Pilskie schrony OPL

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: RR »

Może kogoś zainteresuje artykuł Zuzanny Przeworskiej z Tygodnika Pilskiego (14.08.1994):

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Dzięki bardzo, to zdjęcie wejścia do schronu w miejscu dzisiejszego McDonalda to super dodatek :)
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Tarzan »

Takie pomieszczenia zapasowego dowodzenia są także pod budynkiem na Al. Niepodległości.
Ich lata świetności oraz zaawansowania technicznego pamiętają lata 60-70 te, więc już całkiem nie przydatne i nie modernizowane, mogą służyć wyłącznie jako schrony PW.
Nasze miasto ze względu na pochodzenie ma dużą liczbę schronów w starych budynkach.
Stąd też wiele domysłów i plotek na temat "podziemi".
Ale art. warty jest przeczytania dla naszego młodego pokolenia mieszkańców.

Ps: Co do korytarzy pod częścią warsztatowo-administracyjną naszego lotniska, dowiedziałem się od zawodowych byłych "pracowników" kilku wskazówek. Min. "była kolejka podziemna dostarczająca z bocznicy kolejowej węgiel do kotłowni węglowej pod obecnym nowym budynkiem na ul. Szybowników". Troszkę to rozjaśnia teorię "tuneli" na lotnisku...
Pozdrawiam.
MM
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Stolper »

Tarzan pisze:Ps: Co do korytarzy pod częścią warsztatowo-administracyjną naszego lotniska, dowiedziałem się od zawodowych byłych "pracowników" kilku wskazówek. Min. "była kolejka podziemna dostarczająca z bocznicy kolejowej węgiel do kotłowni węglowej pod obecnym nowym budynkiem na ul. Szybowników".
Na pilskim lotnisku nie było nigdy żadnej podziemnej kolejki. Kolejny mit.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Tarzan »

"Kolejką" możemy nazwać wagoniki do przewozu urobku ze żwirowiska, lub z wykopu.
I nie miałem tu na myśli nic większego :-)
Pozdrawiam
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pneuma1977 »

To, że kolejką możemy nazwać wagoniki do przewozu urobku z wykopu to dla wszystkich jest oczywiste. Nie rozumiem tylko co te wagoniki mają wspólnego z dzisiejszą ul. Szybowników?
Tam nie było przecież żadnej kolejki! oczywiście poza znaną wszystkim linią kolejową dochodzącą do rampy.
Dziubek
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2013, 14:47

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Dziubek »

Witam!
Wczytując się w lekturę forum miał ktoś podać lokalizacje schronu "prawie w centrum Piły", bodajże Pavvlo miał podać a tu nic nie ma na ten temat więcej. Z chęcią bym zobaczył na żywo ten schron.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Od kilku dni jadąc obok Placu Zwycięstwa widzę, że wrota do schronu są co jakiś czas otwarte. Można wiedzieć co się tam dzieje? :)
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dudi »

Może wietrzenie magazynów.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 729
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pavvlo »

Dziubek pisze:Wczytując się w lekturę forum miał ktoś podać lokalizacje schronu "prawie w centrum Piły", bodajże Pavvlo miał podać a tu nic nie ma na ten temat więcej. Z chęcią bym zobaczył na żywo ten schron.
Temat tego schronu, poruszył kilka stron wcześniej marasxt. Początek tej dyskusji zaczyna się tutaj.
Faktycznie, wczytując się w wątek sprzed czterech lat okazuje się, że obiecałem podać lokalizację tego schronu. Problem w tym, że pisząc wtedy posta, penetracja tego schronu była dopiero w mojej głowie i z jakiś przyczyn do niej nie doszło? Nie znam też dokładnej jego lokalizacji, wiem tylko że znajdować się ma w okolicach ul. Zakopiańskiej. Przychodzi mi do głowy jeden schron w tym rejonie ale muszę wybrać się na spacerek i to potwierdzić.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: ziolek »

Nie masz na myśli schronu niedaleko od dworca PKP mniej więcej w połowie drogi między budynkiem dworca a okrąglakiem?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Aragorn »

ziolek pisze:Nie masz na myśli schronu niedaleko od dworca PKP mniej więcej w połowie drogi między budynkiem dworca a okrąglakiem?
Do tego schronu dostęp jest niemożliwy obecnie, zamurowano obydwa wejścia. Pavvlowi chodzi zapewne o schron naprzeciw energetyki PKP, ta ceglasta budowla.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Aragorn »

To dowiemy się wreszcie o który obiekt chodzi? Do jednego schronu jak już wspominałem brak dostępu.

Obrazek Obrazek Obrazek
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dudi »

Aragorn pisze:Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obiekt znajduje się w pobliżu tego koszarowca, istnieje duże prawdopodobieństwo że łączy się on z piwnicami tego budynku. Schodząc do obiektu po lewej stronie idzie tunel około 10m. Dalej jest on zaślepiony ale widać że tunel biegnie dalej. Kierując się na wprost od wejścia idziemy krótką odnogą, po czym skręcamy w prawo i idziemy 10m tunelem, znowu skręcamy w prawo, krótka odnoga i skręt w lewo, następne 10 m do przejścia, potem skręt w lewo i mamy zasypane wyjście ewakuacyjne.
Pozdro :)
Zachęcam do penetracji tunelu z grą terenową Geocaching. Skrzyneczka założona spontanicznie. Potrzebna latarka i GPS.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Matey#24 »

Skoro temat jest w miarę "świeży", to go także reaktywuję :) Polecam przeczytać opis. Posiadam też zdjęcia wymienionych "odprysków" i wspomnianej daty na cegle. Zastanawiające jest to skąd w takim miejscu pocięte betonowe podkłady kolejowe?



Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=I98qlaA ... -b-DrcJA6Q
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Widzę, że ściana prowadząca do dalszej części schronu została sforsowana... czy możesz napisać jak to wygląda za tą ścianą? Czy jest jakieś połączenie z sąsiednim budynkiem? Pytam, gdyż delikatnie mówiąc niewiele widać na tym nagraniu ;) ciemnica i ogólny bałagan :) ale fajnie, że cokolwiek nagraliście.
W okolicy jest chyba jeszcze jeden schron w kształcie takiej jakby podkowy ale nie wiem do końca, trzeba to najpierw sprawdzić.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Matey#24 »

Nie skakałem przez murek, bo po prostu nie chciało mi się, ale z tego co mówił kolega który poszedł dalej, jest tunel w lewo, potem znowu w lewo i zasypane wyjście na zewnątrz bliżej budynku, który obecnie jest ruiną (wyjście także w kierunku ulicy!). Ciemnica na obrazie jest (za co przepraszam), ale od kolejnych filmów już to się zmieni stanowczo. Jeśli chodzi o inny tunel, to nie wiem nic, aczkolwiek chętnie dowiem się czegoś przez PW.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Matey#24 »

Pozwoliłem sobie nakreślić "mniej więcej" wnętrze tego schronu. Na środku jest wejście do tego schronu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Aragorn »

Aragorn pisze:Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obiekt znajduje się w pobliżu tego koszarowca, istnieje duże prawdopodobieństwo że łączy się on z piwnicami tego budynku. Schodząc do obiektu po lewej stronie idzie tunel około 10m. Dalej jest on zaślepiony ale widać że tunel biegnie dalej. Kierując się na wprost od wejścia idziemy krótką odnogą, po czym skręcamy w prawo i idziemy 10m tunelem, znowu skręcamy w prawo, krótka odnoga i skręt w lewo, następne 10 m do przejścia, potem skręt w lewo i mamy zasypane wyjście ewakuacyjne.
Wracając do tego schronu, w tych schronach były magazyny kwatermistrza, głównie słoje z przetworami owocowymi z sadów rosnących przy ul. Podchorążych, a w jednym z nich który był usytuowany przy barakach, szef kompanii trzymał dwa motorowery marki Komar - informacja od pana Ryszarda Szulca. I jeszcze jedna informacja od pana Tadeusza Hieronima Rzepki, na przeciwko, po drugiej stronie drogi znajdował się podobny schron, wysadzony w latach 70-tych ubiegłego wieku.
Wesołek
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2010, 01:44

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Wesołek »

Witam Wszystkich serdecznie!

Będąc ostatnio w pobliżu Urzędu Skarbowego ujrzałem coś takiego. Wygląda jak zasłonięte wejście do OPL'a. Co sądzicie?

Obrazek
Wesołek
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2010, 01:44

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Wesołek »

Nikt nic nie napisze?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Krzysztof Ju »

Jeśli to zakryte wejście do schronu OPL, to gdzieś musi być drugie wejście. Na rosyjskim planie miasta z 1985 roku wynika, że nic nie stało na miejscu dzisiejszej skarbówki, więc drugie wejście być może znajduje się w Wodniku albo zniknęło pod parkingiem.

Swoją drogą, przydałaby się mapka wszystkich pilskich schronów OPL.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: SA108 »

Budynek US jest na radzieckim planie, brakuje tylko skrzydła wzdłuż ul. Kossaka, które dobudowano w latach 90. W starszej części wcześniej był hotel robotniczy Kombinatu Budowlanego.
Czarnulla02
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2017, 23:04

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Czarnulla02 »

Te forum jest cudne! Tyle tu informacji ...
co do wątku, na osiedlu górnym przy ulicy A. Mickiewicza wzdłuż
Drogi betonowej za trzecimi torami po lewej stronie jest zagajnik brzozowy
A w nim na samym środku w ziemi kwadratowe okno lub wejście do schronu nie wiem Jak tam głęboko
Ale kiedyś będąc na grzybach z babcią o mało tam nie wpadłam... przerażające jak dla mnie ...
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: WERWOLF 1945 »

Czy wie może ktoś z forumowiczów co stało się ze schronem pod tym budynkiem, obok skupu złomu za Zakopiańskiej? Czy zostały zasypane tylko wejścia czy też został zniszczony w całości?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się