok godziny 7:30 doszło do katastrofy pociągu wiozącego żołnierzy na poligon w Drawsku Pomorskim 10 żołnierzy zginęło a 28 zostało rannych. Przyczyną katastrofy była usterka w pociągu. Cztery wagony zostały zmiażdżone.
Dziś w "telewizji poznańskiej" ukazując wydarzenia jakie miały miejsce 19 kwietnia wspomniano o tej katastrofie, pokazując przy tym fotografie z tego zdarzenia.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: SA108 »

Katastrofa koło Stobna w 1920 roku:

Obrazek
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: kolega »

Awatar użytkownika
Sulpicius
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwie 2014, 21:48

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Sulpicius »

Pamiętam zdarzenie, które miało miejsce pod koniec lat 60-tych. Mógł to być rok 1968 lub 1969.
Z technicznego punktu nie było zdarzenie z kategorii katastrof a raczej wykolejenie składu towarowego włącznie z parowozem. Zdarzenie miało miejsce w obrębie stacji od strony ul. Poznańskiej. W pobliżu wiaduktu. Usuwanie skutków mogło trwać ok. 3 - 4 dni. Nie pamiętam czy były jakieś ofiary, mogę przypuszczać, że nie. Może ktoś jeszcze pamięta?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

SA108 pisze:
SA108 pisze:Proponuję, aby w tym temacie umieszczać informacje także o innych katastrofach kolejowych - poza tą najsłynniejszą w 1988 roku. Dlatego właśnie pozwoliłem sobie zmienić nazwę tematu z "Terroryzm" na "Katastrofy kolejowe". Oto opis największej katastrofy w okolicach Piły.
11 września 1918 r. około godziny 4:00 koło posterunku blokowego Plöttke (obecnie Leszków - linia Piła-Bydgoszcz) dziecięcy pociąg specjalny jadący z Prus Wschodnich wjechał w koniec pociągu towarowego. Pierwszy wagon dziecięcego pociągu specjalnego został zepchnięty na wagon bagażowy i zgruchotany do czterech przedziałów. Zabity został konduktor końcowy (nie jestem pewien poprawności tego terminu - dosłowne tłumaczenie z niemieckiego) pociągu towarowego, mężczyzna i 33 dzieci, lekko ranna została kobieta i 15 dzieci oraz dwoje dzieci zostało ciężko rannych.
Zdjęcie z tej katastrofy:
Obrazek
Jeszcze jedno zdjęcie:

Obrazek

Źródło: "Głos Świąteczny" nr 40, wydany w Grudziądzu 6.10.1918 r.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Krzysztof Ju »

O katastrofie kolejowej z 11 września 1918 roku, gdzie zginęło 33 dzieci z nadreńskiego Mönchengladbach, jest kilka stron w niemieckiej publikacji pt. "Der Erste Weltkrieg und Mönchengladbach: Kriegserfahrung und Alltagsbewältigung" pod redakcją Karla Bolanda i Hansa Schüringsa, wydanej przez Klartext Verlag w 2014 roku. Info na podstawie spisu treści książki (patrz "Inhaltsverzeichnis" w sekcji "Weblinks" na dole) znalezionej w kolekcji Erster Weltkrieg und Novemberrevolution portalu historicum.net
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Krzysztof Ju »

Czy coś wiadomo o tym wypadku kolejowym? Podpis pod zdjęciem: "Eisenbahnunglück Landsberg a. W. - Schneidemühl -- Der vollständig verkohlte Speisewagen". Landsberg a. W. to zapewne skrót od Landsberg an der Warthe, dziś Gorzów Wielkopolski.

AK GRUSS AUS LANDSBERG W EISENBAHN UNGLÜCK LANDSBERG SCHNEIDEMÜHL OSTBRANDENBURG
Obrazek Obrazek
http://www.ebay.de/itm/AK-GRUSS-AUS-LAN ... 1435988591
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: SA108 »

Zdjęcie wspominanej już kilkakrotnie katastrofy kolejowej z 11 września 1918 r., zamieszczone w "Die Welt" zeszyt nr 26 z 29 września 1918 r. Ze zbiorów Filipa Karońskiego.

Obrazek
Awatar użytkownika
maciekpp
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2006, 11:48
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn / Burnham
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: maciekpp »

Ja o wspomnianym wypadku mam coś takiego:

Obrazek
Straszliwy wypadek kolejowy w pobliżu Schneidemühl, Prusy, 11 września 1918 r. Wypadkowi uległ pociąg specjalny z około 1000 dzieci udającymi się na wakacje, z których wszyscy pochodzili z okolic Monachium-Gladbach. 40 dzieci zostało zabitych, a 100 zostało mniej lub bardziej poważnie rannych.
Obrazek
Wystawienie trumien ofiar wypadku w Schneidemühl w krużgankach dawnego opactwa w München-Gladbach.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Krzysztof Ju »

W grudniu 1935 r. w pobliżu Piły, na linii Piła-Chojnice, lokomotywa zderzyła się z autobusem miejskim. Cztery osoby zginęły, osiem ciężko rannych i pozostali lekko ranni.
In der Nähe von Schneidemühl wurde bei einer Schranke der Strecke Schneidemühl-Firchau der städtische Autobus von Schneidemühl von einer leer fahrenden Lokomotive erfasst und etwa achtzig Meter mitgeschleift. Hierbei wurden auf der Stelle vier Insassen des Autobus getötet, acht schwer und die übrigen leicht verletzt.
Źródło: czasopismo "Pariser Tageblatt", nr 730 z 12 grudnia 1935 r., strona 2, kolumna 2.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Krzysztof Ju »

Prawdopodobnie na trzecim zdjęciu jest mowa o katastrofie z 11 września 1918 r., zaś na drugim widoczne, wklejone kiedyś, zdjęcie nieznanej katastrofy na trasie Gorzów-Piła. Nie udało mi się ustalić z jakiej książki pochodzą te wyrywki. Sprzedawca podaje tylko rok wydania 1919.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
https://www.ebay.de/itm/Eisenbahn-Unglu ... 3612364822
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się