Ciekawe budynki

Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Ciekawe budynki

Post autor: RR »

Matey#24 pisze:Park, park... nawet jest na jednej z rycin, jak widać, muszla koncertowa. Możesz podać mniej więcej tą lokalizację tego obiektu na obecnych ulicach?
Przyjemność odpowiedzi na to pytanie pozostawię Tobie. W dziale "mapy i filmy" jest plan Piły, na którym zlokalizujesz Friedrichsgarten. Z kolei na forum znajdziesz zdjęcia muszli koncertowej, już w czasach Friedrichsgarten.
Przy okazji trochę bliżej przyjrzałem się tej pocztówce. R. Andreas, wydawca a zarazem właściciel Domu Koncertowego Hoecherlbrau zajmował się lokalem zaledwie kilka lat na przełomie XIX i XX w., na pewno w latach 1899-1900. Ciekawa historia ktyje się natomiast za owym "Hoecherlbrau", czyli browarem z Chełmna kupionym w 1874 r. przez Aloysa Hoecherla. Po śmierci założyciela wdowa wyszła za mąż za Wolfganga Geigera, który został dyrektorem browaru. Geiger był w 1900 r. właścicielem parceli przy Friedrichstr. 23 i 24 w Pile, czyli m. in. tej, na której znajdował się Dom Koncertowy Andreasa. Czy Geigera łączyło coś z Piłą, czy tylko tworzył sieć dystrybucji piwa warzonego w Chełmnie? Trudno powiedzieć. W 1905 Geiger nadal był właścicielem wspomnianych działek, ale to ostatni ślad jego związków z Piłą. Na kilku pocztówkach z ok. 1910 r. wcześniejszy lokal Andreasa widnieje pod nazwą "Konzerthaus Daluege u. Riewe". W 1913-14 w wielu źródłach pojawia się już lokal pod nazwą Friedrichsgarten.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Ciekawe budynki

Post autor: Matey#24 »

Dzięki wielkie, jak będę miał chwilkę, to zabieram się za szukanie :)
Qubas86
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2016, 10:10

Re: Ciekawe budynki

Post autor: Qubas86 »

Witam.
Podczas spaceru ul. Roosevelta zainteresował mnie budynek nr 38-40-42. Próbowałem znaleźć jakieś informacje o jego przeszłości, ale bez skutku. Czy ktoś może mi pomóc?
Kuba
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Ciekawe budynki

Post autor: Krzysztof Ju »

O tej kamienicy była już kiedyś mowa tutaj i zbudowano ją naprzeciwko lazaretu.

Obrazek Obrazek
fot. facebook.com/Schneidemühl Piła
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się