Sport w powojennej Pile

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Sport w powojennej Pile

Post autor: hrabia »

Proponuje Wam ten temat abyśmy sobie przypomnieli jak wyglądały zawody sportowe w powojennej Pile. Jeżeli macie związane z tym tematem jakieś fotografie to zamieszczajcie i piszcie posty.

Obrazek

Ze swojej strony na początek proponuje kilka fotek z imprezy żużlowej która odbyła się tuż po działaniach wojennych na stadionie przy ul. Roosevelta,

Obrazek

wskazałem ten adres ponieważ od tej ulicy było główne wejście z dużym parkingiem i wylotem na nieistniejącą już ul. Masława po której pozostał do dziś tylko jeden stary budynek w środku osiedla.

Obrazek

Na terenie tego parkingu i wejścia na stadion pobudowano szkołę podstawową, natomiast nowe wejście znajduje się od ul. Bydgoskiej.

Obrazek

Na fotografiach widać pobliską zabudowę koszar, zabudowę mieszkaniową, SP 8 oraz historyczny już mur okalający stadion od ul. Kossaka. Zwróćcie uwagę też na stroje żużlowców z tamtego okresu.

Obrazek


Pozdrawiam :D
Hrabcio
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Post autor: partyzant »

Stroje są super i nawet maszyna startowa jest (pewnie ta sama co teraz :wink: ) a który to był rok?
A czy ktoś wie coś więcej na temat historii żużla w Pile?
Ja wiem tylko, że w latach 50 istniały w Pile 2 kluby (Polonia na Bydgoskiej i chyba Włókniarz na stadionie przy Mickiewicza) i na tym niestety kończy się moja wiedza. Chodzi mi o informacje co się potem stało z tym drugim klubem i może jakieś inne informacje :)
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Z tego co pamiętam opowieści mego dziada to żużel odbywał się też na stadionie Gwardii, lata 50 albo 60 i że ze strony Piły startował klub o nazwie bodajże Kolejarz ale mogę się mylić :?

Stadion na Górnym, co prawda aukcja ale może ktoś się zlituje z moderatorów i tylko wklei foto.

Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Prawdę mówiąc miałem dylemat czy zakładać nowy wątek czy też napisać w tym. Nie posiadam bowiem żadnej fotografii.

Dziś przy okazji Rajdu Sary dowiedziałem się, iż wyścigi motocrossowe w Pile miały już miejsce w latach 50-tych. Miejsce ich rozgrywania leżało na terenie niedawno istniejącego jeszcze poligonu wojskowego przy ul. Wawelskiej. Wówczas teren ten nie był jeszcze zajęty przez wojsko. Zawody rozgrywano mniej więcej w miejscu gdzie obecnie przebiega obwodnica. Była to leśna polana z licznymi "dziurami"(może leje?), a także w sąsiedztwie z bunkrem(czy istnieje on nadal?). W latach 60-tych zaprzestano organizacji zawodów. Jako ciekawostkę dodam, iż niektóre z ówczesnych motorów posiadały wózki i z takim to wózkiem startowały w zawodach. :)
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Owszem Ziołek, bunkier istnieje nadal, miałem kiedyś kilka fotek z owych zawodów ale niestety opchnąłem wyprzedając całą swoją kolekcję a teraz by się przydały do wklejenia, ech...
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Post autor: partyzant »

Co do żużla w Pile w latach 50 czy 60 i wypowiedzi Skinspila to jeżeli stadion Gwardii to ten mieszczący się na ul. Okrzei to wg mojego "źródła" (co prawda rocznik 1950, ale zapalony fan speedwaya w Polsce i nie tylko, a i ja jestem przykładem, że żużlem człowiek się "zaraża" już w latach bardzo wczesnego dzieciństwa, w wieku ok 6 lat :) ) na tym stadionie klub z Bydgoskiej miał tylko garaże (jakkolwiek się nazywał, może i to był Kolejarz), natomiast zawody się tam nie odbywały (było to niemożliwe chociażby ze względu na brak bandy, która już w tamtych latach chyba też musiała być). Ale moje wywody opieram prędzej na logicznym myśleniu wiec mogę też się mylić. I dlatego też poruszam ten temat, żeby ustalić coś pewnego. Mam nadzieję że są tu na forum osoby, które coś konkretnego mogą powiedzieć. I z góry przepraszam za brak fotek (przez co chyba nie pasuje do tematu), ale ich również nie posiadam :(
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Zapraszam do lekturki » http://www.poloniapila.isp.net.pl/html/historia.php
Są też fotki bardzo ciekawe.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Cześć partyzant!
Tak, masz rację, chyba że coś tam próbowano po 60 roku, ale do tego czasu korzystano zawsze ze stadionu przy ul. Bydgoskiej.

ziołek!
Potwierdzam prawie z "pierwszej ręki", że twe info jest trafne, z tym, że tam na poligonie odbywały się tzw. zawody określane "pogoń za lisem", co było treningiem przed zawodami na stadionie. Do jednego z tych klubów "Włókniarz" należały 2 kobiety, jedyne w historii! Jedna z nich w latach 50 zginęła tragicznie podczas treningu, druga jeszcze jakiś czas uprawiała wyścigi na motorach ale nie brała już udziału na zawodach na stadionie.
Żyje do dziś ma 77 lat i ma się super. To właśnie jedna z nich jest tą pierwszą kobietą po II wojnie, która w Pile zrobiła Prawo Jazdy na Auta i Motory. Już o tym pisałem i foto też wkleiłem. A startowano wtedy jeszcze na po-niemieckich motorach, które wtedy były bardzo szybkie, i nie miały możliwości jechać wolno. Te rzeczy wiem właśnie bezpośrednio od tej Kobiety.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Sport w powojennej Pile na fotografii

Post autor: hrabia »

Miło powitać kolegów :) i chciałbym poinformować że fotki zamieszczone przeze mnie są z okresu 1948-1955 a tak w ogóle i w szczególe i pod każdym innym względem :) żużel w Pile sięga lat czterdziestych. Wtedy w 1947 roku w rozgrywkach żużlowych Okręgu Poznańskiego występowała UNIA PIŁA. Klub w latach 1950 - 1955 nosił nazwę WŁÓKNIARZ UNIA PIŁA oraz KOLEJARZA PIŁA.
Od 1960 roku klub nazywał się POLONIA PIŁA i występował w rozgrywkach II ligi do roku 1968 po czym został rozwiązany na prawie 25 lat. Oprócz żużla w Pile powojennej odbywały się zawody motorowe gdzie ścigano się na ulicach oraz drogach polnych i leśnych a także nieco później motocrossowe na późniejszym poligonie wojskowym.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Sport w powojennej Pile na fotografii

Post autor: hrabia »

A może pamiętacie nazwiska pilskich sportowców nie tylko tych związanych ze sportem żużlowym, na początek podam np. takie: Krzyżaniak - żużlowiec mieszkał przy Al. Niepodległości, jego syn Jacek Krzyżaniak był zawodnikiem Apatora Toruń i bronił barw tego klubu. Tadeusz Wajgert - bokser Sokoła Piła, zawodowy żołnierz, oprócz że boksował to był także szefem kuchni na pilskim lotnisku, jak mnie pamięć nie myli w stopniu starszego sierżanta.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Sport w powojennej Pile na fotografii

Post autor: adam »

Z okazji 11 listopada 2012 r., czyli Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Pile zawody szachowe, gdzie nagrody zostały podpisane, że zawody te zostały przeprowadzone 11 listopada z okazji Dnia Zwycięstwa. Może mi to ktoś wytłumaczyć, bo nie "ogarniam".
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Sport w powojennej Pile na fotografii

Post autor: Tom »

Witaj hrabio, chyba kilka lat ciebie nie było, mnie też dość długo, tu jest to Foto i wyżej napisana historia. To co wspominasz:
hrabia pisze:Oprócz żużla w Pile powojennej odbywały się zawody motorowe gdzie ścigano się na ulicach oraz drogach polnych i leśnych a także nieco później motocrossowe na późniejszym poligonie wojskowym".
Tak, tak było. Na tym foto jest właśnie "ta" kobieta, która ścigała się po ulicach, drogach polnych i lesie. Należała do klubu motocrossowego "Włókniarz".
Dwie kobiety w powojennej Pile uprawiały motocross. Jedna zginęła podczas ścigania się. Ta druga kobieta żyje, i jest... moją mamą, ma 82 lata. Pamięta wiele nazwisk, trochę spisałem, niestety nie mam ich przy sobie. Może w wakacje napisze więcej.

Pozdrawiam, Tom

Obrazek
piotr1125
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2013, 12:39

Re: Sport w powojennej Pile na fotografii

Post autor: piotr1125 »

Może ktoś dysponuje zdjęciami z motocrossu w latach 60-tych w Pile?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Sport motorowy w powojennej Pile na fotografii

Post autor: wojtaq »

Wypada także wspomnieć o pionierach sportu motorowego w Pile. W niniejszym materiale rzucę promyk światła na dyscyplinę bliska mojemu sercu, a mianowicie turystykę motocyklową w latach '70 ubiegłego wieku. Zdaję sobie sprawę, że osoby pozostające w mojej pamięci nie wypełniają areopagu zasłużonych i z pewnością od wczesnych lat powojennych byli inni. Jednak dzisiaj poświęcę kilka zdań kilkorgu z nich. Najpierw jednak fotografie...

Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystkie pochodzą z rajdu motocyklowego do pomnika spadochroniarzy radzieckich i polskich w Sokołowie k. Lubasza. Pole namiotowe przy plaży jeziora w Lubaszu było przez lata mekką motocyklistów, którzy tam organizowali zloty motocyklowe często połączone z rajdami jednośladów. Zdjęcia przedstawiają jedną z takich imprez, jaka odbyła się ok. 1976-77 r. oraz postaci nieodłącznie związane z motocyklową Piłą.

Na pierwszym zdjęciu pośrodku widzimy chłopaka z wąsem na twarzy, w charakterystycznej kurtce z pionowym pasem. To Piotr Horyd przy swoim motocyklu MZ TS 250. W latach siedemdziesiątych wokół jego osoby koncentrowało się środowisko młodych pilskich motocyklistów. Był pierwszym w Pile posiadaczem kasku integralnego tzn. kryjącego całą głowę oraz oczy chronione zasuwanym wizjerem. Nie był to jednak towar zdjęty z półki sklepowej, ale własnoręcznie wykonany z włókna szklanego oraz żywicy poliestrowej hełm o wadze ok. 3 kg. Dla porównania współczesne kaski ważą ok. 1,5 kg czyli połowę takiej samoróbki! Uprosiłem go, żeby także dla mnie wykonał podobny, lecz już nie zdążył... Zginął w wypadku motocyklowym razem z narzeczoną po zderzeniu z przyczepą ciężarówki pozostawionej na prostym odcinku drogi ze Starej Łubianki do Piły. Przez wiele lat na poboczu można było dostrzec krzyż ustawiony przez jego ojca.

Na drugiej fotografii widzimy m.in. pilską grupę, wśród nich także Piotra Horyda. Niech nie dziwi obecność wojskowych, gdyż armia aktywnie wspierała podobne inicjatywy ze względu na misję społeczną oraz wyłuskiwanie sprawnych, młodych mężczyzn dla potrzeb obronnych. Grupa pozuje prawdopodobnie z radzieckim motocyklem marki Iż 350. Z lewej strony, częściowo przysłonięta maszyna to prawdopodobnie MZ ES 250 wschodnioniemieckiej produkcji.

Do trzeciej fotografii komentarz wydaje się zbyteczny, ale... Dorównujący motocykliście wzrostem wojskowy to kapitan Aleksander Przybyłowicz. Prawdziwy nestor pilskiego motocyklizmu, który prowadził sekcję motocyklową w ramach Ligi Obrony Kraju. W swoim garażu przy ul. Popiełuszki (naprzeciw Szkoły Podstawowej) dopieszczał takie maszyny, jak Zündapp 750 Sahara (w oryginalnym malowaniu) i DKW 350 z 1927 r. Stał tam także amerykański Indian 1000, którego właścicielem był kolega p. Przybyłowicza. Było to zarazem miejsce spotkań młodych chłopaków pokroju P. Horyda i syna kapitana - Marka Przybyłowicza. Co ciekawe, Marek przebywający obecnie w Szkocji, to nasz kolega z Forum piszący pod nickiem Mania! Ojciec miał Markowi za złe, że ten jeździł dwusuwową emzetką, a nie 'prawdziwym' jednośladem z silnikiem czterosuwowym! Kto jest z 'branży' ten wie o co chodzi :-)
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Sport w powojennej Pile na fotografii

Post autor: mania »

Obrazek

I tak wezwany do tablicy zamieszczam (mam nadzieję?) trzy kolejne zdjęcia z czasów, kiedy nie byliśmy poprawni politycznie ale zdrowi moralnie.
Kapitan Aleksander i siostra Piotrka Horyda (nie pamiętam nazwiska tego majora w okularach) składają pod pomnikiem kwiaty. Ktoś wręcza puchar Piotrowi, ale najlepsze jest zdjęcie z delegacją motorzystów (z Tatą w tle). Pamiętam, że słynny kask Piotra został od niego wypożyczony, żeby delegacja wyglądała poważniej... Piotr był wspaniałym człowiekiem. Te słynne kaski, ale także kombinezon, który dał komuś do uszycia. Pamiętam Jego opowieść, jak po jakiejś wywrotce na junaku (!) jechał kilkanaście metrów po asfalcie i ten kombinezon, szyty wg Jego wskazówek, uratował Go przed zdarciem skóry wiadomo skąd.
Tak, przed naszym garażem (stoi do dzisiaj) były zjazdy różnej maści motocyklistów. A oni dłubali bez prądu przy tych starych gratach. Tato rozpoczął od BMW 350, potem był Zundapp Sahara z koszem, 750ccm, DKW 350 z 1927 roku, na chodzie. Karol Skubiszewski natomiast miał tam swojego Indiana 1000 zakupionego od taksówkarza w Chodzieży.
Zastanawiam się, skąd wziął się ten Lubaszcz (Sokołowo). A no, czasy były takie, że aby dostać kasę od władz na taki rajd, trzeba było, ażeby był po linii, najlepiej jeszcze medialny. Ale ten akurat przeszedł najśmielsze oczekiwania, jak widać na zdjęciu. Zresztą, Tato chyba dołączył się do jakiejś większej imprezy, bo nie on to firmował.
A propos...Oprócz Piotra pamiętam jedynego właściciela Harleya Davidsona w Pile, niejakiego Julka, czy ktoś go kojarzy?

Pozdrawiam serdecznie wszystkich mototurystów!
m
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

W dziale forum o przedwojennej Pile jest wątek pt. "Sport w Schneidemühl" i zmieniłem tytuł niniejszego wątku, znajdujący się w dziale forum o powojennej historii miasta, z "Sport w powojennej Pile w fotografii" na "Sport w powojennej Pile". Jeśli macie materiały lub pytania związane z sportowymi dziejami Piły - zapraszam :)

Jeżeli ktoś szuka ogólnej historycznej wiedzy o pilskim sporcie to poza przejrzeniem wspomnianego wątku, warto przeczytać tekst Macieja Usurskiego pt. "Działalność sportowa i turystyka w Pile 1945-2000" w pracy zbiorowej pt. "Zarys dziejów Piły w latach 1945-2000".

A poniżej, współczesny spis boisk. Może się przyda jako podstawa do porównania ilości i funkcji boisk współczesnych z historycznymi.
twoja.pila.pl pisze:Obrazek

Przewodnik po pilskich boiskach

Niektóre są oświetlone przez całą noc, a nie gra na nich nikt. Inne światła nie zaznają niemal nigdy, choć wydano grube pieniądze na lampy wokół nich. Pilskie boiska, bo o nich mowa, to dla zawodników spora zagadka. Urząd Miasta Piły na zlecenie portalu Twoja.Pila.Pl przygotował pełną listę obiektów sportowych ze sztuczną nawierzchnią oraz zasady korzystania z nich.

Jak wynika z przesłanego nam komunikatu (pisownia oryginalna):

„W Pile obecnie mamy 8 boisk ze sztuczną nawierzchnią usytuowanych przy szkołach gminnych oraz osiedlowe: 2 ze sztuczną nawierzchnią i 5 trawiastych boisk mieszczące się na osiedlach Górne, Staszyce, Zamość i Koszyce (Zielona Dolina), Motylewo.

Każde z boisk jest ogólnodostępne dla mieszkańców, do dyspozycji są także animatorzy, którzy pracują w sezonie od 1 marca do 30 listopada w godzinach od 16:00 – 21:00 – dotyczy to boisk przy Zespole Szkół nr 2 i Szkole Podstawowej nr 1.

Ponieważ w okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmierzch, część z boisk jest oświetlana. Chęć skorzystania z oświetlonego boiska należy jednak zgłosić do zarządcy.

Przedstawiamy szczegółowo informację na temat dostępu do boisk i ich funkcjonowania:

Boiska ze sztuczną nawierzchnią:

1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Pile, ul. Buczka

boisko do piłki nożnej wymiar 30m x 62m (pole gry 26m x 56m), boisko wielofunkcyjne – do koszykówki i siatkówki 20 x 30, oświetlenie. Kontakt z animatorem: Krzysztof Krogulec tel. 606304226 (1.03 – 30.11)

2. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich ul. Roosevelta 12.

Boiska są nieoświetlone:

– do piłki nożnej (duże) – 1300 m2 (25 x 52)
– do piłki nożnej (małe) – 861 m2 (21 x 41)
– do siatkówki (tartan) – 220 m2 (11 x 20)
– wielofunkcyjne (tartan) – 338 m2 (13 x 26)

Dostęp do boisk jest otwarty.

W przypadku organizowania imprez sportowych, w celu ustalenia konkretnego czasu lub okresu korzystania z boiska należy zgłosić się do kierownika gospodarczego: Anna Maligłówka – 67 210 52 09

3. Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile ul. Grabowa 18

– boisko sportowe do piłki nożnej o powierzchni 1456 m²
– boisko sportowe do piłki ręcznej, siatkowej i koszykowej o pow. 800 m²
– boisko sportowe do piłki ręcznej i tenisa ziemnego o pow. 800 m²

Boiska nie posiadają oświetlenia, natomiast jest oświetlony teren szkoły. Oświetlenie terenu wyposażone jest w 12 punktów świetlnych, włączanych jednym czujnikiem zmierzchowym lub sterowaniem ręcznym.

4. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich al. Niepodległości 18

1. Boisko do gry w streetball – 274,88 m2
2. Boisko do gry w piłkę nożną – 758,96 m2
3. Powierzchnia placów do gry w tenis stołowy – 81,31 m2
4. Powierzchnia nawierzchni bezpiecznej placu zabaw – 193,25 m2
5. Powierzchnia bieżni lekkoatletycznej – 1.392,28 m2

Wszystkie wymienione wyżej boiska i place są oświetlone, jest to oświetlenie zmierzchowe.
Z boisk można korzystać po zakończeniu zajęć lekcyjnych tj. od ok. 16.00 do 20.30
W weekendy ogólnodostępne (otwarta furtka wejściowa na teren szkoły)
Kontakt: Joanna Podgórska-Kędziora, tel. 67 212 33 78 wew. 34

5. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza, al. Wojska Polskiego 45

boisko do piłki nożnej – 30mx62m,
boisko wielofunkcyjne – do koszykówki i siatkówki: 19,1mx32,1m;
Boiska są oświetlone: oświetlenie włączane jest w zależności od potrzeb, dla grup, które ustalą chęć korzystania z boiska z kierownikiem gospodarczym.

Kontakt: Dostęp dla osób z zewnątrz od godz. 17.00 do 20.45, po uzgodnieniu terminu z kierownikiem gospodarczym, w godzinach jego pracy od 7.30-15.30, osobiście lub pod nr telefonu 67 214 28 93 w.28 lub 67 211 08 28.

6. Gimnazjum nr 4 ul. Kujawska 18

Boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 20×42 m do piłki nożnej oraz boisko do siatkówki o wymiarach 9x18m, 2 boiska do koszykówki o wymiarach 20x20m.

Boisko nie posiada sztucznego oświetlenia. Boisko jest ogólnodostępne po zajęciach szkolnych.

Kontakt: Piotr Banach tel. 67-214-84-77

7. Gimnazjum Nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Pile

boisko wielofunkcyjne – do koszykówki i siatkówki – boisko do piłki nożnej 1860 m 2, boisko wielofunkcyjne (koszykówka + siatkówka) 609,90 m2, boisko wielofunkcyjne (piłka ręczna, koszykówka, tenis) 1524,09 m2.

Oświetlenie terenu boiska w niewielkim stopniu oświetla jedynie boisko wielofunkcyjne (piłka ręczna, koszykówka i tenis). Światła włączają się automatycznie gdy zapada zmierzch.

Boiska są ogólnodostępne od poniedziałku do piątku od godz. 15:20

8. Zespół Szkół nr 2 w Pile ul. Królowej Jadwigi 2

boisko do piłki nożnej wymiar 30m x 62m (pole gry 26m x 56m), boisko wielofunkcyjne – do koszykówki i siatkówki wymiar 20 x 30, oświetlenie

Czynne dla osób z poza szkoły od godziny 16.00
Kontakt do animatora: Grzegorz Stach tel. 693533290 (1.03 – 30.11)
Kontakt w okresie zimowym: Marcin Formella – tel. 67 214 12 95

9. Boisko osiedlowe: Kasztelańska/Al.Wyzwolenia – ogólnodostępne, z oświetleniem, otwierane przez Straż Miejską (w okresie letnim od 28.02. do 31.10. w godz. od 6.00 do 24.00, w okresie zimowym od 6.00 do 22.00),

10. Boisko osiedlowe: Komuny Paryskiej/Kapucyńska – ogólnodostępne, bez oświetlenia, otwierane przez Straż Miejską (w okresie letnim od 28.02. do 31.10. w godz. od 8.00 do 22.00, w okresie zimowym od 8.00 do 20.00)

Boiska trawiaste:

ul. Zamenhofa/Cicha – ogólnodostępne, bez oświetlenia, nieogrodzone
ul. Kamienna/Gładyszewo – ogólnodostępne, z oświetleniem, ogrodzone z niezamykaną furtką
ul. Reja/Kochanowskiego/Złota – ogólnodostępne, z oświetleniem, otwierane przez Straż Miejską (w okresie letnim od 28.02. do 31.10. w godz. od 6.00 do 22.00, w okresie zimowym od 8.00 do 20.00)
ul. Sokola/Sowia/Motylewo – ogólnodostępne, z oświetleniem, nieogrodzone
ul. Chopina – ogólnodostępne, bez oświetlenia, nieogrodzone


Źródło: www.twoja.pila.pl
Data wydania: 21 grudnia 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Na apel Starosty Pilskiego o zdjęcia i materiały związane z historią stadionu przy ul. Okrzei odpowiedziało już kilka osób. Wszystkie wspomnienia oraz skany zdjęć i innych graficznych materiałów opublikowano na łamach strony internetowej Starostwa Powiatowego w Pile.

* Wspomnienia Henryka Grochowskiego http://www.powiat.pila.pl/starostwo-pow ... chowskiego

* Wspomnienia Henryka Błaszczyka http://www.powiat.pila.pl/starostwo-pow ... laszczyka-

* Ze wspomnień Kazimierza Barczykowskiego i Krystyny Stępniak z domu Barczykowska http://www.powiat.pila.pl/starostwo-pow ... czykowska-
halusik30
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2017, 20:19

Re: Sport w powojennej Pile na fotografii

Post autor: halusik30 »

Tom pisze:Witaj hrabio, chyba kilka lat ciebie nie było, mnie też dość długo, tu jest to Foto i wyżej napisana historia. To co wspominasz:
hrabia pisze:Oprócz żużla w Pile powojennej odbywały się zawody motorowe gdzie ścigano się na ulicach oraz drogach polnych i leśnych a także nieco później motocrossowe na późniejszym poligonie wojskowym".
Tak, tak było. Na tym foto jest właśnie "ta" kobieta, która ścigała się po ulicach, drogach polnych i lesie. Należała do klubu motocrossowego "Włókniarz".
Dwie kobiety w powojennej Pile uprawiały motocross. Jedna zginęła podczas ścigania się. Ta druga kobieta żyje, i jest... moją mamą, ma 82 lata. Pamięta wiele nazwisk, trochę spisałem, niestety nie mam ich przy sobie. Może w wakacje napisze więcej.

Pozdrawiam, Tom

Obrazek
Witam. Do Toma
W poście z dnia 09 sty 2013, 01:58, w temacie Sport w powojennej Pile dołączyłeś zdjęcie na którym jak jest mój dziadek. Na zdjęciu drugi od prawej strony. Jan Lis. Jeździł motorem WFM, mamy go w rodzinie do dzisiaj. Czy możesz mi udzielić informacji z kim jest jeszcze na zdjęciu i czy Twoja Mama go pamięta? Jeździł też na żużlu w Polonii.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: Tom »

odp. do halusik30.
Bylem w zeszłym tygdniu ale krótko w Pile.
Mama moja pamięta doskonale. wspominała jak ścigali się motorami po lasach i ulichach powojennej Piły. Była jedną z pierszych kobiet, która po wojnie zrobiła prawojazdy na Auto i Motor. Zdawała w Poznaniu. Wszyscy znajomi byli zdziwieni po co jej prawojazdy skoro praktycznie nikt zaraz po zakończeniu wojny nie posiadał mimo, że pracowali jako kierowcy.
Obok mojej mamy Haliy, jest Szymański i Lis. Jej koleżanka która zginęła podczas treningu na Koszacach na zakręcie /tam chyba był młyn, teraz restauracja/ rozbiła się motorem na drzewie. Nazywała się : Wanda Zaworska. Tyko te dwie kobiety w powojennej historii Piły należały do Klubu Motocrosowego Włókniarz. Krótko Po jej pogrzebie mama moja zrezygnowała, jej rodzice, a moi dziadkowie bardzo o to prosili aby przestała jeździć motorem.
Mama wspominała, że początki Klubu nie było polskich lecz niemiekie motory, a one nie potrafiły wolno jeździć. Bardzo szybko rozwijały maxymalmą prędkość. Drogi i ulice praktycznie były wolne od aut, więc po całym mieście i lasach jeździli motorami pełną prędkością. Nie było prywatnych aut tylko jedna Taxi nr.1. Nie było autobusów tylko ciężarówki dowożące towary do hurtowni na ul.Towarowej, czy Zakładów Roszarniczych, które to posiadały 1 autobus zakładowy i wykonywał 1 kurs przez miasto do Roszarni i 1 kurs po pracy. Reszta pracowników musiała rowerami wracać lub pieszo nawet na Lelewela.
Mama moja ma 86 lat i ma się dobrze. To jedyne Foto jakie znalazłem.
Zapomnialem obok jest jeszcze Wesołowski lub Siodła.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: Tom »

poprawnie powinno być > ulicach, i Haliny < uciekły mi 2 litery, niestety nie można zrobić korekty tekstu
halusik30
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2017, 20:19

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: halusik30 »

Serdecznie dziękuję Tobie za informacje. Pozdrawiam!! :-)
pomyslowy
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2019, 21:33

Stadion w Pile - jupitery

Post autor: pomyslowy »

Szanowni Państwo, założyłem konto na tym forum gdyż szukam informacji na temat stadionowych jupiterów, które w 1985 roku zostały z dożynkowego stadionu w Pile przewiezione do Łodzi i zamontowane na stadionie Widzewa. Chciałbym uzyskać więcej informacji na temat tego wydarzenia, może zachowały się jakieś zdjęcia ze światłami na pilskim stadionie? Może są Państwo w stanie przekazać moją wiadomość do kogoś, kto byłby w stanie mi pomóc w poszukiwaniach.

Serdecznie dziękuję!
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

W kwartalniku informacyjnym Powiatu Pilskiego pt. "Prosto z powiatu", nr 2/2019, do pobrania na stronie www.powiat.pila.pl, można poczytać artykuł Eugeniusza Mikuszewskiego o sportowej historii stadionu przy ul. Okrzei.

Obrazek Obrazek
Arek12
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2022, 13:22

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: Arek12 »

Kilka miesięcy temu ukazała się nowa publikacja dotycząca, nie bezpośrednio samej Piły, ale regionu pilskiego: "Historia Piłki Nożnej w Regionie Pilskim w latach 1975 – 2020".
Autorzy: Wojciech Osuch i Zygmunt Świtała.
Stron: 654.

Część I dotyczy rozgrywek seniorskich:
1. Od powstania OZPN w Pile, aż po 2010/20.
2. Puchar Polski w okręgu pilskim 1976-2020.
3. Ciekawostki.
4. Portrety i notki biograficzne:
Eugeniusz Barabasz, Jan Bukowski, Ryszard Garski, Bolesław Giedrojć, Zbigniew Grabowski, Henryk Grochowski, Marek Grochowski, Eugeniusz Grzybek, Piotr Hajduk, Stanisław Jóźwiakowski, Jerzy Jurga, Rafał Kniecicki,Stanisław Kościański, Sławomir Kryger, Zbigniew Krzoska, Adam Luboński, Władysław Majdak, Mariusz Markowski,Roman Michalski, Franciszek Miedziński, Wiesław Nowacki, Wojciech Osuch, Józef Piechota, Henryk Rogalski, Tadeusz Sieczka, Kazimierz Sobczyk, Jacek Soforek, Ryszard Szajowski, Zygmunt Świtała, Ryszard Woźniak, Mirosław Ziętek, Ireneusz Żendel.

Źródło: historiapily.blogspot.com/2022/03/historia-piki-noznej-w-regionie-pilskim.html

Kilka zdjęć książki (okładka, ze środka).

Cena książki (okładka miękka): 100 zł. Mam 3 książki do odsprzedaży. Kontakt mailowy: awinstona2012@gmail.com
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Sport w powojennej Pile

Post autor: Tom »

W Lutym 2023 w wieku 92 lat odeszła do wieczności moja mama i ostatnia z 2 kobiet należąca do klubu motokrosowego Włókniarz w Pile.
Trzecią kobietą w Europie była austriaczka z wiednia. Niestety fotografie na motorze się nie zachowały. Komuś podarowała. To jedyne jakie się zachowało, oraz jedno z pierwszych Prawa Jazdy na Auto i Motor. Urzędnicy w Prezydium byli zaskoczeni że Dwum kobietom zachciało się mieć Prawo Jazdy.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się