Galeria Waszych znalezisk

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
FilipFifulec
Posty: 24
Rejestracja: 16 mar 2013, 10:54

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: FilipFifulec »

U kolegi. Pierwsza to pamiątka po Husarii. Imię jego Polmos było...
Rozpoznaje ktoś 3 guzik??? Wyszedł koło zwykłego niemieckiego groszka.
4 guzik... Też ktoś jakieś zdanie mógłby szepnąć. Łyżka fajna. Pewnie gro osób ja wyrzucało.
FilipFifulec
Posty: 24
Rejestracja: 16 mar 2013, 10:54

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: FilipFifulec »

Obrazek Obrazek
Monetki z dzisiaj.

Obrazek Obrazek
Pierwsze to chyba kula, ale trafiła w drzewo (tak sądzę). Drugie nie mam pojęcia...
gulden11
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2010, 23:26

Re: Wykopki

Post autor: gulden11 »

Zastanawiam się w którym miejscu lub na jakiej ulicy w Pile znajduje się owy nasyp kolejowy, bo interesuje mnie porcelana, butelki/buteleczki. Jeśli chodzi o tzw. rudy porcelany (pewnie potłuczonej i czasami całej), to czy w Pile lub okolicach są takie miejsca jeszcze? A ten duży obóz jeniecki na ul. Bydgoskiej tam za obwodnicą w las na prawo, jakieś 2 lata temu pozbierałem trochę buteleczek których nikt nie chciał, sam pokopałem - było co robić. W tym roku zarosło b. mocno pole i miałem problem wbić szpadel (znalazłem tylko 2 małe buteleczki i kawałek pękniętej). Sam już nie wiem czy dobre miejsce wybrałem, nie mam kogo spytać, gdzie mogę jeszcze wykopać butelki/buteleczki w dobrym stanie. Dzięki Dawnej Pile mam okazję zadać pytanie do forumowiczów i poprosić o małą pomoc.
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: zgredek »

Nie mogłem usiedzieć w domu i:

Obrazek Obrazek

Czy jest prawdopodobne, że jest to podkowa konia bojowego XV w.? Ja nie bardzo w to wierzę. Może ktoś zna odpowiedź?
(Tło to kartka A4).

Pozdrawiam!
FilipFifulec
Posty: 24
Rejestracja: 16 mar 2013, 10:54

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: FilipFifulec »

Obstawiał bym za tym » http://prusowie.pl/prusowie/dwie_podkowy.php
Piękne znalezisko.
FilipFifulec
Posty: 24
Rejestracja: 16 mar 2013, 10:54

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: FilipFifulec »

U.S.Army, ciekawe znalezisko.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: kolega »

Pilski strych, proszę o identyfikację...

Obrazek Obrazek Obrazek
Alcatel
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:16

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: Alcatel »

Jest to tablica informacyjna lokalnej organizacji NSDAP. Zazwyczaj były umieszczane na korytarzach urzędów.
Tutaj możesz zobaczyć bardzo podobną do twojej, lecz wykonaną z kartonu: http://www.warrelics.eu/forum/attachmen ... kwart2.jpg co ciekawe tablica z tego linku jest wypełniona.
Pozwoliłem sobie nieco zmodyfikować twoje zdjęcie, przez co treść tablicy powinna być bardziej zrozumiała :)

Obrazek
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: kolega »

Dziękuję Alcatel za identyfikację! :)
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: maritim »

Przedstawiam ciekawe obiekty, które niedawno znalazłem w jednym z pilskich wykopów. Są to cynkowe blaszki o wymiarach 5,5x11cm z wybitymi danymi osobowymi, dość skorodowane lecz wciąż czytelne. Zawierają imiona, nazwiska, adresy, zawody, daty urodzenia a nawet wyznanie wzmiankowanych tam osób, jak również jakieś skróty czy kody, oraz nr porządkowy.
Wygląda to na jakąś kartotekę, zawierającą ok. 1000 nazwisk (numery kończą się na 9-tej setce...). Przypomina to rodzaj przedwojennej franszyzy - systemu automatycznego adresowania regularnie wysyłanej korespondencji używanego w większych firmach czy instytucjach. Większość adresów pokrywa się z trasą Ostbahnu (Piła, Trzcianka, Krzyż, Krajenka) ale są też inne np. Jastrowie. Zawody reprezentują cały przekrój społeczny - robotnicy, uczniowie, lekarze emeryci. Większość to ewangelicy, ale są też katolicy a nawet małżeństwa mieszane. Sporadycznie pojawia się symbol gg, nie wiem - może ateiści..? Ogólnie ciekawa rzecz - czy ktoś z kolegów spotkał się już z czymś takim? Może uda się ustalić coś więcej w tej frapującej sprawie...?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: Krzysztof Ju »

W "Tygodniku Pilskim", numer 279, wydanie z 2 grudnia 2014 roku, pojawiła się krótka informacja o tym jak strażacy nurkowie czyścili dno rzeki Gwdy. Poza śmieciami wydobyli szyny (prawdopodobnie pozostałość po młynie) i drobne historyczne przedmioty.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: Krzysztof Ju »

Galeria wybranych znalezisk mojego znajomego Krzysztofa. W jego imieniu proszę o pomoc w identyfikacji stempla, który znalazł w okolicach Dziembowa i innych niepodpisanych przedmiotów. Resztę znalazł w okolicach Piły lub Ujścia. Podpisy kursywą to są jego identyfikacje.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek
Medal za wojnę francusko-pruską 1870-71

Obrazek
Klamra i nieśmiertelnik jednostki specjalnej Wehrmachtu

Obrazek
Guzik z lat 1871-1919r. Należał do marynarza (oficera) Cesarskiej Marynarki Wojennej (Kaiserliche Marine).

Obrazek
Odznaka WHW z 3-ciej wojennej pomocy zimowej zorganizowanej pod hasłem "Dzień Policji"
14 i 15 luty 1942 i sreberko


Obrazek
Guzik 18. pułku piechoty liniowej Wielkiej Armii Napoleona

Obrazek Obrazek
Denar koronny Jagiellończyka lub Warneńczyka, I poł. XV w.

Obrazek Obrazek
Srebrny szóstak Jana III Sobieskiego 1683 r.

Obrazek
50 kopiejek z 1912 r.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: Aragorn »

Krzysztof Ju pisze:Galeria wybranych znalezisk mojego znajomego Krzysztofa. W jego imieniu proszę o pomoc w identyfikacji stempla, który znalazł w okolicach Dziembowa i innych niepodpisanych przedmiotów. Resztę znalazł w okolicach Piły lub Ujścia. Podpisy kursywą to są jego identyfikacje.

Obrazek
Odznaka Artylerii Przeciwlotniczej Luftwaffe.

Obrazek
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: maritim »

Obrazek

Komornik Sądu Ziemsko-miejskiego w Pile.
https://goo.gl/6EIbU6
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: zgredek »

W sprawie nieśmiertelnika.
Proponuję zgłosić, podać dane z nieśmiertelnika do fundacji "POMOST". Zgłoszenia przyjmowane są anonimowo.
Chłopaki często są na naszych terenach i pomagają odzyskać tożsamość zapomnianym szczątkom.
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: zgredek »

Jako że temat troszkę zaniedbany:
Pod koniec listopada wyszedł z ziemi taki gustowny sedesik. Po odrestaurowaniu bedzie go można zobaczyć (nie używac!) w schronie na Placu Zwycięstwa.

Obrazek

Pozdrawiam!
zielak1987
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2016, 18:21

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: zielak1987 »

Witam wszystkich na forum. Jestem tutaj nowy i chciałbym pochwalić się swoim znaleziskiem. Jest to górna część dzwonka od roweru. Fajna pamiątka z naszego miasta. Jak ktoś wie coś więcej na temat fabryki która je produkowała prosiłbym o wiadomość.

Obrazek

Pozdrawiam
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: zgredek »

zgredek pisze:Ma ktoś jakiś pomysł, co to jest?
Wygląda na wyrób ceramiczny, otworów nie posiada.

Obrazek

Znaleziono na Wałeckiej.
Prawdopodobnie tajemnica rozwiązana.
Będąc kiedyś w Zakładach Zbożowych, znalazłem sporą ilość podobnych gumowych.
Dowiedziałem się że są stosowane przy sitach. Gumowe przy metalowych a ceramiczne, były dawniej stosowane przy sitach płóciennych.
Jaca
Posty: 48
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: Jaca »

Na początku lat 80-tych byliśmy ze szkoły podstawowej na wycieczce w Chodzieży w Zakładach Porcelany i Porcelitu i stamtąd przywieźliśmy właśnie takie porcelanowe kulki. Nie był to chyba produkt, tylko odpad, bo kojarzę, że leżały gdzieś na ziemi przy obiektach zakładu.
GAZELA
Posty: 37
Rejestracja: 31 sty 2007, 17:08
Lokalizacja: Piła

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: GAZELA »

Witam może nie do końca to jest związane z samą Piła ale znalezisko jest z Piły. Niestety nie znam niemieckiego a w dodatku jest to tekst pisany ręcznie, czy ktoś z forum mógłby i miałby ochotę pobawić się w tłumacza? Mam ich kilka niektóre są mniej czytelne ale intrygująca jest data stempli pocztowych ponieważ wszystkie są z okresu trwania I Wojny Światowej. Być może są to najzwyklejsze pocztówki ale...

Obrazek
GAZELA
Posty: 37
Rejestracja: 31 sty 2007, 17:08
Lokalizacja: Piła

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: GAZELA »

Obrazek
Znalazłem coś takiego.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: lubianka »

https://www.nwzonline.de/ammerland/loka ... 64410.html
Jest to opaska należąca do osoby, z bractwa strzeleckiego powiatu Ammerlander, w okolicach Oldenburga, na północy Niemiec.
GAZELA
Posty: 37
Rejestracja: 31 sty 2007, 17:08
Lokalizacja: Piła

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: GAZELA »

Dzięki za odpowiedź, mi wcześniej wychodziły jakieś bezsensowne wyniki. Jak mniemam żadna to historyczna rzecz no może za ileś tam lat.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: lubianka »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niedawno stałem się posiadaczem zdjęć, których część zamieściłem powyżej.
Nie są to co prawda zdjęcia z Piły, przynajmniej nie rozpoznaje tu znajomych miejsc. Jednak mając je pierwszy raz w dłoniach poczułem niesamowitą realność tamtych wydarzeń.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Galeria Waszych znalezisk

Post autor: Krzysztof Ju »

Obrazek

Dzwonek rowerowy, który pan Jerzy zaprezentował na łamach fanpage Dawnej Piły. Na forum już się pojawiał jako przedmiot aukcji, ale tutaj widać w bardzo dobrym stanie.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się