Tajemnica pomnika w Leszkowie

mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Tajemnica pomnika w Leszkowie

Post autor: mania »

Tak Wojtku, masz wiele racji w tym, co piszesz. Ale podobnie jak J 23 widzę sprawy jednak inaczej. Mamy bowiem do wyboru dwie opcje: skryć głowę w piasek i przyglądać się z boku jak ludzie o mentalności ameby dewastują cmentarz (żeby skupić się tylko na Leszkowie) czy walnąć pięścią w stół i obudzić urzędników, którzy biorą pieniądze za utrzymanie tam porządku? Pomijam fakt, że nie trzeba wielu wysiłków, aby namierzyć i przykładnie ukarać tych ćwierćmózgów, przecież to nie Marsjanie. Wystarczy zainteresować się tematem i pogadać z dzielnicowymi tej części miasta, która jest nieodległa od cmentarza. Oni pokażą potencjalnych sprawców.
Wydaje mi się, że ci ludzie korzystają z faktu, że w tej chwili cmentarz jest "niczyj", podobnie jak ten niemiecki na Mickiewicza, jak dziesiątki ewangielickich cmentarzy poniemieckich. Jeśli będzie o nim głośno, zostanie ogrodzony i może monitorowany, oni pójdą gdzie indziej, bo to są tchórze i ludzkie wraki.
Cmentarz jeniecki w Leszkowie to spora szansa dla naszego miasta na promocję. Jak widzisz już sam fakt odkrycia tam zapomnianych brytyjskich mogił zaowocował dużym artykułem w The Sun. Czytało go wiele osób, niektóre ze łzami w oczach, jak się dowiedziałem. Czytała rodzina szer. Ross'a, jednego z osiemnastu pozostawionych w Leszkowie Brytyjczyków, która mieszka wciąż w Brora, na końcu szkockiej mapy. Byli w szoku. Coraz więcej ludzi w Szkocji interesuje się już Leszkowem. Najważniejsze jednak jest to, ze egzemplarz gazety dotarł do rąk dyrektora CWGC na Europę Wschodnią. Otrzymał on wcześniej także moje oficjalne pismo z prośbą o zainteresowanie się sprawą. Machina ruszyła i już nie da się jej -na szczęście- powstrzymać.
Bo jeśli nie teraz, to już nigdy. Owszem, są plany rewitalizacji, itd. Czy uważasz, że poszłoby to tak sprawnie, gdyby nie zainteresowanie tak potężnej organizacji jak Komisja Grobów Wojennych z Wielkiej Brytanii?
Zaczęliśmy z Maciejem od Brytyjczyków, ale myślę, że to dopiero początek. Pisałem kiedyś do Ciebie o moim pomyśle, aby zainteresować cmentarzem, jego częścią gdzie spoczywają Rosjanie pochodzenia żydowskiego osoby zaangażowane w upamiętnienie cmentarza przy szkole policji.

W Leszkowie sa także Polacy, o czym świadczy chociażby piękny pomnik im poświęcony. Leszków to ksiądz Bakalarczyk, pełniący posługę duszpasterską w obozie, częsty gość na cmentarzu podczas I wojny światowej. Leszków to jedna, wielka i nieodkryta wciąż historia, pilska historia. Zresztą, opisałem te wszystkie " mądrości" w artykule zamieszczonym w Naszej Historii, chyba gdzieś jest w tym wątku.
I na koniec, dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy uhonorowanie Brytyjczyków stelami nie urazi poczucia estetyki miejscowych troglodytów obrazek z Lidzbarka Warmińskiego:

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... paign=1490

pozdrawiam serdecznie
m
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Tajemnica pomnika w Leszkowie

Post autor: Krzysztof Ju »

Na fanpage "Mieszkamy w Powiecie Pilskim" pojawił się kolejny filmik związany z tajemnicą pomnika w Leszkowie. Dostępny jest pod linkiem https://www.facebook.com/mieszkamy.wpow ... 423879323/ i linka podrzucił Aragorn.

Streszczenie filmu słowami Marka Plucińskiego: "22 marca 2016r. przybyła p.Lesley Duncan (Pani która jest bardzo zaangażowana w prace na rzecz przyjaźni Polsko-Szkockiej).Razem z P.Lesley przybyła Dyrektorka szkoły polskiej w Edynburgu-p.Ewelina Łukaszek oraz dziennikarka p.Monika Ciska.Panie te prowadzą współpracę z Gimnazjum w Młynkowie.Sprawcą zainteresowania się tym Cmentarzem był p. Marek Przybyłowicz (który od 15 lat mieszka w Edynburgu)jego zainteresowanie historią doprowadziło do odkrycia mogił brytyjskich w Leszkowie i to spowodowało zainteresowanie się społeczeństwa brytyjskiego.Pani Duncan stara się pomóc w rozpropagowaniu wiadomości o Brytyjczykach w Leszkowie. Historię Cmentarza przybliżył P. Maciej Usurski."
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się