Neony na pilskich budynkach

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Neony na pilskich budynkach

Post autor: mariusz1983 »

Drodzy forumowicze czy posiadacie fotografie pilskich budynków i innych obiektów na których były neony? Interesuje mnie również jakie teksty były umieszczane. Wiem, że na wieżowcach na ul. Roosevelta były neony z wiązane z Naftą ale jakie teksty dokładnie widniały??? Na pewno fotka owych budynków była na okładce jednego z numerów Dziennika czy też Rocznika Nadnoteckiego dokładnej nazwy nie pamiętam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: adam »

Myślę, że mam kilka fotek pasujących do tego tematu, natomiast wydaje mi, że lepiej ten watek umieścić w dziale "Pila po 1945 r.".
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: lubianka »

Ja pamiętam neon, który był widoczny nawet ze stacji kosmicznej "Mir". Neon umieszczony był na dachu obecnego "Berpilu" i zachęcał do czytania. ("CZYTAJCIE TRYBUNĘ LUDU"). Były jeszcze inne, mianowicie na Domu książki ("DOM KSIĄŻKI") i chyba jeszcze "Społem" coś tam wyświetlało.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Mateusz 24 »

Ja mogę dać zdjęcia z książki "Województwo pilskie", moja ciocia posiada takową za 30 lat pracy w zawodzie nauczycielki :D Po za tym to kobieta, która wiele by powiedziała o Pile, ale sprowadziła się tutaj po wojnie. Pochodzi z Aleksandrowa Kujawskiego. W tym miesiącu obchodzi 80 lat :) Szkoda, że nie mieszkała w Pile od urodzenia aczkolwiek wiele pamięta z czasów powojennych :) Neony postaram się wkleić jutro :)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Czytajcie Gazetę Poznańską, Merkury, Budujemy Obiekty Sportowe, to tylko niektóre z pilskich neonów, a było ich dość dużo.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: adam »

Obrazek Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: ziolek »

Orbis przy Pl. Zwycięstwa? Poczta przy Al. Wojska Polskiego? Dworzec PKP, nad wejściem od strony wiaduktu? Czy ja dobrze kojarzę, iż w tych miejscach były neony? Czy nad wejściem od Zygmunta Starego również taki neon był zamocowany czy mylę go z późniejszym wyświetlanym zegarem?

A przy okazji coś dla tych, którzy lubią neony i muzykę zespołu Kraftwerk. :)


Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Aragorn »

Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: dizel »

Też odnalazłem tą pocztówkę ale byłeś pierwszy :) tak powinno wyglądać miasto, ukwiecone, oświetlone. Podobno swojego czasu Piła posiadała największa ilość kwiatów róży w Polsce i była znana z ich zapachu.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: RR »

Jeszcze jedna pocztówka:

Obrazek
tato
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2010, 21:34

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: tato »

Wielki czerwony neon ELDOM nad IV p. bloku przy obecnej ul. Witosa nad sklepem AGD o tej samej wówczas nazwie mieszczącym się na parterze.
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: makrok »

Najwięcej neonów było w latach 70-tych na ulicy Świerczewskiego (nie Śródmiejska). Miał je prawie każdy sklep, a było ich sporo oraz restauracja Stylowa, kawiarnia Wrzos i EMPIK. Przed świętami, zimą rozwieszano na całej ulicy kolorowe żarówki.
Awatar użytkownika
Sulpicius
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwie 2014, 21:48

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Sulpicius »

Dzień dobry/dobry wieczór.
To mój pierwszy post na tym forum, które znalazłem przypadkiem podobno.
Jestem byłym Pilaninem z tzw. przypadku, (których podobno nie ma :wink:). Byłem nim przez pierwsze 35 lat życia. Załapałem się rzutem na taśmę na ostatni rok lat 50-tych i wybyłem z początkiem 90-tych na obce ziemie.
Co do tytułu wątku to pamiętam, że w końcówce lat 70-tych neonami przyozdobiono punktowce na ul. Towarowej. Na pewno jednym z nich był reklamą Banku Gospodarki Żywnościowej czy coś podobnego, na pewno z sektora rolniczego. Innym zaś był neon reklamujący Spomasz Wronki. Pamiętam, że 'rozszyfrowaliśmy' ten napis jako 'spokój masz we Wronkach'.

Pozdrawiam.
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: mania »

Aragorn pisze:Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Czytajcie Gazetę Poznańską, Merkury, Budujemy Obiekty Sportowe, to tylko niektóre z pilskich neonów, a było ich dość dużo.
Nieeee! Na tzw. Akwarium, czyli długim bloku obok wieżowca "Piła Wita" (że niby widać go z dworca PKP) neon brzmiał: Totalizator sportowy buduje obiekty sportowe. Poza tym na placu neony były nad każdym sklepem: Bajka, Ananas, Tartynka, Mięso-wędliny, i ...i nie pomnę, co było na rogu, ten pierwszy sklep pod zegarem? Na jednym z wieżowców na Wojska Polskiego był zielony neon "Bank Gospodarki Żywnościowej". Neony... kolorowe, migające neony ...i komu to przeszkadzało?!
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: 123456 »

Przeszkadzało to spółdzielniom "bo to drogie rzeczy są" :D
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Krzysztof Ju »

Z tych neonów co nie zostały tutaj wymienione a padły na fanpage DP na Facebooku (wpis z 30 kwietnia 2014 roku):

"Przezorny Zawsze Ubezpieczony", czyli neon PZU na bloku przy ul. 1 Maja. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile pochodzi z publikacji "Zarys dziejów Piły w latach 1945-2000" a jest datowane na 1977 rok.

Obrazek


Neon "Kosmos" wspomniany przez ziolka. Zdjęcie było jedną z foto-zagadek na Facebooku.

Obrazek


Wg Seweryna Krenskiego na "Roosevelta 15, 17, 19 na bloku był zielony neon TRYBUNA LUDU".

I jeszcze zdjęcie, gdzie widać tylko neon "(Totalizator sportowy?) buduje sportowe obiekty", ale jeszcze nie ma neonu "Piły wita". Zdjęcie Romana Zaranka z albumu Marka Fijałkowskiego pt. "Piła na fotografiach Romana Zaranka". Niestety w podpisie nie podano daty wykonania zdjęcia.

Obrazek
Awatar użytkownika
Sulpicius
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwie 2014, 21:48

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Sulpicius »

Pod koniec lat 60-tych, wiele obiektów handlowych miało zainstalowane neony. Na ul. 14 lutego pamiętam sklep Paulinka i obok ZURiT. Naprzeciw obok sklepu Kokos była Drogeria też z neonem.
Eldom z racji rozmiaru i koloru był wówczas dosyć widoczny z wielu punktów miasta.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Urząd wymieni Jelonka z Piła Wita

Jelonek, który od lat wita gości i pilan na słynnym już wieżowcu w centrum miasta kończy swoją posługę. Przez wiele lat pracownicy dbali o jego stan techniczny, nie ma bowiem bardziej charakterystycznego punktu w mieście jak właśnie neonowy jeleń na wieżowcu, o którym śpiewa także Grabaż ze swoim zespołem Strachy na Lachy.

Obrazek

Stopień zużycia materiałów użytych do wykonania Jelonka nie pozwala na dokonanie naprawy. Urząd Miasta zlecił opracowanie projektu na wykonanie i montaż elementów komunikacji wizualnej Jelonka i napisu Piła Wita. Prace nad wymianą neonu rozpoczną się w 2016 r.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 4 grudnia 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Jelonek z bloku Piła Wita odchodzi na emeryturę

Wracamy do sprawy jelenia z wieżowca Piła Wita. Już niebawem zejdzie z bloku, ale nie pójdzie do konserwacji, lecz na emeryturę. Pilanie jednak nie wyobrażają sobie miejskiego krajobrazu bez symbolu miasta.

Jelonek ma zniknąć z wieżowca… Powód? Jego żywot dobiegł końca. – Firma, która wykonuje konserwację oświetlenia ulicznego i ma w swej gestii również opiekę nad jelonkiem stwierdziła, że nie jest już możliwa techniczna naprawa – twierdzi Edward Karnaś, dyrektor Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Piły. Wyrok wydany na jelonka jest ostateczny i nieodwołalny, jednak sentyment dla rogacza pozostaje. Pilanie nie wyobrażają sobie miasta bez niego.

Jelonek ma już ponad 40 lat… Nikt dziś dokładnie nie pamięta kto go projektował, ale jak to się stało, że tam się znalazł już tak… – Trzeba było zasłonić budkę ze stacją na dachu pierwszego wieżowca w mieście. Nad tym zastanawiali się gospodarze miasta, a o opinię w tej sprawie zwrócili się do dwóch pilskich artystów malarzy: Eugeniusza Ćwirleja i Eugeniusza Repczyńskiego – opowiada Andrzej Tomaszewski, artysta malarz. – To był koniec lat 60., kiedy ówczesny sekretarz partii i włodarze miasta zapytali ich, co z tym zrobić. No i padły hasła: Piła wita, Piła żegna.

Stanęło na Piła Wita. Do tego hasła dodano jeszcze symbol miasta. To było ponad 40 lat temu, czyli w czasach głębokiego socjalizmu. – Były kiepskie materiały, nie zawsze najlepsza architektura, którą próbowano dekorować. Pojawiły się neony, albo – jak w Pile – malowaliśmy brzydką architekturę, bo uważaliśmy, że będzie ładna, kiedy ją pomalujemy – wyjaśnia Marek Mirski, architekt i zwolennik pozostawienia jelenia. – Bo ten jeleń to kawał historii miasta. Nie można go przecież ot tak wyrzucić na śmietnik – dodaje.




Co dalej z pilskim neonem? Jak się okazuje, ma on swoje – i to całkiem spore – grono zwolenników – Może warto byłoby go otoczyć opieką konserwatorską – zastanawia się Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków w Pile.

Choć zły stan techniczny zmusza do zdjęcia neonu to w jego miejsce na początku przyszłego roku powstanie nowy. Tu jednak przedstawiciel Miasta zapewnia, że projekt się nie zmieni. Bo przecież Piła bez tego rogacza to tak, jakby Warszawę pozbawić Pałacu Kultury i Nauki.

Obrazek Obrazek
fot. asta24.pl


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 8 grudnia 2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Aragorn »

Neon z Jelonkiem w nowej odsłonie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: maritim »

Znalazłem takie oto zdjęcia na których są dawne neony ; jeśli już były wybaczcie zabrany czas..
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Neony na pilskich budynkach

Post autor: Krzysztof Ju »

Nie były jeszcze i fajnie, że wrzuciłeś :) Do pierwszej fotografii podobne jest zdjęcie z kroniki parafii pw. Świętej Rodziny* i chyba z tego samego czasu, bo motor i samochód w jasnym kolorze stoją na parkingu przy alei na tych samych miejscach. Wiadomo coś więcej o zdjęciach, czasie powstania, twórcy/ach lub skąd pochodzą?

* viewtopic.php?p=31530#p31530
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się