Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dizel »

Jakiś czas temu niedaleko koszarowca znalazłem małą dziurę w ziemi... przez którą zrobiłem taką oto fotkę:

Obrazek

Czy tak wygląda kanał ciepłowniczy ?
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dudi »

Takich dziurek jest więcej na lotnisku a to wygląda mi na część kotłowni. Silos znajduje się koło działek.
maras1997
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2014, 15:55

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: maras1997 »

Możecie podać bliższe położenie tych bunkrów, budynków i powojennych tuneli itp. w okolicy lotniska najlepiej na mapie.
martiii
Posty: 16
Rejestracja: 20 lut 2010, 00:09
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: martiii »

Zastanawiam się, czy może spróbować przekonać do tego tematu naszą Pilską telewizję ASTA-NET, oczywiście jak niektórzy wiedzą, ASTA dysponuje jeszcze odrębną spółką ASTA-BUD, która posiada najnowsze maszyny do robienia przecisków. Zastanawiam się czy gdyby spróbowali się podjąć chociaż zrobienia przecisku przez zawał dla wprowadzenia czegoś z kamerkami. Ja wiem nic za darmo, ale gdyby się okazało coś ciekawego, dla nich byłby idealny temat na długie odcinki. Jestem w posiadaniu wiertnicy glebowej, przy odpowiednich rurach i przedłużeniu wiertła bez problemu jesteśmy w stanie zrobić przewiert przez zawał, ale ta woda... to jest problem.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Krzysztof Ju »

Na fanpage Dawnej Piły na Facebooku, osoba pod nickiem David A. Meatwek, podzieliła się wspomnieniami związanymi z eksploracją tuneli pod lotniskiem. Nie jestem w temacie i nie wiem czy wspomnienia dotyczą schronów OPL czy tajemniczych tuneli przy garażach, więc nie wiem czy relacja wniesie coś nowego czy tylko potwierdzi znane już fakty - pozostawiam to Waszej ocenie.
David A. Meatwek pisze:Oglądałem sobie zdjęcia na podanej przez Ciebie stronie: http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/lotnicza_pila_04.php - ostatnie 2 tutaj - to Matwiejewa prawda? Na górce zaraz obok 1 garażu. Tak w ramach ciekawostki, jako 13 letni chłopiec po usłyszeniu opowieści ojca, odkopaliśmy z kolegami ten tunel. Z relacji ojca wynikało, że brama do niego miała wysokość około 5 metrów a szerokości co najmniej 3. Generalnie zaczynała się u podnóża górki. Zawał nastąpił około roku 70-75, kiedy ludzie zaczęli wybierać cegły z obmurówki wejścia. Z kolejnych relacji wynikało, że wypływał z wnętrza tunelu strumyk, odprowadzany kanalikiem umiejscowionym przy krawędzi tunelu - stąd woda. Zaraz za zawałem jest przejście w prawo - dostaniecie się do niego z pierwszego garażu - z tego co pamiętam jego właściciel zamurował wejście, bo wykorzystywano je do włamań do garaży w późniejszym czasie. Dalej jest kolejne wejście w prawo, także drewniane jak poprzednie (chyba nie wspomniałem heh). Pamiętam też jak dojść do tego tunelu z drugiej strony, mając lat 15 zwiedzaliśmy lotnisko wzdłuż i wszerz popychani dużą ciekawością. W części za zawałem woda sięga do 20 metrów, nie dalej - przynajmniej na tamten czas. A najciekawszym w tym wszystkim jest zalane wejście - drewniane w dół. 2-4 lata później usłyszałem, że jacyś grotołazi zainteresowali się tym tunelem - odkrywając go :D
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Krzysztof Ju »

Dzisiaj na fanpage DP dostaliśmy następujące pytanie od pewnej osoby:
Witam,
Jak wygląda sytuacja z lotniskiem? Chodzi mi o te koszarowce, mps i inne budynki. Są zagospodarowane, czy stoją puste i można tam wejść? I czy można bez problemu wejść na lotnisko, czy są jakieś ogrodzenia. Będę wdzięczny za informacje, bo chcemy się wybrać ze znajomymi, a nie wiemy czy jest sens. Żebyśmy tylko płyty lotniska nie obejrzeli. Pozdrawiam.
Ja niestety nie orientuję się w sprawach lotniska, więc pytanie kieruję do Was. Gdyby ktoś wolałby nie dzielić się publicznie wiedzą o dostępności lotniska to proszę o wiadomość prywatną na forum lub na fanpage DP. Z góry dziękuję.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Do koszarowców wejścia nie ma, bo strzeże ich ochrona z psem. Jak się uda, to można wejść do kotłowni i na jej strych, ale trzeba mieć farta. W koszarowcach niby coś tam jeszcze zostało, ale to widać tylko przez okno w drzwiach...
jankes61
Posty: 8
Rejestracja: 12 cze 2014, 20:12

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jankes61 »

Szanowni forumowicze
Śledzę ten temat od jakiegoś czasu. Pamiętam jak w latach 60 przemykaliśmy z kolegami pod betonowym płotem który oddzielał lotnisko od terenu na którym odbywają się eksploracje. Bezpośrednio za tym betonowym płotem a nad tajemniczym wejściem pod lotnisko znajdował się potężny lej a właściwie dwa sąsiadujące z sobą leje były o wymiarach około 70 x 70 metrów każde. Trudno mi teraz określić jak były głębokie. Ale jak kojarzę to około 7 do 10 m, a może i głębsze. I jestem pewien, że nie powstały one na pewno przy pomocy sprzętu kopiącego ponieważ zapewne urobek po tak potężnych wykopach nie uszedłby wzrokowi. W tych czasach w lejach tych wojsko zrobiło sobie wysypisko śmieci. Można tam było znaleźć różności (od masek pgaz po kości po sporządzanym posiłku dla wojska). Później w tym miejscu powstało chyba boisko czy może jakiś plac ćwiczeń.
Po latach słyszałem, że leje powstały po wysadzonych przez rosjan halach które się tam znajdowały. Miało by to sens. Tym bardziej, że zawały w tunelach znajdują się jak mniemam właśnie w miejscu gdzie były te leje. Nie chcę snuć niesprawdzonych historii. Przekazuję tylko to co wiem, widziałem i trochę słyszałem. Pozdrawiam serdecznie.
DETLEF
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2015, 16:30
Lokalizacja: SCHNEIDEMÜHL

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: DETLEF »

Cześć. Mam na imię Adam. Też interesuje się podziemiami pilskiego lotniska.
Pierwsze wejście znajdujące się przy ul. F. Chopina (Bergstraße) jest dostępne aczkolwiek jest zalane i znajduje się w nim zawał.
Drugi tunel dla wąskotorówki znajduje się na ul. F. Chopina za garażem 24.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Jeśli chodzi o wejście od Chopina, to ktoś tam teraz może spokojnie sobie "kopać" w głąb tej skarpy. W tym sławnym wejściu do podziemi jest teraz jakiś garaż samochodowy, czy autonaprawa jakaś... Ciekawie.
wafel
Posty: 7
Rejestracja: 04 kwie 2013, 08:12

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: wafel »

Wow, sezon ogórkowy w pełni jak widzę.
Kolegów odsyłam do uważnego przeczytania postów powyższych, oraz obejrzenia zdjęć lotniczych z 1944 roku. Może skontaktujcie się z twórcami strony. Oni w tym siedzą po uszy, prowadzą badania terenu za pomocą georadaru.
Do Jankes61 - To nie leje tylko pozostałości po żwirowni z okresu rozbudowy lotniska w 1944 roku chyba, jeśli już.
Do Matey - Z garaży nie ma i nie było żadnych wejść. Obiekt o którym myślisz zbadano dokładnie i nic nie odkryto. Przed wejściem do pierwszego tunelu, nie stoi żaden garaż.

Pozdrawiam
jankes61
Posty: 8
Rejestracja: 12 cze 2014, 20:12

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jankes61 »

wafel pisze:Do Jankes61 - To nie leje tylko pozostałości po żwirowni z okresu rozbudowy lotniska w 1944 roku chyba, jeśli już.
Serdeczne dzięki za informację i sprostowanie tego co napisałem. Nie mniej jednak każda informacja, nawet ta zasłyszana może czasami wnieść coś istotnego.

Pozdrawiam
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Temat strasznie ucichł... Czy coś się dzieje w kierunku badania sztolni/podziemi? Pisano o badaniach georadarem i wyników ani informacji jakichkolwiek nie ma niestety... Czy ktoś może się podzielić jakimiś wiadomościami, czy od roku temat upadł totalnie?
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Stolper »

Nie zdradzę chyba tajemnicy, pisząc, że badania georadarem nie dały żadnych "sensacyjnych" wyników. Sztolnia przeciwlotnicza, o której istnieniu wiadomo od dawna, jest krótka i w większości zasypana. Podziemnych hal nie ma i nie było.

Pozdrawiam
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

No i to chciałem usłyszeć :) Dzięki!
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 314
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: czeslaw »

Witam

Może parę słów, w celu sprostowania.
Po nieudanych badaniach georadarem zapadła decyzja o wykonaniu badań gruntu metodą elektrooporową. O ile się nie mylę, badania te miały miejsce we wrześniu 2015.
Po pierwsze, potwierdziły to, co już wiemy :), że jest pierwsza sztolnia, którą znamy.
Po drugie, pomiary te potwierdziły także podejrzenia co do istnienia drugiej sztolni. Posiadamy wyniki tych badań (narazie bez zgody na publikację).

Czeslaw i pisząca te słowa, jego córka ;)
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Stolper »

Dzięki Czesław za sprostowanie :) Pisząc o georadarze miałem na myśli właśnie badania elektrooporowe z 2015 r. (jedno i drugie jest dla mnie "czarną magią"). Pani inżynier - autorka badań i opinii - z pewnością odpowiedziałaby wprost, czy jest jedna, czy dwie sztolnie. Dla mnie - laika w kwestii badań geofizycznych - jest to jedna sztolnia, w różnym stopniu zasypana (lub nie) na poszczególnych odcinkach.

W każdym razie jedną z miejskich tajemnic można chyba uznać za rozwikłaną :)

Pozdrawiam
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Sztolnie sztolniami, ale zapewne jakieś podziemia między budynkami na lotnisku są :) Ostatnio na YT oglądałem film o sztolni Australijczyka. Polecam. Może i takie "cuda" u nas się kryją pod ziemią?
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Stolper »

Podziemnych przejść między budynkami na lotnisku nie ma i nie było. Potwierdzają to zarówno dokumenty archiwalne, jak i żyjący jeszcze świadkowie historii.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ubi69
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2012, 23:51

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: ubi69 »

Witam,
Czy ktoś może spotkał się już z podobnym obiektem na terenie lotniska? Obiekt o rzucie okręgu o średnicy wewnętrznej około 6,2 m. Czy ktoś może przybliżyć jego przeznaczenie?

Obrazek
https://snag.gy/dXm3Tr.jpg

Obrazek
https://snag.gy/IEN0P2.jpg

Najprawdopodobniej na lotnisku jest więcej takich obiektów, sam wiem o conajmniej dwóch, wciąż
jednak nie mam 100% pewności co do ich przeznaczenia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ubi69
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2012, 23:51

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: ubi69 »

Widzę, że forum powoli schodzi na psy... po za paroma osobami, które cenie za niesamowitą wiedzę (mimo tego, że aktywność ich spadła z rożnych życiowych problemów) znaczna część pozostałych ludzi to oszołomy lub podpaleni na krótką metę poszukiwacze sensacji... pozbawieni systematyczności i wiedzy... świadczy o tym słomiany zapal tych osób. Inni rządni sensacji próbujący się promować w mediach tzw. "poszukiwacze" robią tylko niepotrzebny szum, bezsensowny nic nie dający... nie mający jakiegokolwiek odzwierciedlenia, prócz taniej reklamy w kilkunastominutowych produkcjach podrzędnych stacji... jeśli tak nie jest to proszę o jakieś konkrety... Od dawna wiele osób drąży temat... paru zna wiele informacji choć nie promują się z tym...
Więc może jakieś konkrety w końcu czas by przedstawić, na temat planów, projektów czy też ustaleń lub też rozmów z władzami dotyczących eksploracji lub badań albo zamknijmy ten temat pełen nieporozumień i śmiesznych historii opartych na bajkopisarzach nie podpierających się jakimikolwiek faktami.

pozdrawiam Ubi
Awatar użytkownika
ubi69
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2012, 23:51

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: ubi69 »

Dla tych, który się poczują urażeni... jedno pytanie... Co odkryłeś, znalazłeś o czym by inni od lat nie wiedzieli... ;-)
wafel
Posty: 7
Rejestracja: 04 kwie 2013, 08:12

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: wafel »

Ubi, masz rację co do tych chwilowych "zapaleńców". Sam niejednokrotnie widziałem takich ryjących na skarpie przy Chopina. Najczęściej zostaje po nich syf, odpadki oraz niezasypane wykopy.
Nie zgadzam się natomiast z tym, że forum schodzi na psy. Fakt, że niektórzy już nie piszą m.in. z "przyczyn życiowych". Czesiu Pozdrawiam.
Uważasz, że schodzi na psy, bo co? Bo nikt nie pisze żadnych informacji na temat podziemi na lotnisku (notabene na temat których nie ma żadnych dokumentów, zdjęć, wyników badań gruntu, tylko plotki...). Pomijam fakt istnienia dwóch tuneli w okolicach garaży, ale o tym później.
Sam jakoś nie dzielisz się tą wiedzą. Wystarczy prześledzić Twoje wpisy tutaj (pomijam wpis z 9.08.2016) oraz na forum Odkrywcy, gdzie również do wylewnych nie należysz. Jakoś nie słyszałem, ani na miejscu nie widziałem byś pomagał kolegom z Dawnej Piły przy wykopkach na skarpie. Tyle w tej kwestii.
Odnośnie telewizji to masz na myśli Astę i program o próbach dokopania się do drugiego istniejącego tunelu. Cóż, jeśli tak...
Panowie z D.P. jako jedyni faktycznie wykorzystali pozyskaną wiedzę w praktyce. Nie siedzieli z dupami przed monitorem i nie uskuteczniali jałowych dyskusji. Zrobili to i już, a że powstał z tego program...
Na koniec, może i masz wiedzę i materiały na temat podziemnych konstrukcji na lotnisku, ale na co Ci Twoja wiedza skoro nic z nią nie robisz tylko kisisz w głowie i niepotrzebnie się nakręcasz.
Tyle w temacie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ubi69
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2012, 23:51

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: ubi69 »

Miło, że choć Ty się odezwałeś. Mój wpis miał być małą prowokacją, zrobiłem to celowo, żeby w końcu ktoś się odezwał, żeby ożywić troszkę to co się tu dzieje. Pozdrowienia dla Czesia również. Jest wielu ludzi, którzy posiadają dużą wiedzę, przed nimi chylę czoła, dzielą się nią na forum w różnych tematach. Wiedzę dużo większą od mojej... Wkurza mnie natomiast żerowanie na czyjejś wiedzy i szukanie sensacji w byle temacie, by tylko zaistnieć każdym kosztem... Jak sam widzisz większość ciekawych wątków umiera śmiercią naturalną natomiast tematy inwestycji, dokonań we współczesnej Pile, jej cudownego rozwoju są na piedestale... i o nie się dba w niezrozumiały dla mnie sposób..., chyba nie taki był cel założenia tej strony i forum. Zamiast zgłębiać historię i poznawać "tajemnice" miasta i okolic zaczęto zajmować się czymś zgoła odmiennym. To właśnie jest dla mnie degradacją tego forum i nie tylko..
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dizel »

Ubi ja myślę, że temat ucichł bo nikt nie zna (chyba) żadnych nowych faktów w tej sprawie. Temat się wyczerpał na tą chwilę i jeśli nie zaistnieją żadne nowe fakty w temacie podziemi lotniska to raczej nikt niczego nowego nie napisze, bo niby co ma napisać? :) Ja myślę, że wszelkie działania w tej sprawie są na tyle drogie i trudne, że jeżeli nie znajdą się na to pieniądze i odpowiednie zezwolenia to jeszcze długo nie dowiemy się niczego nowego. Przecież tu nie chodzi o to by poszedł kopać byle kto i byle czym bo i tak się do niczego nie dokopie. Tu potrzeba ogromnych pieniędzy i specjalistów w tej dziedzinie, łącznie z saperami itd. Też bym chciał, żeby to wszystko było prostsze ale nie jest. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się