Plac 9. maja przed wojną

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Didimos
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2016, 11:59

Plac 9. maja przed wojną

Post autor: Didimos »

Cześć wszystkim!
Od wielu lat regularnie odwiedzam Portal i Forum Dawnej Piły, do tej pory jako gość i czytacz. Jednak moje ostatnie poszukiwania skłoniły mnie do rejestracji i dopytania Was w temacie, nad którym pracuję od jakiegoś czasu.
Mianowicie - szukam wszelkich informacji na temat Placu 9 Maja i zabudowań z czasów przed II WŚ (zgodnie z wykazem dawnych nazw ulic na stronie był to wcześniej Horst-Wessel-Platz, a jeszcze wcześniej Brunnenplatz, Berliner Platz). Chodzi konkretnie o zabudowania "na górce", obecnie znajduje się tam osiedle nazwane Słoneczne Wzgórze, wybudowane w późnych latach '90 i wczesnych '00.
W szczególności chodzi mi o budynek znajdujący na wprost na "górce" patrząc od strony Drygasa. Został zburzony (razem z pozostałymi budynkami w tym 'kwardacie') w 1998 r. Był to piętrowy budynek mieszkalny o kamiennych fundamentach z żółtej (chyba) cegły, obok znajdował się 2-piętrowy wyższy budynek, również mieszkalny, wydawał się starszy. Na podwórzu były chlewiki itp., od strony Placu rosły rozłożyste kasztanowce. Sporo osób przechodziło tamtędy skracając sobie drogę idąc od strony Drygasa/Sikorskiego w stronę Wyspiańskiego. Spędziłem tam pierwsze lata mojego życia, mieszkali tam też moi dziadkowie od 1946 r. aż do rozbiórki budynku.
Na mapie z 1895 r. w miejscu tym widnieje 1 budynek i adnotacja "szpital miejski". Pasowałoby to do tego wyższego budynku, z tego co wiem, po wojnie został przerobiony na lokale mieszkalne, miał duże hole i korytarze. Na kolejnych mapach, aż do 1940 r. stopniowo pojawiają się tam kolejne budynki, ale brak informacji na temat ich przeznaczenia. Kiedyś w muzeum okręgowym w Pile widziałem przedwojenną, niemiecką mapę (nie pamiętam roku wydania), z której wynikało, że mieściło się tam przedszkole (o ile dobrze ulokowałem plac i budynki).
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że w 1946 r. dziadek zastał budynek w stosunkowo dobrym stanie, jedynym większym mankamentem był brak szyb w oknach i podłogi/sufity przestrzelone na wylot wraz z jednym niewybuchem znalezionym w piwnicy :)

Bardzo mi zależy na informacjach na temat tego domu. Odwołuję się do Waszej rozległej wiedzy na temat Schneidemuhl (a może i dobrej pamięci rodziców/dziadków użytkowników?), której wielu nie raz dało już popis na forum :) Dzięki z góry!
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 314
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Plac 9. maja przed wojną

Post autor: czeslaw »

Obrazek

Taka rzecz :)
Didimos
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2016, 11:59

Re: Plac 9. maja przed wojną

Post autor: Didimos »

Dokładnie o tym rozmawiamy :) Hmm pamiętałem ten środkowy budynek jako dwupiętrowy, ale jednak nie.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 314
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Plac 9. maja przed wojną

Post autor: czeslaw »

Witaj
O ile się nie mylę to w drugiej połowie XIX wieku szpital w Pile, liczący 30-40 łóżek, mieścił się w nieistniejącym już budynku przy obecnej ul. Konarskiego. Po przeniesieniu placówki w 1900 r. do nowego obiektu przy ul. Berlińskiej (dziś al. Wojska Polskiego), starą siedzibę przeznaczono na potrzeby domu starców.
Jeszcze takie fotki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czesiu
Didimos
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2016, 11:59

Re: Plac 9. maja przed wojną

Post autor: Didimos »

Dzięki za zdjęcia :)
W kwestii szpitala przy Konarskiego - Plac 9 maja leży u styku Konarskiego, Drygasa, Sikorskiego i Ceglanej, więc być może myślimy o tym samym obiekcie. Wycinek z portalowej mapy z 1895 r:

Obrazek

Na zielono zaznaczyłem Plac 9 maja, na czerwono adnotację o szpitalu. Dzisiejsza Konarskiego, to ówczesna ul. Długa.
Zasięgnąłem jeszcze języka gdzie się dało i dowiedziałem się, że bezpośrednio przed wojną w budynku tym (mowa o tym trój-skrzydłowym z pierwszego postu czesława) mieściła się jakaś placówka prowadzona przez siostry zakonne. Być może chodzi o ten dom starców.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 314
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Plac 9. maja przed wojną

Post autor: czeslaw »

Takie coś:

Obrazek

"Stadt. Altersheim" i wszystko jasne :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się