Pilskie Muzeum Wojskowe

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 729
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: pavvlo »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Wiosna z czołgiem T-34

Przyszła wiosenna pogoda i nareszcie mogliśmy ruszyć z pracami przy czołgu T-34/85, użyczonym nam przez Gminę Piła. Czołg od kilkudziesięciu lat nie był konserwowany, na podłodze zalega prawie 4 centymetrowa warstwa osadów złożona z piasku, rdzy, starej farby i szczątków roślinnych dodatkowo śmieci w postaci butelek, puszek od piwa, a nawet słuchawki od starego telefonu. Wszystkie włazy zostały kiedyś zaspawane, wieża unieruchomiona przy pomocy przyspawanych w 2 miejscach kawałków metalu. Przy użyciu palnika usunęliśmy spawy blokujące włazy i wieżę, dodatkowo trzeba było podgrzewać kilka razy zardzewiale zawiasy, dzięki podgrzewaniu i schładzaniu udało się je rozruszać. Zdemontowaliśmy kilka elementów przykręconych do kadłuba oraz z przedziału bojowego do naprawy i piaskowania. Jak widać przed nami jeszcze dużo pracy.

Pozdrawiam
Przemysław Olszyński
Dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Czołg T-34

Post autor: Aragorn »

Dobre dwa tygodnie temu podczas leśnej eskapady szlakiem pilskich umocnień w której brał udział Pavvlo, Czesław i ja ciekawego odkrycia dokonał Pavvlo. Znalazł on dolny właz ewakuacyjny pochodzący z czołgu T-34. Na fotkach właz przed i po oczyszczeniu. Właz został przekazany naszym kolegom z PMW. Jak wiedzieliśmy i pamiętaliśmy, czołg który posiadają nie posiadał takowego włazu. Cieszy nas to że nasze znalezisko posłuży dla dobra ogółu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wiemy już że właz został wypiaskowany i pomalowany farbą antykorozyjną przez kolegów z PMW.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Nowe nabytki Pilskiego Muzeum Wojskowego (w organizacji)

Post autor: Krzysztof Ju »

faktypilskie.pl pisze:Obrazek

"Lublinek" od Bronisława Rydwańskiego

Obrazek

Kolekcja pojazdów wojskowych Pilskiego Muzeum Wojskowego (w organizacji) powiększyła się o kolejny ciekawy eksponat. Bronisław Rydwański, współwłaściciel Zajazdu „Tarcza”, podarował samochód ciężarowy FSC Lublin 51, wyprodukowany w 1959 roku.

- Jest to bardzo cenny dar, ponieważ ten samochód jest związany z historią Piły, do 1977 roku był własnością tutejszej Podoficerskiej Szkoły MO. Samochody ciężarowe Lublin 51 były również wykorzystywane do szkolenia specjalistów służby samochodowej w pilskiej Oficerskiej Szkole Samochodowej – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego (w organizacji).

Po II wojnie światowej polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się stopniowo rozwijać, od czerwca 1948 roku zakłady w Starachowicach przygotowują się do produkcji samochodów, pod koniec roku jest gotowych pierwszych pięć samochodów ciężarowych STAR 20. Założenia konstrukcyjne STAR-a 20 opracowali jeszcze przed wojną konstruktorzy z Biura Studiów Państwowych Zakładów Inżynierii, którzy zbudowali prototyp samochodu ciężarowego PZInż-703 . W 1948 roku w Lublinie zlokalizowano montownie samochodów ciężarowych GAZ 51 z części dostarczanych ze Związku Radzieckiego.

Pierwszy samochód ciężarowy zmontowano w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie z zespołów radzieckich 07.11.1951 roku. Licencyjnego GAZ 51 nazwano Lublinem. Podwozia Lublina wykorzystywano w innych zakładach pod zabudowę specjalną, tak powstały sanitarki, warsztaty, czy kina objazdowe. Lublin 51 o ładowności 2500 kg, niestety, nie zaspokajał potrzeb transportowych w rozwijającym się po wojnie kraju, szczególnie w porównaniu ze STAR-em 20 o większej ładowności 3500 kg, dlatego w 1959 roku podjęto decyzję o zakończeniu jego produkcji.

- Pozyskany do muzeum Lublin 51 ze skrzynią ładunkową wymaga prac blacharskich i stolarskich, silnik jest kompletny i powinien po odpowiednim przygotowaniu i wymianie oleju odpalić. Mamy nadzieję, że już niedługo obok posiadanych przez nas pojazdów ciężarowych ze skrzynią ładunkową takich jak: STAR 660, STAR 266, STAR 200, KRAZ 255B będziemy mogli zaprezentować w pełni sprawnego technicznie, poczciwego „Lublinka” – mówi Przemysław Olszyński.

- Lublin to nie jedyny dar pana Bronisława Rydwańskiego dla naszego muzeum. Otrzymaliśmy od niego również łoże haubicy z zamontowaną atrapą lufy. Haubica prawdopodobnie w warsztatach wojskowych została poskładana z różnych oryginalnych elementów produkcji rosyjskiej i niemieckiej, lufa z zamkiem i tarcza ochronna zostały dorobione. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się ją uzupełnić o inne oryginalne elementy. Nasza kolekcja ciągle się powiększa, może za przykładem pana Rydwańskiego pójdzie inny człowiek dobrej woli, który przekaże nam np. STAR-a 20. Cóż pomarzyć zawsze można, a jak widać, marzenia czasem się spełniają – dodaje szef Pilskiego Muzeum Wojskowego.


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 17 marca 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Nowe nabytki Pilskiego Muzeum Wojskowego (w organizacji)

Post autor: Krzysztof Ju »

Temat o nabytkach Pilskiego Muzeum Wojskowego (w organizacji) założyłem w marcu 2014 roku. O jakie nowe eksponaty wzbogaciło się muzeum od tamtego czasu?

W czerwcu przełożono wieżę z wraku czołgu T-55A na sprawne technicznie podwozie drugiego czołgu i trwają poszukiwania brakujących części. Na pierwszym zdjęciu czołg po zakończeniu przekładania wieży a na drugim zdjęciu odświeżony czołg na tegorocznym pikniku militarnym.

Obrazek
fot. PMW

Obrazek
fot. Aragorn

W sierpniu i we wrześniu odnowiono armatę ZiS-3 kalibru 76mm, muzeum podarowano elementy wyposażenia lotniczego i znaleziono brakujące elementy do remontowanego czołgu T-34/85M. W październiku dla tego czołgu odnowiono tablicę rozdzielczą.

Obrazek
fot. PMW

Pod koniec grudnia 2014 roku, dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej za pośrednictwem Departamentu Wychowania i Promocji Obronności do kolekcji muzeum trafił czołg średni T-55AMS "MERIDA". Czołgi tego typu były wykorzystywane w pilskim CSCS. Aktualnie czołg jest niesprawny i sporo elementów wymaga uzupełnienia.

Obrazek
fot. PMW

Więcej zdjęć eksponatów na stronie PMW » http://www.pila.fortyfikacje.pl/index.p ... ktualnosci
ediwonder
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2015, 16:00
Kontakt:

Re: Czołg T-34

Post autor: ediwonder »

Minęły 3 lata, ciekawi mnie jak teraz wygląda czołg, może ktoś wstawiłby zdjęcia? :)
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Pilskie Muzeum Wojskowe, kiedy oficjalnie?

Gościem programu „W szerszym kontekście” jest Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego – w organizacji.

Idea powołania muzeum wojskowego w Pile zrodziła się w 2009 roku w gronie pasjonatów historii i militariów. – Chcemy zaprezentować mieszkańcom i odwiedzającym Piłę gościom wiele unikalnych eksponatów i budowli militarnych, znajdujących się na terenie Piły, a które warto ocalić od zapomnienia – mówi Przemysław Olszyński. – Do tej pory pilskie muzeum zgromadziło ponad 30 eksponatów, a wśród nich czołg T 55, wiele innych pojazdów gąsienicowych i kołowych, wozy bojowe oraz prawdziwą perełkę, znakomicie zachowany samolot SU 22 popularnie zwany „Tygryskiem”. Ok. 20 pasjonatów poświęca swój każdy wolny czas, by konserwować to co posiadają oraz poszukują ciągle nowych eksponatów. Dla powodzenia powstania muzeum z prawdziwego znaczenia potrzeba stałej siedziby i na początek przynajmniej dwóch etatów.

W tej chwili eksponaty znajdują się na terenie lotniska w tzw. schronohangarach. Pasjonaci liczą na to, że uda im się rozwiązać te problemy i w niedługim czasie powstanie w Pile z prawdziwego zdarzenia placówka muzealna, która przyciągnie do Piły wielu zainteresowanych militariami, a tych jak widać po różnego rodzaju piknikach militarnych, nie brakuje.

Więcej w programie „W szerszym kontekście”, dzisiaj o godz. 18.30 w TV Asta. Zaprasza Piotr Grześ.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 17 września 2015
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Aragorn »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Nasze zbiory powiększyliśmy o pancerny ciągnik ewakuacyjny WPT-34, który cudem przetrwał do dnia dzisiejszego. Wóz znajdował się na terenie obiektu szkoleniowego – strzelnicy JW 1879 pod Trzebiatowem. Udało się go pozyskać, dzięki przychylności Dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska, Dowódcy JW 1879 z Trzebiatowa oraz wsparciu Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej. Z pomocą przyszli nam również nasi Przyjaciele: Pan Paweł Dobrański z Piły, Firma transportowa NAFTA-TRANS Sp. z o.o. oraz Spółka „GWDA” Sp. z o.o.

Pozyskany przez nas WPT-34 to jeden z 4 zachowanych wozów tego typu w Polsce, to zabytek polskiej myśli technicznej, dlatego uznaliśmy, że warto go zachować i za wszelką cenę uratować przed złomowaniem.

Konstrukcja została opracowana w połowie lat 60 w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Nasz wóz zbudowano w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Siemianowicach Śląskich ( obecnie ROSOMAK S.A.) na bazie produkowanego w kraju na licencji radzieckiej podwozia czołgu średniego T-34/85M. Zadaniem WPT-34 było ewakuowanie uszkodzonych oraz wyciąganie ugrzęźniętych czołgów, dokonywanie napraw i remontów czołgów w warunkach polowych w tym celu został bogato wyposażony w narzędzia w i oprzyrządowanie specjalistyczne. Dźwig umożliwiał podnoszenie ciężarów o wadze do 1 tony, co wystarczało w zupełności do wymiany uszkodzonego silnika czołgu. Skrzynia ładunkowa pozwalała przewozić ponad dwie tony części zamiennych. W jego wnętrzu można było bezpiecznie udzielić pomocy rannemu, wstawiając do środka nosze po otwarciu bocznego włazu, to rozwiązanie zastosowano w późniejszej konstrukcji WZT-2. WPT-34 wszedł na uzbrojenie WP prawdopodobnie w 1967 roku i był produkowany do końca lat 60. Od 1972 roku produkowano w kraju na licencji wóz pogotowia technicznego WZT-1, który zastąpił konstrukcje pancernych ciągników ewakuacyjnych z lat 60 takie jak: CW-34, WPT i WPT-34. W dostępnej literaturze jest bardzo mało informacji na temat WPT-34, pojazd nie doczekał się jeszcze konkretnego opracowania, raczej wspomina się o nim w kilku zdaniach, przy okazji w monografiach czołgu T-34/85. Nie udało się nam jeszcze zdobyć instrukcji obsługi wydanej przez MON. Oryginalne fotografie z okresu służby w WP dostępne w Internecie można policzyć na palcach jednej ręki. Naszym celem jest pozyskanie dokumentacji oraz informacji o użytkowaniu wozu w okresie służby. Nasz egzemplarz jest mocno zdekompletowany, ale już zaczęliśmy poszukiwać brakujących detali, dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc w kompletowaniu naszego WPT-34. Jak widać na fotografiach z 10 kół nośnych zostały tylko 3, brakuje wahacza, kół napędowych, napinających i gąsienic oraz wyposażenia specjalistycznego. Niektóre części można jeszcze zdobyć, kupić, a te, które są już nieosiągalne spróbujemy dorobić na podstawie oryginału.

Wszystkich miłośników polskich konstrukcji pancernych prosimy o wsparcie w postaci przekazania informacji lub brakujących części.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Aragorn »

Troszkę z opóźnieniem zapodaję :)

26 maja PMW wystawiło swoje eksponaty w Bydgoszczy podczas Air Fair 2016. 70 lecie obchodziły też Wojskowe Zakłady Lotnicze 2.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obecna była też Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej Roberta Tirczakowskiego z którą Pilskie Muzeum Wojskowe współpracuje.
Wkrótce relacja z pierwszej odsłony "Sobotnich spotkań z Pilskim Muzeum Wojskowym".
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Aragorn »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Z wielką przyjemnością informujemy, że pieniądze wrzucone przez Państwa do naszej skarbonki zainwestowaliśmy mądrze, kupując namiot wystawowy.
Przygotowujemy się do prezentacji podczas tegorocznego XIV Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” w Bornem Sulinowie. W namiocie na 12 planszach przybliżymy odwiedzającym naszą ekspozycję, ciekawostki związane z militarną historią Piły. Poza namiotem chcemy zaprezentować dwa pojazdy; ADK-11 na samochodzie STAR 266 i wóz dowodzenia na MTLB, które są atrakcją dla dzieci.
Niestety na transport brakuje nam środków, wsparcie zadeklarowały nam Firmy: Butik CreOWnia, Ośrodek Szkolenia Kierowców „DARX”, BONUMO z sercem Jakub Wojtaszek oraz Pan Paweł Dobrański i Pan Jacek Bogusławski radny Rady Miasta Piły. Usługę transportu wykona dla nas Firma PUH NAFTA-TRANS Sp. z o.o.
Trochę nam jeszcze brakuje, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie naszego wyjazdu, którego celem jest nie tylko promocja muzeum, Piły i jej historii, ale realizacja naszej misji, jaką jest zainteresowanie historią! Dzięki tym pojazdom, ciekawej wystawie i naszej ofercie dla dzieciaków mamy szansę to osiągnąć.
Jeśli macie firmy lub posiadacie zbyt dużo środków finansowych to prosimy o wsparcie J.
Firmy lub osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia prosimy o kontakt e-mail na adres przedmoscie.pila@gmail.com lub poprzez portal facebook.
Dziękujemy Wszystkim za dotychczasowe wsparcie.

Obrazek

Z poważaniem

Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskie Muzeum Wojskowe
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Ruszamy z kolejną wystawą!

Z wielką przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym podpisaliśmy z Gminą Piła Umowę na realizację zadania publicznego pod tytułem: Upamiętnienie 100. lat Niepodległości Polski poprzez organizację wystawy przybliżającej 100. lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego pt.: „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo – Samochodowej”. Otrzymaliśmy na ten cel dotację w wysokości 22000,00 zł., łączny koszt zadania to 29200,00 zł.

Uroczyste otwarcie wystawy w schronohangarach na pilskim lotnisku zaplanowaliśmy na sobotę 14 lipca 2018 r. Imprezie będzie towarzyszyła plenerowa wystawa sprzętu wojskowego oraz pokazy dynamiczne. Możemy teraz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że tego dnia po raz pierwszy w Pile będzie można zobaczyć najnowocześniejszy czołg będący na wyposażeniu Wojska Polskiego, LEOPARD 2A5 z jednostki wojskowej kultywującej tradycje legendarnych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Będą też obecni nasi przyjaciele z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku ze swoim ciekawy pojazdem i wiele innych atrakcji dla miłośników techniki wojskowej i historii oręża polskiego.

Przed nami dużo pracy. Już teraz serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają pamiątki związane z Żołnierzami - mechanikami, kierowcami, specjalistami służby czołgowo-samochodowej o wsparcie organizacji wystawy i przekazanie materiałów archiwalnych i pamiątek.


Źródło: www.pila.fortyfikacje.pl
Data wydania: 28 lutego 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Wystawa "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej" otwarta!!!

Kilkanaście weekendów przygotowań terenu i obiektów oraz pracy przy sprzęcie, kilkadziesiąt godzin spędzonych nad książkami, przyniosło efekt, mamy wystawę stałą!!! Bardzo trudno nam było pogodzić, życie zawodowe i rodzinne z przygotowaniami do takiego dużego przedsięwzięcia, ale daliśmy radę.

Wypowiadając słowa: "Wystawę uważam za otwartą, zapraszam", symbolicznego otwarcia dokonał Pan płk Zbigniew Węglarz, który przez 18 lat pracował w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile.

Ekspozycja zlokalizowana we wnętrzu dwóch schronohangarów, dokumentuje 100 lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego. Na planszach przedstawiono rozwój szkolnictwa wojskowego, przemysłu oraz proces motoryzacji Wojska Polskiego od Odzyskania Niepodległości w 1918 roku. W schronohangarze nr 3 eksponowana jest kolekcja samochodów ciężarowych z zabudową skrzyniową od FSC Lublin 51 do STARa 266, w schronohangarze nr 4, czołgi.

Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy zaprezentowaliśmy odnowione i ukompletowane czołgi, które kiedyś były wykorzystywane do szkolenia w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej oraz Centrum Szkolenia Czołgowo Samochodowym w Pile. Ich wartość historyczna jest dla nas bezcenna. Przybliżamy również, działającą w Pile od 1948 roku Oficerską Szkołę Samochodową, która przez ponad 50 lat wykształciła wielu specjalistów Służby Czołgowo - Samochodowej.

Jedną z atrakcji otwarcia wystawy był jedyny zachowany w Polsce trenażer czołgowy MPG 69 zaprojektowany przez Pana płk Węglarza w 1969 roku, odbudowany przez zespół Pana dr Leszka Gardyńskiego z Politechniki Lubelskiej.

Podczas pokazów dynamicznych zaprezentowano trenażer MPG 69, ewakuację uszkodzonego czołgu przy użyciu wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek czołgu na zestaw niskopodwoziowy. Podziękowania za sprawnie przeprowadzoną akcję dla żołnierzy z 52. Batalionu Remontowego w Czarnem oraz czołgistów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania.

Pogoda dopisała, naszą wystawę stałą pt. "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo Samochodowej" odwiedziło kilkaset osób, w tym, co najbardziej cieszy, dużo dzieci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze muzeum w tak ważnym dla nas dniu.

Realizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu Gminy Piła w ramach zadania publicznego, którego celem było upamiętnienie 100. lat Niepodległości Polski poprzez organizację wystawy przybliżającej 100 lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego. Podziękowania dla Pana Prezydenta Piotra Głowskiego oraz pracowników urzędu Miasta Piły za zaufanie i wybranie naszej oferty, liczba odwiedzających w dniu otwarcia wystawy pokazała, że było warto.

O dostępnych terminach odwiedzin poinformujemy wkrótce na naszej stronie internetowej oraz profilu FB.

W imieniu załogi Pilskiego Muzeum Wojskowego serdecznie zapraszam.
Przemysław Olszyński
dyrektor


Źródło: www.pila.fortyfikacje.pl
Data wydania: 18 lipca 2018
Fotorelacje z otwarcia wystawy można obejrzeć na stronie Pilskiego Muzeum Wojskowego oraz na forum Dawnej Piły.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Rozgłośnia „PIONIER” ruszy w miasto!!!

Pilskie Muzeum Wojskowe ma do dyspozycji Rozgłośnię elektroakustyczną typu SM „PIONIER” na nadwoziu samochodu terenowego UAZ-452. Wóz został uruchomiony i od strony mechanicznej wymaga niewielkich nakładów pracy, niestety sprzęt nagłośnieniowy nie działa. Rozgłośnia jest wyposażona w mikser, wzmacniacz i głośniki z lat 80. nie są to skomplikowane urządzenia, ale do ich naprawy lepiej posiadać schematy instalacji.

W celu uruchomienia rozgłośni zwróciliśmy się z prośbą o pomoc i wsparcie do Wojskowych Zakładów Łączności Nr 2 S.A. w Czernicy koło Wrocławia, gdzie produkowano kiedyś rozgłośnie „PIONIER”. Zakłady od ponad 50 lat dostarczają swoje produkty na wymagający rynek zbrojeniowy, a od dzisiaj wspierają również muzealników wojskowych. Na nasza prośbę zareagowano bardzo szybko, z zakładów dostaliśmy dużą paczkę, a w niej kopie dokumentacji technicznej rozgłośni, zawierającą potrzebne nam schematy, dodatkowo otrzymaliśmy instrukcję obsługi oraz instrukcję serwisową.

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 w Czernicy S.A. to na dzień dzisiejszy bardzo nowoczesna firma, która poza szeroką gama usług skierowanych na rynek cywilny produkuje nowoczesne wozy dowodzenia i sprzęt łączności dla wojska (http://www.wzl2.pl). Dzięki przekazanej dokumentacji będziemy mogli uruchomić rozgłośnię i wykorzystywać ją w przyszłości do bezpośredniego informowania mieszkańców Piły i okolic o organizowanych przez muzeum imprezach plenerowych.

Obrazek Obrazek


Źródło: facebook.com/PilskieMuzeumWojskowe
Data wydania: 6 listopada 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Mamy gąsienicę od trenażera czołgowego MPG-69

Jeszcze przed falą upałów udało nam się pozyskać do naszych zbiorów oryginalną gąsienicę od MPG-69 używanego w pilskiej Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej. Zerwany fragment gąsienicy przekazał nam Pan Edward Poręba, który był kierownikiem zakładu techniki kierowania wojskowymi pojazdami mechanicznymi w WOSS. Gąsienica przeleżała w ziemi ponad 40 lat, teraz po oczyszczeniu i zabezpieczeniu wzbogaci naszą wystawę stałą poświęconą 100. letnim tradycjom polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. Dla przypomnienia konstrukcja trenażera czołgowego MPG-69 powstała w Pile, więcej informacji o tym ciekawym pojeździe na naszej stronie w dziale Artykuły. Polecamy.

Obrazek


Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 6 czerwca 2019
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Nowe wieści z Pilskiego Muzeum Wojskowego

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Wielka przeprowadzka Pilskiego Muzeum Wojskowego

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, dzięki przychylności Władz Miasta Piły, nasze muzeum zmienia lokalizacje w obrębie pilskiego lotniska.

Na preferencyjnych warunkach, wynajmujemy 9 schronohangarów, zlokalizowanych na końcu ul. Wałeckiej. Nowa lokalizacja daje nam wspaniałe możliwości rozwoju i co najważniejsze; bezpieczny dojazd ul. Wałecką, który nie koliduje z ruchem lotniczym. Niewiele muzeów o profilu wojskowym w Polsce ma takie możliwości, wszystkie nasze eksponaty będziemy przechowywać w schronohangarach; dodatkowo będziemy mieli możliwość utworzenia poligonu - „Autodromu”, który będzie wspaniałą areną do pokazów dynamicznych, sprawnego technicznie sprzętu z naszych zbiorów. Przyległy do „Autoromu” teren, można w przyszłości wykorzystać na organizację różnych imprez plenerowych: od pikników militarnych, rekonstrukcji historycznych, po kto wie, może nawet zlot pojazdów wojskowych. W nowej lokalizacji, oprócz posiadanych już wystaw stałych: „Poznaj 100. - letnią historię pilskiego lotniska”, która dokumentuje historie naszego lotniska oraz ekspozycji „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo-Samochodowej”; przybliżającej zwiedzającym Polskie Tradycje Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, znajdzie się również miejsce dla nowych wystaw tematycznych i nieprezentowanych wcześniej eksponatów.

Kolejne schronohangary, przeznaczymy na organizację ekspozycji dotyczących: historii artylerii polskiej, wozów ewakuacyjnych, wozów dowodzenia i łączności oraz aktywną wystawę pod tytułem „Jak to działa”, gdzie historyczny sprzęt (kadłub czołgu T-55, przekroje silników i skrzyń biegów oraz inne ciekawe pomoce dydaktyczne), będzie dla młodych ludzi źródłem wiedzy technicznej. Jako dodatkową atrakcję zamierzamy wykorzystać, zlokalizowany niedaleko w lesie podziemny schron USD (Umocnione Stanowisko Dowodzenia), w którym utworzymy ekspozycję poświęconą „zimnej wojnie”.

Wykorzystanie w pełni, wszystkich możliwości, jakie daje nowa lokalizacja zwiększy nasze szanse na dotarcie do młodego człowieka i zainteresowanie go technika wojskową, a co za tym idzie historią. I to jest nasz główny cel, nasza misja: Zainteresować historią!!!

Liczymy, że nasze muzeum w nowej lokalizacji, zwiększy potencjał turystyczny Piły i regionu; co najciekawsze do naszego muzeum będzie można nie tylko przyjechać, ale i przylecieć własnym samolotem!!!

Obecna sytuacja i obostrzenia, związane z wirusem, mocno pokrzyżowały również nasze plany w tym roku, ale już niedługo, zaprosimy Was na imprezę plenerową w nowej lokalizacji, mamy nadzieję, że nie tylko przyjdziecie, przyjedziecie, ale także przylecicie!!!

Obrazek

Obrazek


Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 23 maja 2020
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Mamy drugiego tygryska !!!!

Kilka dni temu dostaliśmy informację od jednego z naszych sympatyków, że na lotniczym forum pojawiły się fotografie osłony laminatowej przedniej części kadłuba samolotu TS-11 Iskra z pilskim tygryskiem! Właściciel szukał na forum informacji o pochodzeniu osłony, po opublikowaniu fotografii jego Messenger dosłownie się „zagotował” od odpowiedzi. Udało się nam nawiązać kontakt z posiadaczem osłony, okazał się nim Pan Marcin Semrau, muzyk z Szamocina, który znalazł ją na złomie. Zachował osłonę ze względu na szachownicę, której jak mówi „należy się szacunek” oraz tygryska, ponieważ jego córka bardzo lubi tygryski. W niedzielę Pan Marcin wraz z rodziną oraz małą Emilką odwiedzili nasze muzeum, przywieźli ze sobą osłonę. Doszło do ciekawego spotkania dwóch tygrysków, Pan Marcin wraz z Emilką podjęli decyzję o pozostawieniu osłony w ramach depozytu na naszej wystawie stałej, która dokumentuje ponad 100. letnią historię pilskiego lotniska.

Jest to dla nas bardzo ważna pamiątka, ponieważ tygryski były namalowane tylko na 3 samolotach typu Iskra, ten pochodzi z samolotu o numerze bocznym 905. Samolot o numerze seryjnym 2H-0905 wyprodukowano w 1972 roku, do pilskiego 6 PLMB zostaje przydzielony po raz pierwszy 26.11.1984r. do 29.11.1984r. następnie w okresie 19.05.1992r. do 28.03.1994r. W grudniu 1997r. trafia do Indyjskich Sił Powietrznych.

Mamy nadzieję, że w przyszłości tygrysek zostanie z nami na zawsze, jak mamy osłonę to teraz trzeba odnaleźć resztę samolotu w Indiach :-) . Nadal poszukujemy informacji na jego temat.

Obrazek Obrazek Obrazek

Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 22 czerwca 2020
Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Mamy nowy eksponat !!!

Z wielką radością informujemy, że nasze zbiory wzbogacił potężny ciągnik kołowo - ewakuacyjny TATRA 815. Pojazd będzie wspaniałym uzupełnienie naszej kolekcji, znajdzie swoje miejsce obok WPT-34, WZT-1 i KRAZ 255B. Wóz został nam przekazany nieodpłatnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziękujemy

Obrazek Obrazek


Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 19 czerwca 2020
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Inauguracja

W dniu 30.04.2022 miało miejsce doniosłe dla naszego muzeum wydarzenie. W obecności licznie zgromadzonych gości wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz naszego miasta - Pana Prezydenta Miasta Piły dr Piotra Głowskiego oraz Pani Marii Kubicy - Przewodniczącej Rady Miasta a także przedstawicieli Szkoły Policji w Pile oraz 122. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie 12 WBOT dokonaliśmy inauguracji działalności w nowej lokalizacji. Otwieramy tym samym nowy etap w życiu muzeum, zwiększamy naszą dostępność dla wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem !

Części oficjalnej towarzyszył festyn z atrakcjami skierowanymi do całych rodzin. Przygotowaliśmy dwa zadania - jak się okazało wcale nie łatwe, wymagające spostrzegawczości a czasami sprytu ? Podjęliście rękawicę i walczyliście dzielnie ! Szczęśliwcy wrócili do domów z wylosowanymi zestawami klocków konstrukcyjnych COBI.

Była okazja do odbycia podróży wybranym pojazdem opancerzonym, skorzystania ze strzelnicy broni pneumatycznej, zapoznania się z bronią szkolną. Nasi przyjaciele z OSP RW w Pile z zaangażowaniem demonstrowali i szkolili w zakresie pierwszej pomocy - wyzwanie prowadzenia RKO na fantomie podejmowali nawet najmłodsi ! Dzięki wsparciu niezawodnych uczniów klas mundurowych ze Szkoła przy Teatralnej w Pile pod opieką Pana Romana Powolnego nasi milusińscy pokonywali specjalnie przygotowany tor przeszkód oraz mogli zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami wymagającymi sprawności fizycznej. Dziękujemy uczniom także za wsparcie przy zabezpieczeniu festynu.

Jak zwykle oblegana była armata przeciwlotnicza S-60, oraz stanowiska z peryskopami i celownikiem czołgowym.

Nasza kuchnia stanęła na wysokości zadania i serwowała pyszną grochówkę wraz z dodatkami.

Dziękujemy za liczny udział w wydarzeniu. Przypominamy, że czekamy na was także w dniach od 1.05 do 3.05 w godzinach od 10:00 do 17:00 - udostępniamy nasze wystawy. Nasz kucharz zaprasza także w dniu 1.05 od godzin 12:00 na grochówkę!

Do zobaczenia !

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. pmw.pila.pl i więcej w linku poniżej.


Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 30 kwietnia 2022
Wystawy stałe na planie muzeum w nowej lokalizacji:
Obrazek
fot. pmw.pila.pl
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Sprzątanie tajnego schronu dowodzenia USD.

Dzięki przychylności władz miasta Piły mamy pod opieką kolejny, bardzo ciekawy obiekt na pilskim lotnisku. Podziemny schron – Umocnione Stanowisko Dowodzenia (USD) był miejscem, gdzie w sytuacji alarmowej przenosiło się dowództwo 6 pułku lotnictwa myśliwsko – bombowego. Obiekt zlokalizowany w lesie na końcu pasa startowego przez ostanie lata zapomniany i dewastowany, dla nas ma duży potencjał. W jego wnętrzu planujemy zorganizować wystawę przybliżającą realia zimnej wojny oraz wyścigu zbrojeń. W przyszłości jego wnętrze wypełnią modele bombowców strategicznych, wyrzutnie rakiet, mapy z planami Układu Warszawskiego. Pomysł zagospodarowania schronu narodził się kilka lat temu, wystawa miała przypominać jak blisko było do tego, żeby Polska przestała istnieć w momencie wybuchu trzeciej wojny światowej. Nie braliśmy pod uwagę tego, że w Europie może być wojna, a jednak jest.

Wnętrze obiektu jest zdewastowane, na podłodze leżą śmieci, gruz oraz pozostałości dawnej zabudowy i wyposażenia pomieszczeń. Musimy zacząć od sprzątania, i tu zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy. W sobotę 10 września o godzinie 10:00 zbiórka przy schronohangarze nr 2. Zapewniamy rękawice robocze, prosimy o zabranie latarek (najlepiej czołówki) oraz odzieży roboczej. Władze miasta zapewnią kontener na śmieci, będzie to wspaniała okazja do usunięcia z lasu otaczającego muzeum śmieci w postaci lodówek, tapczanów i pralek, które tam zalegają. Po wspólnej pracy wieczorem zapraszamy wszystkich uczestników sprzątania schronu na ognisko.

Obrazek


Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 3 września 2022
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Zmiana w funkcjonowaniu muzeum

Połowa września to najlepszy moment na wyjście z ofertą naszego muzeum do szkół. Wszyscy już wiedzą wiedzą jaki jest plan, i w której sali są lekcje. Czas na wycieczki!!!

Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do odwiedzenia muzeum. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu uzgodnienia terminu i szczegółów. Przechodzimy z czasu wakacyjnego na szkolny, czekamy na grupy zorganizowane od poniedziałku do piątku.

Indywidualne odwiedziny w dni powszednie tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, natomiast w każdą niedzielę czekamy na Was o godzinie 12:00

Obrazek

Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 19 września 2022
Ponadto na stronie PMW pojawił się apel: prośba do Modelarzy, którzy posiadają w swojej kolekcji modele bombowców strategicznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej o kontakt. Rozpoczynamy przygotowania do utworzenia w podziemnym schronie USD (umocnione stanowisko dowodzenia 6 pułku lotnictwa myśliwsko - bombowego) na terenie pilskiego lotniska wystawy przybliżającej realia zimnej wojny oraz wyścigu zbrojeń. W głównym pomieszczeniu schronu zamierzamy eksponować modele samolotów. Prosimy o kontakt Modelarzy zainteresowanych udostępnieniem modeli bombowców strategicznych na wystawę stałą naszego muzeum.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Aragorn »

Spotkajmy się w 25. rocznicę ostatniego lotu Tygryska w Pile !
Zapraszamy w dniu 17.12.2022 na CPPS lotniska. Czekamy na Was od 12:00 do 15:00.

Obrazek

25. rocznica ostatniego lotu Tygryska w Pile

Po decyzji o likwidacji stacjonującego na pilskim lotnisku 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko – Bombowego, dnia 17 grudnia 1997 roku prawie wszystkie samoloty Su-22 odleciały z Piły do innych pułków. Tego dnia również został pożegnany przez techników na Centralnej Płaszczyźnie Postoju Samolotów (CPPS) nasz Tygrysek. Technicy żegnali swoje samoloty umieszczając na ich kadłubach okolicznościowe napisy i hasła, a nawet kilka wersów piosenki pod tytułem: „Gdy mi Ciebie zabraknie”. Był to bardzo smutny dzień w historii pilskiego pułku. W najbliższą sobotę 17 grudnia mamy małą rocznicę, upływa 25. lat od odlotu samolotów, dlatego postanowiliśmy ustawić naszego Tygryska na CPPS, a na jego kadłubie odtworzyć okolicznościowy napis. Będzie to okazja do wspomnień i spotkań z ludźmi, którzy uczestniczyli w pożegnaniu samolotów 25 lat temu. Serdecznie zapraszamy, czekamy na Was na CPPS, czyli dużym placu na pilskim lotnisku przy skarpie w godzinach od 12:00 do 15:00. Do zobaczenia. 
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

25 lat

Cel osiągnięty. Tygrysek ponownie po 25. latach w tym samym miejscu jak podczas ostatniego kołowania przed odlotem, uchwycony na fotografii wykonanej w roku 1997 przez Adam Chorek. Zdjęcie z 2022 autorstwa Piotr Pokulniewicz.

Obrazek


Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 20 grudnia 2022
asta24.pl pisze:Obrazek

25 lat temu z Piły odleciała większość odrzutowych samolotów

Z tej okazji Pilskie Muzeum Wojskowe zorganizowało spotkanie z ludźmi, którzy uczestniczyli w pożegnaniu Su-22. Główną atrakcją był Tygrysek. Odrzutowiec jako jeden z ostatnich odleciał z pilskiego lotniska. Po latach do miasta wrócił jako muzealny eksponat.  
 
- Było bardzo duże zdziwienie - mówi st. chor. sztab. w st. spocz. Andrzej Borkowski. Ponieważ nikt, nawet z wojskowych nie spodziewał się, że lotnisko w Pile wraz ze stacjonującym tu 6. Pułkiem Lotnictwa Myśliwsko–Bombowego zostanie zlikwidowane. W dodatku tak szybko. Prawie wszystkie stacjonujące dotąd w Pile samoloty Su-22 odleciały z pasa lotniska do innych pułków w grudniu 1997 roku.  
 
- Nie cieszyliśmy się, było to po prostu dla nas przygnębiające. Pożegnanie oczywiście odbyło się po wojskowemu, z defiladą z pożegnaniem ludzi, z pożegnaniem statków powietrznych - dodaje st. chor. sztab. w st. spocz. Andrzej Borkowski, dowódca kompanii ochrony pilskiego lotnisk. 




Jednym z tych ostatnich samolotów był ten Tygrysek. Su-22 został wyprodukowany w 1984 roku. Po przeprowadzce z Piły, do bazy w Świdwinie zakończył służbę sześć lat później. 
 
- Do Piły wrócił dokładnie po 12 latach. Dzięki staraniom pasjonatów z Pilskiego Muzeum Wojskowego. Nie było łatwo, co zawsze podkreślamy, ale się udało i na dzisiaj jest to najlepiej utrzymany i najlepiej zachowany samolot Su-22 ze wszystkich muzeów wojskowych, które znamy - tłumaczy Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 
 
Nie było łatwo, bo uziemiony samolot, przyjechał do Piły w kawałkach. Pasjonaci bez żadnej instrukcji, składali go przez pół roku.  
 
- Udało nam się uruchomić i hydraulikę i pneumatykę, co daje nam dużo fajnych możliwości do pokazania, typu mechanizacja skrzydła, które się otwiera, klapy, sloty, hamulce aerodynamiczne. Jeżeli na podnośniki włożymy sobie samolot, możemy schować podwozie. Trochę zaczęło to żyć - zapewnia Bartłomiej Sagan z Pilskiego Muzeum Wojskowego, opiekun “Tygryska”. 
 
Tygrysek zachował także oryginalne malowanie i barwy, w których latał w Pile. Oprócz samolotu Pilskie Muzeum Wojskowe może pochwalić się ponad 50 eksponatami.


Autor: Artur Maras
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 20 grudnia 2022
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Aragorn »

Dzień dobry,
mam nadzieję, że taka ciekawostka związana z naszą lokalną historią wojskowości Was zainteresuje.

Niech ta ciekawostka będzie zapowiedzią bardzo interesującego roku w Pilskim Muzeum Wojskowym, dla miłośników militarnej historii naszego miasta. Będzie się działo, na to co chcemy mieszkańcom Piły i okolic w tym roku pokazać pracowaliśmy od kilku lat. Mam nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach możemy na Was liczyć.

Był drugi „Flagowiec”! 

Najciekawsze w przygodzie z historią jest to, że nadal potrafi nas zaskoczyć w temacie, wydawałoby się znanym i oczywistym.

Od 2008 roku, kiedy narodził się pomysł uratowania i sprowadzenia do Piły naszego Su-22M4 - „Tygryska” opowiadamy, że to taki „Flagowiec” 6. pułku lotnictwa myśliwsko– bombowego, ponieważ jako jedyny posiadał namalowane na stateczniku pionowym godło tej jednostki.

A jednak nie był jedyny! Wiemy to dzięki fotografiom z rodzinnego albumu, które udostępnił nam Pan Piotr Tytuła. Służył On w 6. plmb jako starszy technik klucza uzbrojenia 1 eskadry lotniczej. Fotografie, na których jest widoczny samolot Su-22M4 nr boczny 7105 z godłem 6. plmb na stateczniku pionowym zostały wykonane w 1996 roku. Najciekawsze jest to, że przez 15 lat nikt nas nie poprawił, nie wspomniał, że był jeszcze jeden samolot z godłem, nie było go widać na żadnej fotografii w naszych zasobach, czy na internetowych forach. Obecnie samolot z numerem 7105 znajduje się w Gnieźnie, niestety na jego stateczniku nie ma już godła 6. plmb, nasz „Tygrysek” pozostaje obecnie jedynym „Flagowcem” ;) . 
Jednocześnie zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie w odkrywaniu historii Piły, jeśli ktoś posiada w swoich rodzinnych albumach fotografie ze sprzętem wojskowym z pilskiego lotniska, czy Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej to prosimy o kontakt. Czasami „mistrzem drugiego planu” może być jakaś ciekawostka.

Obrazek Obrazek


Pozdrawiam
 
Przemysław Olszyński

Dyrektor

Pilskie Muzeum Wojskowe

tel. 601 291 234
 

 
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Aragorn »

Pilskie Muzeum Wojskowe zapraszamy na pierwszą, po perfekcyjnej odbudowie dynamiczną prezentację małego trenażera samochodowego MTS-70. Ten jedyny zachowany w Polsce pojazd zakupiliśmy ze środków przekazanych nam w ramach 1% podatku na początku 2021 roku. Ostatnie 2 lata poświęciliśmy na poszukiwanie dokumentacji oraz brakujących detali. W listopadzie ubiegłego roku nasz kolega Adam Stolarek ruszył ostro z remontem, a teraz będziemy mogli podziwiać efekt jego pracy.
Projekt odbudowy wsparło kilka firm: MEC Piła, Galwanizernia ZELAN z Nakła nad Notecią, KABAT TYRE, Rosal-System Mateusz Kwaśniewski z Osieka nad Notecią, Renovatio Problasting z Bydgoszczy, AUTOKOLOR – Ukleja Group Sp. z o. o. z Nowej Wsi Ujskiej, Firma ŁASZCZ z Piły, P.P.H.U "MOTO-IMPEX" z Solca Kujawskiego

Miejsce: Teren Pilskiego Muzeum Wojskowego przed schronohangarem nr 2.

Czas: Niedziela 10 września 2023r.

Godzina 15:00

Dodatkową atrakcją towarzyszącą prezentacji trenażera będą wojskowe pojazdy z okresu II wojny światowej, które na zakończenie "REKO RAJDU" szklakiem niemieckich fortyfikacji broniących dawniej dostępu do Piły od strony wschodu przyjadą do muzeum. Realizujemy wspólny cel z Nadleśnictwem Kaczory - popularyzację ciekawej linii umocnień, która ma potencjał turystyczny.

Serdecznie zapraszamy.

2023_mts_prezentacja.jpg
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Aragorn »

W minioną sobotę odbył się Jesienny lotniczy FOTO - STOP z samolotem Su-22M4. Spotkanie na pilskim lotnisku było okazją dla fotografów, by uchwycić w kadrach samolot myśliwsko-bombowy, który służył w 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Pile, w jego naturalnym środowisku. Foto - Stop zwieńczyło wspólne ognisko. Parę zdjęć Tygryska w jesiennym klimacie.

50.JPG
51.JPG
52.JPG
53.JPG
54.JPG
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie Muzeum Wojskowe

Post autor: Aragorn »

Narodowe Święto Niepodległości
Jak co roku zapraszamy do wspólnego świętowania tego szczególnego dnia w Pilskim Muzeum Wojskowym!
Tym razem startujemy z grą terenową, będzie to przygoda dla całej rodziny. Od godziny 13:00 do 16:00 walczycie wspólnie o atrakcyjne nagrody. W trakcie czekają na Was przejażdżki pojazdami wojskowymi, będzie też ognisko i kiełbaski z grilla. Uczestników gry poprosimy o symboliczne wsparcie renowacji naszych zabytków techniki.
Przypominamy o bezpiecznym dojeździe od strony ul. Wałeckiej - opisanym na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce "Odwiedź Nas'.
Tym wydarzeniem także symbolicznie zamykamy sezon muzealny.
Do zobaczenia !

11.11.2023.jpg
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się